Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Etyka w gimnazjum proszę o radę-- kwalifikacje n-la, wymiar itd
strony: [ 1 ]
Maja1928-08-2014 21:46:19   [#01]

Chciałabym się upewnić, czy nauczyciel, który w programie studiów (historia) miał przez jeden rok przedmiot: historia filozofii - zakończony egzaminem, ma kwalifikacje do nauczania etyki?

Kwalifikacje ustala dyrektor, czy trzeba się zwrócić do KO?

Jak organizujecie zajęcia tych zajęć, jeśli w szkole jest tylko kilka uczniów - z różnych klas chcących uczęszczać na etykę? Czy może być wówczas grupa międzyoddziałowa?

Ile godzin tygodniowo 1 czy 2 godziny?

dyrlo29-08-2014 07:44:16   [#02]

1. Moim zdaniem nie ma kwalifikacji, jestem po matematyce i też przez rok miałam etykę (większość miała) ale to nie daje mi uprawnień do nauczania tego przedmiotu. Filozofię też miałam.

2. Kwalifikacje uznaje dyrektor (KO może tylko potem zakwestionować - podczas kontroli np.)

3. Kilku tzn. ilu? Może być międzyoddziałowa tzn.: wszyscy z klas I + wszyscy z klas II + wszyscy z klas III = trzy grupy. Czy można klasę I i II połączyć nie wiem.

4. 2 godziny tygodniowo. (Chyba nic się nie zmieniło, żeby religia/etyka była w wymiarze 1 h tygodniowo)


post został zmieniony: 29-08-2014 07:44:49
Maja1929-08-2014 08:39:15   [#03]

to proszę mi pomóc  odnieść się do tego

http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1040-komunikat-dotyczacy-kwalifikacji-nauczycieli-do-nauczania-przedmiotu-etyka

jak to w końcu jest?

dyrlo29-08-2014 08:50:36   [#04]

Z uwagi na powyższe, w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia z etyki może prowadzić nauczyciel, który ukończył studia wyższe w zakresie filozofii lub etyki, lub ukończył inne studia wyższe i studia podyplomowe w tym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne. Możliwe jest również – na podstawie ww. przepisów – powierzenie prowadzenia zajęć z etyki nauczycielowi, który ukończył studia wyższe w innym zakresie niż filozofia/etyka, jeśli ich program obejmował treści nauczanego w szkole przedmiotu etyka, w zakresie wynikającym z podstawy programowej przedmiotu, określone dla danego etapu edukacyjnego.


No to sprawdź czy zakres materiału, który realizował ten nauczyciel na studiach odpowiada podstawie programowej określonej dla tego przedmiotu. W suplemencie jaki N otrzymał z uczelni jest wyraźnie napisane czego może uczyć i jaki typ zajęć prowadzić. Jest tylu filozofów i etyków bez pracy, czy to nie jest tak, że N coś brakuje i mu się "dokłada" żeby zachować etat?

Już się do niczego nie odnoszę, jestem zdegustowana i przerażona tym co się w szkołach dzieje. Niektóre przedmioty zamiast prowadzone być przez specjalistów są dokładane innym....

Przepraszam jeśli uraziłam.

 

hania129-08-2014 21:25:08   [#05]

Komuś jednak trzeba te godziny przydzielić. Powinni uczyć specjaliści. Historia filozofii nie obejdzie się bez treści z zakresu etyki. Etyka jest jedną z dziedzin filozofii. Więc historia filozofii to także historia etyki.

Moim zdaniem możesz przydzielić, ale ja traktowałabym to jako stan przejściowy i zobowiązałabym nauczyciela do zdobycia pełnych kwalifikacji. Moim zdaniem pismo MEN nie stanowi wystarczającej podstawy prawnej, a rozporządzenie o kwalifikacjach nie precyzuje, jaką ilość godzin można uznać, a jaką nie. Słyszałam o szkołach, gdzie przydziela się godziny z etyki nauczycielom, którzy mieli 1 godz filozofii w indeksie. Po takim 30-godzinnym kursie nauczanie jakiegokolwiek przedmiotu jest parodią.

rzewa30-08-2014 13:08:42   [#06]

moim zdaniem nie są to wystarczające kwalifikacje -> historia etyki czy filozofii to historia, a nie etyka czy filozofia

tak samo jak historia fizyki to nie fizyka...

natomiast jak najbardziej można połączyć uczniów z różnych klas, pod warunkiem, że tylko co najwyżej w jednej z tych klas jest 7 lub więcej uczniów, którzy życzą sobie zajęć z etyki

etyka może być nauczana w wymiarze 1 lub 2 godziny tygodniowo -> wnosi dyrektor o wymiar a decyduje OP

hania130-08-2014 16:24:06   [#07]

Nie masz racji Rzewo pisząc o braku kwalifikacji. Historia filozofii opisuje koncepcje filozoficzne (w tym etyczne) od czasów najdawniejszych do współczesności. Analogicznie polonista w indeksie ma historię literatury, która nie jest historią tylko literaturą, a ściślej literaturoznawstwem.

Marla24-09-2014 08:52:18   [#08]

a ja mam 6 uczniów chętnych na etykę w gimnazjum - 2 z kl. II, 4 z klasy III

czy mogę dla nich stworzyć jedną grupę?

hania124-09-2014 17:59:00   [#09]

Tak. Ostatnie 2 akapity podstawy programowej mówią:

W przypadku niewielkiej liczby uczniów wybierających etykę, zalecane są rozwiązania organizacyjne umożliwiające prowadzenie zajęć w grupach różnowiekowych, łączących uczniów z całego etapu edukacyjnego. W takim przypadku treści nauczania powinny być podzielone na trzy moduły, nadające się do realizowania w dowolnej kolejności, bez uszczerbku dla zrealizowania całości. Takie rozwiązanie pozwala organizacyjnie skonstruować ofertę w każdej szkole, nawet wtedy, gdy liczba uczniów wybierających etykę jest niewielka.
W przypadku większej liczby uczniów wybierających etykę szkoła może realizować zajęcia z etyki w grupach łączących uczniów np. tylko z jednego rocznika.

agata500011-10-2016 09:41:50   [#10]

A co zrobić w sytuacji, kiedy wpłynęło jedno podanie o etykę, w całej szkole na religię nie chodzi 6 uczniów, ale tylko jeden chce etykę?  Trzeba wysłać pismo do OP?

 

dyrlo11-10-2016 11:13:12   [#11]

Tak, bo może OP ma więcej i zorganizuje międzyszkolne, a poza tym RSD bo będzie zarzut, ze nic z tym nie zrobiłaś.

agata500011-10-2016 11:47:18   [#12]

Dziękuję, :)

laostic11-10-2016 16:25:08   [#13]

A czy dla jednego trzeba zorganizować czy trzeba mieć co najmniej 7?

rzewa11-10-2016 18:53:58   [#14]

Jak jest 7 uczniów chętnych, to szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia - tj. zajęcia muszą być zorganizowane w tej szkole, w której są ci uczniowie

dla mniejszej liczby uczniów obowiązek ten spoczywa na OP - tj. uczniowie muszą liczyć się z tym, że zajęcia będą w innej szkole lub np. w domu kultury

laostic15-10-2016 06:25:38   [#15]

Dzięki. Tak właśnie myślałam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]