Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kierownik wycieczki
strony: [ 1 ]
Amaria12-07-2012 19:02:36   [#01]

Czy kierownik wycieczki może wysiąść z autobusu  wcześniej przed dojechaniem do miejsca z którego wycieczka wyruszyła?

 Proszę o poradę ( rodzice mają pretensję), czy to może być zarzut do kierownika wycieczki, nadmieniam, że w autobusie pozostali opiekunowie, a kierownik wysiadł w miejscu swojego zamieszkania. Pro

Leszek12-07-2012 22:32:26   [#02]

Kierownik wycieczki to jak kapitan statku...

pozdrawiam

Wioleta D12-07-2012 23:42:23   [#03]

Kierownik wycieczki ostatni zamyka drzwi pustego autokaru, często jeszcze rozmawia z rodzicami, którzy przyjechali po swoje dzieci na miejsce zbiórki i są ciekawi wrażeń - przynajmniej u nas w szkole tak jest.

Marek Pleśniar13-07-2012 00:42:51   [#04]

tak sobie ten kolega kerownik kerowniczył....

trzeba przeprosić* rodziców i dziękować Bogu/Opatrzności/co tam kto jeszcze chce że nic się w tym czasie nie stało

---

*przeproszenie w wykonaniu zręcznego szefa polega na przyłączeniu się do oburzonych i udziale w ich oburzeniu, co całokształt winy zrzuca na winowajcę;-)

AnJa13-07-2012 08:08:46   [#05]

rozumiem, ze w Waszych szkołąch durektor zawsze w szkole jest pierwszy i ostatni

i sytuacji, że przekazuje (bardziej czy mniej formalnie) swoje uprawawnienia innym nie zdarzają się?

no bo jeśłi tak, to kierownik rzeczywiście opuścił okręt (tonący?) - a uprawnień i obowiązjków nie miał prawa przekazać opiekunowi (tak jak i dyrektor tego nie robi)

przy okazji zaś- przez wiele lat jeździłem czesto na wycieczki i biwaki jako opiekun czy kierownik - i cnie przypomoinam sobie bym szczególnie przejmował siętym, jako kto tam jestem- opiekun czy kierownik - bo nie zwracałem szczególnej uwagi na to, w którym miejscu dokumentacji sie podpisałem

podobnie inni nauczyciele

ot- wszyscy byliśmy odpowiedzialni za cała grupę - od zbiórki w okolicach szkoły do powrotu (w okolice szkoły lub inne, ustalone miejsca)

Amaria13-07-2012 08:10:13   [#06]

Czy należy wyciągnąć konsekwencje w postaci ukarania upomnieniem. Przeproszenie rodziców to sprawa jasna, ale zastanawiam się jeszcze nad tym upomnieniem

Wioleta D13-07-2012 11:36:25   [#07]

U nas rodzice  nie interesują się takimi sprawami, kto jest kierownikiem , a kto opiekunem. To że kierownik ma być do końca, wynika z wewnętrznych regulaminów w szkole. Po zakończeniu wycieczki to właśnie on kontaktuje się z Szefową, zdaje relacje (np. czy wszyscy rodzice stawili się po dzieci- bo mieliśmy i takie przypadki) i dlatego jest do końca .W ostatnich latach zdarzyły  się nam  podczas wycieczek trzy wypadki i dlatego ustaliśmy bardzo ścisły zakres obowiązków  dla kierownika i opiekunów. Rodziców interesuje bardziej czy dzieciaki są zadowolone, czy były grzeczne itp. Byłam ostatnio kierownikiem wycieczki, ale szczerze mówiąc rodzice chyba nie wiedzieli kto był kierownikiem , a kto opiekunem. Podczas spotkania z rodzicami przed wycieczką nie przedstawiałyśmy się funkcjami.

edithael13-07-2012 12:37:40   [#08]

Przeprosić rodziców, porozmawiać z kierownikiem i zrobić z rozmowy notatkę. Nie dawałabym upomnienia za pierwszy głupi błąd. Ale Twoja decyzja.

AnJa - kierownik czy opiekun i wszyscy odpowiedzialni za wszytskich sprawdza się dopóki coś się nie stanie. Jak dziecku stanie się krzywda to szuka się osoby indywidualnie odpowiedzialnej za to dziecko - i zapewniam Cię, że wtedy nie jest już tak wszytsko jedno...

Dragon13-07-2012 12:50:07   [#09]

W #1 jest: "w autobusie pozostali opiekunowie"

Opieka była zapewniona? Była.
Organizacyjnie więc wszystko OK - a za organizację wszak kierownik odpowiada.
To czego jeszcze dusza pragnie?
Żeby wycałował każde dziecię i jego matkę/ojca (w zależności od preferencji obu) na pożegnanie?
Walizki odniósł?

