Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja: Nauka religii i etyki w przedszkolach i szkołach
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Biuro OSKKO12-02-2014 13:49:49   [#01]

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. 

Zapraszamy zainteresowanych do udziału w konsultacji zmian prawa.

Do Biura OSKKO wpłynęło z MEN zaproszenie do konsultacji rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. 
Jeżeli znajdą się głosy merytoryczne, istotne dla rozporządzenia, mamy 14 dni na ich skierowanie do MEN.

Zapraszamy na stronę konsultacji w celu pobrania projektu rozporządzenia, uzasadnienia i oceny skutków regulacji: http://www.oskko.edu.pl/oskko/religia_p_s/

rzewa12-02-2014 18:55:26   [#02]

http://www.oskko.edu.pl/oskko/religia_p_s/

Gaba12-02-2014 19:25:52   [#03]

nie odpowiada ta zmiana, bo nie odpowiada na potrzeby moich uczniów.

Marek Pleśniar12-02-2014 19:44:28   [#04]

no to do dzieła

zmiana pierwsza:

jest  tak:

§ 1. ust. 2 p 2
Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie
musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.

ma być tak:

jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia

 

za, przeciw, uwagi?

ola 1312-02-2014 19:57:45   [#05]

Za

ewawal12-02-2014 19:59:14   [#06]

Forma pisemna jak najbardziej.

Marek Pleśniar12-02-2014 20:03:45   [#07]

zmiana druga - w paragr. 2 ust 2

znika dolny pułap 3 uczniów dla zorganizowania religii w grupach międzyszkolnych lub punktach katechetycznych

nie ma granicy

 

za, uwagi, przeciw?

 

ewawal12-02-2014 20:18:03   [#08]

Jeżeli stać nas na zajęcia dla jednego ucznia, to tak. Mam nadzieję iż religię też organizujemy jeżeli zgłasza się tylko jeden uczeń.

Marek Pleśniar12-02-2014 20:27:25   [#09]

zmiana trzecia - etyka organizowana na zasadach jak religia powyżej - też bez limitu 

za, uwagi, przeciw?

 

ola 1312-02-2014 20:28:01   [#10]

Koszty tego, to jedna sprawa. A dwa gdy szkoły są w dużych odległościach porozrzucane, to ja sobie tego wgóle nie wyobrażam. Nauczyciel będzie dojeżdżał o dziecka, czy dziecko do nauczyciela?

Czy znowu to zostanie na barkach dyrektora, na zasadzie radź se sam?

 

Dopisze - te same wątpliwości.


post został zmieniony: 12-02-2014 20:29:06
Marek Pleśniar12-02-2014 20:29:40   [#11]

zmiana czwarta, zdaje się czysto techniczna

Marek Pleśniar12-02-2014 20:35:17   [#12]

przede wszystkim rodzice raczej nie zgodzą się na te grupy międzyszkolne zbyt rozległe

izael12-02-2014 20:38:43   [#13]

mam podobne obawy jak ola

czy za tym pójdą zmiany w rozp. o kwalifikacjach?

skąd małe szkoły wezmą nauczycieli do etyki - no chyba że uczyć będą nauczyciele katecheci... no cóóóż:(

czyli zmiana tak, ale z zapytaniem, jakie zostaną stworzone dla szkół warunki na realizację

a mnie jest jednak szkoda kasy na zabezpieczanie zajęć dla jednego ucznia... a języków w młodszych klasach i zajęć komputerowych podzielić nie mogę:( a chodzi o dobro wielu

 

 

Marek Pleśniar12-02-2014 20:55:47   [#14]

jak w wątku gaby wyszło, raczej dasz to poloniście lub historykowi

Marek Pleśniar12-02-2014 20:56:14   [#15]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=52585&ux=10&pst=8#pst8

tu wątek ów

Marek Pleśniar12-02-2014 20:58:34   [#16]

katecheci - absolutnie bym nie powierzał tego przedmiotu im, z powodów zasadniczych

Gaba13-02-2014 06:37:02   [#17]

OP nakaże organizację zajęć dla wszystkich po lekcjach, by łapać jak najwięcej dzieciaków... nie przyjdą więc te, które miałby czekać 3 godziny, Ola słusznie prawi...

