Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nowe w SIO
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 10 ][ 11 ]
joszka06-01-2013 21:46:17   [#01]

W Rozporzadzeniu z 20 12 2012r1
.
w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej

w § 10.

W ramach danych, o których mowa w art. 8 pkt 4 lit. b ustawy, w SIO gromadzi się dane dziedzinowe dotyczące wymiaru zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, według rodzajów zajmowanych stanowisk:

w punkcie 3
 pracownicy ochrony zdrowia:
a) lekarze,
b) lekarze dentyści,
c) pielęgniarki,
d) higienistki szkolne.

Mamy w szkole gabinet profilaktyki,umowa z NFZ.Czy bedziemy ich wykazywać?

Nassssy06-01-2013 22:14:19   [#02]

Nie, jeśli dobrze rozumiem sformułowanie: "umowa z NFZ" - to znaczy, że oni nie są zatrudnieni przez dyrektora szkoły (jak murarze, zatrudnieni w firmie, która ci robi elewacje) .

fordek11-01-2013 08:09:57   [#03]

Może ktoś już też miał ten problem z nowym SIO -co robię nie tak-próbuję się zalogować otrzymanym hasłem i loginem i pojawia się komunikat- w czasie logowania nie udało się zapisać do bazy danych podmiotu- co to oznacza i gdzie jest mój błąd

Dzięki za pomoc.

noe1911-01-2013 08:13:07   [#04]

#fordek

napisz do nich do pomocy technicznej. Ja do dzisiaj nie mogę się zalogować. Po kontakcie z pomocą otrzymałem informację, że mają błąd w aplikacji i mam czekać, mam spróbować w przyszłym tygodniu :)

więc napisz do nich i sie nie przejmuj :)

jaris-111-01-2013 08:33:11   [#05]

Ja już mogłem się logować, teraz znów nie mogę; pracownicy upoważnieni nie mieli jeszcze wcale tej mozliwość :)

graraz11-01-2013 13:47:31   [#06]

Wydaje mi się, że dyrektorzy i n-le będą się mogli logować po 15 stycznia, gdy będzie dostępna styczniowa wersja aplikacji SIO

ulkowa11-01-2013 20:08:38   [#07]

Na Stronie sio napisali, że nowe SIO bedzie dostępne 15 stycznia (miało być 1 stycznia). Są tam również podane terminy wdrażania nowych aplikacji. Cienko to widzę

Nassssy13-01-2013 23:31:44   [#08]

Informacja brzmi, że będzie dostępne do 15 stycznia i że funkcjonalności będą włączane stopniowo. Wobec rozmiaru powstającej bazy należało oczekiwać takiego scenariusza.
Mnie bardziej niepokoi fakt, że nie działa dobrze blok informacyjny . Nie udało mi się otrzymać odpowiedzi na żadne z zadanych przez formularz na stronie pytań. :( 

noe1914-01-2013 09:33:52   [#09]

#Nassssy

To ja jestem szczęściarz. Na zadane pytanie dostałem odpowiedź po kilku dniach :)

sylwia15-01-2013 15:34:19   [#10]

informacja brzmiała, że od 15 stycznia

ale nic się nie dzieje

w dalszym ciągu cisza

choć dzisiaj 15

ReniaB23-01-2013 17:07:46   [#11]

Czy już można wprowadzać dane, próbowałam zacząć ale utknęłam; może ktoś ma to za sobą?

rzewa23-01-2013 17:10:00   [#12]

a na czym utknęłaś?

wczoraj szło bez problemu

kulka23-01-2013 18:08:30   [#13]

Wszyscy uczniowie wprowadzeni, dane wysłane- oprócz 3 uczniów na ponad 200. Sprawdzaliśmy literka po literce, cyfra po cyfrze. Wszystko jak trzeba, a system nie przyjmuje. Gdzie interrweniować, pytać? Dane dzieci sprawdzone na wszystkie sposoby...

Nassssy23-01-2013 23:03:03   [#14]

Zapytanie na stronie przez formularz. jak będzie odpowiedź podziel się na forum dla wiedzy innych.

