Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rezygnacja z funkcji wicedyrektora
strony: [ 1 ]
krystyna22-02-2012 12:36:44   [#01]

Od 1 marca moja szkoła będzie miała nowego dyrektora, który zawiadomił mnie, że na stanowisku zastępcy widzi "Jana Kowalskiego". OK.

Ja mam powierzenie na czas nieokreślony, ale w takiej sytuacji, nie wchodząc nikomu w drogę, zamierzam złożyć rezygnację, za 3 miesięcznym wypowiedzeniem i wręczyć ją 1 marca (?).

No i proszę o utwierdzenie mnie w kolejnych krokach:

1. Czy  bieg takiego wypowiedzenia kończy się 30 czerwca ? - wg mnie tak

2. Czy między 1 marca a 30 czerwca jestem dalej "normalnym" wicedyrektorem ? - wg mnie tak

3.  Czy moje odwołanie musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii RP i OP ? - wg mnie tak

4. Z jaką datą będę odwołana ? Czy z 1 lipca ?

5. Czy na tej samej radzie (która odbędzie się początkiem marca), nowy  dyrektor może poprosić o zaopiniowanie kandydatury nowego wicedyrektora ?

6. I najtrudniejsza, najbardziej delikatna sprawa.... czy ten nowy wicedyrektor może być już włączony do "dyrektorowania" od 1 marca i nazwany przez dyrektora "społecznym wicedyrektorem" i mieć wgląd do różnych dokumentów szkoły ??? A pytam nie przez złośliwość i próbę utrudniania przejęcia funkcji, ale o pewne, wg mnie ważne zasady prawne... Bo o ile mogę zrozumieć wdrażanie go do różnych spraw organizacyjnych szkoły (i chętnie to zrobię), to nie bardzo widzę udostępnianie danych poufnych, typu ustalanie z nim dodatków motywacyjnych itp....a takie plany nowy dyrektor ma...

Jak z tego wszystkiego honorowo, a jednocześnie zgodnie z prawem wybrnąć ? 


Marek Pleśniar22-02-2012 13:01:03   [#02]

Od 1 marca moja szkoła będzie miała nowego dyrektora, który zawiadomił mnie, że na stanowisku zastępcy widzi "Jana Kowalskiego". OK.

to co dopiszę jest "moim zdaniem"


2. Czy między 1 marca a 30 czerwca jestem dalej "normalnym" wicedyrektorem ? - wg mnie tak tak

3.  Czy moje odwołanie musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii RP i OP ? - wg mnie tak nie, gdy Ty składasz rezygnację

4. Z jaką datą będę odwołana ? Czy z 1 lipca ?  no raczej 1 lipca

5. Czy na tej samej radzie (która odbędzie się początkiem marca), nowy  dyrektor może poprosić o zaopiniowanie kandydatury nowego wicedyrektora ? wobec istnienia wypowiedzenia tak, ale to dość... niewłaściwe. Nie przejmowałbym się tym jednak. Są jeszcze 3 miesiące a "nowy" nie ma żadnych uprawnień i długo mieć nie będzie. To poza prawem sprawa - raczej międzyludzka. Dyrektor powinien chyba zachować wstrzemięźliwość, ma jednak prawo postąpić odwrotnie - ma powody praktyczne - chce wdrażać nowego człowieka.

6. I najtrudniejsza, najbardziej delikatna sprawa.... czy ten nowy wicedyrektor może być już włączony do "dyrektorowania" od 1 marca i nazwany przez dyrektora "społecznym wicedyrektorem" tak i nie (bez żadnego prawa do decyzji)

i mieć wgląd do różnych dokumentów szkoły oj - tylko do tych do których ma prawo każdy nauczyciel  A pytam nie przez złośliwość i próbę utrudniania przejęcia funkcji, ale o pewne, wg mnie ważne zasady prawne... Bo o ile mogę zrozumieć wdrażanie go do różnych spraw organizacyjnych szkoły (i chętnie to zrobię), to nie bardzo widzę udostępnianie danych poufnych, typu ustalanie z nim dodatków motywacyjnych itp....a takie plany nowy dyrektor ma... nazywany może sobie być nawet wiceprezesem albo carem, ale osoba ta ma uprawnienia takie jak każdy inny pracownik szkoły, nie może podpisywać decyzji itp, bo nie istnieje taka funkcja jak "społeczny wice". - . Może jednak współplanować, razem z szefem opracowywać itd, bo podpisze to dyrektor jako swoje decyzje - nie masz na to rady

budzi jednak wątpliwość fakt ochrony danych - czy osoba taka nie ma prawa wglądu do np akt osobowych i wszelkich dokumentów do których prawo "obróbki danych" ma dyrektor 

