Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Inwentura a obowiązki n-la
strony: [ 1 ]
eleonora29-10-2014 23:28:41   [#01]

Jestem w trakcie przygotowań do inwentury. Jakaś n-lka powiedziała w pokoju, że n-le nie mają obowiązku przeprowadzania inwentury (i tu podobno podparła się jakimś przepisem), bo od tego są inne osoby. Wyobrażacie sobie co zrobiła? Nie myślę o tym, ze ma rację. To byłaby niedorzeczność! przeciez każdy podpisuje odpowiedzialność materialną. Mam nadzieję, ze mnie poprzecie

Jacek29-10-2014 23:32:56   [#02]

matko a skąd to, że 

To byłaby niedorzeczność! przeciez każdy podpisuje odpowiedzialność materialną

żaden z moich nauczycieli nie podpisywał odpowiedzialności materialnej i nie widzę sensu by to podpisywali

a o inwenturze było tu http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=54044&pst=1#pst1 

Gaba30-10-2014 01:34:50   [#03]

akurat to, to nie są obowiązki nauczyciela - bo od obowiązków jest Karta Nauczyciela, która stety/niestety wyłączyła nauczyciela z takich czynności. Nauczyciela obowiązuje zwykła dbałość o warsztat pracy i to by było tyle, czy nam się to podoba, czy nie.

DYREK30-10-2014 09:19:25   [#04]

Uczestniczenie w inwentaryzacji nie leży w zakresie obowiązków nauczyciela. Zakres obowiązków nauczyciela określa - Karta Nauczyciela -> art. 42 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 i 1198).

Trudno uznać zadania z zakresu rachunkowości za zadania statutowe szkoły (szczególnie jak obsługę finasową szkoły prowadzi OP) -> zasady przeprowadzania inwentaryzacji składników majątkowych w jednostkach budżetowych regulują przepisy  ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)

Jeżeli dyrektor szkoły wyznaczy nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, to wg mnie:

  • powinien zaplanować środki w planie finansowym na wynagrodzenie nauczyciela;
  • musi uzyskać jego zgodę;
  • podpisać z nauczycielem umowę zlecenia.
DYREK30-10-2014 09:22:15   [#05]

Odpowiedzialność materialna nauczycieli nie została uregulowana w sposób szczególny w Karcie Nauczyciela, w związku z czym na podstawie art. 91c ust. 1 KN zastosowanie znajdą przepisy dotyczące odpowiedzialności materialnej pracowników określone w kodeksie pracy.

1. odpowiedzialność za szkodę na zasadach ogólnych

Z chwilą podpisania umowy o pracy, powstaje po stronie pracownika (w tym nauczyciela) odpowiedzialność materialna na zasadach ogólnych, szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. Dla celów powstania tej odpowiedzialności nie jest potrzebne żadne dodatkowe oświadczenie pracownika, ponieważ ten rodzaj odpowiedzialności jest związany z istnieniem stosunku pracy.

2. odpowiedzialność za powierzone mienie z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się

(Kodeks pracy, dział piąty, rozdział II) - konieczne przekazanie mienia, podpisanie oświadczenia i zabezpieczenie mienia, dysponentem mienia jest wyłącznie odpowiedzialny pracownik (w tym nauczyciel). Pracownik (w tym nauczyciel) ponosi pełną odpowiedzialność za szkodę w mieniu pracodawcy, jednak pod warunkiem prawidłowego powierzenia tego mienia i zapewnienia warunków umożliwiających jego strzeżenie. 

 

W przypadku ogółu nauczycieli trudno uznać, że wyposażenie klas stanowi mienie, z którego nauczyciel ma się wyliczyć.

Wg mnie nie można żądać od nauczyciela oświadczenia o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za mienie będące wyposażeniem sali (izby) lekcyjnej.  Nie jest on wyłącznym dysponentem tego wyposażenia. W tym wypadku nauczyciel odpowiada za mienie szkoły na zasadach ogólnych.

Praktycznie odnosi się to także do majątku biblioteki, pracowni informatycznej, sprzętu sportowego itp. (nauczyciel biblioteki  też nie jest jedynym dysponentem majątku biblioteki).

Dyrektor, jako gospodarz szkoły, jest natomiast odpowiedzialny za jej mienie (na zasadach ogólnych), stan obiektu i zapewnienie materialnych warunków sprawnego funkcjonowania placówki.

ReniaB30-10-2014 09:32:58   [#06]

Bardzo interesują mnie pp dodatkowego wynagrodzenia za  pracę nauczyciela w Komisji Inwentaryzacyjnej; u mnie inwentaryzacja objęła kilka dni wakacji - skorzystałam z siedmiu dni z KN; czy tak nie wolno?

halinah30-10-2014 09:42:01   [#07]

"Siedem dni z KN" można wykorzystać do ściśle w KN wymienionych działań. Inwentaryzacji wśród nich nie ma.

DYREK30-10-2014 09:48:59   [#08]

Art. 64 ust. 2 KN

Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

post został zmieniony: 30-10-2014 09:50:56
DYREK30-10-2014 09:51:08   [#09]
może warto pożegnać czas siłaczek i Judymów :-)
Jeśli dodatkowe zadania zlecone przez dyrektora nie mieszczą się w rodzaju pracy określonym w umowie, to za ich wykonanie należy dodatkowo zapłacić.

post został zmieniony: 30-10-2014 09:55:08
eleonora30-10-2014 10:03:19   [#10]

U mnie jest tak (chyba zresztą u wszystkich) że w każdej klasie jest spis wyposażenia podpisany przez n-la, wywieszony na ścianie i wiadomo, że n-l za niego odpowiada. Nie wyobrażam sobie, abym odpowiadała sama za wszystko. Każdy n-l "pilnuje" mienia w swojej klasie. Czy macie inne zasady? Księgową mam w szkole. Podpowiedzcie, proszę, jak organizujecie inwenturę. Zadaniem n-li i pracowników administracji i obsługi byłoby spisanie mienia, a wiadomo, że rozliczenie to już rola księgowej. Planowałam inwenturę na 10 listopada, czyli dzień wolny dla uczniów, dla n-li dzień pracy. Nie mogę tak zrobić? Pomóżcie mi, proszę

ReniaB30-10-2014 10:47:00   [#11]

Dyrek, wiedziałam, ale jest jeszcze magiczna formuła inne obowiązki zlecone przez dyrektora ; zmieniam skład komisji; niech będą pracownicy - u mnie tylko obsługi, ponieważ administracja jest dwuosobowa i z racji odpowiedzialności nie może

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]