Jeśli nie będzie odpowiedzi interweniuj.

ulkowa23-01-2013 23:45:11   [#15]

Problemy dopiero się zaczynają. Ale wg mnie najwiekszym problem jest brak instrukcji do wprowadzania danych. Wszyscy to robimy metodą prób i błędów. Trzeba uważać przy wprowadzaniu nazwisk z niemieckimi literami. Ja wprowadzałam z kreseczkami a to powinno być z kropkami. Kulka powinna sie zwrócic do rodziców o pisemne potwiedzenie danych. Takie dane chyba można otrzymać w Urzędzie Miasta lub gminy.

Osobiście polecam zadawanie pytań do SIO. Przypuszczam, ze sa juz zawaleni pytaniami. Ale one same sie nasuwają. Np. dlaczego po przesłaniu danych ucznia lub nauczyciela do weryfikacji nie można usunąć mylnie wprowadzonej osoby. Dlaczego nie można popawić danych dziedzinowych jednego dnia nie można już poprawić drugiego dnia. Dlaczego nie można pracować na kilku komputerach? Dlaczego nie dano homologacji dla firm Vulcan itp. (większość szkół ma dane wszystkich uczniów i pracowników w odpowiednich programach a teraz trzeba wszystko co wprowadzało się kilka lat wprowadzić od początku). Takich pytań dlaczego mogłabym zadać jeszcze wiele no i je zadaję w pytaniach.

Nie proponuję dzwonienia na infolinię. szkoda szkolnej kasy na telefon. Dwa razy próbował. Za pierwszym razem (byłam 28 i pytanie dotyczyło upoważnienia pracownika)zrezygnowałam po 20 minutach. W piatek miałam juz poważniejszy problem. Byłam 9. Oczekiwanie ok 40 minut. Doczekałam się. Odpowiedz na moje pytanie była bardzo wyczerpująca. Znamy problem bo mamy dużo telefonów i pracujemy nad tym problemem,. Akurat to był problem dotyczący Kulki

Obecnie jestem nad "rozpiską" terminówco i kiedy przekazywać d SIO. Rozporządzenie w sprawie danych dziedzinowych wg mnie to po prostu karuzela.

Podsumowanie: Nowe SIO to jeden wielki nie dopracowany gniot. O królikach doświadczalnych nie wsponę

rzewa24-01-2013 06:48:14   [#16]

kulka, to cierpliwie czekaj na weryfikację z baza PESEL i...

wprowadzaj n-li czy co tam jeszcze...

wysyłać dane do centralnej bazy SIO będziecie dopiero w kwietniu - teraz tej centralnej bazy jeszcze nie ma więc i wysłać nie można

fakt, że bardzo bruździ brak instrukcji

a problemy z aplikacją zawsze były i będą -> nie przypominam sobie takiej aplikacji, która by była od razu dobra i nie potrzebowała stałych zmian czy poprawek...

noe1924-01-2013 08:55:11   [#17]

kilka słów na temat programu firmy V a nowym SIO. Odpowiedź firmy na mój email.

"Na chwilę obecną z informacji, jakie uzyskaliśmy od Ministerstwa na temat nowego programu SIO wynika, nie jesteśmy w stanie określić w jakim stopniu będziemy mogli wesprzeć Państwa w zakresie importu danych.
Projekt MEN dotyczący nowego SIO przewiduje spełnienie obowiązku sprawozdawczego poprzez bezpośrednie wprowadzanie danych przez użytkowników. 
Ewentualna integracja SIO z programami firmy V możliwa będą po zakończeniu podstawowych prac nad SIO, a następnie po homologacji programów firm zewnętrznych.
Dołożymy wszelkich starań, aby współpraca programów firmy V z programem SIO była jak najszybciej możliwa, nie należy się tego jednak spodziewać co najmniej do końca 2013 roku.

 

podkreślenie moje - niem można tego było uzgodnić i przygotować wcześniej. Jak ulkowa zauważyła teraz będziemy przepisywać z jednego do drugiego programu ręcznie - fajny jest ten skomputeryzowany XXI wiek ;)

gimnazjum24-01-2013 10:51:58   [#18]

No to się rozwijamy jak widać.........własnie mnie trafiło coś jak dowiedziałam się, że recznie wszystkie dane należy wklepywać.......ktos tam zachorował czy jak?

fordek24-01-2013 12:00:13   [#19]

wlaśnie zaczęłam "wklepywać " uczniów- ponieważ też poruszam się po omacku w tym programie- jak uczeń ma dwa imiona to jak wpisujecie - bo w rejestracji ucznia wyświetla się "imię"

ReniaB24-01-2013 12:10:00   [#20]

