Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Materiały edukacyjne i ćwiczeniowe do podręcznika men
strony: [ 1 ]
irekm118-07-2014 21:06:25   [#01]

W mojej szkole podstawowej od września 2014 roku będzie jedna klasa pierwsza. Plany są takie ( na życzenie nauczycieli ):  Podręcznik men, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe z wydawnictwa wsip, podręcznik do j. angielskiego z innego wydawnictwa. I tak przez trzy lata. Niby wszystko o.k. Jednak w latach następnych inne nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej chciałyby do podręcznika men ( tego, który trafi do biblioteki po roku ) materiały edukacyjne i ćwiczeniowe z innego wydawnictwa - nowa era. Wydaje mi się, że tak można bo podręcznik jest jeden - menowski, tylko materiały edukacyjne i ćwiczeniowe są dowolnie wybrane przez nauczycieli na trzy lata. Czy mam rację?

rzewa18-07-2014 22:20:35   [#02]

masz

malmar1518-07-2014 22:30:29   [#03]

Definicje:

- Podręcznik – należy przez to rozumieć podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego;

- Materiał edukacyjny – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;

- Materiał ćwiczeniowy – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

____________________________

 - Zespołowy wybór podręcznika i/lub materiału edukacyjnego

Zasada „jednego podręcznika”

 __________________________

 - Wyjątki od zasady „jednego podręcznika”

 Możliwe będzie przedstawienie propozycji więcej niż jednego podręcznika i/lub materiału edukacyjnego w przypadku:

  • podręczników do języków obcych nowożytnych począwszy od klasy IV–VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej – 
    biorąc pod uwagę poziomy nauczania języka określone w podstawie programowej;
  • szkoły ponadgimnazjalnej – biorąc pod uwagę zakres kształcenia (podstawowy lub rozszerzony);
  • szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe;
  • uczniów niepełnosprawnych objętych kształceniem specjalnym;
  • uczniów objętych kształceniem w zakresie niezbędnym do podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej.

 _____________________________________

- Zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązuje we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkole.

Materiały ćwiczeniowe obowiązują w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym.

________________________________

- Zmiany w zestawie podręczników lub materiałów edukacyjnych mogą być dokonywane:

a) jeżeli taka konieczność wynika z braku możliwości zakupu danego podręcznika, materiału edukacyjnego lub    materiału ćwiczeniowego;

b) w razie potrzeby uzupełnienia zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych, a także materiałów ćwiczeniowych.

 

 

to z prezentacji MEN


post został zmieniony: 18-07-2014 22:31:18
AMS19-07-2014 00:25:39   [#04]

Ja mam pewną wątpliwość, czy dobrze rozumiem: uczeń XY w klasie pierwszej w roku szkolnym 2014/2015 otrzyma materiały za 50 zł + 25 zł do j. obcego, w następnym roku szkolnym 2015/2016 kolejne 50 zł + 25 zł i tak co roku? 

 

rzewa19-07-2014 15:14:24   [#05]

tak, ale nie o trzyma tego uczeń - te pieniądze otrzyma gmina na tego ucznia: na materiały ćwiczeniowe max 49,50 zł i na podręcznik do j.obcego max 24,75 zł, o ile zakup będzie dokonany za tyle lub więcej

szkoła natomiast ma obowiązek zaopatrzyć ucznia co roku w materiały i podręcznik


post został zmieniony: 19-07-2014 15:16:16
Marion22-07-2014 12:46:15   [#06]

w skali gminy mam 60 zł na obsługę zadania - co z tym zrobić? 

AnJa22-07-2014 13:04:22   [#07]

nie potracać z dotacji do szkół i nie zawracać sobie głowy

elrym22-07-2014 22:00:06   [#08]

czy dobrze obliczam:

19 uczniów w klasie 1

+2 rezerwa=21

 

21 x49,50=1039,50 zł

21 x24,75=519,75 zł

 

razem= 1559,25 zł

zemi23-07-2014 09:04:33   [#09]

elrym, 

ty obliczasz materiały ćwiczeniowe i edukacyjne więc ćwiczeniowe tylko tyle ilu ma być uczniów,

a edukacyjne liczba uczniów + 1.

wg mnie źle obliczasz ( zresztą zał.4 nie przyjmie ci +2

malmar1523-07-2014 09:33:47   [#10]

elrym,

1. Prognozowana liczba uczniów klasy I w roku szkolnym 2014/2015- 19

2. Prognozowana liczba uczniów klasy I w roku szkolnym 2014/2015 powiększona o liczbę uczniów równą liczbie oddziałów klasy I- 19 + 1= 20

