Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ilość dni zajęć praktycznych w klasie wielozawodowej
strony: [ 1 ]
zosiak518-10-2014 17:50:33   [#01]

W klasie trzeciej ZSZ jest 16-tu operatorów obrabiarek skrawających i 13-to osobowa grupa wielozawodowa (piekarze, mechanicy samochodowi itp.).

Wszyscy uczniowie tej klasy wspólnie uczęszczają na przedmioty ogólnokształcące, natomiast zajęcia praktyczne mają   oddzielnie: operatorzy - na warsztatach szkolnych, grupa wielozawodowa - u pracodawców poza szkołą.Wszyscy uczniowie tej klasy  odbywali zajęcia praktyczne : w klasie pierwszej - 2 dni w tygodniu, w klasie drugiej - 2 dni  w tygodniu. Obecnie w klasie trzeciej cała klasa ma również 2 dni w tygodni zajęć praktycznych.

Pracodawca, u którego odbywają zajęcia praktyczne przyszli piekarze stanowczo się sprzeciwił zmniejszeniu liczby dni na zajęcia praktyczne. Do tej pory(stara podstawa programowa) klasa wielozawodowa miała zajęcia  praktyczne: w klasie pierwszej - 2 dni,w klasie drugiej - 2 dni. w klasie  trzeciej - 4 dni.

Będę wdzięczna za podpowiedź, co w takiej sytuacji mam zrobić, aby pracodawca był zadowolony i ramówka tej klasy była zgodna z prawem.

 

 

rzewa18-10-2014 18:05:32   [#02]

krakowskim targiem: zastosować właściwy z uwagi na ramówkę system 2-2-3

:-)

bosia18-10-2014 18:35:34   [#03]

Zosia, wiem, ze ten problem z pracodawcami występuje

możesz się podeprzeć w rozmowie z pracodawcą tym:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r.w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. (Dz. U. nr 60, poz. 278 z późn. zm.)

w wielozawodowej są u pracodawcy w celu nauki zawodu, czyli:

§ 8.  Pracodawca zatrudniający młodocianego w celu nauki zawodu:

1) realizuje program nauczania dopuszczony do użytku w szkole uwzględniający podstawę programową kształce­nia w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w zakresie nauczanego zawo­du lub realizuje program zapewniający spełnienie wymagań egzaminacyjnych określonych w standardach będących podstawą przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł czeladnika w zawodach nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, określonych w przepisach dotyczących klasyfikacji zawo­dów i specjalności na potrzeby rynku pracy

 

pokaż program nauczania (który i pracodawca powinien mieć), a szkolny ramowy plan nauczania jest częścią programu (tzn. był w tych wcześniej dopuszczonych, teraz nie musi, choć może, wcześniejsze obowiazują)

bosia18-10-2014 18:41:13   [#04]

źle podałam podstawę prawną - jest tekst jednolity: Dz. U. z 2013r. poz.232

bogna18-10-2014 18:55:27   [#05]

operatorzy kształcenie zawodowe teoretyczne mają pewnie w szkole? więc jest szansa na wygospodarowanie dodatkowego dnia/dni na zajęcia praktyczne w grupie wielozawodowej;

niech piekarze mają szansę nauczyć się wypiekać dobre pieczywo :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]