Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Skontrum czy inwentaryzacja w bibliotekach szkolnych...
strony: [ 1 ]
nela225-02-2015 10:42:16   [#01]

Czy w szkole w bibliotece przeprowadzacie skontrum czy inwentaryzację i co ile lat?

BeaBor25-02-2015 13:36:06   [#02]

 

Sprawa skontrum zdawała się być ustalona od dawna – Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych z dnia 29.10.2008 r. (Dz. U. Nr 205, poz. 1283) jasno precyzuje warunki, w jakich powinno być wykonane skontrum w bibliotekach szkolnych: 

§ 31. 1. Skontrum materiałów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się co najmniej raz na 5 lat.

Skontrum, czyli kontrola zbiorów bibliotecznych lub archiwalnych, przeprowadzana jest w oparciu o istniejący inwentarz i ma na celu ustalenie stanu faktycznego zbiorów oraz ujawnienie braków. Skontrum jest najlogiczniejszym i „od zawsze” stosowanym sposobem inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych, do których oprócz książek należą: płyty, dyskietki, filmy na różnych nośnikach, mapy, tablice, plansze itp.

Ustawodawca napisał jednak rozporządzenie troszkę niedbale i wymieniając wszystkie typy bibliotek, napisał, że przepisy stosujemy w bibliotekach wchodzących w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. A do tejże Ustawa o bibliotekach nie zalicza bibliotek szkolnych. Z tej sprzeczności osoby, które nie są bibliotekarzami i nie znają specyfiki pracy biblioteki, wysnuły wniosek, że w takim przypadku stosujemy Ustawę o rachunkowości i majątek biblioteki (w tym zbiory) spisujemy raz na 4 lata drogą spisu z natury. Pomysł z gruntu jest bezsensowny i praca polegająca na zliczaniu książek na półkach, kiedy liczba ta codziennie może być inna, to zajęcie tyleż żmudne co głupie.

W roku 2013 Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wypowiedziały się na ten temat i wydały opinie, z których jasno wynika, że jeśli chodzi o inwentaryzację zbiorów w bibliotekach szkolnych  powinno się stosować rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawa ta opisana została dokładnie w czasopiśmie Biblioteka w Szkole, 2013, Nr 2, w artykule Janusza Wasilewskiego „Skontrum a nie spis z natury”.

gimnazjum25-02-2015 13:55:10   [#03]

Na ostatnim szkoleniu RIO ( dolnośląskie) Pani prezes stwierdziała, że szkoły nie powinny stosować rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie inwentaryzacji bibliotek szkolnych- zaleca spis z natury co 4 lata obowiązkowo, a najlepiej co rok i to ponoć dla naszego dobra.

Gaba25-02-2015 15:08:16   [#04]

RIO nie jest źródłem prawa! A pani niech sobie sama robi spis z natury najlepiej comiesięcznie!

Leszek25-02-2015 15:57:27   [#05]

Gabo, OP szkół bardzo uważnie wsłuchuje się w głos RIO

pozdrawiam

DYREK25-02-2015 16:52:10   [#06]

wątek: inwentaryzacja w ibliotece szkolnej

i opinia MEN w wymianie -> "skontrum"

Gaba25-02-2015 19:30:27   [#07]

nasz OP też słucha, ale np. prowadził spór.

Nie wolno wyłączać własnego myślenia, nie wolno dać się urzędniczeniu, bo się komuś coś jakoś tak wydaje.

Miałam RIO u siebie, bardzo uprzejmi byli panowie, nie powiem - ale nie udało się im sprowadzić mnie z urlopu, trudno... taki mamy klimat. ;-)

A swoją drogą - trudno ustalić, co to jest z tą biblioteką, jedno wiem, że robię inwentaryzację zbiorów co 4 lata, bo mi wolno, a wcześniej mogę, ale nie mam na to ludzi, bo mam poważniejsze zadania. Od tego jestem dyrektorem - a ciocia dobra rio-rada niech inwentaryzuje swoją biblioteczkę.

 

halinah25-02-2015 20:21:48   [#08]

Skontrum zbiorów bibliotecznych przeprowadza się, spisując numery inwentarzowe książek (zaznacza się je na arkuszach skontrowych – z wyszczególnieniem miejsca, w którym dany „numer” = książka się znajduje). Jeśli to nie jest osławiony „spis z natury” – to jak to nazwać?

To, że wykazy sporządza się na innym typie arkusza, że nie ma na nim autora i tytułu książki nie świadczy o tym, że jest to spis gorszy czy niewiarygodny.

Nie wspominam tu już o zaleceniach przeprowadzenia spisu z natury w tych bibliotekach szkolnych, które mają zbiory skomputeryzowane, posługują się profesjonalnymi programami, w których jest opcja skontrum.

