Forum OSKKO - wątek

TEMAT: konsultacja - podstawa programowa kształcenia w zawodach
strony: [ 1 ]
bogna27-09-2011 22:07:47   [#01]

dokument - gigant,

baaaardzo zapraszam do konsultacji - na bazie tych podstaw będziemy w szkołach tworzyć programy nauczania

cz.1   cz.2   cz.3   cz.4   cz.5

cz.6   cz.7   cz.8   cz.9   cz.10

Basik27-10-2011 21:55:55   [#02]
Zastanawia mnie, dlaczego w sporej grupie zawodów, gdzie młodociani pracownicy praktycznie  kształcą się dzisiaj w zakładach usługowych, rzemieślniczych w okresleniu warunków kształcenia praktycznego nie zapisano, że taka możliwość wchodzi w grę. U fryzjera są tylko pracownie fryzjerskie, nie ma zakładów usługowych,u wędliniarza proponuje się w ramach współlpracy z pracodawcami wycieczki do zakładów. Chyba ktoś naprędce to opisywał. Bezwzględnie trzeba się jeszcze raz temu przyjrzeć 
Marek Pleśniar27-10-2011 22:16:11   [#03]
gigant zaiste; wszystkiego się nie wyłapie - ale warto każdą uwagę podac
rzewa01-11-2011 08:48:35   [#04]

pierwsze co się nasuwa, to brak jakiegokolwiek okresu przejściowego dla tych, którzy już kształcenie zaczęli - podstawa powinna wejść w życie tylko dla tych, którzy 1.09 rozpoczną kształcenie w danym zawodzie, a pozostali powinni nadal realizować dotychczasową podstawę

nie wydaje mi się możliwe by dostosować realizowane już programy nauczania do nowej podstawy programowej i to w tak krótkim czasie, ponadto egzamin zawodowy będzie organizowany wg dotychczasowych wymagań jeszcze przez jakiś czas to i podstawa programowa powinna wchodzić w życie krocząc

zwłaszcza, że zmiana nie jest tylko kosmetyczna a diametralna

rzewa01-11-2011 09:13:58   [#05]

w części II podstawy opisane są efekty kształcenia: najpierw wspólne dla wszystkich zawodów, napisano je w języku wymagań czyli jasno wiadomo co powinien w tym zakresie prezentować uczeń po ukończeniu kształcenia - czyli jest jasność w temacie

gorzej jest w p. 2 zatytułowanym: Efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszarów kształcenia, gdzie jest podział na obszary ale podane tam umiejętności za każdym razem są zatytułowane: Umiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodach: (i tu podane sa zawody wchodzące w obszar kształcenia) - i teraz nie wiem, czy chodzi o efekty kształcenia w szkole zawodowej w zakresie wspólnym dla podanych zawodów (czasem jest to tylko jeden zawód), czy umiejętności jakie musi mieć kandydat przychodzący do takiej szkoły...?

sądzę, że chodzi o to pierwsze, ale zapis jest w takim wypadku, zdecydowanie nielogiczny

rzewa01-11-2011 14:44:11   [#06]

w p. 3 części II mamy efekty kształcenia w ramach konkretnej kwalifikacji, na stronie 293 (i następnych), w części III jest tabela pokazująca, że dana kwalifikacja jest wspólna dla kilku zawodów i to często na rożnych poziomach kształcenia(zsz i technikum) - nie bardzo mi to koresponduje z ramą kwalifikacji, gdzie wyróżnia się aż 9 poziomów kompetencji w ramach danej kwalifikacji

wydaje się, że zasadne byłoby zróżnicowanie poziomów wymagań dla zsz i technikum, a nie tylko różnica polegająca na tym, że technik musi opanować więcej o 1 lub 2 kwalifikacje od robotnika wykwalifikowanego

a może wystarczyłoby zróżnicowanie wymagań w zakresie efektów kształcenia wspólnych dla zawodów?

