Forum OSKKO - wątek

TEMAT: oskarżenia imienne na forum internetowym
strony: [ 1 ]
balbina24-10-2014 10:29:15   [#01]

Witam, chciałabym, zapytać o radę w dość dyskusyjnej kwestii.

Na forum internetowym gazety ukazał się wpis imienny na nauczycielkę z imienia i nazwiska z oskarżeniami typu : "krzyczy na dzieci, stosuje kary i nawet potrawi nabic..... raz widziałem jak podniosła na dziecko ręke. Wszystkie dzieci się jej boją." (wpis oryginalny).

Nauczyciel jest funkcjonariusze publicznym i raczej nie można pozwolić by imiennie rzucano oskarżenia, szczególnie, że są fałszywe. Czy mogą złożyć doniesienie na policję w celu ustalenia adresu IP nadawcy i wyciągnięcia konsekwencji.


post został zmieniony: 24-10-2014 10:35:43
Marek Pleśniar24-10-2014 11:49:56   [#02]

[poprawiam - już załapałem że anonim]

Jeśli to coś naruszającego dobre imię to jasne że możecie zgłaszać policji


post został zmieniony: 24-10-2014 11:51:14
tomaszek26-10-2014 13:46:12   [#03]

Chciałbym tylko doprecyzować jeden drobiazg: nauczyciel nie jest funkcjonariuszem publicznym (poza nielicznymi wyjątkami). Podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta jedynie z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

DYREK27-10-2014 09:22:36   [#04]

Należy wysłać do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykuł 212 par. 1 k. k

Artykuł 212 par. 1 k. k. : „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.

i dodatkowo można przytoczyć:

KN art. 63.  1. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).

2. Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.

Najlepiej poprosić o pomoc prawnika.

balbina29-10-2014 09:30:26   [#05]

Dziękuję wszystkim.

Wpis została usunięty z forum. Nauczycielka postanowiła zgłosić doniesienie na policję. Myślę, że trzeba zacząć reagować, bo niektórzy rodzice uważają, że mogą podcierać sobie nami "nos". Więc może czas zacząć korzystać z przysługujących mam praw.

Pozdrawiam


post został zmieniony: 29-10-2014 09:30:57

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]