Gaba26-02-2015 02:02:58   [#09]

każdy mądry, ale "mundrzejsi" najważniejsi- warto czasem słuchać tych, co mają naprawdę coś do powiedzenia. My jesteśmy po inwentaryzacji biblioteki - każda książka była w ręce, 480 kg poszło na makulaturę. Dziewczyny zrobiły tak, by było dobrze - zrobić, a nie orobić się i najważniejsze być skutecznym.


post został zmieniony: 26-02-2015 02:03:57
Gaba26-02-2015 18:12:55   [#10]

I mam wreszcie dobry argument logiczny - spis z natury w bibliotekach szkolnych, bo są one traktowane jako pracownia. 

Jeśli natomiast jest w szkole bibliotekę zew. - to jest problem...

nowy07-07-2016 20:15:19   [#11]

Mam taki oto problem.

Biblioteka publiczna jest razem z biblioteką szkolną. Pani jest zatrudniona przez bibliotekę publiczną na 3 godziny dziennie i 2 godziny jako pani z biblioteki szkolnej. Jako szkoła płacimy bibliotece publicznej za te 2 godziny (nie płacimy pani bezpośrednio, nie jest ona przez szkołę zatrudniona). Zastanawiam się jaki ona ma status. Bo teraz czy ona ma przychodzić na RP czy ma się rozliczać z dziennika itp. Czy są przepisy które mówiłyby że muszę mieć bibliotekę i panią bibliotekarkę? Czy ktoś ma taki przypadek?

 

Jacek07-07-2016 20:35:46   [#12]

Przepisy są

uoso

Art.  22aj. [Podręczniki i inne materiały edukacyjne w bibliotece szkolnej]

1. W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.

2. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły.

Art.  67. [Standard nauki, wychowania i opieki w szkołach publicznych]

1. Do realizacji zadań statutowych szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania z:

1) pomieszczeń do nauki z niezbędnym wyposażeniem;

2) biblioteki;

3) świetlicy;

4) gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej;

5) zespołu urządzeń sportowych i rekreacyjnych;

6) pomieszczeń administracyjno-gospodarczych.

rozporządzenie w sprawie ramowych statutów

§  8.

1. Statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza, zgodnie z potrzebami danej szkoły, w szczególności z uwzględnieniem zadań w zakresie:

1) udostępniania książek i innych źródeł informacji,

2) tworzenia warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną,

3) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się,

4) organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.

2. Statut szkoły określa zasady współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami (prawnymi opiekunami) oraz innymi bibliotekami.

nowy07-07-2016 20:42:02   [#13]

Dzięki Jacek. Z tym że nasuwa się pytanie. Bo nadal nie wiem czy ja mam jakiekolwiek prawo pani z biblioteki coś robić. W statucie mamy takie zapisy.  Tylko zastanawiam się po co te zapisy skoro wg. mnie prawnie ona nie podlega mi. Ja nie mam z nią żadnej umowy.

 

1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań

uczniów, zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu

pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców.

2. Biblioteka szkolna jest prowadzona wspólnie z biblioteką wiejską, w której jest

pomieszczenie przeznaczone na gromadzenie i przechowywanie księgozbioru i inne

umożliwiające uczniom i nauczycielom korzystanie z księgozbioru podręcznego oraz

prowadzenie zajęć z przysposobienia czytelniczego.

3.Do zadań bibliotekarza należy:

. opracowanie projektu regulaminu korzystania z biblioteki i czytelni

. prowadzenie katalogu rzeczowego i alfabetycznego,

. określenie godzin wypożyczania książek przy zachowaniu zasady dostępności

biblioteki dla ucznia przed i po lekcjach,

. organizowanie konkursów czytelniczych,

. przedstawianie Radzie Pedagogicznej informacji o stanie czytelnictwa poszczególnych

klas,

. prowadzenie zajęć z przysposobienia czytelniczego,

. zakup i oprawa książek.

Jacek07-07-2016 20:46:25   [#14]

skoro przepisy, które zacytowałem mówią, że szkoła ma posiadać bibliotekę a statut określić organizację  biblioteki i zadania bibliotekarza to oznacza, że nauczyciel bibliotekarz musi być zatrudniony w szkole, czyli być ujęty w arkuszu organizacji.

rzewa07-07-2016 23:38:11   [#15]

aby w szkole była biblioteka w AO tej szkoły muszą być godziny dla nauczyciela bibliotekarza

jeśli w szkole jest odrębne pomieszczenie z regałami, na których stoją książki (i to dużo), ze stolikami, katalogiem i napisem na drzwiach "Biblioteka", a nie jest w niej zatrudniony n-l bibliotekarz, to w szkole nie ma biblioteki

o odwrotnie: jeśli w szkole nie ma takiego pomieszczenia, jest tylko gdzieś postawiona szafka z kilkoma na krzyż książkami, ale jest zatrudniony n-l bibliotekarz, to w szkole jest biblioteka

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]