Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Umowa o pracę na czas określony.
strony: [ 1 ]
MKJ07-02-2015 13:08:44   [#01]

Nauczyciela w niepełnym wymiarze zatrudnia się, co do zasady, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 i 6 KN).

Art. 10 ust. 7 KN wskazuje dwie możliwości zatrudnienia nauczyciela na czas określony:

1) potrzeba wynikająca z organizacji nauczania,

2) zastępstwo nieobecnego nauczyciela.

O ile drugi punkt nie budzi raczej żadnych wątpliwości, to przy pierwszym mam ich trochę. Przede wszystkim co oznacza pojęcie "organizacja nauczania"?

Specyfika organizacji takich zajęć, jak religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie czy zajęcia w ramach indywidualnego nauczania polega na tym, że zajęcia te mogą rozpocząć się (w przypadku etyki, religii i indywidualnego nauczania) lub zakończyć w trakcie trwania roku szkolnego z powodu rezygnacji wszystkich uczniów uczęszczających na te zajęcia.

Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielami prowadzącymi te zajęcia umowy o pracę na czas określony, innymi słowy, czy organizacja tych zajęć wyczerpuje zawarte w art. 10 ust. 7 określenie "organizacja nauczania"?

Jeśli tak, to czy dopuszczalne jest sformułowanie umowy o pracę w taki sposób, aby mogła się ona rozwiązać w dniu, w którym ostatni uczeń zrezygnuje z tych zajęć, np. poprzez zawarcie klauzuli, że "umowa obowiązuje do dnia zakończenia przydzielonych zajęć i nie później niż do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym ..."?

Jacek07-02-2015 13:47:46   [#02]

z uzasadnienia 

Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 4 września 2007 r.  
I PK 104/07

"...Z tego punktu widzenia istotne jest należyte rozumienie sformułowania "organizacja nauczania". Pojęcie to, zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Sądu Najwyższego, należy odnosić do zasad funkcjonowania szkoły (liczby klas, rodzaju przedmiotów, liczby godzin lekcyjnych, liczby etatów, czasu nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowości pracy szkoły), a nie do wykształcenia, czy umiejętności nauczyciela (wyrok z dnia 5 września 1997 r., I PKN 226/97, OSNAPiUS 1998 nr 11, poz. 328). Warunki organizacji nauczania, umożliwiające zawarcie z nauczycielem umowy terminowej, nie dotyczą w zasadzie organizacji szkoły, czyli między innymi, konieczności zapewnienia pełnego wymiaru czasu pracy nauczycielom mianowanym oraz rezerwacji możliwości takiego zatrudnienia nauczycielom pełniącym funkcje i przebywającym na urlopach, lecz odnoszą się przykładowo do ograniczonego wymiaru godzin nauczania określonego przedmiotu (wyrok z dnia 19 stycznia 1998 r., I PKN 487/97, OSNAPiUS 1999 nr 1, poz. 6). Potrzeby wynikające z organizacji nauczania (uzasadniające zatrudnienie nauczyciela na czas określony) mogą być spowodowane szczególnym charakterem prowadzonej działalności przez szkołę, w której występuje niepewność co do czasu prowadzenia określonej działalności, liczby uczniów, uzyskania zgody podmiotów zewnętrznych itp. Przykładem takiej sytuacji jest stan faktyczny, który był przedmiotem oceny w wyroku z dnia 9 grudnia 1998 r., I PKN 499/98 (OSNAPiUS 2000 nr 3, poz. 105)..."

rzewa07-02-2015 14:29:21   [#03]

W art 10 ust 7 KN precyzuje enumeratywnie i wyczerpująco sytuacje, w których jest dopuszczalne zawarcie z nauczycielem posiadającym stopień awansu umowy o pracę na czas określony. Są jedynie dwa takie przypadki:
1) zastępstwo za nieobecnego nauczyciela - umowa powinna jasno to precyzować wraz z podaniem nazwiska osoby zastępowanej;
2) potrzeby wynikającej z organizacji nauczania.

