Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czy tak można zmienić Kartę? PROTEST OSKKO ws 1% na doskonalenie
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Leszek14-11-2012 10:34:08   [#01]

1. KN - zapis art. 70a ust. 1 :

"W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli (...)

2. uchwalona przez Sejm i skierowana do senatu USTAWA z dnia 9 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej - zapis art. 14

"W roku 2013 środki, o których mowa:
1) w art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.), przeznaczone na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, z uwzględnieniem doradztwa metodycznego,
wyodrębnia się w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości do 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, jednak nie mniej niż 0,5% tych środków;"

 

można mimo, że formalnie ustawa z 9.11.2012 r. nie zmienia?

 

pozdrawiam

Marek Pleśniar14-11-2012 10:51:27   [#02]

widać można!! Ależ to przemycili...

Ustawa:

http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/2BEC09C011D3DF6AC1257AAF00353004/%24File/841.pdf

jak głosowali posłowie?

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=25&NrGlosowania=22

bardzo "dziękuję" rządowi za dłubanie przy jednym z najkorzystniejszych mechanizmów w oświacie, zapewniającym stałe doskonalenie kadry nauczycielskiej, która z definicji jest kadrą wymagającą doskonalenia nieprzerwanie

i to w sytuacji gdy jednocześnie trwa krytyka przygotowania nauczycieli do nowych wyzwań cywilizacyjnych

zmieniam tytuł wątku i nadaję mu tryb mocno nadzwyczajny - porozmawialiśmy z Leszkiem - uznaliśmy to wygląda jakby minister finansów nam zmieniał ustawę oświatową bez konsultacji z oświatą


post został zmieniony: 14-11-2012 10:57:14
Jacek14-11-2012 11:29:19   [#03]

ano takie "lub czasopisma" przegłosowali

Marek Pleśniar14-11-2012 11:31:22   [#04]

Oczywiście podejmujemy działania - tym razem w Senacie, bo Sejm uważa widocznie,  że jest świetnie to uczynione, co uczynione zostało

zmieniono Kartę Nauczyciela bez konsultacji z oświatą

czy ZZ też to przeoczyły? Ich centrale są bogate, mają pieniądze, prawników...

izael14-11-2012 12:19:55   [#05]

Mam nadzieję, że to nie przejdzie!!!

Dobre szkolenia czasem kosztują konkretne pieniądze. W tej chwili tych środków w miarę nam wystarcza, a tematów i obszarów, gdzie naprawdę potrzebujemy wsparcia jest ciągle dużo i wciąż nowe i nowe się pojawiają.

Mamy kadrę, która musi się doskonalić nieustannie, bo:

takie czasy, że się wszystko zmienia,

nie "wymienimy" kadry pedagogicznej, bo niż, bo podniesiony wiek emerytalny...

nauczyciele chcą się doskonalić, ale tego nie zrobi się czytaniem teorii i zaglądaniem do internetu.

Pewnie oczywistości wypisuję, ale stanęła mi przed oczami perspektywa budżetu przyszłoroczenego w działce doskonalenie:(

Jeśli teraz te środki zostaną zabrane, to nie zobaczymy ich już nigdy!

 

Marcin Majsner14-11-2012 13:06:41   [#06]

Byleby nie był to tylko początek góry lodowej...Teraz zaczynają chyłkiem od zmian w doskonaleniu, za chwilę będą przemycane inne rzeczy...Mimo, że jestem związkowcem od momentu zatrudnienia w szkole ( 23 lata ) uważam, że ranga związku spada, a wszystkie związki odpuszczają...Niestety...

annamaria14-11-2012 13:07:15   [#07]

ale numer.....takie buble trzeba nagłaśniać i protestować

Marek Pleśniar14-11-2012 13:14:09   [#08]

oczywiście że zaprotestujemy

sam tego dopilnuję - i dotrę do wszystkich senatorów, zaś za parę dni  spotkam się z posłami z komisji edukacji Sejmu - będzie to znakomita okazja do "podziękowania" Im od nas wszystkich za takie wspieranie oświaty

równolegle piszemy do Prezydenta , który może ustawę wstrzymać*

wyraźnie doszliśmy wszyscy - w wielu dyskusjach - w tym w MEN na posiedzeniach zwoływanych ciał doradczych, że zawód nauczycielski jest praktycznie zamknięty bo jest za dużo nauczycieli

a więc:

1. jest znikomo mało nowych nauczycieli po studiach, a co za tym idzie, nauczycieli się nie kształci a doskonali

tych co już są w szkole

2. narzeka się tyle na brak umiejętności nauczycielskich a jednocześnie otwiera drogę do ograniczania działań naprawczych?

 

*wiem, że naiwnością jest oczekiwanie wstrzymania wszystkich cięć budżetowych, ale niech tną na czym innym a nie edukacji

JarTul14-11-2012 13:15:08   [#09]

Ależ to nie jest bubel, tak posłowie wykazują się gospodarnością, dbałością o finanse kraju, a zatem o nas... Obywateli. :-)
Wszak NIK zauważył, że brać nauczycielska ze szkoleń słabo korzysta, to Parlament wyciągnął z tego wnioski.


post został zmieniony: 14-11-2012 13:16:11
grażka14-11-2012 13:43:38   [#10]

głosowali ZA wszyscy posłowi koalicji, łącznie z obecną i byłą minister edukacji...

annamaria14-11-2012 14:11:09   [#11]

no  to dzięki

grażka14-11-2012 14:24:18   [#12]

A na Komisji Edukacji - jak wygląda w ogóle o tym nie rozmawiano...

http://orka.sejm.gov.pl/zapisy7.nsf/0/24E5F8004648C4D1C1257AB00051A71C/%24File/0109307.pdf

 

ale nie mam czasu dalej szukać.

Leszek14-11-2012 14:26:22   [#13]

chyba trzeba szukać w komisji finansów publicznych

pozdrawiam

grażka14-11-2012 14:27:41   [#14]

Tak, zasugerowałam się tym, ze poszczególne komisje jakby o swoich kawałkach budżetowych obradowały...

Dziękuję, może wieczorem, jak dam radę.

Leszek14-11-2012 14:33:00   [#15]

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej z dnia 8.11.2012 r.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/druk.xsp?nr=841

 

pozdrawiam

Leszek14-11-2012 14:35:05   [#16]

zapis prac komisji z 24.10.2012 r.

uczestniczył wiceminister EN M. Jakubowski

http://orka.sejm.gov.pl/Zapisy7.nsf/wgskrnr/FPB-97

pozdrawiam

ulabbr14-11-2012 18:56:37   [#17]

Mnie już w gminie poinformowano, abym pamiętała iż w nowym roku będę miała mniej pieniędzy na doskonalenie. Już zapowiedzieli zabezpieczenie finansów tylko na minimum :(

Natka14-11-2012 19:13:15   [#18]

żebym chociaż miała tyle :(

nie wiem, co z przyszłorocznym budżetem po radykalnych cięciach będzie .... czekamy 

Marek Pleśniar14-11-2012 20:07:12   [#19]

nie darujemy tak łatwo tego tajnego przemycania tak ważnych zmian

Marek Pleśniar14-11-2012 21:11:52   [#20]

a tak nas urządzano:

VIII. Blok zmian związany ze świadczeniami dla nauczycieli

(art. 14 i art. 15)

Zgodnie z postanowieniami art. 70a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) w budżetach organów prowadzących szkoły, w budżetach wojewodów oraz w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania wyodrębnia się środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli, i tak odpowiednio:

–     w budżecie organów prowadzących szkoły – 1% planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli,

–     budżetach wojewodów – 5.000 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty – z przeznaczeniem na wspieranie na obszarze województwa doskonalenia zawodowego nauczycieli,

–     w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania – 5.000 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty na realizację ogólnokrajowych zadań w tym obszarze.

