Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Liczba chronionych związkowców
strony: [ 1 ]
zosiak523-04-2014 17:58:22   [#01]

Otrzymałam pismo od związków następującej treści:

 

Międzyszkolna Komisja Oświaty NSZZ Solidarność  w … działając na zasadzie art.32 ustawy z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych (DZ.U. Nr 79 póż. 854 z 2001r. tekst jednolity z póżn. Zm. ) podejmuje uchwałę następującej treści:

Zarząd Międzyszkolnej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” działając na podstawie art.32 ust.4 lub na zasadzie art.32 ust.6 ustawy o związkach zawodowych wskazuje następujące osoby – członków zarządu zakładowej organizacji związkowej lub imiennie wskazanych pracowników – członków zakładowej organizacji związkowej upoważnionych do reprezentowania wobec pracodawcy .

 

Są to następujące osoby:

  1. …… - przewodniczący MKO NSZZ Solidarność
  2. …… -  z-ca przewodniczącego
  3. ……. – członek zarządu

 

W/w osoby uzyskują ochronę prawną w zakresie przewidzianym art.32 ust.1 i pkt.2 ustawy o związkach zawodowych.

W szkole pracuje 34 nauczycieli, dyrektor i wicedyrektor.W arkuszu organizacyjnym na 2014/15 nie uwzględniono stanowiska wicedyrektora - 11 oddziałów w szkole. Związek "Solidarność" zrzesza 15 członków z naszej szkoły, w tym 4 należy do Zarządu MKO NSZZ Solidarność . Przewodniczący MKO NSZZ Solidarność wskazał ochronę dla 3 członków zarządu oraz poinformował mnie że jutro otrzymam dodatkowo nazwiska 2 członków, którzy nie są w Zarządzie.

Uważam, że Związek NSZZ Solidarność nie może wskazać więcej niż 2 członków chronionych, niezależnie od tego czy są w Zarządzie czy nie. Jaka jest opinia Państwa w tej sprawie? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

DYREK23-04-2014 18:08:10   [#02]

ZZ działajace w oświacie mają charakter międzyzakładowej organizacji związkowej.

Zarząd ZZ może wskazać jako objętych ochroną pracowników w liczbie:

  • ustalonej jak dla pracowników-działaczy zakładowej organizacji związkowej (w liczbie nie większej niż liczebność kadry kierowniczej u wszystkich pracodawców, u których funkcjonuje, lub według liczby swych członków);
  • ustalonej jak wyżej, ale w obrębie jednego pracodawcy plus jeszcze po jednej osobie na każdy zakład, w którym zrzesza co najmniej 10 pracowników.

zobacz:

http://www.kadrydlaoswiaty.pl/
zasady-ustalania-liczby-czlonkow-zawiazkow-zawodowych-objetych-szczegolna-ochrona/docs/40_34/452/View

http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=114&id=1133

elrym23-04-2014 23:05:58   [#03]

podepnę się z pytaniem:

ZZ przysłały pismo o porozumieniu w sprawie ponoszenia kosztów zatrudnienia pracownika pełniącego z wyboru funkcję w ZZ, w zależności od liczby członków z danej szkoły mam płacić określoną kwotę co miesiąc

Powołują się na art.34 ustawy o związkach

 

z tego czego się dowiedziałam, jedne szkoły płacą, inne nie płacą

mam 3 związkowców- koszt niby nie jest duży, ale:

1) przysłano mi porozumienie w 3 egzemplarzach z poleceniem(dokładnie-tak)  podpisania i odesłania jednego egzemplarza

2) nie zaplanowałam takich wydatków w planie finansowym

Na ile mnie takie ustalenia obligują do partycypowania w kosztach utrzymania ZZ, który jest pracownikiem innej szkoły i został oddelegowany przez swojego szefa do pracy w innym charakterze?

nie wiem, co robić?

Jacek23-04-2014 23:16:46   [#04]

wyślij ich na drzewo..

to samo mi przysłali lat temu kilka i po prostu wsadziłem do teczki i se leży albo już wywaliłem :-)

chyba z OP coś gadaliśmy by wszystkie szkoły to zignorowały i są wyroki na to

I PK 72/11 wyrok SN 2012-01-12

Z art. 341 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych można jedynie wyprowadzić swoiste roszczenie regresowe pracodawcy zatrudniającego pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy przeciwko innym pracodawcom objętym działaniem tej samej organizacji związkowej, której dotyczy to zwolnienie, nie wynika z niego natomiast, że sprawa o wynagrodzenie (należne w okresie zwolnienia) może toczyć się tylko łącznie przeciwko wszystkim tym pracodawcom.

V CNP 30/06 wyrok SN 2006-04-26
1. Przepis art. 341 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych ustanawia materialnoprawną zasadę rozłożenia kosztów pomiędzy pracodawców objętych działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej, nie przesądzając tego, jak ewentualne roszczenia z tego tytułu mają być realizowane w procesie. Wedle tej zasady powinno nastąpić dobrowolne rozliczenie kosztów pomiędzy poszczególnymi szkołami i innymi placówkami oświatowymi, korzystającymi z działalności międzyzakładowej organizacji związkowej. Jest zaś rzeczą jasną, że w procesie cywilnym roszczenia te mogą być dochodzone tylko przez podmiot mający zdolność sądową przeciwko podmiotowi wyposażonemu w taki sam przymiot procesowy. Chodzi tu bowiem nie o należność z zakresu prawa pracy, gdzie zdolność sądowa przysługuje każdemu pracodawcy, niezależnie od tego, czy ma osobowość prawną, lecz o swoiste roszczenie regresowe, dochodzone na zasadach ogólnych.
2. Podmiotem prowadzącym szkołę na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1991 r. o systemie oświaty jest wyposażona w osobowość prawną właściwa wspólnota samorządowa.

elrym23-04-2014 23:22:20   [#05]

dzięki :-))

 

Jacek23-04-2014 23:26:27   [#06]

art. 341 ustawy  powinno być

an24-04-2014 09:57:57   [#07]

międzyzakładowa organizacja związkowa ma możliwość wyboru sposobu wg którego wyznacza ilość osób chronionych

1. wg kadry kierowniczej...lub tak jak wybrali u mnie

2. zliczają kadrę kierowniczą we wszystkich placówkach, w których są zatrudnieni "solidarnościowcy" i tyle osób może byc chronionych.

Nie ma znaczenia przy tym czy w jednej szkole ochronią 10 osób a w pozostałych 0.

I co najfajniejsze -  nie możesz skontrolować czy nie ochronili zbyt wiele osób

joszka24-04-2014 10:30:37   [#08]

Śląska 'Oświata" przysłała pismo ,ze mają 460 członków( coś koło tego) we wszystkich kołach na terenie kraju, u mnie w szkole 6 z tego wskazali do ochrony 4!

Moja kadra kierownicza to 3 osoby.

Do ugryzienia?? tj do sprawdzenia??

Jak policzyć wszystkich uprawnionych z trzech związków działających na terenie szkoły to mam: 5+4+4 ci co są  pod ochrona z tytułu sprawowanej funkcji reprezentanta plus 2 byłych szefów(na rok).58 nauczycieli!!!!

 

rzewa24-04-2014 13:24:56   [#09]

trzeba zweryfikować im tę ochronę -> warunkiem koniecznym, zgodnie z ustawą o zz-tach, do objęcia ochroną jest reprezentowanie związku wobec pracodawcy -> czyli bierzesz każdego chronionego z osobna i prosisz o podjęcie decyzji w imieniu związku - jak podejmie, to reprezentuje a jak nie to nie

cbdo

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]