Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ustawa ..
strony: [ 1 ]
Ela15-04-2002 10:11:12   [#01]
Pilnie poszukuję informacji dotyczącej realizacji ustawy o zamówieniach publicznych.
Jak opisujecie te nieszczęsne rachunki ?
Czy w każdym przypadku zakupu towaru musimy dokonywać zapytania  o cenę ?Jak to wygląda praktycznie u Was?
Wiem ,że w tych wyjaśnieniach dobrzy są panowie i na Was liczę,ale nie tylko .

Pozdrawiam Ela
Ewa z Rz15-04-2002 10:51:19   [#02]

tak naprawdę to...

zawsze dokonuję ustalenia sprzedawcy oferujacego TEN SAM towar po najniższej cenie - cóż baaardzo duuuże braki w kasie.
Formalnie, to praktycznie nie musze tego robić - za mała szkoła. Jedynym takim przypadkiem występujacym stale był zakup opału, ale obecnie gmina zrobiła przetarg i wszyscy zakupujemy węgiel u wyłonionwgo w ten sposób dostawcy.
Wszystkich pozostałych zakupów moge dokonywac "z wolnej ręki".
Oczywiście, zakup mediów temu nie podlega, bo nie ma innego dostawcy.
Marek Pleśniar15-04-2002 13:51:03   [#03]

tu coś było

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=113
Ela16-04-2002 08:13:40   [#04]
Dziękuję
Ela
Gaba16-04-2002 16:38:28   [#05]

Parę rad na początek...

1. zapytanie o cenę jest jedną z form dokonywania zakupów - potem notatka, conajmniej 4 oferty...
2. Przetarg zawsze, jeżeli zakup powyżej 3000 ECU, chyba że pierwsze.
3. Opisywane zakupy tj. rachunki wg precyzyjnej formułki : zakup celowy, palnowy, zgodny z planem zakupów na rok...
4. Nie wolno Ci mieć umowy stałej na żadne usługi (np. z pocztą), stałe wypowiedzieć na roczne, chyba że gimna dopuszcza umowy z wodomierzami, energetyką (tzw. monopilistami) na dłużej.
Gaba16-04-2002 16:43:15   [#06]

Ślepa jstem!

co najmniej, przepraszam...
Alfred16-04-2002 17:00:15   [#07]

I "zapominalska"...:-)

To masz Gaba, czy nie... te.. tam różne wewnętrzne ustalenia dotyczące zamówień?...
Gaba16-04-2002 17:12:01   [#08]

No mam...

... a dokładniej mam księgową... zamordujcie nic więcej nie pamiętam. To ona stoi nade mną i bzdyczy: dyrekcja uważać, dyrekcja uważać.
Ewa z Rz16-04-2002 17:16:49   [#09]

A ja nie mam księgowej! :)

Wogóle!!! I tak jest lepiej, bo o wszystko się martwi organ! Ja robię co chcę, a organ odpowiada!

Ale jest fajnie!!!!

Alfred17-04-2002 09:00:05   [#10]

Tak z grubsza...

Do 3000 Europ:

1) Do 3000 Europ (nie "Ecu") nie ma obowiązku stosowania procedur, o których mowa w ustawie o zamówieniach... W Unii Europejskiej do 120 000 Euro. Jak "wejdziemy do Europy" będzie podobnie.

2) Nie znaczy, że wolna amerykanka. Patrz ustawa o finansach publicznych, gdzie każda złotówka ma być dokładnie obejrzana od strony wersu i rewersu, zanim się ją wyda.:-)

3) Procedury dotyczące zamówień powyżej 3000 Euro (usługi, zakupy, roboty budowlane) mogą mieć równie dobrze zastosowanie w zamówieniach poniżej 3000 Euro. Tak czy siak musi to być zawarte w wewnętrznych ustaleniach, najlepiej w instrukcji obiegu dokumentów.

4) W "mojej" instrukcji został zacytowany odpowiedni artykuł ustawy. Podobną treść ma pieczątka, którą intendentka i księgowość tłucze na odwrocie rachunku (faktury): Na podst. art. 6 ust.1 pkt.7 nie stosuje się ustawy o zamówieniach publicznych. Kropeczki i podpis.