My mamy grupę do etyki i nikt nie przyjeżdża spoza szkoły. 

Zwracam uwagę na fakt, że dzieciaki nie chodzą z czystego lenistwa na religię/etykę, bo jest na pierwszej lekcji lub ostatniej. 

Dlatego religia jest dobrowolna... oki, ale etyka winna być obowiązkowa dla niechodzących na religię. Skończy się plątanie dzieci po szkole, łapanie i doprowadzanie do biblioteki

 

slos13-02-2014 07:16:20   [#18]

Aczkolwiek z watpliwościami, w takim stanie prawnym (przy braku filozofii dla wszystkich) jestem za tym, jak wyżej. Jeśli nie religia - to etyka, ale nie obie naraz. Zostawiłbym grupy międzyszkolne w przypadku, gdy jest mało uczniów - realizowane są w punktach nauczania danej religii wg osobnego planu (najczęściej w soboty lub popołudniami).

rzewa13-02-2014 07:41:00   [#19]

hm... wg mnie tak jak jest powinno być na poziomie sp i przedszkola

na poziomie gimnazjum powinna być obowiązkowa etyka (180 godz/cykl), a kto ma życzenie chodzić na religię to z etyki jest zwolniony, ale na świadectwie jest etyka/religia (właśnie w takiej kolejności) lub zawsze etyka

w szkole ponadgimnazjalnej powinno być religioznawstwo (120 godz/cykl) zamieniane na życzenie na religię i oprócz tego filozofia obowiązkowa w wymiarze 60 godz/cykl

jeśli ktoś chce chodzić na jedno i drugie to może, ale na dokumentach szkolnych jest wtedy tylko ocena z etyki/religioznawstwa (kościoły i związki wyznaniowe, tak jak i teraz, wystawiają własne świadectwa oczywiście)

Marek Pleśniar13-02-2014 08:10:11   [#20]

byłbym za tą obowiązkową etyką, jak pisze Gaba, ale...

no co jak będzie to grupa międzyszkolna i na etykę trzeba będzie latać gdzieś daleko? Przymusowo?

rzewa13-02-2014 08:18:12   [#21]

jak przymusowo, to grupa musi być szkolna -> czyli nie może być tak by w szkole choć jednej grupy nie było i to na każdym poziomie

slos13-02-2014 09:56:15   [#22]

Rzewa dobrze prawi. Ograniczyłem się do I i II etapu. Może by nie spieszyć się z tym i zrobić porzadne rozporzadzenie.

gracka13-02-2014 10:04:52   [#23]

ad1. Forma pisemna jest jedyną bezpieczną dla : dyrektora - a propos projektu organizacji, "organu" - ma pewność ze musi płacić, rodzica - oświadczył się i wymaga. ZA

ad2. w szkole podstawowej nie rozwiązuje to problemu zapewnienia opieki dzieciom nieuczestniczącym w religii - biblioteka, świetlica itp. ale jak trzeba -  ZA

ad3.Wolałabym aby te zajęcia - podobnie jak religia były obowiązkowe ale jeśli nie ma takiej mocy prawnej - ZA

ad4. NIE dla miedzy.... bo: kto ma zapewnić moim albo cudzym dochodzącym opiekę, kto odpowiada za bezpieczeństwo uczestniczących w innej szkole ten co organizuje czy ten co wysyła, a jeszcze małe miejscowości i dojazdy - dla mnie to jest porażka.

Marek Pleśniar13-02-2014 10:12:18   [#24]

no przecież robią porządne rozporządzenie - bo przysłali je nam do konsultacji :-)

MKJ13-02-2014 11:32:03   [#25]

Cały czas nie rozumiem dyskusji "religia czy etyka". Czy ktoś mógłby to wytłumaczyć takiemu tępakowi jak ja?