Poppy13-07-2012 16:35:30   [#10]

Dobrze, że nic się nikomu nie stało. Kierownik spieszył się, a i tak dyrektor by odpowiadał.

JarTul13-07-2012 19:06:08   [#11]

Innych problemów rodzice nie mają?
A tak swoją drogą w jakim wieku byli uczestnicy wycieczki?


post został zmieniony: 13-07-2012 19:06:41
malgala13-07-2012 20:04:17   [#12]

A jak kierownik wycieczki zostawia uczestników z opiekunami i w tym czasie załatwia różne sprawy z wycieczką związane, to też rodzice pretensję mają?
A może uważają, że nie wolno mu uczestników nawet na moment z samymi opiekunami zostawić?

Pytanie dlaczego ten kierownik wysiadł w miejscu swojego zamieszkania. Być może nie miałby jak się tam dostać? Może otrzymał wiadomość, że coś się w domu wydarzyło? Może źle się poczuł?

Jedno jest pewne - uczestnicy wycieczki nie pozostali bez opieki. Od tego jest opiekun i to on sprawuje opiekę. I tak bym rodzicom wyjaśniła.

Upomnienia dla opiekuna? No bez przesady. A co to on uczestników wycieczki na jakieś niebezpieczeństwo naraził, zrobił coś, co spowodowało zagrożenie ich życia lub zdrowia?
Z kierownikiem bym porozmawiała i spytała się dlaczego nie dojechał do końca.
A następnym razem może lepiej wyznaczyć kierownikiem wycieczki osobę, która mieszka w miejscu zakończenia wycieczki lub w pobliżu.

Poppy14-07-2012 00:18:05   [#13]

Nie ma znaczenia, gdzie mieszka kierownik czy opiekun. Mają obowiązek od pocZątku do końca opiekować się dziećmi. Zostawienie ich w innym miejscu niż wyznaczone w karcie wycieczki, przed jej zakończeniem jest zaniedbaniem obowiązków, nieodpowiedzialnOścią, zaiste nie ma innego wytłumaczenia. Zwykłe lenistwo i krótkowzroczność. Amen

malgala14-07-2012 09:09:55   [#14]

Czytając niektóre wypowiedzi odnoszę wrażenie, że część dyrektorów z ogromną satysfakcją wyciągnęłaby surowe konsekwencje nawet wobec nauczyciela, który mając dolegliwości żołądkowe w czasie lekcji uczniów samych zostawił, bo musiał nagle z toalety skorzystać.

Jak mógł klasę bez opieki zostawić, przecież to zwykłe zaniedbanie obowiązków, nieodpowiedzialność?

Czy w opisanym w [#1] przypadku dzieci pozostały bez opieki? Nie. Byli przecież w autobusie opiekunowie. Nie zostawiono ich też w innym miejscu. Dojechali do miejsca wyznaczonego w karcie wycieczki mając zapewnioną opiekę.

A może jeszcze do zakresu obowiązków kierownika należało, jak napisał Dragon:
"Żeby wycałował każde dziecię i jego matkę/ojca (w zależności od preferencji obu) na pożegnanie?
Walizki odniósł?
"

Skąd wiadomo, że wysiadając wcześniej nie przekazał tych obowiązków któremuś z opiekunów? ;-)

 

 

Poppy14-07-2012 09:51:18   [#15]

:))) Nie chodzi o karanie. Oczywiście, że dyr musi wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. W tym wypadku chyba chodzilo jednak o wygodę nauczyciela a nie o jakieś zdarzenie losowe.

Leszek14-07-2012 13:31:17   [#16]

czasami nauczyciel musi sobie przypomnieć, ze obowiązują go w szkole lub na zajęciach organizowanych przez szkołę inne zasady niż ucznia...

pozdrawiam

Poppy14-07-2012 13:56:13   [#17]

:)

barwi14-07-2012 16:58:34   [#18]

Kierownik sobie po prostu wysiadł. No tak wysiadł sobie by mieć bliżej do domku. A nie pomyślał by wszystkie dzieci do domków też popilotować by miały bliżej. ? Swoją drogą śmieszy mnie to mnożenie pseudofunkcji; kierownik wycieczki, opiekun wycieczki, wolontariusz rodzicielski na wycieczce... Kto za co albo raczej za kogo odpowiada ? . To jasne że odpowiada KIEROWNIK PO TO ZOSTAŁ TYM KIEROWNIKIEM tej wycieczki 