Jak z tego wszystkiego honorowo, a jednocześnie zgodnie z prawem wybrnąć ? a czy nie jest to sprawa dyrektora? Niech wybrnywa :-)

dbpalka22-02-2012 13:10:49   [#03]
A dlaczego Ty masz składać rezygnację? jeśli ma być inny wicek to niech nowy naczelny sam  dokona stosownego obiegu papierów z dochowaniem procedur i terminów.
Kolinek22-02-2012 13:19:07   [#04]
Nie powinnaś składać rezygnacji niech nowy dyrektor Ci "podziękuję"
krystyna22-02-2012 13:22:50   [#05]

dzięki,

ale odnośnie pkt 3, czyli obowiązku zasięgnięcia opinii, znalazłam tak:

 ..."Zgodnie z art. 37 ust. 1 u.s.o. w szkole lub placówce, w których zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że osoba pełniąca funkcję wicedyrektora szkoły, aby zrezygnować ze stanowiska, powinna złożyć na ręce dyrektora szkoły (organu właściwego w przedmiocie odwołania) oświadczenie o rezygnacji z funkcji wicedyrektora, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Dyrektor szkoły, przed odwołaniem wicedyrektora, powinien zasięgnąć opinii organu prowadzącego, rady pedagogicznej oraz rady szkoły lub placówki (o ile została w szkole lub placówce utworzona), przedstawiając przywołanym organom przyczyny odwołania. Należy wskazać, że pomimo tego, że opinia rady pedagogicznej nie jest opinią wiążącą dla dyrektora, to musi być wyrażona w formie uchwały rady pedagogicznej. Uchwały rady pedagogicznej podejmowane są na jej posiedzeniach, w drodze głosowania, zwykłą większością głosów i w obecności co najmniej połowy jej członków, o czym stanowi art. 43 ust. 1 u.s.o."

------

???


hania122-02-2012 22:22:41   [#06]
Nowy dyrektor ma prawo powołać nowego wicedyrektora od zaraz,jeżeli ma kasę w budżecie (plus opinie RP i OP) i chce płacić obu  - staremu i nowemu. Może Cię wówczas odwołać bez obowiązku świadczenia pracy. Poczekałabym, aż sam to zrobi. To chyba najbardziej komfortowe rozwiązanie.
jaris-123-02-2012 01:11:49   [#07]
... a Ty masz też prawo zrezygnować w dowolnej chwili za porozumieniem stron (chyba) ...
Marek Pleśniar23-02-2012 02:07:26   [#08]
może za porozumieniem stron
krystyna23-02-2012 09:03:10   [#09]

hm... nie bardzo ..., też szukałam na ten temat i znalazłam tak:

Czy możliwe jest odwołanie nauczyciela z funkcji wicedyrektora za porozumieniem stron?

Nie ma możliwości odwołania wicedyrektora ze stanowiska za porozumieniem stron.

Wicedyrektor może złożyć rezygnację.

Przepis art. 38 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) wymienia zamkniętą listę możliwości odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego. Wśród nich – odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w szkole w razie złożenia przez niego rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Porozumienie stron jako forma zmiany w stosunku pracy polegającej na złożeniu rezygnacji ze stanowiska nie dotyczy przedstawionej w pytaniu sytuacji.


DYREK23-02-2012 09:37:28   [#10]

Jest kilka rozwiązań:

1. dyrektor zostaje powołany 1 marca i w tym dniu odwołuje wicedyrektora ze stanowiska

oczywiście będzie to odwołanie z naruszeniem przepisów - sąd orzeka wtedy o wypłacaniu 3 miesięcznego dodatku wicedyrektorskiego, nie orzeka przywrócenia na stanowisko wicedyrektora

2. wicedyrektor składa teraz (w lutym) rezygnację ze stanowiska (3 miesiace upływają 30 czerwca) nowy wicedyrektor może zostać powołany od 1 lipca

3. dyrektor dostaje zgodę od OP na powołanie drugiego wicedyrektora, stary składa rezygnację, prze 3 m-ce jest 2 wicedyrektorów