5) Jeśli w instrukcji będzie zapis mówiący, iż na ww. rachunki w ogóle nie opisuje się, to też ok., ale lepiej opisać.

Od 3000 Euro:

1) Najkorzystniejsza forma zamówienia - przetarg nieograniczony. Dla zamówień (od 3000 - 30 000 Euro) na 7 dni przed rozpatrzeniem ofert wywiesza się na tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy ogłoszenie o przetargu z podaniem przedmiotu zamówienia. Wystarczą tylko dwie oferty, by przetarg mógł się odbyć.

2) Zapytanie o cenę (koniecznie na piśmie) oraz inne tryby wymagają szczegółowego uzasadnienia wyboru tej formy przetargu. Przy zapytaniu o cenę przetarg ważny, jeżeli są co najmniej 4 oferty.

3) Monopoliści: energia elektryczna, gaz, woda. Przetargu nie stosuje się. Jeżeli zamówienie u monopolisty przewyższa kwotę 20 tys. Euro, musi być zgoda prezesa od zamówień (tego na górze). Umowa bez zgody prezesa - tylko na 3 lata. Jeżeli mamy zawarte umowy na czas nieokreślony ( a tak najczęściej jest) dostawcy muszą zmienić umowę.

Co z bieżącą konserwacją (np. farby, śrubki, inne duperele), artykułami żywnościowymi, materiałami biurowymi i bonami towarowymi z ZFŚS?

1) Bierzemy pod uwagę zakupy za okres ostatniego roku lub 12 miesięcy. Jeżeli w danej grupie wartość dokonywanych zakupów przekracza 3000 Euro - stosujemy procedury ustawy, jeżeli nie - patrz wyżej.

2) Artykuły żywnościowe: I grupa - np. mięso; II grupa - np. wędlina, III gr. - np. pieczywo, IV-nabiał, V- warzywa i owoce, VI - artykuły sypkie.

3) W przypadku mojej szkoły kwota powyżej 3000 Euro dotyczy gr.I.

4) W planie rzeczowo - finansowym ZFŚS powinna być przewidziana kwota na zakup bonów. Jeżeli powyżej 3 tys. to stosujemy procedurę, pamiętając o zakazie dzielenia zamówienia na części.

beera17-04-2002 11:48:43   [#11]

wiecie...

nie cierpię tej częsci mojej pracy.

Nie nadaję się :-(

Mogłabym być wickiem od dydaktyki, a te cholerne administracyjne rzeczy- brrrrr.

Podziwiam tych, co to potrafią jedno i drugie :-)

Marek Pleśniar17-04-2002 16:13:38   [#12]

ja włąsciwie lubie trochę administrowanie

trza założyć spółkę

Ty od dydaktyki a ja z o.o i czesne 500zł

albo zróbmy SIEĆ ogólnopolską szkół!!! Tyle tu dyrów - hm?

Mariola17-04-2002 17:17:07   [#13]

nauczycieli wam nie trza?

:-))

blutka17-04-2002 17:22:24   [#14]
 Ja też się piszę jako drugi nauczyciel obok Mariolki :-))))
Zola17-04-2002 17:35:12   [#15]

ja też wolę dydaktykę

może dlatego ,że przeszłam droge nauczyciela i wicka

podziwiam tych co jak z rękawa sypią przepisami kadrowymi i finansowymi

ja szukam jak przyciska mnie koniecznośc i niestety często po załtwieniu sprawy wyrzucam z pamięci

Gaba17-04-2002 19:21:44   [#16]
Ach, Alferdzie jakbym moją prze-biegłą księgową usłyszała... tak, to ona tylko w wersji man -  ostatnio wyszły nam zakupy na książki w jednej ksiagarni, że o mały włos musiałabym przetarg na te ksiażki ogłaszać... bo sumuje się zakupy u jednego dostawcy z całego roku.

a tak  ECU, EURO, ebola, etan, eee tamm - brzmią dość podbnie :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]