Na jednym ze szkoleń jakiś pseudotrener opowiadał bzdury że kierownik wycieczki nie ODPOWIADA ZA BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W AUTOKARZE , on jest tylko kieronwnikiem wycieczki a za bezpieczeństwo odpowiedają opiekunowie wycieczki. Szkoda, że mnie tam na tym szkoleniu nie było a były jedynie Panie ode mnie. Cóż , czekam na mądre wypowiedzi - mniemam , że będzie MERYTORYCZNIE wesoło jak zawsze ! :))


post został zmieniony: 14-07-2012 16:59:39
AnJa14-07-2012 17:06:16   [#19]

za wysoce nieracjonalne i nieuzasadnione ekonomicznie uważam wysyłanie Pań od siebie na szkolenia w sytuacji kiedy jest się omnipotentem

barwi14-07-2012 17:08:45   [#20]

Rozumiem, że jak najbardziej zgadzasz się z teorią prezentowaną podczas owego szkolenia ? Hę ? A może byś Ty przeprowadził  takie szkolenie ? Byłoby bardziej racjonalne ekonomicznie ? :))


post został zmieniony: 14-07-2012 17:11:10
Adaa14-07-2012 17:28:09   [#21]

przenies sie barwi na onet albo cos w tym stylu

dostanie sztam parę jobów i niezliczoną liczbę k*&%#

wtedy otrzymasz najbardziej merytoryczne odpowiedzi na twoje problemy , juz nie wspomne o tym, że bedzie to racjonalne i uzasadnione

;-)

barwi14-07-2012 17:34:10   [#22]

No nieprawdopodobne ! apeluję o szybką reakcję odpowiednich osób by przystopować wulgarność która powyższym wpisem zapanowała na tym forum , które z natury powinno trzymać pewien poziom wypowiedzi. Apeluję o opanowanie się - emocjonalne :))

Dragon14-07-2012 17:37:06   [#23]

Poniższe ze strony: http://bezpiecznaszkola.edu.pl/tematyka-publikacji/archiwum-numerow/24/impreza-wycieczka-zielona-szkola-8211-w-pytaniach-i-odpowiedziach

KIEROWANIE WYCIECZKĄ I JEDNOCZESNE SPRAWOWANIE OPIEKI – CZY JEST MOŻLIWE

Pytanie 3: Czy kierownik wycieczki może być jednocześnie opiekunem?
 
Odpowiedź: Nie. Odpowiedzialnymi za zorganizowanie wycieczki i jej przebieg są kierownik i opiekunowie wycieczki. Każda z tych osób ma wyznaczony inny zakres obowiązków i odpowiedzialności za realizację swoich zadań (§ 11, 12 i 13 rozporządzenia MENiS z 8 listopada 2001 r.). Wykonywanie jednocześnie zadań kierownika wycieczki i opiekuna uczniów biorących w niej udział nie zapewni pełnego bezpieczeństwa uczestnikom i uniemożliwi należyte i odpowiedzialne wykonanie zadań przypisanych każdej z ról.

Kwalifikacje i obowiązki kierownika wycieczki szkolnej

Kierownikiem wycieczki wyznaczonym przez Ciebie jest:
  • pracownik pedagogiczny szkoły,
  • inna osoba pełnoletnia.
 
Wskazana osoba powinna posiadać kwalifikacje odpowiednie do realizacji tej formy krajoznawstwa i turystyki. Może to być:
1) ukończony kurs kierowników wycieczek szkolnych,
2) pełnienie roli instruktora harcerskiego,
3) posiadanie uprawnień przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek
(§ 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia MENiS z 8 listopada 2001 r.).
 
Kierownik wycieczki ma do wykonania zadania związane z przygotowaniem wycieczki pod względem programowym i organizacyjnym oraz czuwania nad jej prawidłowym przebiegiem. Do obowiązków kierownika wycieczki należy:
  1. opracowanie programu i harmonogramu wycieczki,
  2. opracowanie regulaminu i zapoznanie z nim wszystkich uczestników,
  3. zapewnienie warunków do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie,
  4. zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich przestrzegania,
  5. określenie zadań opiekunów w zakresie realizacji programu, zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom,
  6. nadzorowanie zaopatrzenia uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy,
  7. zorganizowanie transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników,
  8. dokonanie podziału zadań wśród uczestników,
  9. dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki,
  10. dokonanie podsumowania i oceny przeprowadzonej wycieczki oraz rozliczenia finansowego
(§ 12 rozporządzenia MENiS z 8 listopada 2001 r.).

