Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rada Rodziców a opinia projektu budżetu
strony: [ 1 ]
47andrzej18-10-2012 08:52:31   [#01]

W obecnym roku przewodniczącym RR został były nauczyciel z naszej szkoły, człowiek chorobliwie ambitny, dążący do konfrontacji na linii dyrektor a RR (czytaj przewodniczący). Podczas ostatniego zebrania RR umieścił w porządku punkt w którym dyrektor zapoznaje RR z projektem budżetu szkoły. Powiadomił mnie że projekt będzie opiniowany pod koniec zebrania. Mając wczesnej zaplanowane  inne spotkanie poprosiłem Przewodniczącego o przełożenie omawiania projektu z punktu 7 na początek zebrania. Niestety nie uzyskałem akceptacji mojej prośby. W związku z niemożnością uczestniczenia w posiedzeniu RR pozostawiłem projekt budżetu w wersji papierowej rodzicom do zapoznania.

Czy mogę teraz wnioskować do RR o wydanie opinii projektu budżetu, w jaki sposób postąpić jeżeli  otrzymam informację, iż ten punkt został zdjęty z porządku obrad RR.

rzewa18-10-2012 09:06:46   [#02]

a to już u Ciebie jest projekt planu finansowego?!

zwykle bywa on dopiero w listopadzie - projekt planu finansowego do zaopiniowania przez RR i RP musisz otrzymać z OP

annamaria18-10-2012 09:34:33   [#03]

u mnie projekt planu oddany... , a nawet jak RP I RR dają opinie negatywną , to co z tego daleko ? zwykle nic.

47andrzej18-10-2012 11:25:44   [#04]

Mnie chodzi o to, że RR nie wydała żadnej opinii. I mam dylemat, czy muszę im osobiście przedstawić projek czy wystarczyło to, iż przekazałem w formie pisemnej.

Jak opisać projekt gdy nie doczekam się żadnej opinii. Pytam ponieważ miałem już problem z zatwierdzeniem programu wychowawczego i profilaktyki. Termin był już na tyle zagrożony, że wybierałem się do kuratora z zatweirdzeniem.

Ank18-10-2012 15:56:57   [#05]

Ewo co to znaczy "otrzymać od OP"?

projekt oddałam do gminy i aż do otrzymania planu pzyklepanego czyli zatwierdzonego przez Radę Gminy nie będę go ogłądała na oczy (mam nadzieję, że jak zobaczę to będzie ten sam a nie radosna twórczość)

oczywiście oddaliśmy jak zwykle w nerwach i na ostatnią chwilę bo terminy tygodniowe a ciągle jakieś nowe ustalenia się rodziły i zupełnie nie było czasu na żadne konsultacje

i co teraz?

DYREK18-10-2012 16:01:16   [#06]

"..... projekt planu planu finansowego to czas między 22 listopada a 22 grudnia każdego roku."

z wątku: projekt budżetu a rada rodziców


post został zmieniony: 18-10-2012 16:03:59
Marek Pleśniar18-10-2012 16:04:04   [#07]

oo dawno nie widziałem AnK :-)

Ank18-10-2012 17:55:14   [#08]

No coś się Marku zapuściłam ostatnio:-)

Ale obiecuję poprawę

kulka19-10-2012 09:04:04   [#09]

Czy dobrze rozumiem:

To, co oddaliśmy niedawno do OP NIE JEST projektem planu finansowego?

Co nim jest? Jaki dokument ma zaopiniować RR i RP?

DYREK19-10-2012 10:10:15   [#10]

> życzenia (marzenia) kierowników jednostek organizacyjnych samorządu (szkoły) - projekt projektu planu finasowego (tu jesteśmy)

> projekt uchwały budżetowej

> informacja z gminy niezbędną do opracowania projektu planu finansowego szkoły

> dyrektor szkoły opracowuje projekt planu finansowego szkoły (30 dni od dnia otrzymania informacji z projektu uchwały budżetowej, lecz nie później jednak niż do 22 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy), tu opinie RR, RP i RSz - czas między 22 listopada a 22 grudnia