Z doświadczeń ostatnich kilku lat wynika, że środki planowane na ten cel, szczególnie w budżetach wojewodów oraz w budżecie Ministra Edukacji Narodowej, są niewykorzystywane, a w przypadku wojewodów planowane w niższych wysokościach niż wynika to z obowiązujących przepisów. Praktyka ta jest skutkiem tego, że na doskonalenie zawodowe nauczycieli dysponenci pozyskują środki unijne i te w pierwszej kolejności wydatkują. W szczególności w budżetach wojewodów faktyczne wykonane wydatki na doskonalenie są dwukrotnie niższe niż wynikające z obowiązujących przepisów.

W związku z powyższym proponuje się wprowadzić w roku 2013 przepis (art. 14) umożliwiający elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Określenie maksymalnej wysokości rocznych środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, w odniesieniu do poziomu dotychczasowych sztywnych kwot, pozwoli na urealnienie planowania środków na ten cel.

Wprowadzenie powyższej zmiany nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Powstałe w wyniku zaplanowania niższej kwoty na doskonalenie zawodowe nauczycieli oszczędności w budżetach organów prowadzących szkoły, w budżetach wojewodów oraz w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania będą mogły być racjonalnie wykorzystane na inne potrzeby w zakresie oświaty.

Z kolei zgodnie z postanowieniami art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) corocznie dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej liczby nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i 110% kwoty bazowej stanowiącej podstawę wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli w dniu 1 stycznia danego roku.

Powiązanie sposobu naliczania odpisów na ZFŚS z kwotą bazową powoduje automatyczny wzrost środków na ten cel wynikający z corocznego wzrostu kwoty bazowej.

Proponowana na 2013 r. zmiana (art. 15) spowoduje, iż odpisy na ZFŚS dla nauczycieli będą dokonywane w oparciu o kwotę bazową z dnia 1 stycznia 2012 r., tj. zamrożone na dotychczasowym poziomie.

Marek Pleśniar14-11-2012 21:12:28   [#21]

Powstałe w wyniku zaplanowania niższej kwoty na doskonalenie zawodowe nauczycieli oszczędności w budżetach organów prowadzących szkoły, w budżetach wojewodów oraz w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania będą mogły być racjonalnie wykorzystane na inne potrzeby w zakresie oświaty.

 

i jestem pewien, że te pieniądze zostaną wydane na "inne potrzeby"

---

pytałem też ekspertów od finansowania oświaty, sporo się dziś nadzwoniłem

WSZYSCY mówią jednoznacznie - jeśli na doskonalenie będzie można przeznaczyć nie 1 a 0,5 % to będzie to 0,5%


post został zmieniony: 14-11-2012 21:14:02
Adaa14-11-2012 21:15:21   [#22]

nie trzeba byc ekspertem by zgadnąć, że 0,5 % bedzie standardem

co do przesuniecia na przedszkola - to sie nazywa fachowo budżetem kreatywnym:-)

 


post został zmieniony: 14-11-2012 21:16:07
JarTul14-11-2012 21:18:36   [#23]

Nic skargi nie pomogą, rząd pójdzie swoją drogą... :-)

Adaa14-11-2012 21:22:45   [#24]

no jasne, że tak

dostaniemy mniej z unii niz przewidywał i obiecywał Tusk
po euro trzeba odpokutować za inwestycje ponad stangospodarka spowalnia, rosnie bezrobocie
w budżetach wojewodów dziura, nizej też

 

 

 

Marek Pleśniar14-11-2012 22:02:49   [#25]

proszę od tej pory od trzymanie się tematu, sprawa jest poważna i wymaga pewnej dyscypliny pracy

stan prawny jest taki: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=E33C77D5029BF65FC1257A9C00272172&SessionID=D8VO0JTP6R

 

annamaria15-11-2012 09:42:21   [#26]

więc te drugie 0,5 na jakie cele na przykład będą przeznaczane? są jakieś odpowiedzi? kto je będzie ustalał? wójt, starosta, naczelnik wydziału?


