Forum OSKKO - wątek

TEMAT: księgowa
strony: [ 1 ]
sońka11-01-2012 18:20:07   [#01]

księgowa poprosiła o przeniesienie do innego zakładu pracy

 co w tej sytuacji powinien zrobić dyrektor (nie chodzi oczywiście o wyrażenie zgody, ale o sprawy papiekrowe)?

gronostaj11-01-2012 20:42:19   [#02]
jesli jest to jednostka budzetowa to na podstawie uops mozna dokonac takiego przeniesienia - razem aktami - wg mnie chyba
sońka12-01-2012 18:51:04   [#03]
chodzi o inne sprawy, mianowicie, czy powinnam przeprowadzić jakąś kontrolę, otrzymać jakieś oświadczenia, że wszystko gra itp.
DYREK12-01-2012 22:08:36   [#04]

jeżeli główny księgowy to protokół zdawczo - odbiorczy

 

można dostosować:-)

http://www.poznan.pl/mim/public/oswiata/documents.html?
co=print&id=9254&parent=1195&instance=1007&lang=pl&lhs=oswiata&rhs=null

sońka13-01-2012 08:23:54   [#05]
serdecznie dziękuję
gronostaj17-01-2012 21:10:14   [#06]
Kochani zaczęłam się zastanawiać jak "technicznie" wygląda przeniesienie pracownika samorządowego np z jednej do drugiej szkoły. Czy wygląda to podobnie jak u nauczuciela przenoszonego na podstawie art. 18? znaczy wedruje za pracoenikiem jego teczka? Czy ktos moze przenosił juz tak pracownika?
rzewa18-01-2012 12:12:13   [#07]
bardzo podobnie jak n-la - wędruje za nim jego teczka zgodnie z zapisem rozp. o aktach osobowych
bb197518-12-2012 19:18:13   [#08]

Czy w wyniku przeniesienia służbowego pracownika samorządowego (główna księgowa) może się temu przenoszonemu pracownikowi zmienić  wymiar zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia? Czyli czy istnieje taka możliwość aby nastąpiło przeniesienie głównej księgowej z innej szkoły w której ma pełen etat do innej szkoły na powiedzmy 3/4 etatu? A czy ktoś z Was dysponuje wzorem takiego porozumienia pracodawców o którym mowa w art 22 pkt 2 ust o prac. samorz?

 

rzewa19-12-2012 07:26:31   [#09]

przeniesienie, jak sama nazwa wskazuje, musi być na tych samych warunkach co dotychczas -> czyli z pełnego etatu na pełny etat

a jeżeli wynagrodzenie w nowej szkole wg regulaminu wychodzi niższe, to taki urzędnik zachowuje dotychczasowe warunki wynagrodzenia przez pół roku - art 23 u.p.s.

Marla03-03-2013 21:11:56   [#10]

czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do pracy na stanowisku gł. księgowej?

a dokładnie, to mam taką sytuację, że moja księgowa ma najprawdopodobniej załamanie nerwowe, jest na zwolnieniu lekarskim, jest w szpitalu. Nie wiadomo ile to potrwa,

próbuję doraźnie zapanować nad sytuacją, ale zastanawiam się też nad przyszłością

sytuacja była bardzo trudna i raczej ciężko mi wyobrazić sobie dalszą współpracę

wiem, że ludzie chorują, leczą się, dochodzą do siebie...ale to jest główna księgowa

czy wysyłając na badania kontrolne sygnalizuję lekarzowi problem i stanowisko na jakim  pracuje pracownik

 

DYREK04-03-2013 08:42:26   [#11]

Zgodnie z art. 229 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Skierowanie na badania musi zawierać informacje o stanowisku pracy (wykaz narażeń i czynników szkodliwych występujących na danym stanowisku).

Zobacz dla głównego ksiegowego:

http://chomikuj.pl/gabi67/Dokumenty/BHP+S*c5*81U*c5*bbBA+
ZDROWIA/BHP/RYZYKO+ZAWODOWE/Karla+analizy+i+oceny+
ryzyka+zawodowego+na+stanowisku+g*c5*82*c3*b3wnego+ksi*c4*99gowego%281%29,415997584.doc

 

Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego  obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy  uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę - wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia
1999 r., sygn. akt I PKN 469/99.

