Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Tworzenie zespołu szkół
strony: [ 1 ]
Marek z Rzeszowa28-02-2004 13:39:55   [#01]

Czy ktoś z Was przechodził łaczenie szkół w zespół?

Jaki powinien być tryb, jakie obowiązują terminy, co z nauczycielami, pracownikami i dyrektorami szkół, które wejdą w skład zespołów?

Art. 62 UoSO jest tak enigmatyczny...

Marek

Ewa z Rz28-02-2004 15:30:44   [#02]

przechodziłam to

Musi być decyzja organu/organów prowadzącego o połączeniu szkół  w zespół, nadaje pierwszy statut zespołowi, a później konkurs na dyrektora zespołu - oblig.

W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele rad ped. i rodziców ze szkół łaczonych - przestrzegana jest zasada, że każda szkoła wysyła tyle samo przedstawicieli, a przedstawiciele ko i organu razem są w takiej ilości jak przedstawiciele rad ped. i rodziców razem.

Jeśli to dotyczy szkół publicznych, to nie ma żadnych terminów poza tym, że zespół powinien zacząć funkcjonować 1 września.

Na utworzenie zespołu gim i sp wymagana jest zgoda kuratora - więc trzeba na to zarezerwować sobie około 30 dni czasu.

Takie zespoły, jeśli obecnie funkcjonują, to też muszą taką zgodę uzyskać do 31 sierpnia 2005 roku.

ewa28-02-2004 15:38:41   [#03]

miałam łączenie w zeszłym roku.

Uchwała Rady Miejskiej została podjęta w kwietniu, wcześniej zwrócono się do RP szkół o wyrażenie opinii. Nie była wymagana opinia kuratora teraz jest (po zmianie sierpniowej uso). Dyrektorzy otrzymali odwołanie z funkcji za 3 miesięcznym wypowiedzeniem w związku z reorganizacją. Odbył sie konkurs na dyrektora zespołu. Zespół przejął dotychczasowych pracowników i majątek łączonych szkół z dniem 1 września 2003r.

Tyle chyba, jeżeli chcesz coś więcej pytaj

zgredek28-02-2004 15:39:09   [#04]

co do ilości osób w komisji

to nie jest tak:

UoSO

Art. 36a.

5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:

1) po trzech przedstawicieli:
a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę,
b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
2) po dwóch przedstawicieli:
a) rady pedagogicznej,
b) rodziców,
3) po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy.

5a. (skreślony).

5b. Przepis ust. 5 stosuje się również w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora nowo zakładanego zespołu szkół lub placówek, z tym że:

1) dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej wyłania się spośród przedstawicieli rad pedagogicznych wszystkich szkół lub placówek łączonych w zespół,
2) dwóch przedstawicieli rodziców wyłania się spośród rodziców uczniów wszystkich szkół lub placówek łączonych w zespół.


6. W przypadku szkół i placówek nowo zakładanych skład komisji konkursowej określa organ prowadzący tę szkołę lub placówkę w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny.

7. W przypadku szkół i placówek, o którym mowa w art. 44 i art. 52 ust. 1, w skład komisji nie wchodzą odpowiednio przedstawiciele rady pedagogicznej i rodziców.
ewa28-02-2004 15:41:55   [#05]

kurcze:))

nie odświezyłam, a juz Ci wyjaśnili :-))))))))
zgredek28-02-2004 15:48:02   [#06]
U nas - dwa zespoły szkół ponadgimnazjalnych zostały rozwiązane uchwałą Rady Powiatu 29.01.2004 (wcześniej pozytywna opinia kuratora).

Równocześnie w tym samym dniu podjęto uchwałę o utworzeniu nowego zespołu.

Konkurs na dyrektora miał ogłoszony niezwłocznie.

Ale zrobiło się zwłocznie - bo związki zawodowe napisały skargę do wojewody na Zarząd Powiatu, że uchwały nie były z nimi konsultowane (brak opinii zz).

I do 6 marca 2004 czekamy sobie!

Bo przecież "po co tak szybko dyrektor nowej szkoły - można go powołać w sierpniu" - jak to stwierdził jeden ze związkowców!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zgredek28-02-2004 15:52:34   [#07]

Ewy miłe

napiszcie co z pracownikami.