Obowiązki opiekuna wycieczki szkolnej

Do obowiązków opiekuna wycieczki należy:
  1. sprawowanie opieki nad powierzonymi uczniami,
  2. współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki,
  3. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,
  4. nadzorowanie wykonywania zadań przydzielonych uczniom,
  5. wykonywanie innych zadań zlecanych przez kierownika
(§ 13 rozporządzenia MENiS z 8 listopada 2001 r.).

Obowiązki kierownika wycieczki a obowiązki opiekuna

Występowanie w roli opiekuna koliduje z realizacją obowiązków kierownika wycieczki. Rodzice zgłaszający się z dziećmi na miejsce zbiórki przekazują je pod opiekę nauczycieli – opiekunów wycieczki. Od tej pory opiekunowie powinni koncentrować swoją uwagę na uczniach i właściwym wykonywaniu zadań związanych z zapewnieniem im opieki i bezpieczeństwa oraz realizacją programu wycieczki. Opiekun, który jednocześnie wykonuje obowiązki kierownika wycieczki, nie zapewni ciągłej opieki nad uczniami. Pozostawienie uczniów samych, by załatwić pilne sprawy należące do kompetencji kierownika wycieczki, spowoduje naruszenie przepisu o niedopuszczalności prowadzenia jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby (§ 13 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.).
Łączenie funkcji kierownika i opiekuna wycieczki utrudni kierownikowi koordynowanie i nadzorowanie realizacji programu i harmonogramu wycieczki, współpracę z opiekunami w zapewnianiu bezpiecznych warunków wszystkim uczestnikom wycieczki w czasie jej trwania, bieżące prowadzenie spraw organizacyjnych i finansowych.
 
UWAGA! W sytuacji niedyspozycji jednego z opiekunów kierownik wycieczki zobowiązany będzie przejąć jego zadania i tak realizować wszystkie obowiązki, by przede wszystkim zapewnić uczniom bezpieczeństwo.
W przypadku niedopełnienia obowiązków i zaniedbań narażających uczniów na niebezpieczeństwo zarówno kierownik wycieczki, jak i opiekun mogą ponieść odpowiedzialność karną, cywilną lub służbową.
 
Podstawa prawna:
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2001 r. Nr 135, poz. 1516) – § 11, § 12, § 13.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.) – § 13, § 32.
Bożena Winczewska
AnJa14-07-2012 22:12:22   [#24]

ups

nie zauważyłem z kim rozmawiałem

dopiero po polemicznym poście spostrzegłem, że nie rozumiem- i spojrzałem na nicka

hanabi15-07-2012 06:46:43   [#25]

AnJę dawno przestałam rozumieć, a dziś Ty Adoo?

 

AnJa15-07-2012 16:34:59   [#26]

poczytałem trozkęto rozporządzenie (w sumie słabo je znałem, ktoś inny zajmował się w szkole wycieczkami, ja jeżdziłem jako opiekun, szkolny regulamin był bardzo szczególowy)

co wynika dla kierownika z rozporządzenia dla samego przebiegu wycieczki?

1. sprawuje nadzór nad warunkami realizacji programu i regulaminu wycieczki,

2.współdziała z opiekunami w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki

jeśli wycieczka nie jest specjalistyczna lub zagraniczna (czyli nie wymaga dodatkowych kwalifikacji lub komunikatywnej znajomości jezyka) a opiekunami są nauczyciele - każdy opiekun ma formalne kwalifikacje do bycia kierownikiem

i to wszystko

rezta jest po stronie regulaminu szkolnego

np. tryb sprawowania nadzoru, organizacja wspóldziałania, przekazywania obowiązków kierownika opiekunowi (w tym, które może przekazać i w jakich okolicznościach)

no bo jeśli tego nie ma to ja nawet mogę sobie wyobrazić nadzór i wspóldziałanie jako kontakt mailowy i telefoniczny z opiekunami czy pilotem- bo pozostałe obowiązki są stricte organizacyjne i kierownik może je wypełniac nie będąc fizycznie na wycieczce

z trudem ale mogę:-)

konkludując- jesłi chce się wyciągać jakiekolwiek konsekwencje wobec tego kierownika warto sprawdzić bardzo szczególowo co w szkolnym regulaminie organizacji wycieczek jest i co było w zatwierdzonym przez dyrektora regulaminie tej akurat wycieczki

bo czasy takie, że kazda kara może mieć dla nauczyciela nieprzewidywalne dziś skutki (np. przy typowaniu za kilka miesuięcy do zwolnienia)

więc nawet od drobnej kary nauczyciel może chcieć sie odwoływać- a wtedy papier się liczy

...

czy to jest jakoś bardziej zrozumiałe?

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]