Utknęłam na specyfikacji placówki; okienko dialogowe jest nieaktywne, a bez tego nie mogę ruszyć dalej

Dorota Z24-01-2013 12:17:43   [#21]

Witam ja również na specyfikacji i dalej ani ani?????

grazabo24-01-2013 13:21:18   [#22]

ja po 30 min. oczekiwania dotarłam do konsultanta. Moje pyt. dotyczyły:

1.usunięcia n-la ( literówka)- powiedziano mi, że będzie to możliwe przy następnej aktualizacji programu -podobno jeszcze w styczniu

2. brak instrukcji - odp. instrukcja ukaże się początkiem lutego

3. w moim przypadku - sosw- specyfika sosw- nieaktywna, nie można robić nic dalej - odp.- będzie aktywne przy następnej aktualizacji :)

Tak więc zastanawiam się czy nie lepiej poczekać do tego lutego ???

Mam jeszcze pytanie -jak my to będziemy wysyłali, czy to się będzie jakoś zapisywało, by mieć historię zmian itp. - odp. będzie w instrukcji :)

Jacek24-01-2013 13:24:21   [#23]

Jedyna rada by dane wprowadzane na kilku kompach scalić to wprowadzenie danych przez jedną osobę, skopiowanie bazy danych i wprowadzenie ich do drugiego kompa, dopisanie danych i znów kopiowanie i przenoszenie na kolejny komp. Podobnie to było i w starym SIO ale przynajmniej mozna było dane z V przerzucić a nie klepać ręcznie po klawiszach. Albo stworzenie bazy na laptopie i przekazywanie go kolejnej osobie jak się dane wprowadzi.

Tak czy siak to głupiego robota

ulkowa24-01-2013 22:48:02   [#24]

Zostawcie specyfikację. Kiedyś bedzie aktywne. Teraz najważniejsze to wprowadzić: imię (pierwsze), nazwisko i Pesel nauczyciela oraz ucznia. No i zweryfikować z bazą PESEL. My już wprowadziliśmy awanse a uczniowie mają już wprowadzane adresy. Nie wprowadzamy formy umowy nauczyciela. Zrobiliśmy jednego dla przykładu i na drugi dzień okazało się, ze nic tam nie mozna już poprawić.

A póżniej trzeba bedzie codziennie właczyć laptopa i sprawdzić jaka aplikacja została już włączona. Będzie cyrk. Miłej pracy :-))

AliMir25-01-2013 09:54:22   [#25]

Moze wiecie gdzie jest problem w tym, że ja nie mogę wprowadzać uczniów. Proszę o pomoc.

Wertykal25-01-2013 10:45:05   [#26]

Jak zwykle ktoś dał plamę.
Jak można wdrażać coś, co jest jeszcze nie do końca gotowe?

"Rozpoznanie bojem"???
To jeszcze postawcie z tyłu komisarza z pepeszą, żebyśmy nie zdezerterowali...

jolakam25-01-2013 17:59:35   [#27]

Czy ktoś z poradni wprowadza imię i nazwisko ucznia oraz PESEL?

rzewa26-01-2013 04:37:39   [#28]

tylko wówczas jeśli dla tego dziecka jest prowadzone przez poradnię wczesne wspomaganie

fordek26-01-2013 07:48:44   [#29]

słuchajcie a jak to jest z terminami w nowym SIO - gdzieś mi przemknęło,że uczniów wprowadzamy do 31 stycznia ?to chyba niemożliwe. gdzie znaleźć te terminy ?

rzewa26-01-2013 09:04:17   [#30]

terminy są w ustawie - wprowadzasz dane wg stanu na dzień 31.03.2013 zatem to co wprowadzisz wcześniej będziesz musiała potem zweryfikować tak by zgadzało się ze stanem w dniu 31.03

i musisz wysłać te dane do bazy centralnej do 9 kwietnia 2013 (bez uwzględniania zmian, które zajdą po 31.03 a przed dniem wysyłki)

kulka26-01-2013 15:25:41   [#31]

Ja też mam w głowie podany termin 31 stycznia. Termin z Ustawy to do kwietnia. Czy teraz wysłać nie można? W sąsiedniej szkole (malutka szkoła, mało danych) podobno wprowadzili wszystko i wysłali, bo termin do 31 stycznia!?


