Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ramowe - zawodowe
strony: [ 1 ]
Nitka13-04-2012 14:06:10   [#01]

Witam! Szukam ramowego planu (chodzi o kształcenia zawodowe teoretyczne i praktyczne) dla:

- technika technologii drewna (rozszerzenia- biologia i j. obcy)

- technika organizacji reklamy (rozszerzenia- j.polski i matematyka).

Za wszelką pomoc bedę wdzięczna :)

 

 

Nitka16-04-2012 20:35:39   [#02]

Ponawiam prośbę, bo na Koweziu nie ma :)

 

sanna18-04-2012 11:07:48   [#03]

Ja szukam dla technika elektryka i technika elektronika

Dla porównania z tym, co nasi nauczyciele tworzą

A w tym wszystkim - to wierzą w mądrość nauczycieli zawodowców:-))

Nitka18-04-2012 15:42:06   [#04]

Zawsze wierzyłam w mądrość nauczycieli, ale przy tej reformie wszystko bierze w łeb.

Pozdrawiam wszystkich borykających się z planami nauczania :)))))

eny20-04-2012 11:09:21   [#05]

Dołączam się do prośby.

Poszukuję (bardzo pilne) nowego planu nauczania TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY

Czy możecie mi pomóc, wskazać źródło?:)

sanna20-04-2012 14:26:58   [#06]

Technik elektronik i monter - elektryk są na KOWIEZIU

Nauczyciele nasi porównali i są zdania, że zrobili lepiej:-))

Moja wiara jest uzasadniona:-)))

bosia20-04-2012 14:53:05   [#07]

bo na KOWEZiU są tylko przykłady

właściwie każda szkoła powinna ramówki zrobić dla siebie, uwzględniając specyfikę, warunki swojej szkoły

sanna28-04-2012 11:13:28   [#08]

A ja szukam podstawy prawnej dot. "Opinii RP w sprawie wyznaczenia dla uczniów Technikum przedmiotów realizowanych od wrzesnia w zakresie rozszerzonym"

 

rzewa28-04-2012 11:20:14   [#09]
ust. 4 załącznika nr 8 do rozporządzenia MEN z dnia 7 lutego 2012 w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 204)
sanna28-04-2012 11:22:54   [#10]

Bardzo dziękuję:-))

Tak też myślałam, ale coś mi po głowie chodziło rozporządzenie o ramowych statutach...

sanna30-04-2012 11:05:53   [#11]

skoro już pytam i pytam....

RP zatwierdza szkolne plany nauczania - art. 41 ust. 1 pkt 1 UoSO  odrębną uchwałą?

rzewa30-04-2012 21:17:22   [#12]

MIC!

RP zatwierdza plan pracy szkoły a nie szkolne plany nauczania - te są w wyłącznej gestii dyrektora szkoły zgodnie z zapisem §4 rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania

sanna02-05-2012 12:24:37   [#13]

załącznik nr 8. pkt.8 "Przedmioty w zakresie rozszerzonym.............. są realizowane w klasach I - IV......."

czy oznacza to, że muszą być rozszerzenia od klasy pierwszej, czy też można dać od drugiej???

przepraszam, ale znów nie wiem...

tzn wieczorem pomyślałam, że tak, a rano, że inaczej...

Nitka02-05-2012 21:39:49   [#14]

załącznik nr 8. pkt.8 "Przedmioty w zakresie rozszerzonym język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej, etnicznej lub język regionalny i matematyka  są realizowane w klasach I - IV równolegle z tymi przedmiotami w zakresie podstwowym"

dla mnie to oznacza,że realizujemy rozszerzenia w/w przedmiotów np matematykę od klasy I np. jedną godzinę równolegle z matematykę w zakresie podstawowym np. 2 godziny :)

rzewa02-05-2012 21:56:21   [#15]

proponuję przeczytać najpierw podstawę programową do tych przedmiotów (dokładnie) - będzie wówczas widać, że nie ma żadnego znaczenia jak rozpiszemy godziny matematyki podstawowej i rozszerzonej, gdyż wybierając rozszerzoną matematykę, decydujemy się na jeden przedmiot nauczany w zakresie rozszerzonym, na który trzeba przeznaczyć co najmniej 480 godzin w cyklu

podobnie ma się rzecz z pozostałymi przedmiotami wymienionymi w ust 8 załącznika

zatem to czy w planie nauczania zostanie przypisana godzina matematyki na zakres podstawowy czy na zakres rozszerzony ma tylko znaczenie techniczne - żeby było widać, że przeznaczono wystarczającą liczbę godzin na przedmioty rozszerzone i uzupełniające - natomiast w żaden sposób nie przekłada się to na realizację, która odbywać ma się zgodnie z programem wybranym przez n-la i zatwierdzonym przez dyrektora

a program ten może przewidywać, że treści zakresu podstawowego wypełnią całkowicie klasę pierwszą lub niekoniecznie

sanna03-05-2012 15:06:52   [#16]

Rzewo, dziękuję:-))

Pytałam z dwóch powodów:

- "równolegle" z rozporządzenia - oznacza "razem, wspólnie, równocześnie"?,

- na którymś szkoleniu prowadzący powiedział, że np. matematykę podstawową i matematykę rozszerzoną mogą prowadzić dwie różne osoby (nie było to szkolenie z firmy "uduś", ale takiej która powinna wspomagać)

Przyznaję, że nie przeczytałam dokładnie podstawy programowej do matematyki, planowałam przy dopuszczaniu programów....