3. Środki niezbędne na wyposażenie szkoły w materiały ćwiczeniowe dla liczby uczniów wskazanej w poz. 1 (kwota ta nie może być wyższa od iloczynu liczby uczniów wskazanej w poz. 1, kol. 3 oraz kwoty 49,50 zł na ucznia) 19 x 49,50= 940,50

4. Środki niezbędne na wyposażenie szkoły w podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego dla liczby uczniów wskazanej w poz. 2 (kwota ta nie może być wyższa od iloczynu liczby uczniów wskazanej
w poz. 2, kol. 3 oraz kwoty 24,75 zł na ucznia) 20 x 24,75= 495,00

5. Środki niezbędne na wyposażenie szkoły w podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego, materiały edukacyjne do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały ćwiczeniowe (suma kwot wskazanych w poz. 3 i 4) 1435,50


post został zmieniony: 23-07-2014 09:34:40
gosiaes223-07-2014 09:43:46   [#11]

brawo :-))

gosiaes223-07-2014 09:46:54   [#12]

a jak należy dokonać podziału kwoty na wydatki bieżące i wydatki majątkowe wskazanej w poz. 5, kol. 3....

 

to robi dyrektor, czy OP???, bo tego nie wiem...

elrym23-07-2014 11:14:28   [#13]

noooo, dzięki serdeczne!!

bardzooooo bardzoooo :-)))

malmar1523-07-2014 16:28:17   [#14]

do gosiaes

dyrek, bo on wie czy majątkowe, czy bieżące

majątkowe to np. drukarka

ja dawałam w tym roku wszystko na bieżące

niech się to wszystko przez rok "przemieli", a w przyszłym roku zobaczymy

pozdrawiam ;)))

 

gosiaes223-07-2014 20:31:39   [#15]

Dzięki ;-))

to ja też dam wszystko na bieżące!!!

Pozdrawiam!!! 

 

marekci07-08-2014 14:44:42   [#16]

Miałem w ręku dziś "Nasz elementarz". Powiem szczerze, że przeraziłem się co do  jakości jego wykonania. Biorąc pod uwagę względy introligatorskie wygląda mi to na półprodukt. Nie wróżę nic dobrego. Uwzględniając małą motorykę i sprawność manualną dziecka jego trwałość to góra trzy miesiące. Będzie się działo , oj będzie.

 

elrym18-08-2014 20:12:01   [#17]

jeszcze raz wrócę do materiałów edukacyjnych

chodzi o zamówienie w wydawnictwie:

 

ćwiczeniówki do klasy 1- tyle szt. ilu mam uczniów i to jest w kwocie 49,50

 

podręcznik do języka - ilość uczniów +1

 

a co z materiałami do języka obcego?

czy w kwocie 24,75- ma być podręcznik i ćwiczenie?

 

wydawnictwa oferują w zestawach po 74,25:4 ćwiczenia +podręcznik do języka+ćwiczenie do języka

na moje pytanie, czy jeżeli zamówię tyle zestawów, ilu mam uczniów, dodadzą 1 podręcznik do języka, każą mi przysłać pp na jakiej podstawie mają to zrobić? i będą to konsultowali z prawnikami

 

 

 

rzewa18-08-2014 21:12:21   [#18]

u.s.o.

Art. 22d. ust. 1. Zakazane jest:
1) oferowanie, obiecywanie lub udzielanie szkołom lub nauczycielom jakichkolwiek korzyści w sposób pośredni lub bezpośredni w zamian za dokonanie wyboru określonych podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych;
2) oferowanie sprzedaży podręcznika wyłącznie z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi przeznaczonymi dla ucznia.

ust. 2. Działania, o których mowa w ust. 1, stanowią czyny nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503, z późn. zm.).

czyli muszą sprzedać sam podręcznik, bez ćwiczeń

shegreta21-08-2014 12:01:29   [#19]

W lipcu zgłosiłam liczbę uczniów, na podstawie której dostałam już zwiększenie planu finansowego na materiały edukacyjne i ćwiczeniowe.