>weryfikacji otrzymanych projektów planów finansowych pod względem ich zgodności z projektem uchwały budżetowej. W przypadku stwierdzenia różnic są w nich wprowadzane odpowiednie zmiany, o których zarząd informuje kierownika samorządowej jednostki budżetowej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania projektu planu finansowego, lecz nie później niż do 27 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy

gdy jest ZEAS, to także projekty planów finansowych powinny być opracowane dla każdej obsługiwanej jednostki budżetowej  (szkoły, placówki) odrębnie

projekty planów finansowych samorządowych jednostek budżetowych, które zachowują zgodność z projektem uchwały budżetowej oraz zostały odpowiednio zweryfikowane przez zarząd JST (w gminach: wójta, burmistrza, prezydenta miasta) w terminie nie później jednak niż do 27 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy, stanowią podstawę gospodarki  finansowej samorządowej jednostki budżetowej w okresie od 1 stycznia do  dnia opracowania planu finansowego na podstawie informacji o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków, wynikających z uchwały budżetowej.

> po uchwaleniu uchwały budżetowej JST zarząd JST (w gminach: wójt, burmistrz, prezydent miasta) w
terminie 21 dni od dnia podjęcia uchwały budżetowej przekazuje podległym jednostkom informacje o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków  w szczegółowości nie mniejszej niż przyjęte w uchwale budżetowej. Samorządowe jednostki budżetowe na podstawie otrzymanej informacji dostosowują projekt planu finansowego do uchwały budżetowej w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania tej informacji
 

na podstawie:

http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/artykuly/561165,
projekt_planu_finansowego_i_plan_finansowy_samorzadowej_jednostki_budzetowej_na_rok_2012.html


post został zmieniony: 19-10-2012 10:14:35
47andrzej22-10-2012 14:30:18   [#11]

Czy jako dyrektor mam OBOWIĄZEK załatwić RR w banku wzory podpisów.

Może ktoś ma opracowane procedury współpracy RR a szkoła. 

Jakie są uprawnienia RR rodziców wobec dyrektora i za co dyrektor odpowiada przed RR

dyrlo22-10-2012 16:32:28   [#12]

U mnie było (i nadal jest):

We wrześniu wybór nowego prezydium i oczywiście protokół z tego wydarzenia, następnie ksero protokołu (uwierzytelnia dyrektor szkoły) i z tym Pan/Pani przewodniczący(a) udaje się do banku.

Bank wydaje kartę/druk, który Pan/Pani przewodnicząca (czasami przy pomocy naszej Pani sekretarz) wypełnia i składa w banku.

Następnie zawiadamia wszystkie osoby, które zostały powołane do podpisywania przelewów, aby udały się w dniach od..... do.... do banku z dowodem osobistym i osobiście złożyły wzór swojego podpisu.

Bank zawiadamia przewodniczącego (nie wiem czy telefonicznie, czy jakoś inaczej), że formalności zostały dokonane i można już korzystać z konta. (Konto mamy w danym banku od dawna więc tylko co roku odbywa się we wrześniu ta procedura).

_________________

Nie mamy procedury współpracy RR ze szkołą, RR ma swój regulamin, który sami uchwalili (Nie ukrywam, że sama im ten regulamin stworzyłam a Oni potem go "poprawiali", kosmetycznie ale zawsze. Teraz jak chcą coś zmienić to uchwałą no i obowiązkiem dyrektora jest zadbać, żeby to co wprowadzają nie było sprzeczne z aktami prawnymi).

RR opiniuje ............ i jest bardzo pomocna w naszej szkole, dyrektor uczestniczy w zebraniach RR na zaproszenie bez prawa głosu.

Dyrektor przed RR ma za coś odpowiadać?

Nie wiem, ........... ma współpracować, ma zwracać się po opinie, może (tak my robimy) na każdym ich zebraniu informować o sukcesach, porażkach...., może prosić o pomoc finansową...

