Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczanie indywidualne w liceum.
strony: [ 1 ]
MKJ17-09-2014 15:41:01   [#01]

W szkolnym planie dla jednego z oddziałów klasy pierwszej tygodniowy wymiar obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w zakresie podstawowym i rozszerzonym oraz przedmiotów uzupełniających i zajęć z wychowawcą był niższy niż odpowiedni łączny tygodniowy wymiar godzin dla klasy pierwszej, więc został do SPN-u wprowadzony przedmiot uzupełniający, dla którego nie została ustalona podstawa programowa.

Dostałem 12 godzin na nauczanie indywidualne dla ucznia tego oddziału. Czy muszę przyznać godziny również na ten przedmiot? Czy należy go traktować jako "obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania" (§ 7 ust. 1 rozp. ws. indywidualnego nauczania)? Nie ukrywam, że zabrałoby mi to cenne godziny, a i tak zrealizowanie podstawy programowej ze wszystkich przedmiotów w tym wymiarze graniczy z cudem.

rzewa17-09-2014 17:43:24   [#02]

uważam, że są to obowiązkowe w tym wypadku zajęcia i wynikające z ramowego planu nauczania, więc NI powinno je także obejmować - oczywiście może to być 1 godzina na miesiąc

MKJ17-09-2014 18:37:59   [#03]

Osobiście też tak uważam, ale miałem nadzieję na odmienne głosy, co by mieć jakiś punkt zaczepienia, żeby te zajęcia wyrzucić. Chciałem się uchwycić tej mglistej szansy, że może nie wynikają one wprost z ramówki, bo są przez dyrektora dołączone do szkolnego planu nauczania. Z drugiej strony, mieszczą się one w tygodniowym wymiarze zajęć obowiązkowych.

No cóż, przyznałem 0,25 h/tydzień...

MKJ18-09-2014 20:32:20   [#04]

To jeszcze dopytam, bo nasunęło mi się po przeczytaniu innego wątku.

Czy ocena z tych zajęć ma wpływ na promocję?

rzewa18-09-2014 21:32:54   [#05]

cóż, wychodzi mi, że jak najbardziej ma wpływ, gdyż są to zajęcia obowiązkowe -> jeszcze jeden przedmiot uzupełniający

JarTul18-09-2014 21:38:23   [#06]

Przedmiot uzupełniający nie jest przedmiotem dodatkowym - zatem jak pisze wyżej Rzewa.

MKJ19-09-2014 10:13:13   [#07]

Dzięki serdeczne.

Pozwolę sobie uporządkować i poproszę o sprawdzenie.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne, określone w szkolnym planie nauczania, o których mowa w § 20 ust. 3 rozp. ws. oceniania (czyli te, które mają wpływ na promocję), to w liceum:

- przedmioty realizowane w zakresie podstawowym określone w rozp. ws. ramowych planów nauczania,

- przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym,

- przedmioty uzupełniające (historia i społeczeństwo, przyroda, zajęcia artystyczne i ekonomia w praktyce),

- przedmioty uzupełniające włączone do szkolnego planu nauczania, w przypadku gdy tygodniowy wymiar godzin zajęć wymienionych powyżej i zajęć za wychowawcą był niższy niż łączny tygodniowy wymiar dla danej klasy.

Zajęcia, o których mowa w § 20 ust. 4a rozp. ws. oceniania, czyli te, z których ocena wlicza się do średniej, ale nie ma wpływu na promocję, to:

- zajęcia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. b rozp. ws. ramowych planów nauczania (zajęcia z GDD realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów, uwzględniające KN-ki),

- zajęcia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a i b (zajęcia z godzin OP na dodatkowy język obcy i zajęcia włączone do SPN-u, dla których nie została ustalona podstawa programowa,

- religia i etyka (czy język mniejszości i język regionalny też?).


post został zmieniony: 19-09-2014 10:13:51

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]