Forum OSKKO - wątek

TEMAT: przedmioty zawodowe w technikach
strony: [ 1 ]
Danka12-04-2002 16:20:02   [#01]
Tak się składa, że do tej pory moja szkoła była 5 letnim liceum ekonomicznym i 5 letnim  liceum handlowym. Od 1 wrzesnia będziemy kształcić w 4 letnim liceum w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec.Wszędzie szukam programu do 4 letniego technikum , aby opracować siatki godzin. Ramowe plany nauczania określają tylko liczbę godzin przedmiotów zawodowych, ale jakie mają to być przedmioty ? Szukam wszędzie, proszę o pomoc. MENiS podał wykaz programów nauczania w szkołach zasadniczych i średnich zawodowych w roku szkolnym 2002/2003. Być może, że na podstawie programu 341[02] /L-/MEN/Improve/1999, lub na na podstawie programu 341[03]/L-5/MEN/Improve/1999 ( nie mam tych programów i nie mogę ich otrzymać) będzie można opracować plany nauczania w obecnym 4 letnim technikum.A co z kształceniem w Zasadniczych Szkołach Zawodowych, w których również jest inny  skrócony czas nauki. Interesuje mnie też  kształcenie w zawodzie sprzedawca w ZSZ ( praktyka uczniów jako pracownik młodociany u pracodawcyw wykazie  Sprzedawca - symbol cyfrowy 522[01];
Nr programu 522[01] /SZ/ MEN / Improve / 1999 - też nie mam tego programu ).Arkusz organizacyjny trzeba opracować do końca kwietnia, a ja nie wiem nawet jakie będą przedmioty, i jak przydzielić godziny nauczycielom.
                                                                             Danka M.
Żaczek12-04-2002 16:38:21   [#02]

http://www.men.waw.pl/aktual/programy/progr_sz.html

http://www.men.waw.pl/aktual/oswiata/rozp_zsz.htm

Zachowując wszystkie przedmioty zawodowe w/g programu układasz sama wg obowiązującej liczby godzin w siatce (można korzystać z programu dla technikum 5-letniego, jeżeli taki znajduje się w wykazie).

bogna15-04-2002 17:30:37   [#03]

programy

mozna zamówić w:

INSTYTUT BADAŃ EDUKACYJNYCH

DZIAŁ WYDAWNICTW

ul. Górczewska 8

01 - 180 Warszawa

tel. (22) 632 02 21, fax 631 49 20

(zamówienie mozna złożyć faxem podając jednocześnie NIP szkoły).

Mają tam programy ( i podstawy programowe) MENu:

 - technik ekonomista  23 02 z dn. 16. 07, 1997r.

 - technik handlowiec 23 05 z dn. 16, 07.1997r.

 - sprzedawca 60 01 z dn. 09. 06. 1997r.

W programach tych trzeba dokonać cięcia godzin, żeby dopasować to do nowych ramówek.

A tak przy okazji - jak planujesz rozłożyć praktykę u sprzedawców - ile dni w kl. I ile dni kl. II?

Dla technika ekonomisty mam propozycję podziału godzin przedmiotów zawodowych (nie wiem przez kogo opracowaną):

 

 

   zajecia edukacyjne  I II  III  IV razem 
1  podstawy ekonomii  2
 2  technika biurowa  2
 3  statystyka  0
 4  zasady rachunkowości  2
 5  marketing  0 2
 6  elementy prawa  0 2
 7  ekonomika przedsiębiorstw  0 10 
 8  rachunkowość przedsiębiorstw  0 13 
 9  technologia i towaroznawstwo  0
 10  język obcy zawodowy  0
 11  kultura zawodu  0
 12  pracownia ekonomiczno - informatyczna  0 0
 13  specjalizacja  0
   razem przedm. zawodowe  6 28  52 
Maja15-04-2002 18:09:48   [#04]

bogna

zajmij się konkr...
bogna17-04-2002 17:32:03   [#05]

Danka

wiem, że mam od Ciebie wiadomość na priva.
Ponieważ nie mam w tej chwili dostępu do mojej poczty (brak sprzętu do końca tygodnia) nie mogę przeczytać wiadomości. Jesli to coś pilnego to umieść w tym watku, a ja korzystając z gościnnego łącza odpowiem.
Pozdrawiam - bogna.
bogna17-04-2002 18:08:26   [#06]

jeszcze raz do Danki

Pocztę ( ale chyba tylko część) jakoś odebrałam na gościnnym kompku.
Ten podział godzin dla technika ekonomisty jest chyba jeszcze z okresu jak matura była planowana po 3 klasie technikum.
A co do sprzedawców - to propozycja pracodawców 12 + 16 jest nokautująca. W takim układzie kształcenia zawodowego w szkole w ogóle porawie nie ma. A egzaminy zewnętrzne tuż, tuż...
I jeszcze jedno - 12 godzin w klasie I - to są dwa dni praktyki. Na zajęcia w szkole zostają 3 dni, a godzin 35 - 12 = 23.
I te 23 godziny na trzy dni dają 2 x po 8 godzin w szkole i raz 7 godzin.
Uważam, że to "lekka" przesada taka ilość lekcji - a jaka "wspaniała" możliwość koncentracji na tej ostatniej godzinie!
Ot i wyrównywanie szans edukacyjnych!!!
Pozdrawiam - myślę, że będziemy w kontakcie.
Bogna

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]