Jak rozpoznać czy w danej sytuacji można uznać, że zachodzi taka potrzeba? Nie można jako taką potrzebę potraktować potrzeby wynikającej z arkusza organizacyjnego - wszyscy nauczyciele musieliby być wówczas zatrudnieni jedynie na rok szkolny, gdyż arkusz taki opracowuje się i zatwierdza jedynie na rok szkolny. Nie chodzi tu również o organizację szkoły, a o całą organizację kształcenia. Czyli jeśli nauczyciel ma nauczać przedmiotu, którego likwidacji lub zawieszenia nie przewiduje się, nie ma podstawy do zastosowania tego przepisu bez względu na przewidywaną (i jej wahania) liczbę godzin. Dla oceny zasadności takiego zatrudnienia nie jest istotne ilu nauczycieli danej specjalności jest w szkole zatrudnionych, a to, czy rodzaj pracy, którą ma wykonywać dany nauczyciel ma charakter czasowy czy nie. Nie jest potrzebą wynikającą z organizacji nauczania przewidywane zmniejszenie liczby godzin danego przedmiotu i to bez względu na powód tego zmniejszenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której została już postanowiona i zatwierdzona likwidacja szkoły - wówczas, w przypadku konieczności zatrudnienia nauczyciela, można i należy zastosować art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Zatem przyczyna wynikająca z organizacji nauczania to taka przyczyna, która ewidentnie wskazuje, że po dającym się określić czasie zatrudnienie danego (z imienia i nazwiska) nauczyciela nie będzie możliwe. Innymi słowy: jest to sytuacja, w której, przy zatrudnieniu danego nauczyciela na czas nieokreślony, po dającym się określić czasie, zajdzie konieczność zwolnienia właśnie tego nauczyciela bez stosowania żadnych kryteriów zwolnienia - nie będzie wyboru.

bik07-02-2015 16:38:04   [#04]

czy dobrze rozumiem trzecia umowa z nauczycielem jest z automatu umową na czas nieokreślony nawet , gdy ma niepełny wymiar etatu

Jacek07-02-2015 17:14:47   [#05]

nie.. już pierwsza umowa z nauczycielem kontraktowym powinna być zawarta na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 KN) bez względu na wymiar zatrudnienia (np. 18/18, 10/18, 4/18), o ile nie zachodzą przesłanki określone w art. 10 ust. 7 KN.

analogicznie w przypadku nauczyciela ze stopniem awansu mianowanego lub dyplomowanego umowa na czas nieokreślony jeśli jest niepełny wymiar (art. 10 ust. 6 KN), o ile nie zachodzą przesłanki określone w art. 10 ust. 7 KN.

Nauczycieli nie dotyczy zasada zawarcie 3 umowy  na czas nieokreślony zgodnie z zapisami kodeksu pracy.

Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 4 października 2013 r.
I PZP 3/13
 
W wypadku zawarcia z nauczycielem kontraktowym umowy o pracę na czas określony przy braku ustawowych przesłanek z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), po wręczeniu nauczycielowi świadectwa pracy oraz odmowie dopuszczenia go do pracy wskutek błędnego uznania przez pracodawcę, że umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta, nauczyciel może żądać ustalenia istnienia stosunku pracy (art. 189 k.p.c.).
Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 15 września 2006 r.
I PK 62/06
 
Wyjątek dopuszczający zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas określony uregulowany został w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. W myśl tego przepisu jest to prawnie możliwe tylko wówczas, gdy zachodzi potrzeba zastępstwa nieobecnego nauczyciela lub potrzeba wynikająca z organizacji nauczania. Przepis ten, jako regulujący wyjątek od zasady, należy wykładać ściśle. Zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas gdy staje się konieczne w świetle wynikających z tego przepisu przesłanek. Taka wyjątkowa podstawa zatrudnienia nie może być zależna od uznania pracodawcy. Byłoby to sprzeczne z gwarancyjnym charakterem norm prawnych regulujących stosunek pracy nauczyciela mianowanego.
Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 2 września 1999 r.
I PKN 235/99
 
Przepis art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.), według którego nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem na czas określony może nastąpić wyłącznie w wypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, wyłącza stosowanie art. 251 KP.

post został zmieniony: 07-02-2015 17:18:48
MKJ07-02-2015 20:33:09   [#06]

Wszystko to bardzo teoretyczne i piękne, ale wrócę do konkretnego problemu i precyzyjnego pytania.

Co zrobić z nauczycielem, który został zatrudniony tylko na indywidualne nauczanie i na podstawie § 11 rozporządzenia o indywidualnym nauczaniu zaprzestano organizacji tych zajęć?

