Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wysługa lat - zaliczyć czy nie??
strony: [ 1 ]
wojciechm28-09-2012 10:17:39   [#01]

Nauczycielka przedmiotów zawodowych fryzjerskich pracuje u mnie w szkole trzeci rok. Dziś złożyła podanie o wliczenie stażu pracy z tytułu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej od 1 października 2005r. (salon fryzjerski) do wysługi lat.

Z tego co wyczytałem - to nie zalicza się stażu z tytułu prowadzenia działalności do wysługi lat, ale proszę Was o utwierdzenie, badź wyprowadzenie z błędu

rzewa28-09-2012 11:44:11   [#02]

prawidłowo - okres ten nie podlega wliczeniu do stażu pracy

nina29-09-2012 20:17:15   [#03]

Przepraszam za niepowazne pytanie?? A co zrobić jak szkoła wystawia nauczycielowi świadectwo pracy od 02.09.2002 np.. czy zwrócić do poprawy na 01.09. ???

rzewa29-09-2012 20:30:59   [#04]

ponieważ 1.09.2012 to była niedziela należy zaliczyć pełny miesiąc pracy

lkk01-10-2012 22:40:36   [#05]

Jaki dodatek stażowy  i terminy nagrody jubileuszowej dla księdza posiadającego następujące dokumenty:

01.09.1984 - 31.08.1994- pełny wymiar czasu pracy,bez wynagrodzenia, zaświadczenie z kurii

01.09.1994- 31.08.1997 - 4/18 nieodpłatnie - świadectwo pracy

01.09.1997- 31.08.2000 - 4/18 odpłatnie - świadectwo pracy

01.09.2000- 31.08.2003 - 10/18 odpłatnie - świadectwo pracy

01.09.2003 - nadal - 18/18 odpłatnie

Istnieją różne interpretacje na ten temat. 

rzewa02-10-2012 08:54:47   [#06]

tylko okresy świadczenia pracy za wynagrodzeniem czyli:

3 lata +3 lata + 9 lat = 15 lat -> na 1.09.2012 należy się 15% dodatku stażowego

pozostały okres zalicza się do stażu tzw. pedagogicznego (kiedyś miało to znaczenie dla wysokości wynagrodzenia), ale nie znam pp by zaliczyć go do stażu pracowniczego

problematyczny najbardziej jest okres 1.09.94 - 31.08.97 (za ten okres nie powinno być wystawione świadectwo pracy, gdyż ksiądz nie był w tym okresie w stosunku pracy) -> ale jako dyrektor nie zaliczyłabym tego okresu, a pracownik (ksiądz) ma prawo odwołać się od tej decyzji do sądu (lub pójść z tym do PIP)

lkk11-10-2012 12:13:27   [#07]

Dziękuję Rzewo, ale jak do tego  zaliczenia mają się wyroki SN, np. z 2002 roku. Proszę o interpretację

rzewa11-10-2012 15:21:49   [#08]

podaj syg. akt konkretnego wyroku

lkk11-10-2012 16:20:00   [#09]

W nawiązaniu do #08 do Rzewy:

1.Uchwała SN III ZP 32/00 OSNP 2002/7/165

2. Wyrok SN II UKN 661/99 OSNP 2002/4/93

być może są i późniejsze,ktorych nie znam

rzewa11-10-2012 22:39:50   [#10]

W obu wyrokach chodzi o staż emerytalny -> jak najbardziej liczy się ten okres do stażu emerytalnego i to w szczególnym charakterze, ale nie oznacza to, że jest liczony do stażu ustalanego na potrzeby dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej - brak pp

jol212-10-2012 09:27:04   [#11]

Proszę o podpowiedź. Nauczycielka na urlopie wychowawczym ( w naszej szkole) prosi o zatrudnienie na 1/2 etatu. Na podstawie art. 186 KP jest to możliwe. Jaki staż? Od początku, czy taki, jak ma w podstawowym zatrudnieniu?

rzewa12-10-2012 10:56:48   [#12]

otrzymuje wszystko jak w podstawowym zatrudnieniu, bo to nie jest zatrudnienie a obniżenie wymiaru czasu pracy z powodu tego, że pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego

czyli wszystko odbywa się w świetle istniejącej umowy -> odwołujesz ją na jej wniosek z urlopu wychowawczego i jednocześnie obniżasz wymiar czasu pracy z proporcjonalnym zmniejszeniem wynagrodzenia do 1/2 etatu na podstawie art 1867 k.p.; pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian czyli otrzymuje ona przysługujący jej dodatek stażowy liczony oczywiście od nowego wynagrodzenia czyli z pół etatu, ma prawo również do wszystkich innych dodatków

lkk30-10-2012 18:07:16   [#13]