Dlaczego ktoś, kto nie chodzi na religię miałby obowiązkowo chodzić na etykę? Dlaczego ktoś kto chodzi na etykę, nie miałby chodzić na religię? Czy to są zajęcia wymienne? Moim zdaniem to tak, jakby się zastanawiać czy chodzić na matematykę czy na fizykę (zachowując oczywiście odpowiednie proporcje). To, że obie dziedziny kultury (etyka i religia), bo przecież nie wiedzy ani nauki, się nawzajem zazębiają, czasem na siebie zachodzą, a czasem są sprzeczne, to nie znaczy, że można ich "używać" zamiennie.

Mam nadzieję, Gracka, że pomysł, aby religia była obowiązkowa, to po prostu pomyłka przy wstukiwaniu z klawiatury.

Mam tez nadzieję, że przy wszystkich głosach za/przeciw religią, etyką, religią i etyką, religią lub etyką, religią albo etyką kryterium podejmowania decyzji jest merytoryczny osąd oparty na poszanowaniu konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, niezależnie od ich płci, rasy, wyznania, światopoglądu itp., a nie wygoda dyrektora czy OP przy organizowaniu zajęć. Organy administracji publicznej mają służebną rolę wobec obywateli, a nie odwrotnie.

ola 1313-02-2014 12:00:27   [#26]

rzewo wybacz, ale w takiej szkółce jak moja raptem 2 w porywach 3 dzieci w skali całej szkoły nie uczęszcza na religię.

Choćbym bardzo chciała nie zorganizuję grupy na jednym poziomie czyli oddziału (o tym mówisz?) czy nawet etapu.

Taka prawda.

DYREK13-02-2014 18:40:44   [#27]

w aktach prawa:

lub  > przynajmniej jedna z tych rzeczy a niewykluczone, że obie - alternatywa nierozłączna

albo > tylko jedna z tych rzeczy ---> albo jedna, albo druga - alternatywa rozłączna

w rozporządzeniu mamy "religii lub etyki"

czyli uczeń może uczęszczać równolegle i na zajęcia z religii, i z etyki

co z oceną ?

wątek: religia i etyka


post został zmieniony: 13-02-2014 18:50:34
warzywko14-02-2014 08:01:16   [#28]

Jak dla mnie etyka powinna być obowiązkowa dla wszystkich, religia dla tych, którzy wyrażą taką chęć i to najlepiej organizowana na poziomie parafii, a nie szkoły. Wystarczy przejrzeć podręczniki do religii, żeby przekonać się, że etyka jest w nich traktowana gorzej niż marginalnie, że religia to - na poziomie klas I-III przynajmniej - typowe zajęcia formacyjne. wychodzą z nich ludzie, którzy wprawdzie wiedzą, jak zmówić modlitwę przed nauką czy jedzeniem, ale refleksji żadnej na temat chociażby etyki chrześcijańskiej nie mają. Być może na kolejnych etapach nauczania jest lepiej, ale na pierwszym etapie edukacyjnym żadnego sensu religii w planie zajęć nie widzę. Temat "Działanie Ducha Św." w dzienniku lekcyjnym w ŚWIECKIEJ szkole wygląda absurdalnie.

Dla mnie wybór na zasadzie albo-albo to dokładnie tak, jakby wybierać między nauką matematyki i fizyki. Albo polskiego i angielskiego.

 

slos14-02-2014 08:11:21   [#29]

Tak jak Warzywko pisze byłoby najsensowniej, ale zwróćmy uwagę na wątpliwości przedstawione przez Dyrka. Jako optymista nie wierzę w aż takie zmiany w tej materii, toteż skłaniam się ku możliwym zmianom wprowadzającym jako taki porzadek (np. ocena, a za tym idą zmiany wzorów świadectw, itp). Brrr... :-)

warzywko14-02-2014 08:27:01   [#30]

Ocena powinna być ta wyższa, bez zaznaczenia, za co jest. I tak chyba jest teraz?

W przypadku oceny z religii przyjrzałabym się uważnie przedmiotowemu systemowi oceniania. Ja jestem z czasów salki parafialnej, co roku z religii na świadectwie było kilka składowych, m. in. rubryczka "z pilności" i tam zawsze miałam dobry, reszta to były bardzo dobre. Kiedyś spytałem, czemu dobry, a ksiądz stwierdził, że za rzadko do kościoła chodzę. Mam nadzieję, że teraz ocena z religii nie dotyczy częstotliwości uczęszczania na msze św. 