post został zmieniony: 15-11-2012 09:42:47
Marek Pleśniar15-11-2012 11:21:19   [#27]

mam podejrzenia że po prostu  stracimy na subwencji a skąpe resztki samorząd wyda jak tam sobie zechce

i tu ogromna wina samorządów - że wierzą iż tak nie będzie

Marek Pleśniar15-11-2012 11:58:49   [#28]

a teraz już nie mam podejrzeń, lecz fakty:

===

http://www.wspolnota.org.pl/artykul/16322,przedszkole-dla-ka%C5%BCdego-dziecka

O wysokość dotacji na przedszkola w 2013 roku mówiło się od jakiegoś czasu. Ostatecznie w budżecie państwa mamy na ten cel rezerwę w wysokości 320 mln. Ale pierwotnie zakładano prawie 300 mln zł więcej. Skąd ta zmiana?
Subwencja na rok 2012 zawierała środki w wysokości ok. 650 mln zł, bo do szkół miały pójść od września wszystkie sześciolatki. Nie zmniejszyliśmy jej, mimo że obowiązek szkolny dla sześciolatków został przesunięty. 1 września do szkół poszło niecałe 20 proc. sześciolatków, a więc skutki finansowe w 2013 roku będą mniejsze. Skorygowaliśmy subwencję oświatową zgodnie z przepisami o kwotę 241 mln zł. We wstępnym projekcie budżetu nie wzięto także pod uwagę, że tzw. ustawa okołobudżetowa wygeneruje oszczędności.
 
Zamraża ona wysokość kwoty bazowej do naliczania zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na poziomie z 2012 r. i z tego tytułu subwencja również została skorygowana. Zmieni się sposób naliczania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Będzie to od 0,5 proc. do 1 proc. wynagrodzeń osobowych. Do tej pory był sztywny zapis o wydzielaniu na ten cel 1 proc. Oszczędności z tego tytułu pozostaną w budżetach samorządów.

===
a teraz uruchomcie zmysł analityczny
skoro "Ostatecznie w budżecie państwa mamy na ten cel rezerwę w wysokości 320 mln. Ale pierwotnie zakładano prawie 300 mln zł więcej. "
a powodem tego jest m.in. to, że "Zmieni się sposób naliczania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Będzie to od 0,5 proc. do 1 proc. wynagrodzeń osobowych. Do tej pory był sztywny zapis o wydzielaniu na ten cel 1 proc."
to znaczy że to NIEPRAWDA iż "Oszczędności z tego tytułu pozostaną w budżetach samorządów."


to znaczy, że samorządowcy, popierając te zmiany, a poparli, strzelają sobie w stopę
wcale nie będzie żadnych pieniędzy na drobne wydatki tylko zabiorą (i nigdy nie oddadzą)

i jeszcze jedno
dla gminy to drobiazg, dla państwa także niewielkie
parędziesiąt milionów w skali kraju

a wiecie czym jest mniej niż 1% na doskonalenie dla dobrych, szkolących się szkół?
właśnie zwija się jedyny działający system wsparcia szkół

nie żaden obiecywany a mglisty "system wsparcia" lecz ten prawdziwy - czyli konkretne pieniądze do wykorzystania przez szkołę do wsparcia się -  skorzystania z doradztwa i szkolenia

czy znacie dobrą, aktywną,. rozwijającą się szkołę, która nie wykorzystuje tych środków?
ale samorządowcy i urzędnicy, ci którzy toto poparli jakoś to przeżyją
po prostu zaciśniecie pasa
ograniczycie się w sprawie doskonalenia

ale po co komu doskonalenie? Przecież wszędzie piszą w prasie, wołają na komisjach menowskich, że mamy absolutnie świetnie przygotowanych nauczycieli, ba, już tacy dobrzy oni przyszli po studiach, a potem jest już tylko lepiej


przypomina mi się filmowy król; ze Shreka, któremu powiedziano przed misją zabicia smoka, że zginie w niej wielu rycerzy.
Odparł: "wiem, ale jestem gotów na to poświęcenie"
Urzędnicy są też gotowi na to poświęcenie, które spotka szkoły

post został zmieniony: 15-11-2012 12:00:35
Jacek15-11-2012 12:30:40   [#29]

Na ten rok otrzymałem z OP 10.750 zł na doskonalenie. Zatrudnionych (uśredniam cały rok kalendarzowy) łącznie 26 nauczycieli w tym 19 na cały etat, reszta na część etatu. Dzięki tym środkom mogłem dofinansować czesne dla studiujących do wysokości 50% opłat pobieranych przez uczelnie i oczywiście finansować szkolenia, kursy, warsztaty, które sygnalizowali nauczyciele jako swoją potrzebę zgodnie w wnioskami i potrzebami szkoły, szkolenie członków RP, itp.