Co zrobić z nauczycielem religii, etyki, WŻR w przypadku, gdy ostatni uczeń zrezygnował z zajęć?

Czy właśnie organizacja (nauczania) tych zajęć nie jest tą specyficzną sytuacją, w której dopuszczalne jest zastosowanie umowy o pracę na czas określony?

Jacek07-02-2015 21:07:43   [#07]

co do zasady, wg mnie, nie jest to uzasadniona przyczyna.

bo to wróżenie z fusów, tak samo jak możliwość, że w wypadku (odpukać) zginie cała klasa

MKJ07-02-2015 22:12:09   [#08]

No właśnie tu mam wątpliwości, bo możliwość eksterminacji całej klasy raczej nie podpada pod "organizację nauczania", a możliwość zakończenia powyższych zajęć w trakcie roku szkolnego jest właśnie niczym innym jak organizacją nauczania tych przedmiotów.

Mylę się?

cynamonowa07-02-2015 22:34:05   [#09]

Czytam ten wątek z uwagą...i bardzo żałuję.....bardzo.....że we wrześniu nie postąpiłam inaczej. Mam dwie świetne nauczycielki, które niestety zatrudniłam na czas określony. Powody wydawały mi się zasadne. Spore rotacje nauczycieli, sporo urlopów, zastępstw, wybory ( i ewentualny powrót przegranych). Teraz okazuje się, ze OP likwiduje jedną ze szkół.

Czy to musi oznaczać, że moje nauczycielki muszą ustąpić miejsce tym z likwidowanej placówki?

Jacek07-02-2015 22:45:33   [#10]

do [#08]

ale nie wiesz na pewno czy zrezygnują z wdżr, czy z NI. A jak np. cała klasa zechce się przenieść do innej/innych szkół i zostaną przyjęci? Nie mamy na to wpływu i nie znamy terminów więc to wróżenie z fusów jest.

cynamonowa.. okazać się może, że nie zatrudniłaś ich zgodnie z prawem i tak naprawdę są zatrudnione na czas nieokreślony. Zawsze możesz to skorygować dając stosowne pismo, że są zatrudnione na czas nieokreślony.

MKJ07-02-2015 23:00:20   [#11]

Jacku, oczywiście nie wiem, ale mają taką możliwość, co zasadniczo odróżnia te zajęcia od zajęć przedmiotów obowiązkowych - tam uczniowie nie mogą zrezygnować. Mogą się naturalnie wypisać ze szkoły w całości, ale taka sytuacja zdecydowanie nie podpada pod "organizację nauczania", natomiast sytuacja, w której zajęcia religii, etyki, WŻR bądź IN kończą się w dowolnym momencie roku szkolnego, moim zdaniem wynika właśnie z organizacji nauczania tych przedmiotów.

Rzewa napisała mądre zdanie: "Zatem przyczyna wynikająca z organizacji nauczania to taka przyczyna, która ewidentnie wskazuje, że po dającym się określić czasie zatrudnienie danego (z imienia i nazwiska) nauczyciela nie będzie możliwe. Innymi słowy: jest to sytuacja, w której, przy zatrudnieniu danego nauczyciela na czas nieokreślony, po dającym się określić czasie, zajdzie konieczność zwolnienia właśnie tego nauczyciela bez stosowania żadnych kryteriów zwolnienia - nie będzie wyboru." Według mnie pasuje jak ulał.

Jacek07-02-2015 23:14:32   [#12]

owszem napisała mądre zdanie ale

po dającym się określić czasie

dasz radę w momencie zatrudniania nauczyciela na NI czy wdżr ten czas określić, jak nie wiadomo kiedy się wypiszą z wdżr albo kiedy zrezygnują z NI?


