Forum OSKKO - wątek

TEMAT: związki zawodowe
strony: [ 1 ]
Kaja14-04-2014 21:25:53   [#01]

Hej,

które dokumenty muszą być zaopiniowane przez międzyzakładowe a które przez zakładowe związki zawodowe ?

Jacek14-04-2014 21:38:22   [#02]

http://www.nadzor-pedagogiczny.pl/porada/jakie-dokumenty-szkolne-podpisuja-zwiazki-zawodowe/767 

DYREK14-04-2014 21:58:50   [#03]

w oświacie w zasadzie jest tak

organizacja międzyzakładowa = organizacja zakładowa

co do zasady stroną dla dyrektora jest zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa (np. w ZNP to Zarząd Oddziału)

uprawnień zakładowej organizacji związkowej nie posiada ognisko ZNP lub koło NSZZ " Solidarność"

nie jest to prezes ogniska ZNP lub przewodniczący koła "Solidarności", można z nimi prowadzić jedynie rozmowy kurtuazyjne

prezes (przewodniczący) powinien posiadać pisemne upoważnienie zakładowej organizacji związkowej do decydowania w określonych sprawach np. zfśs i wtedy jest tylko w tym zakresie partnerem dla dyrektora szkoły


post został zmieniony: 14-04-2014 22:04:14
katarzs29-04-2014 12:48:29   [#04]

Proszę o podpowiedź dot. ZZ:

Mam w szkole trzy osoby chronione ZZ Oświata. Czy te osoby mają uprawnienia do tego, aby odebrać ode mnie list z zapytaniem, czy Oświata reprezentuje konkretnych n-li? Chodzi mi o potwierdzenie odbioru, bo tu jest ważna data odbioru (może wpływać na wiele innych spraw, a od tej daty liczy się 7 dni na ważne dla szkoły odpowiedzi). Czy te osoby mają prawo lub obowiązek odpowiedzieć na w/w pytanie?

hania29-04-2014 13:22:00   [#05]

z tym zz oświata jest zawsze. problem...:-))

generalnie - szukaj gdzie tam jest organizacja zakładowa / międzyzakładowa ( adres, tel)

nie do osób chronionych takie zapytanie, tylko do organu związkowego, który podjął uchwałę o ochronie ( w pismie informującym o ochronie powinnaś mieć...)


post został zmieniony: 29-04-2014 13:22:44
rzewa29-04-2014 20:21:48   [#06]

haniu, ale osoby sa chronione właśnie dlatego, że reprezentują zz-ty wobec pracodawcy -> więc zapytanie właśnie do nich

:-)

hania29-04-2014 20:33:54   [#07]

na takie pytania u nas odpowiada zarząd oddzialu...

zarząd zarządza i już:-)) co najwyżej daje delegację do reprezentowania...

ale uchwałą

więc pytanie o uchwałę - u nas - do zarządu ( choć nie ma takiej potrzeby, bo wszystko jasne jak to działa: członków znp się szkoli - informuje, dyrektorow - informuje, coby się nie musieli domyślać. A jak jednak coś muszą - dzwonią i gadamy:-)

ale po co ja to piszę, przecież się znamy:-))

aleksandra200829-04-2014 21:47:51   [#08]

Czy ochrona przysługuje tylko tym, którzy reprezentują zz wobec pracodawcy, czy tm komu się zz podoba?

 

DYREK30-04-2014 09:45:59   [#09]

ZZ działajace w oświacie zazwyczaj mają charakter międzyzakładowej organizacji związkowej.

Zarząd ZZ może wskazać jako objętych ochroną pracowników w liczbie:

  • ustalonej jak dla pracowników-działaczy zakładowej organizacji związkowej (w liczbie nie większej niż liczebność kadry kierowniczej u wszystkich pracodawców, u których funkcjonuje, lub według liczby swych członków);
  • ustalonej jak wyżej, ale w obrębie jednego pracodawcy plus jeszcze po jednej osobie na każdy zakład, w którym zrzesza co najmniej 10 pracowników.

zobacz:

http://www.kadrydlaoswiaty.pl/
zasady-ustalania-liczby-czlonkow-zawiazkow-zawodowych-objetych-szczegolna-ochrona/docs/40_34/452/View

http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=114&id=1133

rzewa30-04-2014 12:37:10   [#10]

ustawa o związkach zawodowych:

Art. 32. ust. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1
- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.