Do tej pory wykorzystałem z tych środków ok 90% i to co zostało jeszcze spodziewam się wykorzystać do końca roku.

Jeśli wejdzie ta ustawa to spodziewam się otrzymać ok 5000 zł na przyszły rok, jeśli OP pójdzie na minimum zatem będzie kicha, bo zgodnie z rozpoznaniem, którego dokonałem w zakresie potrzeb nauczycieli i szkoły, już w tej chwili mój wniosek na przyszły rok opiewa na kwotę blisko 12.000 zł.

Nassssy15-11-2012 12:37:03   [#30]

Jak najbardziej nie podoba mi się tryb wprowadzenia tej zmiany. Przywykliśmy dość szybko do konsultowania z nami zmian prawa oświatowego. Stało się to standardem, którego musimy bronić bo jest to jakościowa zmiana dla naszego środowiska. Nie dajmy sobie tego odebrać.

Natomiast nie do końca rozumiem Marku logikę twego wywodu. Mylą mi się minusy z plusami.

Marek Pleśniar15-11-2012 12:48:57   [#31]

nie ma co tu się mylić:-) Logiki nie ma w tym co piszą

samorządy nie reagowały bo myślały że odzyskają sobie połowę Twojego doskonalenia

a dostaną mniej subwencji;-)

 

oddały Twoje doskonalenie za pozory oszczędności


post został zmieniony: 15-11-2012 12:49:55
Marek Pleśniar15-11-2012 13:00:05   [#32]

pragnę Was poinformować że Zarząd OSKKO jednogłośnie skłonił się ku protestowi OSKKO w sprawie pogorszenia warunków doskonalenia nauczycieli, w związku z planem zmniejszenia wydatków na odpis na doskonalenie

---

podejmujemy natychmiast oficjalne działania, zakrojone najszerzej jak potrafimy

pozwolę sobie na rzecz nieładną, czyli autocytat:

właśnie zwija się jedyny działający system wsparcia szkół
nie żaden obiecywany a mglisty "system wsparcia" lecz ten prawdziwy - czyli konkretne pieniądze do wykorzystania przez szkołę do wsparcia się -  skorzystania z doradztwa i szkolenia
i nie oszukujmy się - nie będzie żadnego "elastycznego" 0,5 do 1%
Dostaniecie połowę tego co dostawaliście
i będzie to nie cięcie na płacach, dodatkach, socjalu, lecz cięcie na rozwoju jakościowym szkoły

post został zmieniony: 15-11-2012 13:00:13
slos15-11-2012 13:03:22   [#33]

Mam nadzieję, że i związki poprą protest...

Marek Pleśniar15-11-2012 14:52:03   [#34]

http://www.wspolnota.org.pl/wyslanewiadomosci/index/14564,za-zmiany-w-karcie-zap%C5%82ac%C4%85-samorz%C4%85dy

Za zmiany w Karcie zapłacą samorządy

Autor: Andrzej Gniadkowski
Data dodania: 2012-11-15 12:14:53

Dokonano pierwszej zmiany w Karcie Nauczyciela zgodnej z postulatami samorządów [podkreślenie MP]. Od przyszłego roku odpis z subwencji na doskonalenie zawodowe nauczycieli będzie mógł być mniejszy. Przy okazji zmniejszono jednak subwencję oświatową na 2013 rok.