 Ksiądz przedstawił następujące dokumenty dotyczące nauczania religii:

1. 01.09.1984 - 31.08.1990  -w pełnym wymiarze czasu pracy - zaświadczenie z kurii

2. 01.09.1990 - 31.08.1995 - 17 godzin tygodniowo, bez wynagrodzenia, wykonane czynności nie były stosunkiem pracy - zaświadczenie ze szkoły

3. 01.11.2001-31.10.2012  wymiar pracy 12/18 - świadectwo pracy 

Jak powinien być wyliczony na dzień 01.11.2012 r. dodatek stażowy i kiedy nagroda jubileuszowa. 

 

 

 

rzewa30-10-2012 18:22:57   [#14]

wg mojej wiedzy: 11 lat stażu pracy czyli 11% dodatek stażowy, a nagroda jubileuszowa za 9 lat

malmar1524-08-2017 21:57:13   [#15]

Pomóżcie.

Jak wyliczyć księdzu staż pracy do dodatku stażowego na dzień 1 września?

Chyba się pogubiłam :(((

Spisałam wszystko ze świadectw pracy.

 

1)      Urząd Miejski XXX, Szkoła Podstawowa XXX (bez wynagrodzenia):

a)      rok 1993/94- 16/18,

b)      rok 1994/95- 12/18,

c)      rok 1995/96- 14/18,

d)      rok 1996/97- 6/18,

 

2)      I LO XXX- 01.09.1995- 31.08.1996- 5/18 (umowa cywilno- prawna),

 

3)      SP XXX- 01.09.1996- 31.08.1997- 10/18 (umowa cywilno- prawna),

 

4)      ZSE XXX- 01.09.1997- 31.08.1998- 13/18,              

 

5)      ZSE XXX- 01.09.1998- 31.08.1999- 13/18,              

 

6)      IV LO XXX- 01.09.1998- 31.08.1999- 6/18,

 

7)      ZST XXX- 01.09.1999- 31.08.2000- 4/18,

 

8)      ZSE XXX- 01.09.1997- 31.08.2001, w tym:

a)      01.09.1999- 31.08.2000- 14,5/18,

b)      01.09.2000- 31.08.2001- 9/18,

 

9)      III Liceum XXX- 01.09.2000- 31.08.2002, w tym:

a)      01.09.2000- 31.08.2001- 9/18,

b)      01.09.2001- 31.08.2002- 5/18,

 

10)  ZSE XXX- 01.09.2001- 31.08.2002- 5/18,

 

11)  SP XXX- 02.09.2002- 31.08.2004- 12/18,

 

12)  ZSP XXX- 01.09.2004- 31.08.2008, w tym:

a)      01.09.2004- 13.02.2005- 18/18,

b)      14.02.2005- 31.08.2005- 14/18,

c)      01.09.2005- 10.12.2006- 9/18,

d)      11.12.2006- 22.06.2007- 14/18,

e)      23.06.2007- 31.08.2007- 9/18,

f)       01.09.2007- 31.08.2008- 16/18,

 

13)  Gimnazjum XXX.- 01.09.2008- 31.08.2009- 12/18,

 

14)  SP XXX- 01.09.2008- 31.03.2009- 4/18

 

 

 

marmak24-08-2017 22:50:24   [#16]

Ja również proszę o pomoc.

Nauczyciel złożył wszystkie potrzebne dokumenty do zaliczenia pracy w gos. rolnym w okresie od 26.11.94 do 31.08.96

Z dokumentów znajdujących się w jego teczce wynika, że w okresie 03.02.95 do 31.07.95 był zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku - nie można więc tego okresu zaliczyć do stażu z tytułu bezrobocia.

Jak potraktować wniosek n-la? Zaliczyć

a) cały wnioskowany okres,

b) tylko od 26.11.94 do 02.02.95 i od 01.08.95 do 31.08.96

rzewa25-08-2017 15:24:48   [#17]

do #15 - liczy się wszystko poczynając od p. 4) włącznie ale jeśli okresy pracy na siebie nachodzą to liczysz je tylko raz (sorry ale nie mam teraz czasu by to liczyć - może później ;-))

do #16 - zaliczyłabym cały okres

Florentyna29-08-2017 14:30:28   [#18]

czy n-lowi pracującemu w dwóch szkołach nalezy się dodatek stażowy w każdej z nich?

w jednej ma pełny etat w drugiej niepełny etat?