DYREK14-02-2014 08:53:22   [#31]

generalnie:

1. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach powinno skreślić wszystko co dotyczy etyki,

2. etyka (i wszystko co jej dotyczy) powinno być przeniesione do rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania

 

do wersji proponowanej przez MEN:

- obecnie wymiar godzin z etyki ustala dyrektor -> należy dodać zapis określający ściśle wymiar tych zajęć (np. wymiar 1 godzina),

- jasno określić, czy uczeń może wybrać równolegle zajęcia i z etyki, i z religii,

      jeżeli tak, co wtedy z oceną?

np.:

  • dostateczny/bardzo dobry
  • ocena lepsza - bardzo dobry 
  • średnia z oceny - dobry
  • inne (?)

 

wg mnie:

Etyka:

1. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach powinno skreślić wszystko co dotyczy etyki,

2. etyka (i wszystko co jej dotyczy) przeniesione do rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania -> zajęcia obowiązkowe dla wszystkich uczniów (oczywiście treści dostosowane do etapów edukacyjnych) -> np. wymiar 1 godzina -> ocena na świadectwie szkolnym.

Religia:

1. pisemna forma wyrażania życzenia,

2. zajęcia nieobowiązkowe,

2. ocena na oddzielnym świadectwie wystawianym przez kościoły lub związki wyznaniowe (nie wchodzi do średniej)

 

Marek Pleśniar14-02-2014 09:51:53   [#32]

zgadza się

to się nadaje do skonstruowania stanowiska jak najbardziej - podzielam poglądy jakie zamieszczasz na końcu postu

natomiast w ramach konsultacji rozporządzenia skonsultujemy to co jest:-)

rzewa14-02-2014 10:31:15   [#33]

hm... jeśli wyjmiemy etykę z rozporządzenia dot. nauczania religii nie będzie można umieszczać oceny z religii na świadectwie szkolnym, nie będzie możliwe wliczanie tej oceny do średniej ocen i...

właściwie nie będzie możliwe nauczanie religii w szkole samorządowej inaczej niż jako zajęć pozalekcyjnych

Leszek14-02-2014 12:37:11   [#34]

pozostaję zwolennikiem opisanej prawnie etyki poza przepisami o ramowych planach i jako przedmiotu do wyboru, czy w ramach obecnego czy też odrębnego przepisu,

wybór uczęszczania należał i winien należeć do rodziców lub pełnoletnich uczniów

pozdrawiam

Gusia15-02-2014 16:50:24   [#35]

zjedzcie mnie... ale to moje zdanie!

przede wszystkim jako rodzica... mam dziecko w gimnazjum i po zdawaniu relacji co się dzieje na lekcji religii (niektórzy uczniowie przejawiają brak szacunku do wszystkiego, nie wspomnę o zachowaniu Księży) powinna wrócić do salek katechetycznych... i nie powinna liczyć się do średniej!

 

MKJ15-02-2014 17:02:56   [#36]

Nie tylko Twoje. :)

Niestety, organizację zajęć religii w szkołach publicznych gwarantuje art. 12 ust. 1 Konkordatu, a to już nie tak łatwo zmienić.

slos15-02-2014 18:45:30   [#37]

Otóż to. Dyrka propozycja #31 sensowna.

Marek Pleśniar18-02-2014 11:29:49   [#38]

trzeba kończyć, prosimy o ostatnie uwagi

petrus25-04-2014 11:33:50   [#39]

Co z etyką od 1 września? Uczeń może chodzić na religie lub etykę? a jeśli chce uczęszczać na oba zajęcia?Polonista ma kwalifikacje?

rzewa26-04-2014 07:37:53   [#40]

uczeń może chodzić na religię i na etykę - czyli tak samo jak dotychczas

nic się nie zmieniło poza tym, że OP musi zorganizować religię i ew. etykę nawet dla jednego chętnego

MKJ26-04-2014 09:52:09   [#41]

Do tej pory musiał dla trzech, więc i w tym zakresie aż tak dużo się nie zmieniło. Ot, kosmetyka...

juasia26-04-2014 20:40:43   [#42]

Skoro uczeń  może chodzić i na etykę i na religię jednocześnie, to w jaki sposób mu wpisać ocenę na świadectwie?

religia/etyka   bardzo dobry/dobry  ?