ponadto jeśli są zawody robotnicze, dla których wyróżnia się 1 lub 2 kwalifikacje, to jak to się ma do takiego samego okresu kształcenia w zsz - zawody dla których ustalono 1 kwalifikację powinny być nauczane krócej (np. 2 lata) niż te o 2 kwalifikacjach - wtedy korespondowałoby to jakoś

nie rozumiem też czemu są zawody na poziomie technikum o 1 kwalifikacji - czy to oznacza, że uczniowie ci aby otrzymać dyplom i tytuł zawodowy będą musieli zdać tylko 1 egzamin, a nie tak jak inni 3 egzaminy?

czyli będą zawody "łatwiejsze" i "trudniejsze" i znowu "wyprodukujemy" zbyt dużą jak na potrzeby rynku grupę osób reprezentujących zawody "łatwiejsze", a zbyt mało będzie tych, którzy będą zdobywali te "trudniejsze" kwalifikacje

wydaje się zasadne by dla zawodów nierobotniczych, dla których udało się stworzyć tylko 1 kwalifikację, przewidzieć możliwość kształcenia tylko w szkole policealnej, a w technikum wtedy, gdy zawód może być wykonywany przez osoby niepełnosprawne - przykładem takiego zawodu jest technik prac biurowych, ale nowa kwalifikacja przewiduje, że będzie to zwód dostępny tylko dla osób niedowidzących - uważam, że powinien on być dostępny również bez ograniczeń, ale na poziomie szkoły policealnej, gdyż nie przewiduje się zdobycia w drodze ukończenia kursu zawodowego (i dobrze :-))

w ogóle zwody nierobotnicze, mające tylko jedną kwalifikację powinny być albo niedostępne w formie kursowej lub jeśli już, to tylko po wcześniejszym ukończeniu szkoły średniej


post został zmieniony: 01-11-2011 14:44:44
rzewa01-11-2011 17:18:41   [#07]

i następna wątpliwość (pokażę ją na przykładzie Bogny z innego wątku)- np. technik budownictwa, to zwód złożony z 3 kwalifikacji wg poniższej tabeli:

 Kod

kwalifikacji

Nazwa kwalifikacji

Efekty kształcenia wspólne dla zawodów
z uwzględnieniem BHP, PDG, JOZ, KPS

 B 21

 Wykonywanie konstrukcji budowlanych

 PKZ(B, c)

 B 30

 Sporządzanie kosztorysów oraz wykonywanie dokumentacji przetargowej

 OMZ

 B 33

 Organizacja i kontrolowanie robót budowlanych

 OMZ; PKZ(B, c); PKZ(B, k)

czy oznacza to, że efekty kształcenia wyszczególnione w kolumnie 3 muszą być osiągnięte kilkakrotnie i będą kilkakrotnie sprawdzane w czasie kształcenia?

czyli jeśli zawód ma 2 kwalifikacje to efekty określone w grupie JOZ (język obcy, wspomagający kształcenie zawodowe) będzie uczony i weryfikowany dwukrotnie, a jeśli kwalifikacja jest tylko jedna to raz, natomiast gdy będą 3 kwalifikacje, to trzykrotnie?

i dlaczego w takim razie jedni muszą się tego samego uczyć (a potem wykazywać umiejętnością) raz, a inni 3 razy - np. technik budownictwa język obcy będzie zdawał 3 razy, a technik prac biurowych czy administracji tylko raz - czym to jest podyktowane?

a może egzamin zewnętrzny z danej kwalifikacji będzie obejmował tylko wymagania określone dla tej kwalifikacji, a kolumna 3 ma służyć jedynie właściwemu skomponowaniu programu nauczania i wyposażenia ucznia we właściwą bazę dla szczegółowych kwalifikacji?

warto by w jakimś miejscu podstawa programowa odpowiedziała na te pytania - a może odpowiedź jest, ale ja jakoś jej nie znalazłam?