A jeśli o dopuszczaniu mowa, czy ktoś wie, kiedy będzie nowe rozporządzenie?

Pisząc programy na 2012/13 stare rozporządzenia wymaga chyba co innego, niż jest zapisane w & 5 projektu.

W końcu chcielibyśmy zrobić coś bez pośpiechu....

rzewa03-05-2012 17:53:22   [#17]
podstawa programowa czy to z matematyki, języka obcego czy też języka polskiego wyklucza taką jej realizację, że jeden n-l będzie prowadził zakres podstawowy i równolegle (cokolwiek to znaczy) drugi n-l będzie prowadził zakres rozszerzony, bo zakres rozszerzony zawiera w przypadku tych przedmiotów zakres podstawowy i oznaczałoby to dublowanie się treści

post został zmieniony: 03-05-2012 17:53:50
AnJa07-05-2012 08:49:14   [#18]

nauczyciel nie realizuje podstawy programowej- on realizuje program nauczania

ten program dopuszcza dyrektor - i on musi być zgodny z podstawą programową bo tak stanowi prawo

dyrektor także ustala szkolny plan nauczania oprzeznaczajac tam pewną liczbę godzin na realizację przedmiotu - nie mniejsza niż w ramówce

nie ma zadnych przeszkód, by nauczyciele zaproponowali program, w którym rozdzielą zakresy podstawowy i rozszerzony a nauczanie będzie tak zorganizowane, by w klasach I - III  był realizowany zakres podstawowy w klasie a w klasach II i III  rozszerzony w grupach

napisanie takiego programu nie jest najłatwiejsze- ale możliwe

Np. tutaj:

Szukając tożsamości. Program nauczania języka polskiego Zakres podstawowy i rozszerzony

widać, że i w przypadku języka polskiego można spróbowac tak poukładac treści by te 2 zakresy rozdzielić . Autorki posegregowały też treści klasami (tu akurat ujęły zakres rozszerzony także w klasie I - ale przesunięcie już uporządkowanych treści między klasami jest zadaniem raczej prostym)

bosia07-05-2012 09:34:45   [#19]

z matematyki też jest to możliwe, choć nie w każdym dziale uzasadnione, szczególnie w technikum, jeśli rozszerzenie zostało wybrane jako wspomaganie kształcenia zawodowego

nie uważam natomiast za dobrą praktykę, aby zakres podstawowy i rozszerzony prowadziło dwóch nauczycieli

myślę tutaj o matematyce i o uczniach

jednak to dyrektor decyduje jak funkcjonuje jego szkoła

natomiast w LO dla dorosłych rozszerzenie z przedmiotów,

z których mozna je wprowadząc od klasy I, powinno być wprowadzane od klasy II ze względu na absolwentów zsz

AnJa07-05-2012 10:55:52   [#20]

program do matematyki na IV etapie z naszej strony też częsciowo jest tak napisany ( dla klasy II i III, w klasie I treści są połączone)

pewnie, że to nie jest ideał takich 2 nauczycieli- a przynajmniej nie jesteśmy przygotowani za bardzo do takiej pracy- ale w sytuacji, gdy w każdej z 5 klas I będzie od 3 do 7 uczniów zainteresowanych uczeniem się rozszerzonego polskiego- niektórzy będa musieli trafić w grupie międzyoddziałowej na drugiego nauczyciela

a moze sieokazac, ze ze wzgledu na inne ich wybory nie da się ich złożyć w 1 klasę z rozszerzonym polskim 

hania107-05-2012 12:32:11   [#21]

Potrzebuję interpretacji.

Zaplanowałam wszystkie rozszerzenia od klasy 2. Między innymi matematykę i j.obcy. Chcę, żeby uczniowie po 1 klasie technikum i liceum mieli ostatnią możliwość zmiany zawodu. OP, powołując się na pkt 8 załącznika  nr 8 (do technikum) i pkt 7 załącznika nr 7 (do liceum), żąda przydzielenia rozszerzeń z polskiego, j.obcego i matematyki od klasy 1.

Podpowiedzcie, proszę, gdzie szukać autorytatywnego rozstrzygnięcia.

AnJa07-05-2012 13:30:44   [#22]

Nie wydaje mi się byś je gdziekolwiek dostała - ja przynajmniej nie znam takiego miejsca.

problem w rozumieniu w aspekcie treści nauczania ujętych w podstawie programowej:

co to znaczy równolegle ?

co to znaczy w klasach I-III?