Nasza RR upoważniła dyrektora, do dysponowania bieżącego środkami finansowymi w wysokości do 600 zł miesięcznie (takie pogotowie kasowe bez pytania o zgodę, ale oczywiście rozliczane delegacjami i fakturami) na: delegacje dla N opiekującymi się uczniami podczas zawodów, olimpiad itd, na zwracanie kosztów uczniom biorącym udział w zawodach. Inne wydatki muszą być zatwierdzone uchwałą itd. Dyrektor nie widnieje na wzorach podpisów. Nie ma prawa bo nie jest rodzicem czyli nie wchodzi w skład RR.

 


post został zmieniony: 22-10-2012 16:33:28
DYREK22-10-2012 16:38:00   [#13]

NIP  dla RR ?

różne interpretacje: wg jednych tak, wg innych nie

większość urzędów skarbowych takie rozwiązanie, mimo niezbyt precyzyjnych regulacji prawnych, akceptuje

 

REGON dla RR ?

nie

Rada nie posiada numeru REGON, gdyż zgodnie z pismem Głównego Urzędu Statystycznego Departament Statystyki Przedsiębiorców i Rejestrów Nr SPR-6-53W-182/2002 r. z dnia 28.11.2002 r., m.in. „(...) rady rodziców są społecznymi organami opiniodawczymi i wnioskodawczymi szkół lub przedszkoli, a nie podmiotami gospodarki narodowej. Nie podlegają zatem wpisowi do rejestru REGON”.

http://www.podatki.biz/artykuly/14_7079.htm

 

Rachunek bankowy RR ?

napotyka na szereg trudności, uzależnione od interpretacji przepisów przez poszczególne banki

przychylne: Bank Pocztowy SA i Bank Spóldzielczy

 

I może się przyda:

Interpelacja nr 23356 do ministra edukacji narodowej w sprawie luki prawnej komplikującej działalność rad rodziców

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/6CEA90BF

odpowiedź MEN

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/0741117E


Marek Pleśniar22-10-2012 18:30:41   [#14]

dlatego się zakłada stowarzyszenia

bardu22-10-2012 20:47:44   [#15]

a likwidował ktoś założone stowarzyszenie? to dopiero tor przeszkód.

 

gosiaes226-10-2012 21:11:40   [#16]

Ponieważ dyskusja w tym wątku dotyczy projektu planu finansowego, zapytam i ja o kilka kwestii dotyczących tego tematu.

Dostałam od dyrektor Zeasu wydruk z tabelą zawierającą kolumny według klasyfikacji budżetowej: dział, rozdział i paragraf obok puste miejsce. Pani dyrektor zaproponowała dyrektorom szkół, aby w ten sposób zrobili przykładowe plany finansowe swoich placówek. 

Nie wiem na tę chwilę, czy mój plan wydatków ma opiewać na kwotę 850 tys, czy może 1,5 mln czy 2 mln PLN. 

Czy w tej sytuacji, jak pisze Dyrek w #10 mogę sobie "pomarzyć" i np. na pomoce dydaktyczne przydzielić 10 tys, a na remonty 50 tys.? Analogicznie - w tegorocznym mam 1 tys. i 10 tys. 

Poza tym nie wiem ile dokładnie potrzeba mi na wypłaty, ile na fundusz socjalny, a ile na dodatkowe wynagrodzenie roczne. Oczywiście można to wszystko policzyć, ale wszystkie dane posiada Zeas...

Jak powinnam się zabrać do projektu planu finansowego? (nie mam v...na co by mi wszystko policzył)...


post został zmieniony: 26-10-2012 21:18:22
rzewa27-10-2012 08:57:26   [#17]

możesz sobie pomarzyć, ale warto aby to było realne więc... weź obecny plan finansowy oraz sprawozdania miesięczne (powinnaś to mieć w szkole) i wówczas zobaczysz jakie kwoty są możliwe do zaplanowania

oczywiście możesz zażądać od ZEAS policzenia kwoty potrzebnej na wynagrodzenia, a samej zaplanować jedynie resztę

gosiaes227-10-2012 10:03:20   [#18]

dziękuję za podpowiedź ;))

Żałuję, że w naszej JST nie ma takiej kompetentnej osoby, jak Pani - Pani Ewo;-)

 

;-))))))))))))))))))) 

 

47andrzej29-10-2012 09:32:42   [#19]

Podnoszę temat

W  związku z niemożnością uczestniczenia w zebraniu  RR  przekazałem przewodniczącemu RR projekt planu w formie pisemnej.