Marla14-08-2013 10:40:30   [#12]

Mój problem niestety istnieje dalej, choroba uległa odnowieniu - księgowa przebywa w szpitalu specjalistycznym

Doraźnie zastanawiam się nad następująca sytuacją... otóż chciałabym przenieść na okres 3 miesięcy (prawo podobno daje mi taką możliwość) na stanowisko gł. księgowej  pracownicę - specjalistę ds płac, ale czy mogę tak w górę ją przenieść (wykształcenie ma)

jeśli ktoś miał podobną sytuację to doradźcie jak to zrobić najlepiej, może jeszcze o czyś nie wiem

proszę o komentarze i rady

zastanawiam się również nad rozwiązaniem stosunku pracy - wypowiedzcie się w tej kwestii

Marla15-08-2013 13:40:19   [#13]

naprawdę nikt się nie wypowie?

co zrobilibyście na moim miejscu....poradźcie coś

EwaBe15-08-2013 16:16:57   [#14]

1. Jeśli zostaną spełnione warunki art. 53 Kodeksu pracy - masz prawo (nie obowiązek) rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

2. Czyli w tzw. międzyczasie (Twój pierwszy post na ten temat pisałaś w marcu), księgowa stawiła się do pracy. Potem znowu zachorowała. Rozumiem, że ktoś przejął jej obowiązki.

3. Przeczytaj artykuł 21 ustawy o pracownikach samorządowych:

3. Możesz skierować pracownicę, o której piszesz (czyli bez sporządzania aneksu do jej  umowy o pracę lub zmieniania postanowień tej umowy), bo jest ona zatrudniona na stanowisku urzędniczym - na wyższe stanowisko urzędnicze (głównej księgowej). Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez nią kwalifikacjii wymaganych na stanowisku główny księgowy.

Na tym nowym stanowisku (nie jest to awans) ustalasz jej wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, z tym że nie może być ono niższe od wynagrodzenia otrzymywanego dotychczas.Wg mnie powinno być wyższe, gdyż będzie ponosiła dużo większą odpowiedzialność.

Pracownicę możesz przenieść nawet bez jej zgody w ramach polecenia służbowego. Sformułuj je na piśmie, określ w nim termin od - do, określ obowiązki i wysokość wynagrodzenia w tym terminie. Po upływie 3. miesięcy wróci ona na „swoje” stanowisko. Ponieważ w roku kalendarzowym takie skierowanie nie może trwać nie dłużej niż właśnie 3 miesiące - możesz potem zatrudnić kogoś na zastępstwo.

4. Jeśli nieobecność głównej księgowej będzie się przedłużała i utrudniała normalne funkcjonowanie szkoły, powodowała skutki finansowe np. w postaci konieczności wydawania pieniędzy na godziny nadliczbowe lub zatrudniania dodatkowej osoby, dezorganizowała pracę innych pracownikom - możesz próbować rozwiązać umowę z księgową za wypowiedzeniem. W przypadku sporu sądowego musisz mieć jednak twarde dowody na to, o czym w poprzednim zdaniu. Zbieraj je.

Możesz także wypowiedzieć księgowej (gdy wróci) warunki pracy i płacy, tj. przenieść na inne stanowisko w księgowości. 

Wówczas na podstawie art. 20 ustawy o pracown. samorząd. już sprawdzonego swojego pracownika (warunkiem jest posiadanie przez niego kwalifikacji), przenieść możesz w ramach awansu wewnętrznego (czyli bez konkursu) na stanowisko głównego księgowego. Lub ogłosić konkurs, jeśli zdecydujesz się na kogoś spoza szkoły.

Nie znamy wszystkich uwarunkowań,Ty najlepiej wiesz, co dla szkoły najkorzystniejsze.


post został zmieniony: 15-08-2013 16:19:29
Marla16-08-2013 09:09:48   [#15]

Bardzo dziękuję, napisałaś to co ja sobie myślałam a świadomość, że ktoś zrobiłby podobnie dodaje mi pewności

jeszcze raz dzięki EwaBe :)

Marla01-09-2013 17:38:46   [#16]

Znowu mam pytanie

chcę zatrudnić osobę z odpowiednimi kwalifikacjami na zastępstwo za moją księgową,

ale ta osoba już pracuje, jednak zgodziłaby sie prowadzić u mnie księgowość po swojej pracy czyli po południu, w soboty, pewnie trochę w domu

nie wiem jednak jak mam ją zatrudnić czy umowa na zastępstwo np. na pół etatu czy może można na umowę zlecenie?

proszę poradźcie jak to zrobić najlepiej

EwaBe02-09-2013 17:20:08   [#17]

1. Szkoła jest jednostką budżetową (jednostka sektora finansów publicznych), więc główna księgowa w szkole publicznej musi być pracownikiem  tej szkoły. A jeśli pracownikiem, to zatrudnić ją można tylko na umowę o pracę, czyli umowa zlecenia jest niedopuszczalna.