post został zmieniony: 07-02-2015 23:18:38
izael08-02-2015 06:15:42   [#13]

ale można zaplanować na pół roku

nauczanie indywidualne może być przyznane od września do grudnia

wtedy, w mojej ocenie, są przesłanki do zatrudnienia art. 10 ust.7

rzewa08-02-2015 06:43:34   [#14]

tak, jak najbardziej -> NI jest na okres zamknięty (najdłużej na etap edukacyjny) więc jak najbardziej można te godziny przyznać n-lowi tylko na taki okres na jaki orzeczenie o NI opiewa (również na krótszy -> czas określony jest dopuszczalny, zatem długość okresu nie ma tu większego znaczenia)

nauczyciela religii zatrudnia się na podstawie skierowania więc tu wszystko zależy od ważności skierowania (oraz wszystko to co dotyczy etyki)

w przypadku etyki, to masz złożone życzenia nauczania etyki i możesz się kierować okresem na jaki te życzenia zostały złożone - życzenie nauki etyki (religii) jest na okres uczęszczania danego ucznia do szkoły - jeśli takie życzenie złożyło tylko kilku uczniów klasy 6, to jak najbardziej jest zasadne zatrudnianie na rok

niestety, w przypadku wdżr z organizacji nauczania wynika stałość tych zajęć, więc nie można stwierdzić, że za rok ich nie będzie (gdyby wszyscy uczniowie z nich rezygnowali, to dyrektor ma poważny problem -> powinien przyjrzeć się pracy n-la i ew. wystawić negatywną ocenę pracy)


post został zmieniony: 08-02-2015 06:46:11
MKJ08-02-2015 10:57:04   [#15]

Ok, w przypadku IN sprawa jest prosta, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w § 11 rozporządzenia. Co zrobić z nauczycielem, który został zatrudniony tylko na indywidualne nauczanie na okres zawarty w orzeczeniu, a zakończyło się ono wcześniej?

Religia, etyka, WŻR.

Przyjmuję, że organizacja nauczania zakłada, że zajęcia te odbywają się w każdym roku, zatem nie ma przesłanek do stosowania umowy na czas określony, ale...

W przypadku religii i etyki zajęcia organizowane są na życzenie uczniów lub rodziców. Mam w tej chwili złożone życzenia uczniów klasy pierwszej i drugiej. Jak rozumiem zasadne jest zatrudnienie nauczyciela do 31.08.2017 r., bo nie wiem, czy od przyszłego roku rodzice uczniów przyjętych do pierwszej klasy złożą takie życzenia?

Co do WŻR, to jest jasne - przyjrzenie się pracy nauczyciela i jej ocenienie, ale problem pozostaje. Co zrobić, gdy wszyscy zrezygnują? Gdy są to godziny ponadwymiarowe, to problemu nie ma, ale jeśli nauczyciel jest zatrudniony tylko na te zajęcia lub godziny te wliczone są do etatu? Ten sam problem dotyczy zresztą religii i etyki.

jogo08-02-2015 13:23:28   [#16]

Witam - dołączę do dyskusji swoje pytanie.                                                                                                                   Nauczyciel mianowany -  pedagog szkolny zatrudniony od 2 lat na 1/2 etatu na czas określony do 31.08.15 w SOSW w placówce nieferyjnej. W ośrodku jest jeszcze jeden pedagog szkolny i psycholog również nauczyciele mianowani ale zatrudnieni na czas nieokreślony.                                                                                                                                 Czy mogę już teraz wypowiedzieć umowę pedagog zatrudnionej w niepełnym wymiarze i nie czekać na termin rozwiązania umowy ? Pani już wie, że w organizacji na przyszły rok nie będzie dla niej godzin i zaczęła korzystać z częstych zwolnień lekarskich, a jej obowiązki wypełniają inni pracownicy pedagogiczni.

jogo08-02-2015 18:36:43   [#17]

Jeszcze raz podnoszę moje pytanie i proszę o pomoc. Czy mogę w placówce nieferyjnej wypowiedzieć umowę na czas określony nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na 1/2 etatu przed wskazanym w umowie terminem ?

Gaba08-02-2015 19:07:12   [#18]

co masz napisane w tej umowie?