aga7429-08-2017 15:09:17   [#19]

poproszę o interpretację - nauczyciel pracował do 1999r. w szkole X, w której otrzymał świadectwo pracy (5lat), od 1999r. pracuje w szkole Y, w tym roku zatrudnia się dodatkowo w szkole Z. Jaki dodatek za wysługę należy mu zaplacić w szkole Z? 

rzewa29-08-2017 15:59:38   [#20]

#18: tak w obu -> taki jaki wynika z przedstawionych w każdej z tych szkół świadectw pracy + okres przepracowany w każdej z tych szkół

#19: w szkole Z będzie miał prawo do 5% dodatku jeśli przedstawi w niej świadectwo ze szkoły X

aga7429-08-2017 20:21:11   [#21]

Dziękuję

aga7414-09-2017 21:55:21   [#22]

Niestety interpretacja sytuacji z #19 okazała się inna. W szkole Z nauczycielowi przyznano dodatek 0%. Wyjaśnienie - 5 letni staż pracy został już wykorzystany do naliczenia dodatku w szkole Y, więc to samo świadectwo nie może być wykorzystane do naliczenia dodatku w szkole Z :(

AnJa14-09-2017 22:32:41   [#23]

Proponuję zaproponować dyrkowi by sam zadzwonił do PIP i dopytał.

No, chyba że ostatnia nowela KP coś w tej kwestii zmieniła - ale nie wydaje mi się.

rzewa15-09-2017 08:01:50   [#24]

hm... a jak można pracownikowi udowodnić, że to samo świadectwo pracy już gdzieś "wykorzystał"?! I gdzie jest pp tego, że w takiej sytuacji można zastosować jakiekolwiek sankcje (np. odmówienie należnego dodatku stażowego)?

Dlatego w dokumentacji osobowej przechowuje się kopie a nie oryginały, że pracownik może swoje dokumenty (w tym świadectwo pracy) "wykorzystać" tyle razy ile ma potrzebę i ochotę

twierdzenie jak w #20 jest naruszeniem swobód pracowniczych a nawet wolności osobistej

Adaa15-09-2017 15:13:48   [#25]

Ten temat jest naprawdę ważny
Co prawnik to inna interpretacja. Pisałam w tej sprawie do MEN - odpowiedzieli tak , ze nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Dzwoniłam do PIP - stwierdzili, ze zalicza sie okresy zakończone po czym poproszono mnie o telefon bo jeszcze musza to skonultować gdyz jest to nauczyciel. czekam zatem na interpretacje PIP.

Gofin pisze, ze nie zaliczamy do "wysługi" ale do nagrody jubileuszowej w dodatkowym miejscu pracy juz zaliczamy.
https://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,1,101,210222,zatrudnienie-nauczyciela-w-dodatkowym-miejscu-pracy.html

Moze oskko wystapi z oficjalnym zapytaniem do odpowiednich instytucji - niech juz bedzie jasno, zwłasza teraz gdy mamy tak wielu nauczycieli "wędrujacych"

Przypominam, ze sytuacja dotyczy nauczycieli, którzy:
- pracował w A (np. 10 lat) - zakończył stosunek pracy i zaraz zatrudnił sie w B (staż zaliczony z A , czyli 10 % wysługi na start w B)
- po np. 5 latach zatrudnia sie w C (stosunek pracy w B trwa - tam ma juz 15 % wysługi))
ile wysługi w C?
moim zdaniem zaliczamy mu staz w A, czyli tez na start 10%, jednak wiele OP takie rozwiazanie neguje i twierdzi, ze w C startuje od zera.

Ktos wystepował do PIP i pisemna interpretację, lub posiada wyrok sadu w podobnej sprawie?

Bo mnie juz trafia...

tu odpowiedź Men:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=40783


post został zmieniony: 15-09-2017 15:17:08
Adaa18-09-2017 15:35:21   [#26]

Dostałam dzis informacje z PIP - nauczycielom nie zaliczamy okresów zakończonych w drugim miejscu pracy, czyli w sytuacji opisanej nauczyciel w C ma staż "0". Pracownikom samorzadowym - zaliczamy.

Taka mała niesprawiedliwość w stosunku do nauczycieli. Zapytałam dlaczego? A dlatego, że Men wydał takie rozporzadzenie.


post został zmieniony: 18-09-2017 15:35:36
rzewa22-09-2017 08:30:13   [#27]

nieprawda

zapisy rozporządzenia MEN w tym zakresie są identyczne jak te z rozporządzenia dotyczącego pracowników samorządowych

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]