Wspólnota od jakiegoś czasu alarmuje, że wszystkie zmiany w Karcie Nauczyciela, które obniżą koszty po stronie samorządów będą mogły skutkować zmniejszeniem subwencji oświatowej. Jeżeli te zmiany nie zostaną uzgodnione z Ministrem Finansów po prostu utnie on zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego planowaną część oświatową subwencji ogólnej.

Mamy już pierwszy dowód w tej sprawie. Przypadkiem zadając pytanie Pani minister Krystynie Szumilas, o wątpliwości jakie pojawiły się w samorządach, że pieniądze zapisane w budżecie na 2013 rok na dotację przedszkolna na 2013 pochodzą ze zmniejszenia projektowanej wysokości subwencji oświatowej. W odpowiedzi na takie podejrzenie Pani minister odpowiedziała, że zmniejszenie planowanej kwoty subwencji na 2013 rok wynika m.in. ze zmiany w Karcie Nauczyciela jaka została dokonana przy okazji ustawy okołobudżetowej zmieniającej zapis art. 70 a ust 1 KN. Wbrew informacji z uzasadnienia projektu, że kwoty te zostaną w budżetach samorządów i będą mogły być wydatkowane na inne cele. Projekt ustawy okołobudżetowej został uchwalony przez sejm 9 listopada. Teraz trafi do senatu.


post został zmieniony: 15-11-2012 14:52:42
Marek Pleśniar15-11-2012 14:53:19   [#35]

a ja dodam

NIE - nie zapłacą samorzady

zapłaci szkoła, nauczyciele i uczniowie

AsiaJ15-11-2012 15:48:54   [#36]

jestem przeciwna tzw. cięciom, nie tylko co do trybu, a przede wszystkim skutków, 

 takie działanie ogranicza rozwój szkoły i autonomię w decydowaniu na jakie szkolenia ma się decydować płatne czy bezpłatne, unijne czy nie unijne itp

w spcecyfikę pracy nauczyciela wpisany jest rozwój i uczenie się przez całe życie,

a w wyniku tych zapisów Karta (Nauczyciela) przeczy Karcie;-)

powstaje sprzeczność i niekonsekwencja oraz krok do tyłu...

 


post został zmieniony: 15-11-2012 15:49:36
Nassssy15-11-2012 16:56:06   [#37]

Raportu NIK o doskonaleniu bardzo osłabił argumenty o wpływie 1% na podnoszenie jakości nauczania. A nawet zasugerował, że ta forma jest nieefektywna. :( 

hanabi15-11-2012 17:11:26   [#38]

to już sobie wyobrażam jak  SORE będzie wchodził do szkoły  planować  roczne wsparcie w zakresie doskonalenia:(

zagryzą go

 

 

Nassssy15-11-2012 17:41:12   [#39]

Zgadzam się z Tobą. Rzeczywiście szkoły mogą obciążyć odpowiedzialnością nowy system wsparcia :( 

AsiaJ15-11-2012 17:49:07   [#40]

a w jaki sposób? raczej wzmocni;-)


post został zmieniony: 15-11-2012 17:51:53
Marek Pleśniar16-11-2012 17:20:27   [#41]

http://oskko.edu.pl/protest/index.htm

zamieszczamy protest

ewawal16-11-2012 17:32:36   [#42]

Popieram protest, w szkole już przedstawiłam problem- jak jeszcze mogę pomóc?

Marek Pleśniar16-11-2012 17:45:50   [#43]

popularyzując

docierając do znajomych senatorów i ich przekonując do obrony sprawy w Senacie:-)

 

Gaba17-11-2012 06:13:31   [#44]

ok. ale może jakaą jeszcze aplikacja na Twitter czy inny FB?

Marek Pleśniar17-11-2012 07:36:34   [#45]

o właśnie

fredi18-11-2012 17:05:51   [#46]

dokonano szkodliwej zmiany w realnym wspieraniu rozwoju szkół â�� nie tym planowanym, nieznanym, lecz realnym, wymiernie obliczalnym.

 

Trochę za bardzo emocjonalnie.

Jeżeli samorząd uzna, że jest potrzeba zwiększyć środki to zwiększy.