post został zmieniony: 26-01-2013 15:26:01
rzewa26-01-2013 15:34:16   [#32]

 nie ma terminu 31.01

jest wyraźnie napisane w ustawie, że masz wysłać dopiero wg stanu na dzień 31 marca 2013 - jak możesz wysłać teraz skoro nie wiesz jaki ten stan będzie bo jeszcze 31.03.13 nie było?!!

z tego co wiem centralna baza jeszcze nie jest uruchomiona a jeśli nawet jest to w wyniku różnych poprawek ew. wysłane dane mogą wpaść w nicość... i tak trzeba je będzie wysłać w kwietniu (nawet jeśli wcześniej będą wysłane i tam zapisane - bo będzie to technicznie możliwe - to zostaną specjalnie usunięte jako niewłaściwe)

:-)

kulka26-01-2013 15:37:26   [#33]

Hmm, logiczne.

To,kurcze, dlaczego wszyscy dyrektorzy tak się z tym spieszą?? I ja też?

kulka26-01-2013 15:53:30   [#34]

Ze strony kuratorium:

W czasie oczekiwania na odpowiedź z rejestru PESEL będzie możliwe wprowadzanie wybranych danych dziedzinowych ucznia i nauczyciela w lokalnej bazie danych SIO (tzn. tych, które nie wymagają weryfikacji z systemem PESEL). Po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji, dane te będzie można wysłać do centralnej bazy danych SIO. 

Weryfikacja jest. Ale czekać z wysłaniem do 31 marca? 

rzewa26-01-2013 16:59:29   [#35]

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 139, poz. 814 z późn. zm.)

Art. 124. ust. 1. W terminie do dnia 9 kwietnia 2013 r. podmioty zobowiązane do przekazywania danych do bazy danych SIO przekazują do tej bazy danych:
1) dane dziedzinowe do zbiorów danych szkół i placówek oświatowych;
2) dane identyfikacyjne i dane dziedzinowe do zbiorów danych innych jednostek wykonujących zadania z zakresu oświaty;
3) dane identyfikacyjne i dane dziedzinowe do zbiorów danych uczniów i zbiorów danych nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

ust. 2. Dane, o których mowa w ust. 1, przekazuje się do bazy danych SIO według stanu na dzień 31 marca 2013 r.

ust. 3. Szkoła lub placówka oświatowa przekazuje do bazy danych SIO dane identyfikacyjne i dane dziedzinowe uczniów dotyczące opinii i orzeczeń, o których mowa w art. 12, wydanych do dnia 31 grudnia 2012 r., bez uprzedniej weryfikacji tych danych dziedzinowych z danymi, o których mowa w art. 8 pkt 2 lit. e, zgodnie z art. 44a.

ust. 3a. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna, w tym poradnia specjalistyczna, przekazuje do bazy danych SIO dane dziedzinowe dotyczące opinii i orzeczeń, o których mowa w art. 8 pkt 2 lit. e, wydanych przez poradnie od dnia 1 stycznia 2013 r.

ust. 4. Szkoła lub placówka oświatowa, w której zatrudniony jest nauczyciel, przekazuje do zbioru danych tego nauczyciela także dane dziedzinowe:
1) o stopniu awansu zawodowego uzyskanym przez nauczyciela przed dniem 1 stycznia 2013 r.;
2) o kursach kwalifikacyjnych ukończonych przez nauczyciela przed dniem 1 stycznia 2013 r.

marysia d28-01-2013 11:20:53   [#36]

Czy dawaliście rodzicom do podpisu wyrażenie zgody na wprowadzanie danych do sio i przetwarzanie danych osobowych ucznia? ma ktoś może wzór i mógłby się podzielić?

kulka28-01-2013 12:57:45   [#37]

Do # 22

Tobie powiedziano, że zmainy będzie można dokonać w styczniu wraz nową aktualizacją.

Dziś rano pani sekretarce, którą prosiłam o próby wyjaśnienia paru kwestii w SIO, odpowiedziano że dopiero w MARCU ukaze się zakładka edytowania danych. Do tej pory nic nie będzie można zmienić.

rzewa28-01-2013 13:12:04   [#38]

do #36 -> nie ma potrzeby niczego dawać w związku z SIO do podpisu rodzicom

rodzice będą mogli zawnioskować o dłuższe niż standardowe przechowywanie danych ucznia w systemie -> ale to dopiero potem -> wprowadzanie danych do systemu żadnych zgód nie wymaga

annamaria28-01-2013 17:28:00   [#39]

a jaki dajecie n-lom wzór zgody na przetwarzanie danych?

marysia d29-01-2013 08:46:42   [#40]

rzewo bardzo dziękuję za odpowiedź.