2. W każdej takiej umowie o pracę należy określić wymiar etatu.

3. Jeśli Twoja kandydatka pracuje już gdzieś w pełnym wymiarze, to nierealne jest zatrudnienie jej na pełnym etacie w Twojej szkole.

4. Pamiętaj o obowiązującym  u was regulaminie wynagradzania pracowników niepedagogicznych. Nie możesz jej wypłacać stawki pełnej  w przypadku, gdy zatrudnisz na części etatu.

5.  Księgowa musi być też w miarę dyspozycyjna. Weź to pod uwagę.

6. Jeśli zatrudniona w niepełnym wymiarze, nie musi być codziennie w pracy, więc wyznacz godziny także w sobotę. Oczywiście jak każdy pracownik podpisuje listę obecności, czyli o godzinach pracy w domu nie ma oficjalnie mowy!

Dla wszystkich dyrektorów ważne:

Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych od 1.09. br.

·         Nowy artykuł  6a

Art. 6a. W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowezastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, wicestarosty, członka zarządu powiatu, marszałka województwa, wicemarszałka województwa, członka zarządu województwa, skarbnika gminy, skarbnika powiatu, skarbnika województwa, sekretarza gminy, sekretarza powiatu, sekretarza województwa, przewodniczącego zarządu związku jednostek samorządu terytorialnego, członka zarządu związku jednostek samorządu terytorialnego, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, członka zarządu dzielnicy m.st. Warszawy lub pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym, doradcy lub asystenta właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego albo podmiot wykonujący czynności z zakresu prawa pracy wobec pracownika samorządowego odwołuje go lub rozwiązuje z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o fakcie prawomocnego skazania.

(W przypadku pracowników skazanych prawomocnie przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji, odwołanie ich lub rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem nastąpić ma najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wejścia w życie noweli, czyli 1.10.2013 r.)

  •          W końcu poprawiono nieprecyzyjny zapis w art. 12. Teraz jasno w stosunku do poprzedniej wersji art. napisano, że wolnym stanowiskiem urzędniczym jest także takie, na które nie został przeniesiony pracownik danej jednostki zatrudniony dotychczas na stanowisku urzędniczym.
  •          Teraz już wyraźnie zapisano w art. 20, że awans wewnętrzny może się odbywać wyłącznie w obrębie tej samej grupy stanowisk. Nie jest więc już możliwe awansowanie np. sekretarza szkoły (stanowisko pomocnicze) na stanowisko specjalisty do spraw … (stanowisko urzędnicze).

I nowość, którą pewnie i w szkole będą stosować dyrektorzy. Od 23 sierpnia obowiązują nowe zapisy w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy.

Można poczytać, np.

http://praca.wieszjak.pl/czas-pracy/300813,Jak-uelastycznic-czas-pracy-pracownika.html

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/724801,od-23-sierpnia-czas-pracy-bedzie-elastyczny.html

 


post został zmieniony: 02-09-2013 17:22:57
Marla02-09-2013 20:02:55   [#18]

Dziękuję EwaBe, bardzo dziękuję :)

Marla04-09-2013 16:24:26   [#19]

To znowu ja na tym wątku, bo znowu mam problem

Otóż zatrudniając osobę w zastępstwie za główną księgową, pełni ona obowiązki głównej księgowej -  i teraz zastanawiam się np. czy w umowie zleceniu wpisuję moją księgową a podpisuje się ze swoją pieczątką nowa księgowa z dopiskiem "w zastępstwie", czy może w umowie ma figurować ta która zastępuje i jej pieczątka z podpisem bez dopisku " w zastępstwie" ?

