Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ubezpieczenie uczniów
strony: [ 1 ]
DYREK16-09-2014 09:53:41   [#01]

Rzecznik ubezpieczonych

http://rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-nastepstw-nieszczesliwych-wypadkow-nnw/Czy_ubezpieczenie_NNW_dzieci_i_mlodziezy_w_szkolach_jest_obowiazkowe___2928

i

MEN z 2013r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje i przypomina, że obowiązujące prawo nie nakłada na szkołę (dyrektora szkoły) i na rodziców obowiązku ubezpieczenia uczniów.

Ubezpieczenie NWW (następstw nieszczęśliwych wypadków) jest umową zawartą pomiędzy firmą ubezpieczeniową, a rodzicami, dlatego decyzję o ewentualnym zawarciu umowy ubezpieczeniowej podejmują właśnie rodzice. To oni lub osoba przez nich upoważniona podpisuje polisę ubezpieczeniową.

Oznacza to, że jeśli rodzice podejmą taką decyzję, mogą upoważnić dyrektora szkoły, aby działał w tym zakresie w ich imieniu. Reprezentowanie to nie oznacza jednak podejmowania decyzji - dyrektor szkoły nie może swobodnie dysponować funduszami rodziców. Nie jest również właściwą sytuacja, gdy rodzice nie mają wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej i zakresu ubezpieczenia.

i MEN z 2014r.

http://www.men.gov.pl/images/do_pobrania/List_ubezpieczenia.pdf

Marek Pleśniar16-09-2014 10:53:06   [#02]

dlatego szkoła powinna poważnie się zastanowić nad ubezpieczeniem szkoły - OC

ponieważ rząd i media robią to co kiedyś zrobił były premier z abonamentem TV - popularyzują postawę nieubezpieczania dzieci

więc coraz więcej roszczeń za urazy będzie przychodzić wprost do szkoły zamiast do ubezpieczalni

Marek Pleśniar16-09-2014 11:04:37   [#03]

zobaczcie jaki język: http://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/rodzicu-uwazaj-na-ubezpieczeniowe-oferty-w-szkolach,62780.html

Ubezpieczyciele razem ze szkołami naciągają Polaków na rzekomo obowiązkowe ubezpieczenia uczniów.

rafhak17-09-2014 15:29:17   [#04]

Tak się zastanawiam. Z czego wynika obowiązek podpisania przez dyrektora umowy z ubezpieczycielem? Szczególnie, że nie uczestniczył w wyborze.

 

DYREK17-09-2014 19:03:32   [#05]

Umowa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. 

Jeżeli szkoła (rada rodziców jest organem wewnętrznym szkoły) decyduje się na zawarcie umowy ubezpieczenia, to umowę podpisuje dyrektor.

Do reprezentowania szkoły upoważnienie posiada wyłącznie dyrektor.

Jeżeli dyrektor ma zastrzeżenia do umowy, to jej nie podpisuje.

olaszyma13-05-2015 13:59:34   [#06]

Czy słyszeliście o jakichś rozstrzygnięciach Komisji Nadzoru finansowego dotyczących ubezpieczeń uczniów? Na stronie KNF nic takiego nie znalazłam, a był już u mnie agent, który przekonywał żet każde działanie dyrektora w tym względzie jest praktycznie  niezgodne z prawem . Podpisywanie umowy w imieniu rodziców grozi odpowiedzialnością za niewłaściwe zapoznanie z ofertą. Czy macie namiar na te rozstrzygnięcia KNF? Jeśli o mnie chodzi to chętnie zrezygnowałabym z całego ubezpieczania ,(papiery, pretensje że nie przyznano odszkodowania, nieznajomość szczegółów oferty ,podejrzenia o korupcję  itd.)

noe1913-05-2015 14:14:51   [#07]

dlatego u mnie całym tym obszarem zajmuje się RR, jak im przekazuję otrzymane oferty, agenci przychodzą na spotkanie z RR i przedstawiają swoją ofertę i RR wybiera ubezpieczyciela.

Nie ma do mnie żadnych zastrzeżeń.

Oczywiście ja podpisuje się pod umową, ale reszty się "nie tykam" :)

olaszyma13-05-2015 14:24:00   [#08]

No tak ,ale podobno od września jak coś podpiszesz to będziesz odpowiadać, również materialnie Dlatego pytam o ten komunikat KNF lub inne akty prawne, które jakoby miałyby to regulować od niedawna.

beania20-05-2015 15:44:47   [#09]

witam

A ja mam pytanie. Teraz czas wycieczek szkolnych. Czy ubezpieczacie dodatkowo uczniów przed wycieczką? Bo słyszałam ze taki wymóg dotyczy tylko wycieczek zagranicznych. A wycieczki krajowe wchodzą w ubezpieczenie NNW, to na dany rok szkolny.

Pozdrawiam

rzepek20-05-2015 17:57:36   [#10]

Chyba trzeba zerknąć do oferty ubezpieczyciela - w PZU dzieci były automatycznie ubezpieczane na czas wycieczek, jeżeli miały szkolną polisę. Nie wiem, czy u wszystkich tak jest. Zadzwonić i zapytać;))

dariuszn721-05-2015 07:55:02   [#11]

Do [#09] w czasie wycieczek krajowych ubezpieczenie nie jest wymagane (dziecko wcale może nie być ubezpieczone, kiedyś był wymóg, że na wycieczkę musi posiadać ubezpieczenie), w czasie wycieczek zagranicznych dziecko musi posiadać ubezpieczenie (moim zdaniem wystarcza ubezpieczenie grupowe zawierane ze szkołą we wrześniu). Z tym, że jest to ubezpieczenie najczęściej nnw, do tego katra EKUZ.

 

kulka21-05-2015 08:14:05   [#12]

ale podobno od września jak coś podpiszesz to będziesz odpowiadać, również materialnie

olaszyma, o czym piszesz??  Co zmienia się od września?

befana21-05-2015 12:36:59   [#13]

a macie działający link do tego listu MEN o ubepieczeniach?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]