Bo organ mówi o przejściu pod nowego pracodawcę 23` KP, a zz upierają się przy 20 KN.
ewa28-02-2004 15:59:31   [#08]

zgredku

napisałam w uchwale powołującej zespół jest zapis, że pracownicy i mienie od 1 września stają się pracownikami i mieniem Zespołu (żadnej 20 KN nie było w moim przypadku)
zgredek28-02-2004 16:16:47   [#09]
zz wymuszają jeszcze gwarancję, że nikt nie straci pracy.

Mamy zagwarantować, że przyjmiemy tyle oddziałów klas pierwszych, że nabór pozwoli na zatrudnienie wszystkich pracowników.

Czyli bawię się w jasnowidzenie - i widzę tłumy młodzieży przychodzące do nas!;-)
Marek z Rzeszowa28-02-2004 18:19:50   [#10]

Dzięki za już i proszę o jeszcze

Więc pytam dalej:

1) jaką konkretnie podstawę prawną podano odwołując dyrektorów?

2) czy zespół jest szkołą w rozumieniu UoSO?

Marek

Marek z Rzeszowa28-02-2004 18:27:30   [#11]

I jeszcze jedno.

U nas głównym powodem powoływania zepsołów jest chęć zwolnienia ludzi. Organ wyliczył i z dumą opublikował to w mediach (tu: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34965,1915198.html )  ile osób zwolni i jakie to da oszczędności.

ewa28-02-2004 21:27:43   [#12]
podstawą prawną była uchwała RM dotycząca reorganizacji - połączenia szkół w zespół.
ewa28-02-2004 21:42:56   [#13]

i jeszcze:-)

a zgodnie z art.62 uso zespół szkół jest  jest moim zdaniem szkołą  :-)
agabu01-03-2004 19:00:04   [#14]

Nie jest

Jest zespołem szkół.
agabu01-03-2004 19:01:15   [#15]

p.s.

lub szkół i placówek
ewa01-03-2004 20:44:08   [#16]

ok agabu :-))

ja sobie tak przez analogię do art.62.2 uso napisałam, bo tam jest zapis:Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.

a w art. 2 (system oświaty ) ani 3 (definicje)  uso nie ma terminu zespół szkół, dlatego sobie tak wydedukowałam, że w rozumieniu uso to szkoła.  

a jeszcze mozna dodać lub placówką w rozumieniu ustawy ;-)

Marek z Rzeszowa01-03-2004 22:58:34   [#17]

Tak sobie myślę    ;-))

1) Ewo - podstawą prawną do odwołania dyrektora nie magła być "uchwała RM dotycząca reorganizacji - połączenia szkół w zespół". Taka uchwała mogła być jedynie powodem, czynnikiem sprawczym. Podstawę prawną wskazuje UoSo:

art. 38.

1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:

1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:

a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,

b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,

c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a,

2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty , a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

2. Wymogu uzyskania opinii, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się do szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Połączenie szkół w zespół nie wyczerpuje żadnej z w/w sytuacji.

2) Art. 2 UoSO wymienia kilkadziesiąt typów i rodzajów szkół tworzących sytem oświaty. Nie ma wśród nich zespołu szkół. Oznacza to dla mnie ni mniej ni więcej, że zespół szkół nie stanowi elementu systemu oświaty (czytaj nie jest szkołą ani placówką). A jego byt uzasadnia jedynie organizacyjna potrzeba tworzenia organizmu większego niż kurnik,  by sprawnie nim zarządzać, by można było zatrudnić księgową sakretarza szkoły i obsługę, by było lepiej i taniej. Już na poziomie tworzenia budżetu okazuje się, że nie można dla szkół tworzących zespół. ustalić wspólnego - stanowią one odrębne rozdziały budżetowe. Podobnie rzecz się ma z zatrudnianiem i zwalnianiem nauczycieli. Nauczyciel musi być zatrudniony w szkole - a skoro zespół nią nie jest...

3) Rzewo - terminy... Czy połączenie szkół w zespół zmienia te szkoły, przekształaca je? Nie ulega wątpliwości.
Więć czytajmy art. 59 UoSO:

6. Przepisy ust. 1-5 i art. 58 stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły lub placówki.

 

Tak więc w przypadku tworzenia zespołu stosuje się tryb podobny jak w przypadku likwidacji szkoły - i te same terminy. Czyli 6 miesięcy przed terminem zakończenia roku szkolnego itd...itp...

 

Ja sobie tylko tak myślę... Co Wy na to?

 

Marek 

ewa02-03-2004 08:11:28   [#18]

Marku

odpowiem Ci tak ;-)

1. Mogła nie mogła być podstawą, faktem jest, że tak mam napisane. I zdaniem organu mogła być, bo jego prawem jest robić reorganizację sieci.