Mam wątpliwości, bo przecież moja księgowa nie jest zwolniona, tylko jest na chorobowym...

a co z przelewami bankowymi - chyba tej nowej księgowej trzeba wyrobić kartę do podpisywania przelewów internetowych a potem ją "usuniemy"  z banku

Mam masę wątpliwości i niepokoju... i bardzo liczę na rady

Marla04-09-2013 22:38:57   [#20]

napiszcie proszę chociaż jak Wam się wydaje, że powinno być...

gronostaj04-09-2013 22:44:24   [#21]

mnie się wydaje, że powinna być ta która zastępuję - wszędzie ma figurować-ja bym tak zrobiła

rzewa04-09-2013 23:37:47   [#22]

hm... głównej księgowej, nawet w zastępstwie, nie można zatrudnić na umowę cywilno-prawną (umowę-zlecenie) - ona musi mieć umowę o pracę

Marla05-09-2013 07:37:16   [#23]

rzewa, to jest wiadome, ale spójrz na #19

rzewa05-09-2013 08:32:50   [#24]

właśnie tam piszesz o umowie zleceniu

każdy zawsze się podpisuje za siebie, a jak w zastępstwie to w zastępstwie

Marla05-09-2013 08:56:54   [#25]

chodzi mi o umowy zlecenia, które podpisuję z innymi pracownikami ,np. na opiekę w autobusie

i czy w tych umowach zleceniach mam wpisać księgową która ma umowę o pracę w zastępstwie i ona składa podpis swój z pieczątką czy może  jednak w tych umowach zleceniach piszę księgową tą na chorobowym a podpis składa księgowa w zastępstwie

 

rzewa05-09-2013 22:29:24   [#26]

a po co w tych umowach wymieniasz księgową?

Marla09-10-2013 19:16:11   [#27]

znowu mam do Was prośbę w związku z księgową czyli ciąg dalszy

ogłaszam konkurs  na stanowisko gł. księgowej, robię to pierwszy raz, tzn. pierwszy raz będę zatrudniać księgową

podajcie, proszę, kilka przykładów pytań za pomocą, których sprawdzacie wiedzę kandydatów na w/w stanowisko

a może macie jeszcze jakieś inne sposoby?

link12322-10-2013 23:25:25   [#28]

podnoszę wątek. Mój problem nie jest zwiazany z księgową, dotyczy sekretarza szkoły. Pracownik idzie na długie zwolnienie lekarskie - planowy zabieg w szpitalu. Ze zwględu na ponad miesięczne zwolnienie zmuszony jestem zatrudnic kogoś na zastępstwo. I tu zaczyna sie problem. Moja sekretarz szkoły prowadzi również kadry, zatrudniając pracowika na zastęptswo powinienem przydzielić mu zakres czynności, który wykonywał zastępowany pracownik. Niestety, nie chę aby nowa osoba zajmowała się dotychczasowymi obowiązkami mojego sekretarza szkoły, bo przyniesie to wiecej szkody niż pożytku. Jaki rodzaj umowy mogę zawrzeć z nową osobą? Umowę na czas określony? Jak rozwiązać kwestie zakresu czynności? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DYREK23-10-2013 10:10:38   [#29]

Co do zasady nie powinno mieć miejsca zwiększanie zakresu obowiązków (lub zmiana obowiązków) o inne niż wykonywał dotychczas zastępowany pracownik.

ale

Możliwe jest zatrudnienie pracownika w zastępstwie na część obowiązków zastępowanego pracownika (np. same kadry lub samo prowadzenie sekretariatu) -> np. 1/2 etatu, prowadzenie sekretariatu.

lub

Zatrudnienie nowego pracownika na "czystą" umowę na czas określony ze zmienionym zakresem obowiazków.


post został zmieniony: 23-10-2013 10:11:13
link12323-10-2013 11:42:20   [#30]

Dyrku, a czy można przy założeniu zmniejszonego wymiaru - tak jak sugerujesz  do 1/2 etatu - zatrudnienia, jednocześnie oznaczyć datę zakończenia umowy na czas określony dla nowego pracownika do dnia powrotu innego pracownika ze zwolnienia lekarskiego? Nie wiem, czy wtedy nie będzie to jednak umowa na zastępstwo...

rzewa24-10-2013 08:12:49   [#31]

można tak oznaczyć datę zakończenia umowy - na czas nieobecności pracownika X (takie określenie jest najlepsze)

nadal będzie to jak najbardziej umowa na zastępstwo


post został zmieniony: 24-10-2013 08:13:51

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]