W tzw. "międzyczasie" przybyło mi 3 uczniów. Czy ktoś mi podpowie, co teraz? Bo brakuje mi 2 elementarzy, 2 podręczników do nowożytnego i 2 materiałów ćwiczeniowych.

rzewa21-08-2014 19:55:13   [#20]

przybyło 3 uczniów, zatem weryfikując zamówienie doliczasz 3 uczniów (masz obowiązek zweryfikować zamówienie do 25.08 (art 22af ust 5 u.s.o.)

shegreta22-08-2014 23:17:18   [#21]

Dziękuję rzewo, jednak - chybam ślepa - nie mogę w u.s.o. znaleźć - art. 22af????

Jacek22-08-2014 23:25:30   [#22]

jest, jest :-)

Art. 22af. 1. Dyrektor szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub gimnazjum, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, przekazuje organowi prowadzącemu informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3.
2. Dyrektor szkoły podstawowej lub gimnazjum prowadzonych przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną przekazuje jednostce samorządu terytorialnego, właściwej do udzielenia dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 4, wniosek o udzielenie tej dotacji wraz z informacjami niezbędnymi dla ustalenia wysokości dotacji.
3. Informacje i wniosek, o których mowa w ust. 1 i 2, przekazuje się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 września.
4. Jednostka samorządu terytorialnego, na podstawie informacji i wniosków, o których mowa w ust. 1 i 2, przekazuje do właściwego wojewody wniosek o udzielenie dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3, w terminie od dnia 1 kwietnia do dnia 20 września. Jednostka samorządu terytorialnego może złożyć więcej niż jeden wniosek.
5. W przypadku gdy informacje i wniosek, o których mowa w ust. 1 i 2, zostały przekazane przed dniem 25 sierpnia, dyrektor szkoły aktualizuje te informacje i wniosek, w terminie do dnia 25 sierpnia, uwzględniając aktualne wyniki postępowania rekrutacyjnego do szkoły.
6. W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 4, został złożony przed dniem 31 sierpnia, jednostka samorządu terytorialnego, na podstawie informacji i wniosków, o których mowa w ust. 5, aktualizuje ten wniosek, w terminie do dnia 31 sierpnia, uwzględniając aktualne wyniki postępowania rekrutacyjnego do szkół.
7. Jeżeli w wyniku aktualizacji wniosku i informacji, o której mowa w ust. 5, złożonej przez szkołę podstawową lub gimnazjum prowadzone przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zmniejszeniu, a dotacja celowa przekazana przez jednostkę samorządu terytorialnego przekracza kwotę wskazaną w aktualizacji, szkoła, w terminie do dnia 31 sierpnia, zwraca jednostce samorządu terytorialnego część dotacji, równą różnicy między kwotą, którą szkoła otrzymała do dnia 25 sierpnia, a kwotą wynikającą z aktualizacji.
8. Jeżeli w wyniku aktualizacji wniosku, o której mowa w ust. 6, wnioskowana kwota dotacji celowej ulegnie zmniejszeniu, a dotacja celowa przekazana przez wojewodę jednostce samorządu terytorialnego przekracza kwotę wskazaną w aktualizacji, jednostka samorządu terytorialnego, w terminie do dnia 7 września, zwraca wojewodzie część dotacji, równą różnicy między kwotą, którą jednostka samorządu terytorialnego otrzymała do dnia 31 sierpnia, a kwotą wynikającą z aktualizacji.
9. Rozliczenie wykorzystania dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 4, przez dyrektora szkoły oraz zwrot niewykorzystanej dotacji następują w terminie do dnia 15 stycznia następnego roku.
10. Rozliczenie wykorzystania dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3, przez jednostkę samorządu terytorialnego oraz zwrot niewykorzystanej dotacji następują w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
11. Wojewoda sporządza i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, w terminie do dnia 15 marca następnego roku, zbiorcze zestawienie wykorzystania dotacji celowej, o której mowa w art. 22ae ust. 3, przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku budżetowym.

malmar1514-09-2014 15:17:35   [#23]

qrcze, zaczęłam się zastanawiać i ...

w kl. 1 mam 21 uczniów, zatem zamawiam:

a)

1. materiały ćwiczeniowe do podręcznika MEN 21 (z kwoty 49,50)

2. podręczniki do zajęć z j. niemieckiego wraz z ćwiczeniami 22 (z kwoty 24,75)

czy?

b)

1. materiały ćwiczeniowe do podręcznika MEN 21 (z kwoty 49,50)

2. podręczniki do zajęć z j. niemieckiego 22 (z kwoty 24,75)

3. ćwiczenia do j. niemieckiego 21 (z kwoty 24,75)

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]