post został zmieniony: 01-11-2011 17:22:38
bosia01-11-2011 21:58:10   [#08]

z zawodami na poziomie technikum jednokwalifikacyjnymi jest trochę skomplikowaniej, bo to najczeście ministrowie do spraw własciwych nie godzili się na podział na więcej kwalifikacji: dotyczy to np. zawodów z obszaru Z

kategoria "łatwiejszy" "trudniejszy" nie wchodzi w grę

jeśli ktoś nie ma odpowiedniego poziomu wykształcenia, nie otrzymuje dyplomu, ma tylko egzamin na daną kwalifikację, ale napisałaś to na zbyt dużym poziomie uogólnień-nie za bardzo wiem o co Ci chodzi

 nowa podstawa dotyczy kształcenia rozpoczętego 1.09.2012 - uoso

 

bosia01-11-2011 22:25:00   [#09]

Rzewa, wycięłas z tabelki jedna kolumnę z nazwą zawodu

tabelka pokazuje co już uczeń miał kształcąc się w danym zawodzie, własnie po to, aby kiedy będzie chciał zdobyc inna kwalifikację lub dyplom nie powtarzać tego co było

B21 to kwalifikacja wspólna dla zawodu robotniczego i na poziomie technikalnym

dlatego wspólne efekty są bez OMZ, bo te nie dotyczą zsz

B30 dotyczy tylko zawodów na poziomie technikalnym, tam są podane trzy zawody, niestety nie mają one żadnych wspólnych efektów, więc trzeba zrobic wszystkie oprócz wspólnych dla wszystkich zawodów, czyli OMZ, BHP, PDG, JOZ, KPS

ta tabelka jest też wygodna, kiedy organizuje się kursy, bo mając okresloną grupę odbiorców, wiadomo co zrobić dodatkowo, a czego nie robić bo juz było przy innej kwalifikacji

 

 

rzewa02-11-2011 06:31:03   [#10]

dalej tego nie łapię... nie przepisałam numeru zawodu bo napisałam nad tabelką, że chodzi o technika budownictwa, więc jest taki sam

czyli to co jest wyszczególnione w ostatniej kolumnie, to jest to czego robić nie trzeba? - jakoś to do mnie nie przemawia...

czytając rozp. w prawie oceniania i porównując z rozp. w sprawie klasyfikacji zawodów, wychodzi mi, że trzeba będzie zdać tyle egzaminów ile kwalifikacji przewiduje dla danego zawodu klasyfikacja zawodów (a może więcej?)

może jeszcze, choć to nigdzie nie jest wyraźnie napisane, trzeba te egzaminy zdać w ściśle określonej kolejności (K1, K2, K3)? Albo można w dowolnej kolejności lecz układający zadania, będa tę właśnie kolejność preferowali...?

nie wiem, nie rozumiem tego, bo mi to z tych zapisów nie wynika, a chciałabym :-)

wcześniej, jak słuchałam i czytałam założenia do tych zmian, jakoś zrozumiałam, że będzie się te "cząstkowe" egzaminy zdawać inaczej - wyszło mi wtedy, że trzeba będzie zdać egzamin obejmujący to, co jest wspólne dla wszystkich zawodów, potem taki, który będzie dotyczył wiedzy i umiejętności wspólnych dla grupy zawodów, a na końcu egzamin dotyczący konkretnego zawodu

taki system umożliwiał by większą elastyczność przy przekwalifikowywaniu się - tak to rozumiałam

teraz widzę zupełnie co innego i nie jestem przekonana czy ta zmiana jest w dobrym kierunku, zwłaszcza, że tak różnie zostały potraktowane zawody

wiem, że nie ma podziału na "trudniejsze" i "łatwiejsze" - dlatego określenia te wzięłam w cudzysłów - ale dla kandydata do szkoły będzie miało znaczenie to, czy będzie musiał w czasie kształcenia zdać 1 czy 3 egzaminy (a może tych egzaminów przewiduje się więcej?), aby uzyskać dyplom