4. stary wicedyrektor składa rezygnację w maju (trzy miesiace upływają 31 sierpnia), nowy wicedyrektor zostaje powołany od 1. 09. - w/g mnie tak jest najrozsądniej (nowy arkusz organizacji szkoły, etat nauczycielski dla byłego wicedyrektora) bez rewolucji

zobacz w wątku: data odwołania wicedyrektora


post został zmieniony: 23-02-2012 09:40:29
Marek Pleśniar23-02-2012 13:07:03   [#11]

ws. porozumienia stron. Miałem okazję tak się rozstać z wicedyrektorem. Prawo po prostu nie uregulowało wprost tej opcji,

ale w Polsce nie ma od jakiegoś czasu niewolnictwa i pracownik może zrezygnować z wykonywania zadania - chyba obchodząc problem przy pomocy KP


ale to moje zdanie;-)

rzewa23-02-2012 17:57:10   [#12]

UoSO art. 38. ust. 1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

Gdzie tu jest mowa o jakichkolwiek opiniach za wyjątkiem opinii kuratora w razie odwołania w trybie pkt 2

a z brzmienia pkt 2 wynika, że odwołanie, praktycznie bez powodu, jest możliwe z końcem roku szkolnego za wypowiedzeniem - tak jak zwolnienie z pracy, więc tak samo jest możliwe odwołanie bez wypowiedzenia w razie złożenia rezygnacji, ale za zgoda organu odwołującego

nie ma zatem możliwości odwołania Cię ze stanowiska w ciągu roku szkonego z pominięciem ust 1 pkt 2 czyli bez Twojego uhybienia i opinii kuratora

AnJa19-08-2016 12:57:42   [#13]

w szkole nie ma dyrektora

obowiązki pełnił wicedyrektor

tenże wicedyrektor zamierza złożyć  rezygnację z powodów ewidentnie uzasadnionych

komu składa ? kto ma przeprowadzić procedurę odwoławczą?

nowego p.o. dyrektora powołuje OP śpośród nauczycieli tej szkoły z dniem 1 września?

ten p.o. ma prawo powołać wicedyrektora?


post został zmieniony: 19-08-2016 12:58:36
rzewa19-08-2016 16:26:34   [#14]

rezygnację składa w OP -> i to od OP zależy czy zrezygnuje z 3 miesięcy wypowiedzenia i przyjmie rezygnację w terminie wcześniejszym

to jest cała procedura odwoławcza -> jak nauczyciel sam rezygnuje z funkcji, to nic więcej nie trzeba

nowego p.o. dyrektora powołuje OP spośród n-li zatrudnionych w tej szkole z takim dniem by zachować ciągłość na stanowisku dyrektora -> czyli jeśli zgodzi się na rezygnację z dniem 31.08, to nowego musi powołać z dniem 1.09, ale...

złożona teraz rezygnacja będzie skuteczna z mocy ustawy dopiero z dniem 30.11 zatem OP nowego dyrektora (lub p.o.) będzie musiał powołać z dniem 1.12 - w tym czasie da się zorganizować i rozstrzygnąć konkurs

w razie nieobecności obecnego p.o. dyrka spowodowanej chorobą, OP będzie musiał powołać n-la zastępującego, chyba że wcześniej p.o. dyrek powoła p.o. wicedyrektora

p.o. dyrektor może powołać wicedyrektora lub p.o. wicedyrektora -> różnica jest taka, że ten pierwszy musi a) spełniać wymagania kwalifikacyjne na wice, b) zostać zaopiniowany przez odpowiednie organy oraz c) można go powołać na min. 1 rok

ten drugi wszystkiego tego nie wymaga ale można go powołać na max. 10 m-cy

AnJa19-08-2016 17:50:28   [#15]

logiczne:-)

załozmy, że OP się zgodzi na skrócenie - jeśli  powody naprawdę ważne

tyle, ze to rezygnacja nie tylko z p.o. dyrektora ale i wicedyrektora

a rezygnację wice przyjmuje dyrek

którego nie ma i dopóki jest wicek - nie może być p.o dyrka nauczyciel

rzewa19-08-2016 18:28:32   [#16]

to rezygnacja z funkcji w ogóle i w takim wypadku przyjmuje ją OP

wicedyrektor, zostając p.o. dyrektora przestaje być wicedyrektorem i dlatego może powołać wicedyrektora lub p.o. wicedyrektora


post został zmieniony: 19-08-2016 18:29:54

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]