Czy jest pp do tego aby dyrektor przestawiał projekt planu.

W dalszym ciągu nie mam żadnej opinii dotyczącej ww planu. 

rzewa29-10-2012 10:12:50   [#20]

UoSO Art. 54. ust. 2. Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:
1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:
a) programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,
b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców;
2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 34 ust. 2;
3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

ale nie są to marzenia/życzenia dyrektora a projekt planu finansowego czyli to co dyrektor sporządza po otrzymaniu z OP ramowego planu zawartego w przedstawionym radzie JST projektu budżetu - zatem to co obecnie sporządziłeś raczej nie jest projektem planu finansowego wymagającym opinii rp i rr

dla wydania odpowiedzialnej opinii pożądane jest aby dyrektor, jako osoba sporządzająca dokument, uczestniczył w zebraniu w celu rozwiania ew.niejasności.

DYREK07-10-2013 10:23:45   [#21]

^;-)

Bogp07-10-2013 14:50:23   [#22]

ja już się pogubiłem

jeżeli w szkole funkcjonuje Rada Szkoły to Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna też muszą opiniować projekt planu finansowego ?

 

 

 

DYREK07-10-2013 16:21:13   [#23]

tak, konieczne są 3 opinie, 3 organów (oczywiście jeżeli są w szkole lub placówce)

art. 54 ust. 2 pkt 3 UoSO -> rada rodziców opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki

art. 50 ust. 2 pkt 2 UoSO - > rada szkoły opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki

art. 41 ust. 2 pkt 2 UoSO -> rada pedagogiczna opiniuje projekt planu finansowego szkoły lub placówki

Bogp07-10-2013 16:56:57   [#24]

to po co dublowane są kompetencje RR w RSZ jeśli w tej ostatniej zasiadają  przedstawiciele RR ?

należałoby więc doprowadzić do rozwiązania RSz .... bo jaki jest sens jej istnienia; jest RR, Rada Uczniów, Rada Pedagogiczna i starczy

 

AnJa07-10-2013 17:21:33   [#25]

O ile pamiętam- w RS nie zasiadają przedstawiciele RR a przedstawiciele rodziców. To jednak nie to samo- zważywszy choćby i na długośc kadencji RR.

Bogp07-10-2013 22:57:45   [#26]

w praktyce to są przedstawiciele RR (przynajmniej u nas)

mimo wszystko uważam, że bezsensem jest powielanie kompetencji RR i RSz

w RSz przedstawiciele rodziców reprezentują rodziców i tyle, tak samo jak w RR

a udział uczniów, jako członków RSz w opiniowaniu projektu finansowego...... proszę wybaczyć, ale ich kompetencje, czy doświadczenia są zerowe w tej materii

przed wielu laty dałem się przekonać do poczęcia :) RSz i dziś wiem, że to było niepotrzebne; nie błąd - po prostu zbędne

malchow07-10-2013 23:41:00   [#27]

Zapraszam do wątku o Absurdach.

To jest kolejne "coś" co warto -sprecyzować- aby było jasne i przejrzyste:)

 

Cały czas wierzę w to, że wspólnie uda się nam przesłać do MEN

propozycję kosmetycznych zmian, które pozwolą na łatwiejsze funkcjonowanie szkolnej RZECZYWISTOŚCI.

 

A najpiękniejsze będzie to, jeżeli w MEN, zechce nam Ktoś pomóc:)))

DYREK08-10-2013 08:54:13   [#28]

Czy projekt planu finansowego szkoły musimy przekazać do wglądu (np. w formie kserokopii) przewodniczącemu rady rodziców? Czy obowiązek ten dotyczy również rady szkoły? Jakie terminy obowiązują dyrektora w tym zakresie?

 tu odpowiedź: http://finanse-publiczne.pl/artykul.php?view=1679


post został zmieniony: 08-10-2013 08:54:52

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]