rzewa02-11-2011 07:01:11   [#11]

trochę doczytałam w rozporządzeniu mówiącym o kursach zawodowych - można zwolnić kursanta z części zajęć jeśli ma już pewne umiejętności na podstawie zaświadczenia o ukończeniu innego kursu - czyli to pewnie miałaś na myśli pisząc, że pewnych rzeczy nie trzeba będzie w pewnych okolicznościach realizować

a jeśli kształcenie będzie odbywało się w szkole, to nie ma potrzeby zwalniania, gdyż program będzie tak ułożony, że nie będzie dublowania - to zrozumiałam, lecz nadal nie wiem czy egzamin potwierdzający kwalifikację będzie obejmował te wspólne wymagania czy nie?

bosia02-11-2011 11:31:12   [#12]

rzewa, nie przepisaaś kolumny z wymienionymi zawodami

jesli kwalifikacja dotyczy 2 zawodów, to ostatnia kolumna pokazuje co jest wspólne

natomiast pytanie, czy egzamin nie będzie tego obejmował trochę mnie dziwi

czy my uczymy umiejetnosci do egzaminu czy do wykonywania zawodu?

nie realizujemy kilkakrotnie tego, co już było raz zrealizowane, a egzamin obejmuje kwalifikację z tym tymi efektami, które sa opisane

i zauważ, ze jest równica w zawodach robotniczych i technikalnych na poziomie opisu efektów, nawet jesli sa te same kwalifikacje

OMZ dotyczy tylko zawodów technikalnych

ciągle nie rozumiem, co Ty z tymi przepisami przejsciowymi w rozporządzeniach-w zmianach do uoso jest napisane co i kiedy sie zaczyna

egzaminy zdaje się w kolejnosci w jakiej sa napisane w opisie zawodu w podstawie programowej, bo uzyskanie pewnych umiejetności warunkuje uzyskanie innych, tak jak w matematyce;-)

K1, K2, K3 to tylko ilość kwalifikacji w danym zawodzie-tu kolejność (mumer) nie ma znaczenia, ważne są oznaczenia kwalifikacji z podstawy programowej: obszar+numer kwalifikacji

nie nazwałabym egzaminów na kwalifikację egzaminami czastkowymi-to jest po prostu całościowy egzamin dający okreslone uprawneinia zdającemy

bosia02-11-2011 11:35:30   [#13]

kiedy pierwszy raz przeczytałam rozporządzenie, to myslałam, ze jest kompletnie nieczytelne

teraz jak wiem jak się je składa dla danego zawodu widze w nim sens

nie wypowiadam się co do strony merytorycznej, bo to nie moja działka - znajomość tego co koneiczne i niezbędne w danym zawodzie

wiem natomiast, że na pewno robili to specjaliści od danego zawodu

rzewa03-11-2011 07:12:18   [#14]
rzeczywiście, jakoś przeoczyłam, przepisy przejściowe dot. podstawy programowej znajdują się w ustawie - art 18 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty -> zatem są one zbędne w tym rozporządzeniu (ale nie dotyczą one rozp. w sprawie klasyfikacji zawodów)
Marek Pleśniar03-11-2011 17:53:17   [#15]
ustaliliśmy w MEN, że zakończymy naszą pracę do poniedziałku. Prosimy o dostarczanie jeszcze swoich uwag.
Marek Pleśniar05-12-2011 15:39:04   [#16]

odpowiedź MEN: na stronie http://oskko.edu.pl/oskko/konsult_proj_dot_kszt_zaw-odpowiedzMEN/index.htm

dyskusja na forum:http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=47121&ux=10&pst=1#pst1
Dyskusja w tym wątku została zamknięta.
strony: [ 1 ]