Zbig6010-02-2015 23:35:31   [#19]

Pozwólcie koleżanki i koledzy, że i ja podzielę się na tym wątku swoimi wątpliwościami. Miejsce "akcji" wieś, jak dotąd najwyżej jedna klasa w roczniku. Obecnie w przedszkolu jeden oddział pięciolatków i ostatni oddział sześciolatków (liczebność obu nakazuje podział w klasie pierwszej). Obserwując "sytuację" demograficzną - dane z USC, wiem, że w najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie więcej dzieci w poszczególnych rocznikach aby można było tworzyć więcej oddziałów w rocznikach. Czy utworzenie dwóch oddziałów edukacji wczesnoszkolnej (przez trzy lata) jest swoistą "organizacją nauczania" i daje podstawy, aby zatrudnić nauczyciela (z imienia i nazwiska) na czas określony, ponieważ ten nauczyciel (z imienia i nazwiska) po trzech latach nie będzie miał pracy w szkole? Nie zakładam sytuacji, ponieważ tu nie mam żadnych podstaw, że z dnia na dzień nastąpi znacząca migracja na terenie gminy oraz któraś z zatrudnionych dotąd nauczycielek "odejdzie" ze szkoły.

DYREK11-02-2015 08:40:14   [#20]

wg mnie, nie

nauczyciela należy zatrudnić na czas nieokreślony

jak przyjdzie czas to należy zastosować art.20

DYREK11-02-2015 08:47:25   [#21]

jogo

jest taka możliwość

określa to art. 33 kodeksu pracy (umowa zawarta na czas dłuższy niż 6 m-cy, odpowiednia klauzula w treści umowy)

okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie

wypowiedzenie umowy na czas określony nie wymaga podawania przyczyny ani też spełnienia wymogu konsultacji związkowej

 

rzewa11-02-2015 15:25:34   [#22]

Zbig, znam dyrektora, który w analogicznej sytuacji zatrudnił n-lkę na czas określony 4 lat i obronił się w sądzie, ale... potem okazało się, że ta nowa jest duuużo lepsza niż pozostałe i żałował... Gdyby zatrudnił ją na czas nieokreślony mógłby zwolnić najsłabszego n-la a nie rozstać się z najlepszym :-(

shegreta02-03-2015 12:51:42   [#23]

Znajoma nauczycielka (dyplomowana, n-l fizyki) przez kilka lat zatrudniana była w szkole na czas określony, bo, jak argumentował dyrektor, nie wie, czy za rok będą klasy i godziny. Napisała podanie o zmianę umowy na czas nieokreślony. Dyrektor odmówił. Pomijam, że kilka umów wstecz również jest nieprawidłowo podpisanych, co również ma swoje skutki choćby w wysokości odprawy.

Logika wykazana powyżej plus argumenty rzewy w #03 jest dla mnie jasna - rzeczony dyrektor myli się.

Znajoma planuje odwołać się od decyzji dyrektora. Bo jakie inne działania? Czy już Sąd Pracy?

noe1902-03-2015 15:27:06   [#24]

myślę, że u "tego" dyrektora nic nie wskóra :(

lepiej sąd pracy, może jeszcze PIP?

kulka19-05-2015 10:20:20   [#25]

czy OP ma rację, że nauczyciela stażystę zatrudnionego na 4/18 mogę zatrudniać wyłącznie na czas określony, tylko na dany rok szkolny? Co roku od nowa??

kulka19-05-2015 13:39:38   [#26]

proszę o odpowiedź...

ReniaB19-05-2015 14:34:41   [#27]

Tak, nie masz 1/2 etatu by zrobił staż, więc może być tylko stażysta, a ten może być zatrudniony tylko na rok

rzewa19-05-2015 14:54:32   [#28]

aż znajdzie gdzieś choć 5 godzin i zrobi kontraktowego...

Ewi19-05-2015 16:58:14   [#29]

Ja również mam przypadek zatrudnienia nauczyciela na czas określony - już wiem, że powinien być zatrudniony na czas nieokreślony. Jednak ma umowę do 31 sierpnia, a ja od września mam dla niego 1/2 etatu. Co mam zrobić teraz ? Poczekać do sierpnia, czy postąpić inaczej ? Może ktoś podpowie? 

MKJ19-05-2015 18:08:33   [#30]

Podpisać korektę umowy, a od września zawrzeć porozumienie zmieniające lub dać wypowiedzenie zmieniające.

Ewi19-05-2015 19:47:38   [#31]

Dziękuję, a może ktoś ma treść takiej korekty umowy - co w niej zawrzeć, aby było zgodne z prawem?

Jacek19-05-2015 19:52:48   [#32]

do  [#29]

hymm.. a był błędnie zatrudniony w pełnym wymiarze i jak domyślam się to nauczyciel kontraktowy?

