Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Religia innego wyznania na terenie innego OP
strony: [ 1 ]
airam22-09-2014 12:15:30   [#01]

Mam pytanie jak rozwiązać taki problem: Uczennica szkoły w gminie A uczęszcza na religię innego wyznania w gminie B (jej miejsce zamieszkania). Rodzice nie zgłosili przy zapisie córki do szkoły życzenia uczęszczania na religię, a jednocześnie dostarczyli oświadczenie, że córka będzie uczęszczała na religię innego wyznania w gminie B - oczekując, że ocena z tej religii będzie wpisana na świadectwo. Jak postąpić w tej sytuacji:

  • czy skoro nie ma życzenia religii od naszej szkoły, to mnie jej religia gdzie indziej nie interesuje?
  • czy ma tu zastosowanie ust.3 paragr. 2 rozporządzenie w sprawie religii? - porozumienie OP
rzewa22-09-2014 13:46:57   [#02]

trzeba uświadomić rodzicom, że jeśli chcą by ocena z religii była na świadectwie muszą postąpić tak jak nakazuje rozporządzenie, tj. złożyć deklarację i poczekać na decyzję OP w sprawie organizacji lekcji religii (oczywiście mogą poinformować OP o tym, że u nich ta religia jest i pośredniczyć w porozumieniu pomiędzy OP-kami)

dla Ciebie podstawa wpisu w arkuszu ocen i na świadectwie, będzie skierowanie z OP na religię w tym drugim, które otrzymasz "do wiadomości" oraz zaświadczenie wystawione przez tamtego organizatora/katechetę

airam23-09-2014 09:10:54   [#03]

Bardzo dziękuję za odpowiedź i jeszcze tylko interesuje mnie kwestia "ważności" pisemnego życzenia rodziców, aby dziecko uczęszczało na religię. Czy rodzice mogą zmienić zdanie w tej kwestii w dowolnym momencie (np. w ciągu roku szkolnego)?

Jacek23-09-2014 09:21:12   [#04]

w dowolnym

BaZa18-11-2016 09:00:36   [#05]

W listopadzie mama zwróciła się z prośbą o zorganizowanie nauki religii innego wyznania dla swoich dzieci. Do tej pory jeździły do gminy sąsiedniej na naukę religii ("prywatnie"). Ksiądz tego wyznania z sąsiedniej gminy przyniósł mi misję na nauczanie tej religii w  mojej szkole. Przekazałam sprawę do OP, bo nauka religii dotyczy tylko dwóch osób. Co organ powinien zrobić? Czy księdza trzeba zatrudnić na dwie godziny w tygodniu? Kto go zatrudnia?-szkoła czy organ?. Będzie to jego pierwsza praca, więc to stażysta?. W naszej gminie nie ma nauki religii tego wyznania.

BaZa18-01-2017 21:20:54   [#06]

Jak zatrudnić księdza na dwie godziny religii innego wyznania w tygodniu? Ksiądz w innej parafii naucza tylko "moje"dwie uczennice. To będzie cały czas stażysta?, bo będą tylko dwie godziny?

rzewa19-01-2017 07:50:06   [#07]

a po co zatrudniać go?

wystarczy, że Twój OP porozumie się z tym drugim OP i w wyniku tego porozumienia wyśle Twoich uczniów na religie tam, gdzie chodzili do tej pory, oczywiście razem z uczniami tego drugiego OP

a to porozumienie powinno przewidywać sposób i formę gratyfikacji pieniężnej dla gminy, w której Twoi uczniowie się uczą - np. może być to ustalona wota płatna raz w roku po wystawieniu noty

BaZa19-01-2017 20:25:16   [#08]

Tyle, że okazało się, że na tę religię uczęszczają tylko "moje" dwie uczennice. Ksiądz w innej gminie, "moje" uczennice, nauka religii na terenie innej  gminy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]