Forum OSKKO - wątek

TEMAT: łączenie religii
strony: [ 1 ]
Bożena290808-03-2012 22:04:02   [#01]

Witam serdecznie

Mam problem: otóż kontrola z kurii (nie byłam jej świadkiem, była w siedzibie parafii) zarzuciła szkole, że łączy lekcje religii. To prawda łączę - kl. I (9 dzieci) i II (8 dzieci).

Kontrolujący powołała się na rozporządzenie, które mówi, że nie można łączyć oddziałów, jeśli liczba uczniów przekracza 7 uczniów.

Jedynym rozporządzeniem, jakie znalazłam jest to:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii
w publicznych przedszkolach i szkołach

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126)

A tam nic o tym. Wprawdzie mówi i liczbie 7: 2. Jeżeli w przedszkolu lub szkole na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. Liczba uczniów (wychowanków) w grupie lub punkcie katechetycznym nie powinna być mniejsza niż trzy.

Proszę pomóżcie mi. Szkoła jest mała, na szczęście OP nie mówi (póki co) o likwidacji, ale muszę oszczędzać BARDZO!!!

Z góry serdecznie dziękuję



rzewa09-03-2012 02:05:31   [#02]

nie ma nigdzie zakazu łączenia, ale... warto ustalić w jakich klasach łączysz z proboszczem właśnie, gdyż pewnie wolałby on łączyć tak aby 2 klasa nie była łączona z żadną (wtedy dzieciaki mają komunię) albo może da się rozważyć wariant, że komunia u Was będzie np. w klasie 3?

Bożena290809-03-2012 06:17:26   [#03]

Dziękuję rzewo.

Komunia jest w klasie III . Ta klasa (bez względu na liczbę dzieci) nigdy nie jest łączona. Kontrola zarzuciła mi połączenie klasy I i II, ponieważ liczba uczniów jest większa niż 7.


W związku z wpływaniem do Kurii Biskupiej wniosków dyrektorów szkół o łączenie godzin lekcji religii w szkołach, spowodowanych trudną sytuacją ekonomiczną organów prowadzących i niżem demograficznym, po zaczerpnięciu opinii Księdza Biskupa Diecezjalnego, Kuratorium Oświaty, księży proboszczów, wprowadza się następujące rozwiązanie tej kwestii:

1. Łączenie godzin nie może dotyczyć oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych szkoły podstawowej. (Rozporządzenie MEN z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

2. Organizacja zajęć z religii w grupach łączonych może nastąpić jedynie wówczas, gdy liczba zadeklarowanych uczniów na naukę religii w danej klasie jest mniejsza niż 7. (Rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Dz. U. Nr 36 z dnia 24 kwietnia 1992r., § 2.1)

3. W szczególnych sytuacjach, za zgodą biskupa diecezjalnego, wymiar godzin lekcji religii może być zmniejszony lub realizowany w grupach łączonych, bez względu na ilość uczniów w klasie, z wyłączeniem klas drugich szkoły podstawowej, w których realizuje się katechezę inicjacji w sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w klasie pierwszej szkoły podstawowej jest mniej niż 7 uczniów. W takim przypadku można połączyć zajęcia z religii w klasie pierwszej i drugiej.

4. Jeżeli w klasie drugiej szkoły podstawowej jest mniej niż 7 uczniów zapisanych na religię, z racji na wspólny cykl eucharystyczny realizowany w klasach I-II przygotowujący uczniów do pierwszej Komunii św., można połączyć godziny lekcyjne z religii tylko z klasą pierwszą.

5. Obniżenie ilości godzin nauczania w danej szkole, np. ze względów ekonomicznych, nie może dotyczyć tylko lekcji religii.

6. Propozycja zmniejszenia ilości godzin nauczania religii powinna najpierw być skonsultowana przez dyrektora szkoły z proboszczem parafii, na terenie której znajduje się szkoła. Dopiero wówczas dyrektor szkoły może skierować pismo o wyrażenie zgody do biskupa diecezjalnego.

Zielona Góra 04.08.2010

L.dz. WNK 126/2010

Znalazłam TO i teraz już zgłupiałam... Autor: Wydział Nauki Katolickiej

marmak14-03-2012 20:15:22   [#04]

Bardzo podoba mi się punkt 2 zaleceń WNK, chociaż wydaje mi się że jest to nadinterpretacja zapisu z rozporządzenia.

Kościół (hierarchiczny zielonogórski) chciałby by w dwóch sąsiednich klasach, gdzie jest po 7 osób lekcje religii nie były łączone, na mocy innych rozporządzeń można byłoby natomiast łączyć wszystkie pozostałe lekcje. Szkoda, ze nie podali w tych zaleceniach, że za taki komfort nauczania religii zapłaci kuria.

jurkoz15-03-2012 00:14:51   [#05]
Ja uważam tak jak rzewa: nigdzie nie zabraniają łączyć. Kuratorium moim zdaniem źle interpretuje rozporządzenie - klasa łączona to nie to samo co grupa międzyszkolna, a z rozporządzania wynika tylko tyle, ze OP może zaproponować utworzenie grupy międzyszkolnej, gdy dzieci mniej niż 7 (to nie oznacza, że nie można łączyć klas liczacych pozyżej 7). byloby absurdem: edukacja - klasy łączone, religia - osobno. Choć podejrzewam, że jest tak, że na edukacji są osobno a na religii mają być łączone - to byloby juz do dyskusji (co nie przesadza, że nie mogłoby tak być).
DYREK20-09-2013 11:23:19   [#06]

OŚWIADCZENIE KOMISJI WYCHOWANIA KATOLICKIEGO KEP w sprawie łączenia klas podczas zajęć z religii – Warszawa 9 kwietnia 2013 r.


1. Rozporządzenie MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach z 14 kwietnia 1992 r. wyraźnie ustala minimalną liczbę uczniów w danej klasie (oddziale), dla której należy zorganizować oddzielną lekcję religii – wynosi ona 7 (§ 2.1). Dopiero poniżej tej granicy klasy mogą być łączone.


2. Wobec niżu demograficznego i zmniejszającej się liczby uczniów w szkołach Komisja Wychowania stoi na stanowisku:
- jeśli wszystkie przedmioty w szkole nauczane są w klasach łączonych, ponieważ grozi to np. likwidacją placówki, można odstąpić od wspomnianego wyżej zapisu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach co do minimalnej liczby uczniów;
- jeśli dotyczy to tylko nauczania religii i przedmiotów spoza ramowego planu nauczania lub przedmiotów typu: muzyka, plastyka – nie ma na to zgody.


3. Podczas rozmów, jakie Komisja Wychowania prowadzi z Ministerstwem Edukacji Narodowej, chociażby w kwestii Rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania i określenia statusu nauczania religii w polskich szkołach i przedszkolach, wielokrotnie padało zapewnienie ze strony MEN, że w sprawie statusu nauczania religii w publicznych przedszkolach i szkołach nic się nie zmienia, a zatem jego organizacja winna odbywać się na dotychczasowych zasadach.
W imieniu Komisji
Ks. Marek Korgul
Sekretarz

MKJ20-09-2013 11:58:26   [#07]

Niestety, pan Korgul ma rację:

§ 2 ust. 1 rozporządzenia MEN z dn. 14.04.1992 r. ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach:

"Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału (wychowanków grupy przedszkolnej). Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale (wychowanków w grupie) lekcje religii w przedszkolu lub szkole powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.".

A mi OP zabrania utworzenia grupy przygotowującej się do matury mniejszej niż 12 osób.

Szczęść Boże!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]