Pozdrawiam

Fryderyk Puła (nauczyciel, związkowiec, dyrektor, obecnie starosta)

Marek Pleśniar18-11-2012 17:11:47   [#47]

powiedz fredi..

czy mijam się mocno z prawdą, mówiąc: jeżeli można zmniejszyć do 0,5% to w większości przypadków będzie 0,5%

 

a co jeśli samorząd "nie uzna"? A może my uważamy że źle uznał ten samorząd?


post został zmieniony: 18-11-2012 17:12:23
fredi18-11-2012 17:29:46   [#48]

Spodziewałem się takiej odpowiedzi.

Tzn. my zdecydowanie wiemy co jest dobre a inni to tylko kombinują jak coś spartaczyć.

Ja jak wiadomo mam ogląd oświaty z różnych stron (samorządu też).

Znamy raport NIk i znamy doskonalenie od strony praktycznej.

Może warto mieć trochę zaufania do samorządu. U mnie będzie chyba 0,7. 

Protesty tak naprawdę niewiele dają. Lepiej spokojnie rozmawiać używając rzeczowych argumentów.

Jakiś czas temu skasowano mój wpis, bo się krytycznie wyraziłem o wprowadzanym wtedy nadzorze.

Jak wiadomo dzisiaj, nadzór jest "bardzo dobry" i dlatego będzie zmieniany.

Pozdrawiam

 

hania118-11-2012 18:54:57   [#49]

Mam propozycję. Niech każdy z nas napisze pismo do swojego znajomego posła bądź senatora. Sporo nas tutaj, a każdy ma jakieś znajomości w koalicji bądź opozycji. Kropla drąży skałę.

wiechna18-11-2012 20:18:41   [#50]

Zgadzam się z Tobą fredi, ale tylko w II części Twojej wypowiedzi. Faktycznie dziś NIK przekazuje wszem i wobec dane o działającym ,,b.dobrze" nadzorze.  Wówczas też miałam inne zdanie w tej kwestii. Niemniej jednak uważam, że chyba w sprawie dokształcania trzeba protestować i to głośno.  W chwili obecnej sprawa dokształcania mocno kuleje? Podam na przykładzie mojej niewielkiej, wiejskiej szkoły. Otóż mój budżet to ok 6400 zł na 14 n-li.  Środki  są podzielone po 50% na OP i szkołę. OP finansuje studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne, a ja cała resztę. Z OP n--l studiujący dostaje ok. 50% czesnego. Dyrektor nie ma wpływu na to jaki kierunek studiuje nauczyciel, czy jest to wybór zgodny z planem doskonalenia nauczycieli szkoły. Dostaje każdy kto się zgłosi do wyczerpania środków( to tak na marginesie tej całej sprawy) W tej chwili brakuje mi m.in n-la muzyki. Nauczyciele wiedząc o wysokości dofinansowania, nawet się nie przymierzają do uzyskania kwalifikacji, które kosztują od 3500 do 4000 zł za 3 semestry, ponieważ drugie tyle muszą zapłacić za dojazdy i utrzymanie ( noclegi, wyżywienie). Wybierają więc kwalifikacje, które mogą się opłacać dla nich, ale niekoniecznie dla szkoły. A ja piszę do KO od wielu lat na wyrażenie zgody na zatrudnienie na-la bez kwalifikacji, bo nawet ci którzy je mają, liczą pieniądze i wiedzą, że nie opłaca im się przyjechać na 2 godziny zajęć do odległej o kilka kilometrów szkoły. Moja pula to praktycznie jedna rada szkoleniowa dla wszystkich n-li, która kosztuje ok. 1800 zł. Siwych włosów przybywa, żeby umieć się zmieścić w posiadanych środkach. Mimo moich wielokrotnych wniosków o zwiększenie środków przez OP na doskonalenie... zostały bez odpowiedzi. Jeżeli jeszcze teraz te środki zmniejszymy, to zapomnijmy o jakimkolwiek profesjonalnym doskonaleniu. Mój OP to tez nauczyciel, dyrektor, a w chwili obecnej burmistrz

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]