2. A co do terminów to stwierdzono, że skoro nie ma likwidacji szkół, bo obie wchodzą w skład zespołu, to termin 6 miesięcy nie obowiązuje.

Sprawy te pewnie rozstrzygnąć mógłby sąd, tyle , że ja nie miałam siły ani ochoty oddawać sprawy do sądu. Zresztą po co, po ewentualnie 3 miesięczny funkcyjny? szkoda mojego zdrowia, czyli motywacji za dużej też nie miałam. W swoich kadencjach przeżyłam: zespół ( 2 lata) , rozdzielenie zespołu na samodzielne szkoły ( 2lata) i ponowne połączenie szkół w zespół - wystarczy mi póki co :-))

Co do  jako zespołu jako szkoły w rozumnieniu ustawy wypowiedziałam się poniżej, skoro "dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy", no to zespół też jest szkołą lub placówką w rozumieniu ustawy. Tak rozumuję może błędnie, ale... przekonaj mnie , że źle  :-)))

Mada4504-11-2004 10:21:08   [#19]
czy do decyzji utworzenia zespołu w roku 2002 jest niezbedna pozytywna opinia kuratora, aby zespół mógł istnieć od 01.09.2005??
Ewa z Rz04-11-2004 10:34:54   [#20]

jeśli

jest to zespół sp i gimnazjum to tak
Mada4504-11-2004 11:40:47   [#21]
jak mam to wyjaśnić op, który jest odmiennego zdania . Dziekuję Ewo za odzew. Pozdrawiam
Ewa z Rz04-11-2004 11:51:31   [#22]

po prostu

przytocz odpowiedni fragment:

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 137, poz. 1304)

Art. 15. 1. Centra kształcenia ustawicznego i centra kształcenia praktycznego włączone do zespołów szkół przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy mogą wchodzić w skład tych zespołów nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2005 r., chyba że przed tym dniem uzyskają zgodę, o której mowa w art. 62 ust. 5a ustawy wymienionej w art. 1 niniejszej ustawy.

2. Istniejące w dniu wejścia w życie ustawy zespoły:
1) przedszkola i szkoły podstawowej,
2) przedszkola i gimnazjum,
3) szkoły podstawowej i gimnazjum,
4) przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum
mogą funkcjonować nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2005 r., chyba że przed tym dniem uzyskają pozytywną opinię, o której mowa w art. 62 ust. 5b ustawy wymienionej w art. 1 niniejszej ustawy
[ustawa o systemie oswiaty - przyp. mój].

Mada4504-11-2004 18:23:02   [#23]

no dobra

ja mam:

art. 62.

1. Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

1a-1c / skreślenie /

Połączenie w zespół przedszkola ze szkołą podstawową albo z gimnazjum, szkoły podstawowej z gimnazjum albo przedszkola ze szkołą podstawową i gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty. /bez w/w opinii mogą istnieć zespoły do 31.08.2005 r./

 

 

i czytałam to właśnie op, ale oni mi że nie maja u siebie tego co zielone u mnie a prawo nie działa wstecz i kropka. A do połączenia doszło przed .

na moja skromne pytanie czy jest pozytywna opinia kuratora dot istnienia mojego zespołu nie usłyszałam żadnej odpowiedzi.

Ewa z Rz05-11-2004 09:57:59   [#24]

mada

bo to zielone jest dopisane na podstawie ustawy, której fragment (art. 15) przytoczyłam wyżej i oni tego mieć nie mogą.

Musisz im podać podstawe prawną, którą przytoczyłam - napisać im, że trzeba to zrobić na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 137, poz. 1304)

To na pewno wystarczy by zwrócili sie do kuratora o wyrażenie zgody.

Mada4505-11-2004 17:01:22   [#25]

dla Ewy

dziekuję.

Chowański Krzysztof05-11-2004 19:43:45   [#26]

Proszę także o informacje.

A co z takim zespołem jak nasz? SP+GIMNAZJUM+ LO. O takim zespole art. 15 ust. 1 nic nie wspomina.

Czyżby luka, którą można wykorzystać w ten sposób, że taki zespół może istnieć takze po 31.08.2005r. bez konieczności występowania o pozytywną opinię do KO?

Ewa z Rz06-11-2004 21:10:02   [#27]

nie luka

a działanie zamierzone - taki zespół mógł (i może!) istniec "od zawsze" tj. od 1 września 1999 r. na czas "nieokreślony"!

:-))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]