Forum OSKKO - wątek

TEMAT: badania lekarskie po urlopie zdrowotnym
strony: [ 1 ]
dorotagm27-03-2015 19:16:15   [#01]

1. Jaki lekarz powinien przeprowadzić badania lekarskie po urlopie zdrowotnym?

Uważam, że należy to do lekarza medycyny pracy i do niego należy wystawić nauczycielowi skierowanie, czy tak?

2. Ale nauczycielka informuje mnie ustnie, że nie wróci do pracy tylko będzie na zwolnieniu lekarskim, no i przynosi to zwolnienie, a nie wykonuje badań u lekarza medycyny pracy. Przyjęłam zwolnienie.  Czy to zgodne z prawem i co ewentualnie powinnam była zrobić?

3. Czy istotny jest fakt, że nauczycielka przebywała na zwolnieniu przed urlopem zdrowotnym dwa miesiące?

 

Boję się, że postępuję niezgodnie z prawem. Konsultowałam to z prawnikiem związkowym, ale teraz usłyszałam interpretację, że nie ma w tej sytuacji prawa do zwolnienia po urlopie zdrowotnym.

Czytałam na forum, szukałam, znam:

 Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:

2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;

art. 73 KN

 Dyrektor szkołynie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

2. http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=35867

 

 

Co robić? Poradźcie.

dorotagm27-03-2015 20:40:44   [#02]

Znalazłam taki wyrok:

http://orzeczenia.lodz.so.gov.pl/content/$N/152510000003521_VII_Pa_000092_2014_Uz_2014-05-29_001

okresy zwolnienia się sumują, czyli mogą razem przed i po urlopie zdrowotnym wynosić 182 dni.

 

Ale mogą - a czy muszą? Czy może po urlopie od nowa 182 dni?

 

A tu: 

http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/zasilki_i_inne_swiadczenia/79590,Czy-nauczyciel-bezposrednio-po-urlopie-dla-poratowania-zdrowia-ma-prawo-do-wynagrodzenia-chorobowego.html

 

napisano, że okres zasiłkowy dla nauczyciela powinni Państwo liczyć na nowo.

Coś mi się wydaje, że ...


post został zmieniony: 27-03-2015 20:44:44
elrym27-03-2015 21:36:59   [#03]

na mój rozum to tak:

wykonanie badania przez lekarza medycyny pracy jest niezbędne- jego brak skutkuje niedopuszczeniem do pracy

jako dyrektor powinnaś postąpić zgodnie z art. 73 KN - na 2 tyg. przed planowanym powrotem wystawić skierowanie na badania

nauczycielka musi je wykonać przed zakończeniem urlopu

dostarczyć zaświadczenie, że może pracować i nawet tego samego dnia przynieść zwolnienie od lekarza (innego)

bo lekarz med.pracy jej takiego nie wyda, chyba że na uzupełnienie badań 

 

 

 

dorotagm27-03-2015 22:31:27   [#04]

Mea culpa,

co robić?

elrym28-03-2015 18:04:09   [#05]

lepiej zrobić później, niż nie robić wcale :-)

Gaba29-03-2015 04:19:05   [#06]

1. Nie martwić się

2. Nie dzielić włosa na czworo.

3. Podjąć decyzję i wysłać pismo ze skierowaniem - w związku z Pani dalszą chorobą, proszę o wykonanie badań przed planowanym powrotem.

4. Zdrowo używać rozumu i krytycyzmu wobec urzędniczenia - przecież nie będziesz jej co chwila dosyłać pisma, by było, 2 tygodnie przed planowanym... a wiadomo to kiedy? -

- to nie są problemy, którymi warto żyć nawet minutkę, a więc głowa do góry - dzieci czekają.

 

dorotagm29-03-2015 20:21:06   [#07]

Gabi,

dzięki wielkie,

wlałaś nadzieję w moje serce,

moja nauczycielka po prostu nie chce pracować, ma problem z dojazdem, bo zmarł jej mąż na raka,

nie wiem, co ma zamiar robić, może nawet nie wróci wcale po półrocznym zwolnieniu. Nie pojawia w szkole u mnie, w mieście zostawia zwolnienie w GZO.

Straszą te wszystkie szkolenia, a co jeden to mądrzejszy i każda opinia inna. A ja spanikowałam.

Masz rację- będę się martwić - jak będą ku temu podstawy.

Teraz odliczam do 182 dni zwolnienia i trzy tyg. przed wyślę skierowanie.

Pozdrawiam przedświątecznie. Gdyby się dało, to torta w święta bym Ci podesłała.

:)

Znalezione obrazy dla zapytania tort orzechowy z bitą śmietaną

Natka29-03-2015 20:36:59   [#08]

zabierz siebie i torta na zlot OZNI

dorotagm29-03-2015 21:21:41   [#09]

Kto to wie...

w Dźwirzynie było cudnie, na Mazurach też.

 

Gaba29-03-2015 23:17:51   [#10]

Jeszcze raz - używaj spokojnie swojego rozumu, bądź krytyczna wobec cudów szkoleniowych - Pani ma życiowy problem, jest na zakręcie i będzie z tego korzystać, bo może, do czasu - ale to ona będzie musiała podjąć decyzję, wyślesz pismo - będzie powiadomiona, że jeśli zamierza pracować, to ma zrobić badania.

Trzymaj się ;-)

elrym30-03-2015 15:32:07   [#11]

moim zdaniem, na badania wysłabym teraz- jako zaległe po urlopie zdrow.

 

a na kolejne,jeżeli zwolnienie będzie ponad 30 dni


post został zmieniony: 30-03-2015 15:32:19
Gaba30-03-2015 18:28:31   [#12]

nie ma znaczenia już kiedy - napisz pismo, że w związku z nieobecnością powyżej 30 dni, prosisz o badania w przypadku, jeśli zamierza powrócić do pracy. 

 

Jeśli przyszłaby do pracy bez badań, nie dopuszczasz do wykonywania pracy i wręczasz kolejne skierowanie na badania. 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]