Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Regulamin wypożyczania podręczników/materiałów edukacyjnych
strony: [ 1 ]
Robcio27-08-2014 17:04:59   [#01]

Czy ktoś tworzył już procedurę wypożyczania podręczników/materiałów edukacyjnych dot. kl. I (darmowy podręcznik)?

kinia282027-08-2014 17:45:58   [#02]

Też chętnie skorzystam . Właśnie dostałam ofertę z jakiegoś wydawnictwa za niecałe 100 zł. Przyślą mailem. Ale nie odważyłam się zamówić.

Powierzę to zadanie nauczycielowi biblioteki.

gosiaes227-08-2014 19:05:10   [#03]

a nie wystarczy regulamin biblioteki???

Bas27-08-2014 21:01:12   [#04]

Mam wątpliwość co do podręcznika j.obcego. Czy jest własnością szkoły, czy daje się go uczniom. Dostałam taki dziwny z możliwością wklejania obrazków. Regulamin mam, tylko muszę rozgryźć ten j.obcy.

kinia282031-08-2014 15:59:32   [#05]

Język obcy, tak jak materiały ćwiczeniowe jest na rok, gdyż nie ma jeszcze opracowanego na rynku podręcznika na 3 lata. Tak mówiono nam na szkoleniu w Poznaniu dotyczącego podręczników.

dariuszn702-09-2014 09:09:41   [#06]

U nas język obcy to chyba też na 3 lata i  własność szkoły. Jest to dotacja 25 zł (24,75) na podręcznik.

 

juasia02-09-2014 09:22:34   [#07]

znik do angielskiego jest własnością ucznia- tak ma być do 2017 roku, do tego czasu wydawnictwa muszą dostosowac podręcznik

gosiaes202-09-2014 09:27:33   [#08]

ja także powiedziałam rodzicom, że "Nasz elementarz" jest własnością szkoły i dzieci będę z niego korzystały na zasadzie wypożyczenia z biblioteki.

Natomiast książka do języka obcego i materiały ćwiczeniowe są własnością ucznia! Tych książęk nie wciągam na stan biblioteki!!! 

Dobrze myślę???...i robię???

---------------------------------

Ale wg tego co napisała malmar15 w innym wątku, to moje postępowanie jest błędne ;(

 


post został zmieniony: 02-09-2014 09:30:51
izael02-09-2014 12:02:03   [#09]

do języka angielskiego...

może i jest własnością ucznia albo raczej staje się nią po zakończeniu roku szkolnego, bo jednak odejście ucznia ze szkoły w trakcie roku szkolnego powinno chyba skutkować oddaniem podręcznika...

sama nie wiem:)

gosiaes202-09-2014 12:26:40   [#10]

jeśli odejdzie, to jest rezerwa....

 

chodzi mi o to, że tych książek nie wpisuję na stan biblioteki!!!

malmar1502-09-2014 18:24:20   [#11]

2. Informacje w sprawie ewidencjowania i wypożyczania Naszego elementarza oraz podręczników lub materiałów edukacyjnych do języka obcego i materiałów ćwiczeniowych.
Art. 22aj ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne, oraz  że czynności związane z ich zakupem do biblioteki, jak również czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. Art. 22ak ustawy nakłada na szkołę podstawową i gimnazjum obowiązki nieodpłatnego:

  1. wypożyczania uczniom podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać papierową, lub
  2. zapewniania uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną, lub
  3. przekazywania uczniom materiałów ćwiczeniowych bez obowiązku zwrotu lub ich udostępniania.

 

Stosownie do postanowień art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty, wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III, zapewnia Minister Edukacji Narodowej. Zadanie to Minister może wykonywać we współdziałaniu m.in. z wojewodami i kuratorami (art. 22c ust. 4 ustawy).  

 

Podręcznik Nasz elementarz, dostarczony do szkół przez Ministra Edukacji Narodowej we współdziałaniu z wojewodami i kuratorami oświaty – zgodnie  z art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty – staje się własnością organu prowadzącego szkołę podstawową z dniem jego przekazania do szkoły. Przejście własności Naszego elementarza wynika wprost z art. 22ad ust. 1, a odbiór podręczników potwierdza dyrektor szkoły w aplikacji internetowej przygotowanej do obsługi procesu dystrybucji oraz bezpośrednio u wykonawcy usługi w momencie odbioru przesyłki.

 

Dyrektor szkoły powinien dokonać wprowadzenia na stan biblioteki szkolnej dostarczonych do szkoły egzemplarzy Naszego elementarza na podstawie faktycznie dostarczonej do szkoły liczby egzemplarzy.


Ewidencji materiałów bibliotecznych, w tym ww. podręcznika, oraz podręczników i materiałów edukacyjnych zakupionych przez szkoły ze środków dotacji celowej, należy dokonywać zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektorów szkół w zasadach (polityce) rachunkowości oraz w sposób umożliwiający realizację obowiązku inwentaryzacji, wynikającego z art. 26 ustawy z dnia 29 stycznia 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330).


Dyrektor szkoły, na podstawie art. 22ak ust. 2 ustawy o systemie oświaty, jest obowiązany określić szczegółowe warunki wypożyczania podręczników oraz  materiałów edukacyjnych a także warunki przekazywania uczniom materiałów ćwiczeniowych z biblioteki szkolnej i poinformować o nich rodziców.  Przepis art. 22ak ust. 3 cyt. ustawy umożliwia szkole żądanie od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika Nasz Elementarz oraz zwrotu kosztu zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych sfinansowanych ze środków dotacji, w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia ich do biblioteki. Należy przy tym podkreślić, że nie jest możliwe żądanie zwrotu nowego egzemplarza podręcznika w takich przypadkach.


Jednocześnie informujemy, że nie jest konieczne podpisywanie umów użyczenia podręczników z rodzicami ucznia.

 

http://www.ko-gorzow.edu.pl/komunikaty-men/2843-2014-09-02-07-49-43

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]