żeby jednak za trudno nie było- dla organizacji szkoły te trudności interpretacyjne  nie mają znaczenia większego:

na matematyke podstawową w ramówce przeznaczono min. 300 godzin - czyli np.w poszczególnych klasach I-II-III: 4-3-3

na matematyke w zakresie rozszerzonym mamy 300+180 godzin - czyli np.6-5-5 ale prawidłowo będzie też: 4-6-6

przy językach obcych- wariantów jest jeszcze więcej, bo np. przedmiot może być nauczany w zakresie rozszerzonym(IV.1) w wymiarze 2-2-2 a w zakresie podstawowym ( IV.0) w wymiarze 6-6-6

czyli: jest wiele alternatyw;-)

najwazniejsze by wyjaśnić , zwłaszcza OP - że rozwiązania programowe nie są sztywno uzależnione od ramówek


post został zmieniony: 07-05-2012 13:31:57
bosia07-05-2012 13:35:42   [#23]

rzeczywiście nie pomyślałam o LO, że tam będą te grupy - wtedy ta realizacja oddzielnie jak najbardziej uzasadniona

w technikum to mimo wszystko trochę inaczej wygląda

---

haniu, już kilka razy pisaliśmy o interpretacji tego zapisu "równolegle"

niestety nie jest on najszczęśliwszy i jak widac różnie się go rozumie

w pkt 8 nie jest napisane "muszą być realizowane", a tylko "są realizowane" - wg mnie to pozwala na wybór, choć lepiej brzmiałoby "moga być realizowane"

dobrze zaplanowałaś rozszerzenia biorąc pod uwagę jednak przechodzenia uczniów z klasy do klasy

jednak op decyduje

a może im podaj jako przykład z LO dla dorosłych i jesli uczen przychodzi do II klasy po zsz, to nie bardzo da się realizować rozszerzenie w I

i że tu dyrektor musi mieć na względzie dobro ucznia


hania107-05-2012 13:40:22   [#24]

Dzięki. Też tak myślę.

hania107-05-2012 20:02:54   [#25]

Przeczytałam uważnie Poradnik dla dyrektora LO - Ramowe plany nauczania. Pobrałam ze strony ORE. Przykłady ramówek są oparte właśnie na takiej koncepcji, gdzie uczeń może realizować język rozszerzony lub matematykę dopiero od drugiej klasy. Argument Bosi jest też nie do podważenia. Ramówka z rozszerzeniami od klasy drugiej nie musi wykluczać równoległej realizacji treści rozszerzonych.

eny07-05-2012 20:28:00   [#26]
Co z programami nauczania dla poszczególnych zawodów? Czy czekacie czy przymierzacie się do samodzielnego tworzenia?
bosia07-05-2012 20:54:54   [#27]

będą jeszcze programy dla zawodów-prace trwają, dla wszystkich 200 zapewne nie będzie

jednak najlepiej jest opracować własny program, choć wiem, że dla zawodu nie jest to łatwe

na stronie KOWEZiU jest też poradnik dotyczący pisania programów nauczania dla zawodu, sporo dobrych wskazówek jest też w poradniku na stronie ORE

eny07-05-2012 23:56:29   [#28]
Dzięki bosia, czas chyba zacząć działać w tym kierunku.
bosia10-05-2012 20:47:06   [#29]
przykładowe programy nauczania do 15 zawodów na KOWEZiU: programy nauczania
Katka22-08-2012 09:19:00   [#30]

Czytając powyższe wpisy nasunęły mi się pewne wątpliwości - jeżeli rzeczywiście można rozdzielić zakres podstawowy od rozszerzonego i dać dwóm różnym nauczycielom (bez względu jakiego przedmiotu dotyczy  i czy będzie nauczany równolegle od I klasy czy tez od II jak np.fizyka), to czy tym samym powstaną dwa odrębne przedmioty z dwiema odrębnymi ocenami promocyjnymi na świadectwie, np. matematyka i matematyka rozszerzona lub fizyka i fizyka rozszerzona?Warto to wiedzieć już teraz, żeby ustalić to w planie.

AnJa22-08-2012 09:31:28   [#31]

ocena będzie jedna - bez względu na liczbę uczących nauczycieli

będzie to ocena z ostatniej klasyfikacji rocznej tego przedmiotu

jeśłi będzie go uczyło 2 nauczycieli (w tym ostatni roku) musi być w statucie ustalona procedura "wystawiania" tej oceny

nieco inna jest sytuacja fizyki i matematyki- w matematyce zakres rozszerzony jest realizowany równolegle z podstawowym, w fizyce- rozszerzony po zakończeniu podstawowego

bosia22-08-2012 12:17:27   [#32]

podobnie już mieliśmy w szkołach zawodowych np.na zajęciach praktycznych, których w jednym roku uczyło np. 3 nauczycieli

ocenia była jedna i był zapis w statucie, a raczej u nas w regulaminie pnz

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]