Koralik30-04-2014 13:44:14   [#11]

Jak obliczyć zwolnienie dla nauczyciela (pensum18g) wskazanego do pracy związkowej przy 78 członkach międzyzakładowej organizacji związkowej

Wczytuję się w zapis ustawy o związkach zawodowych

Art. 31. [Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy] 1. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje:

1) częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150 

 

 

 

 

 

 

Jacek30-04-2014 14:15:24   [#12]

a po co to liczyć?

Koralik30-04-2014 14:24:52   [#13]

bo związki występują do OP i w arkuszu trzeba umieścić

hania30-04-2014 22:56:47   [#14]

to związki muszą policzyć:-))

 

Koralik02-05-2014 12:17:47   [#15]

policzyły podając wymiar tygodniowy-  ale chcę poznać zasadę -czy zwolnienie z obowiązku dotyczące   n-la wynika z tygodniowego wymiaru czy miesięcznego wymiaru tak jak mówi UOZZ?

Waszym zdaniem: z ilu godzin zgodnie z ww ustawą należałoby zwolnić n-la przy pensum 18 w przypadku 79 członków międzyzakładowej org zz

hania02-05-2014 17:40:34   [#16]

nie licz za specjalnie:-))

podstawy prane są tylko takie:

 

ustawa o zz:

Art. 31. [Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy] 1. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje:

1) częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150,

Dz.U.96.71.336

 

ROZPORZĄDZENIE

RADY MINISTRÓW

z dnia 11 czerwca 1996 r.

w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy.

§ 4. 1. Pracodawca jest obowiązany, na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie tej organizacji, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wykaże we wniosku, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234, z 1994 r. Nr 43, poz. 163 oraz z 1996 r. Nr 1, poz. 2, Nr 24, poz. 110 i Nr 61, poz. 283).

2. Wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej powinien zawierać:

   1)   wskazanie pracownika, któremu zwolnienie od pracy ma być udzielone,

   2)   wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy,

   3)   wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie,

   4)   określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy.

 


post został zmieniony: 02-05-2014 17:43:49
Koralik06-05-2014 08:04:13   [#17]

Haniu, nie liczę ,mam dwa związki i każdy liczy inaczej- lubię wiedzieć a nadal nie wiem; 

 "moje" międzyzakładowe związki liczą tak jak poniżej-

 cyt. "liczba członków 78 w tym 64 czynnych zawodowo, proponujemy aby etat związkowy wynosił  7/18"

 

 

Sisteron08-05-2014 22:28:09   [#18]

ZZ wystąpiły o wgląd do zakresów czynności pracowników obsługi. Mam prawo odmówić? ewentualnie zezwolić na przejrzenie w mojej obecności? jest jakaś pp?

DYREK09-05-2014 19:54:16   [#19]

Rozumiem, że komisja zakładowa ZZ zwróciła się pisemnie z podaniem pp o dokonanie kontroli zakresów czynności pracowników.

Sisteron10-05-2014 17:17:58   [#20]

Nie, Pani przewodnicząca ZZ bez mojej wiedzy, poprosiła o wydanie zakresów sekretarkę, nawiązując do jakiejś "afery". Mała szkółka, wszyscy się znają, sekretarka wydała.  Kiedy się o tym dowiedziałam, odebrała je. Przewodnicząca ZZ powiedziała, że przyniesie pismo w późniejszym czasie, uzasadniała pomyłkę tym, że od m-ca pełni tę funkcję.

DYREK10-05-2014 19:29:25   [#21]

w oświacie w zasadzie jest tak

organizacja międzyzakładowa = organizacja zakładowa

co do zasady stroną dla dyrektora jest zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa (np. w ZNP to Zarząd Oddziału)

uprawnień zakładowej organizacji związkowej nie posiada ognisko ZNP lub koło NSZZ " Solidarność"

nie jest to prezes ogniska ZNP lub przewodniczący koła "Solidarności", można z nimi prowadzić jedynie rozmowy kurtuazyjne

prezes (przewodniczący) powinien posiadać pisemne upoważnienie zakładowej organizacji związkowej do decydowania w określonych sprawach np. zfśs i wtedy jest tylko w tym zakresie partnerem dla dyrektora szkoły

katarzs17-05-2014 19:56:46   [#22]

ZZ żąda ode mnie wykazu (bez nazwisk) n-li jednego przedmiotu z podaniem pensum w tym roku i rodzaju umowy. Podać sumę godzin w szkole i liczbę godzin każdej z osób - zgoda, ale podanie rodzaju umowy z każdym n-lem, jeśli nie są to związkowcy, wydaje mi się zbyt obszerną informacją. Proszę o podpowiedź, czy mam rację?

rzewa18-05-2014 07:31:13   [#23]

masz

katarzs18-05-2014 08:51:34   [#24]

Dziękuję

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]