Czy deklaracje rodziców należy zebrać już teraz  czy dopiero we wrześniu, a godziny i  tak zaplanować?

rzewa27-04-2014 11:44:53   [#43]

to są zajęcia organizowane "na życzenie" -> nie ma "życzenia", nie ma zajęć

zatem planować można je generalnie dopiero wtedy gdy to "życzenie" jest, ale...

robiąc kwietniowy projekt arkusza dyrektor nie tylko nie może mieć tych "życzeń" pierwszoklasistów - dyrektor nie wie kto (i ile :-)) mu do pierwszej klasy przyjdzie, więc gdyby mógł planować tylko to o czym wie na pewno, to powinien planować tylko jeden oddział klasy pierwszej i to bez religii (a to dość niebezpieczne :-))

oprócz prawa dyrektor kieruje się również zdrowym rozsądkiem, zatem planuje więcej klas pierwszych (jak demografia i doświadczenie pokazuje, że tak powinien a OP się zgadza) oraz planuje religię (a także etykę) w tych oddziałach na tym samym poziomie na jakim ma ją obecnie (np. 90% albo 9% :-))

jeśli drastycznie spadnie mu liczba "życzeń" to zmodyfikuje aneksem arkusz organizacyjny martwiąc się co zrobić z katechetami ;-) i odwrotnie jeśli mu wzrośnie (np. zapotrzebowanie na etykę)

"życzenie" uczeń (jego rodzic) wyraża raz na cały pobyt w danej szkole -> czyli jeśli nie odwołał "życzenia", to ono jest ważne do końca nauki w tej szkole

jeśli uczeń uczęszcza na religię i etykę na świadectwo należy mu wpisać ocenę z tych zajęć, które zostaną ocenione wyżej


post został zmieniony: 27-04-2014 11:46:11
AnJa27-04-2014 13:18:00   [#44]

"jeśli Uczeń uczęszcza na religię i etykę na Świadectwo należy Mu wpisać ocenę z. Tych Zajec, które zostaną ocenione wyżej"

była/jest planowana taka nowelizacja rozporzadzenia czy puszczasz wodze fantazji?

rzewa27-04-2014 15:11:57   [#45]

nie puszczam wodzy fantazji -> w takim wypadku tak każe postąpić zdrowy rozsądek

AnJa27-04-2014 18:03:03   [#46]

aha

 

Leszek27-04-2014 19:33:39   [#47]

a ja myślałem że jeśli uczęszcza na religię oraz etykę to należy mu wpisać ocenę z religii oraz ocenę z etyki...

jakieś nowe (ukryte) interpretacje?

pozdrawiam

rzewa27-04-2014 19:35:25   [#48]

czyli jak wpisać skoro na świadectwie masz: religia/etyka ........................

cynamonowa27-04-2014 20:23:11   [#49]

Moje pytanie będzie trochę analogiczne. chodzi mi o ocenę z zajęć artystycznych. Tak się zadziało ( choroba nauczyciela), ze od września klasy III gim będą miały zajęcia artystyczne ( wokalne) oraz zajęcia artystyczne ( ukierunkowane na plastykę). Te "muzyczne" powinni mieć obecnie, w klasie II ale jak wspomniałam nauczyciel chory.

Moje pytanie: co za rok z oceną.....Czy przydzielić wspólną rubrykę i nauczyciele wystawią jedną, w porozumieniu...?

Ala27-04-2014 21:21:06   [#50]

nie wiem czy dobrze rozumiem,

czy uczniowie będą uczestniczyć w dwóch rodzajach zajęć prowadzonych przez dwóch nauczycieli w jednym roku szkolnym?

jeśli tak, to moim zdaniem, dwóch nauczycieli wystawia jedną , uzgodnioną ocenę


post został zmieniony: 27-04-2014 21:21:35
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]