Moje pytanie wynikało z tego, że dzwoniłam na infolinię ze strony sio.men.gov.pl i tam dowiedziałam się, że sami mamy utworzyć wzór upoważnienia z wyrażeniem zgody przez rodzica na wprowadzanie danych osobowych ich dziecka i dać do podpisu, zapytałam więc co zrobimy jeśli rodzic nie wyrazi zgody na wprowadzanie danych do sio, odpowiedziano mi, że wtedy trzeba dzwonić do departamentu strategii. 

nielogiczne jakieś to mi się wydawało. Przecież jeśli dajemy jakiekolwiek dokumenty/upoważnienia rodzicom do podpisu to ma on wolę albo wyrazić zgodę albo nie, a w przypadku sio w zasadzie dane wprowadzone być muszą. Tylko jaka jest podstawa prawna zbierania lub nie zgód od rodziców?

 kierownicy jednostek/dyrektorzy szkół są upoważnieni do zbierania danych na podstawie rozporządzenia o prowadzeniu dokumentacji, ale jak odnieść się do wprowadzania danych do sio?

rzewo czy mogłabyś pomóc z podstawą prawną?

 

 

 

 

 

grażka30-01-2013 07:56:59   [#41]

Jacek - [#23]

Próbowaliście w nowym SIO takiego scalania? U koleżanki w szkole nie dało rady tego zrobić - co oznacza konieczność pracy na jednym komputerze kolejno, a nie np. na dwóch czy trzech.

Może jakieś porady techniczne? :)

rzewa30-01-2013 08:50:28   [#42]

wydaje mi się, że jeśli nawet nie będzie możliwości scalenia na miejscu, to dane scalą się przez wysłanie ich do centralnej bazy SIO (chyba, że będzie ona wyposażona w mechanizm to blokujący ale to byłaby już tylko czysta złośliwość)

.........

do #40 -> nie potrzeba takich zgód zbierać, a więc nie ma podstawy prawnej do ich podpisywania i zbierania

grażka30-01-2013 09:08:42   [#43]

Dopytam. Ale chyba tak właśnie się dzieje - moja koleżanka powiedziała, że dane wysyłane z dwóch różnych komputerów nie są potem wzajemnie widoczne. 

rzewa30-01-2013 09:15:01   [#44]

na razie na pewno nie są -> pisałam wyżej, że nie funkcjonuje jeszcze centralna baza (a jeśli nawet funkcjonuje to tylko częściowo)

o tym co napisałam wyżej będzie się można przekonać dopiero w kwietniu

grażka30-01-2013 09:17:24   [#45]

Dzięki :)

Jak zwykle odeślę do stosownego wątku na forum!


post został zmieniony: 30-01-2013 09:17:36
Jacek30-01-2013 09:19:13   [#46]

grażko.. ja próbowałem u siebie. Wprowadziłem kilku uczniów i potem przeniosłem nie tylko plik w folderze data o nazwie bazy danych SIO2sqlite ale wszystkie pliki z katalogu SIO do innego kompa. Po uruchomieniu wszystko było.

Z tego co wiem w wersji przed 15 stycznia nie było to możliwe ale po monitach być może zmienili to w wersji z 15 stycznia. Na wszelki wypadek zadałem pytanie czy jest taka możliwość i czy nie utraci się integralności danych i czekam na odpowiedź.

grażka30-01-2013 09:43:51   [#47]

Bardzo dziękuję :)

Sekret30-01-2013 14:58:11   [#48]

a ja do dziś nie otrzymałam ani loginu ani hasła, do kogo sie z tym zwrócić?

rzewa30-01-2013 15:00:06   [#49]

do właściwego dla Ciebie szefa jst

Nassssy31-01-2013 08:47:08   [#50]

nie bardzo rozumiem zapis z par.30.5 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych z grudnia 2012:

dane uczniów przystępujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie – 2 dni roboczych od upływu terminu złożenia deklaracji dotyczącej przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy o systemie oświaty. 

o jaki egzamin tu chodzi?

Ten link do USoO wydaje mi sie nieczytelny.


post został zmieniony: 31-01-2013 08:48:01
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 10 ][ 11 ]