Jeśli tak to dałbym pismo, potwierdzające, że jego umowa jest zawarta na czas nieokreślony od jakiegoś tam dnia. A dwa jeśli nie ma godzin w przyszłym roku to zastosować wypowiedzenie z art. 20 i dalej w zależności co nauczyciel zrobi


post został zmieniony: 19-05-2015 19:53:45
zapolska19-05-2015 19:55:54   [#33]

Mnie to tez interesuje :-) 

MKJ19-05-2015 19:58:35   [#34]

Na przykład tak:

 

KOREKTA

umowy o pracę

 

 

podpisana w ... w dniu ... przez dyrektora ..., reprezentującego ..., zwanego dalej „pracodawcą”, i Pana/Panią ..., zwaną dalej „pracownikiem”.

 

Strony umowy o pracę zawartej w dniu ..., pracodawca i pracownik, zgodnie oświadczają, że umowy o pracę, której dotyczy niniejsza korekta, zawarta została na czas nieokreślony.

 

 

 

…………………………                                                                                         …………………………

       (podpis pracownika)                                                                              (pieczęć i podpis pracodawcy)

Albo zdecydowanie lepiej, jak napisał Jacek, dać jednostronnie pismo informujące, że umowa została zawarta na czas nieokreślony.


post został zmieniony: 19-05-2015 20:02:19
MKJ19-05-2015 20:03:53   [#35]

Cofam to, co napisałem. To nie może być w tym przypadku korekta. Tylko jednostronne pismo informujące. :)

Ama01-10-2015 15:14:20   [#36]

Mam pytanie - od 1 października zatrudniony został u nas nauczyciel (katecheta mianowany, skierowanie od biskupa wystawione we 21 września). Czy to prawda, że musi być zatrudniony ty do 24 czerwca? Jak pp na potwierdzenie lub wykluczenie takiej tezy? Proszę o pomoc, bo mam duże wątpliwości.

Jacek01-10-2015 15:18:11   [#37]

należy zatrudnić na okres wskazany w skierowaniu biskupa

Ama01-10-2015 15:43:06   [#38]

Skierowanie ma do 31 sierpnia, ale nasz "nadzór" twierdzi, że jak jest zatrudniony w trakcie roku, to musi być do czerwca (?)

DYREK01-10-2015 16:04:23   [#39]

Art. 64 ust.5 KN

(...)  Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.

Czyli umowa do końca urlopu proporcjonalnego (nie będzie to 31.08, zaczyna pracę od 1.10 -> krótszy urlop)

W praktyce OP "życzy" sobie umowy do dnia zakończenia zajęć + ekwiwalent za urlop proporcjonalny.


post został zmieniony: 01-10-2015 16:05:16
joszka07-05-2018 14:09:39   [#40]

Mój op wie o urlopie dla poratowania zdrowia od 01 09 do 30 06.Poprosił aby zawrzeć umowę z zastępcą-nauczycielem dyplomowanym  na okres od 01 09 do 22 czerwca i zapłacić ekwiwalent za urlop bo...wraca ozdrowiony.W umowie wskazano tylko okres zatrudnienia .Pan podpisał umowę a teraz twierdzi,że powinna być zawarta do końca sierpnia.

Kto ma rację?

DYREK07-05-2018 14:34:27   [#41]

Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystywany w naturze.

Jeżeli jest możliwość wykorzystania urlopu w naturze to udzielamy urlopu, nie wypłacamy wtedy ekwiwalentu.

W tym przypadku nauczyciel będzie zatrudniony na czas określony (w zastępstwie) przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym i nabędzie prawo do urlopu w pełnym wymiarze (tj. w wymiarze i w okresie ferii zimowych i letnich). Jest możliwość wykorzystania urlopu w naturze (ferie letnie) i dlatego umowa powinna być zawarta do 31.08.

ale

Jest stosowana, wg mnie, niedobra praktyka wynikająca z oszczędności (?):

- umowa w zastępstwie za nauczyciela nieobecnego od 1.09 do dnia zakończenia zajęć

- wypłata ekwiwalentu: urlop 56 dni - 14 dni (ferie zimowe) = ekwiwalent za 42 dni urlopu

Wg mnie, nauczyciel powinien skierować pozew do sądu pracy.

zobacz wątek umowa na zastępstwo

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]