Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wynajem sali gimnastycznej.
strony: [ 1 ]
KAMA1225-09-2011 23:05:59   [#01]
Witam! Bardzo proszę o pomoc.Zgłasza się do dyrektora szkoły osoba,ktora mianuje się instruktorem tańca i chce w godzinach popołudniowych organizować zajęcia aerobicu dla dorosłych.Jakich formalności powinien dokonać dyrektor ,aby być w zgodzie z przepisami prawa?Czy za wynajem sali gimnastycznej można pobierać np. środki czystości na określona kwotę?Czy w gestii dyrektora  w tym wypadku leży sprawdzanie kwalifikacji tej osoby oraz to,czy prowadzi działalność gospodarczą?
rzewa26-09-2011 06:20:27   [#02]
dyrektor powinien po informacje udać się do OP - to OP decyduje o możliwości i zasadach wynajmu
DYREK26-09-2011 09:30:35   [#03]

"O tym, czy dyrektor szkoły może zawrzeć umowę najmu sal szkolnych, rozstrzyga treść konkretnego pełnomocnictwa udzielonego przez wójta."

http://samorzad.infor.pl/sprawy-spoleczne/oswiata/52902,
Wojt-moze-upowaznic-dyrektora-szkoly-do-decydowania-o-wynajmie-sal.html

i

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/najem-pomieszczen-szkolnych

 

Można np. tak:

1. OP (gmina) jako właściciel majątku (szkoły) w uchwale określa minimalne stawki wynajmu pomieszczeń. Tak uchwalona stawka jest traktowana jako cena wywoławcza.

2. OP udziela pełnomocnictwa dyrektorowi do zawierania umów najmu .

3. Zawsze użycza lub wynajmuje właściciel (OP - gmina), a w jej imieniu może działać (jeżeli otrzymał pełnomocnictwo) dyrektor

4.Opłata tylko w złotych, "w naturze" nie można np. firma kupuje komputery dla Rady Rodziców

5. Wpływy z wynajmu, to dochody gminy

 

KAMA1226-09-2011 12:45:53   [#04]
Bardzo dziękuję za szybka i rzeczową odpowiedź.wiem,ze na WAs można liczyć!
Power426-09-2011 17:45:24   [#05]

Należy zwrócić uwagę na treść umowy.

Do umowy można dołączyć oświadczenie wynajmującego o tym, co Ci potrzebne-np. że posiada kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć...

Bas26-09-2011 21:21:15   [#06]
To mają być zajęcia dla dorosłych, zwykły wynajem. Co mnie obchodzi, jakie kwalifikacje posiada instruktor? No chyba, że dotyczy to moich dzieci. Wynajmuję salę od lat, na różne cele, na podstawie pełnomocnictwa wójta, wg ustalonych przez OP składek. Wszystko idzie na "dochody własne", z których robię zakupy lub remonty. mam stosowną umowę (na kompie w szkole). Gdyby była potrzebna, służę.
Power426-09-2011 21:24:39   [#07]
więc oświadczenie, że to sami  dorośli lub w treści umowy:-)))
Bas26-09-2011 21:25:35   [#08]
Tak też robię, mam zapis "dla kogo" i "jaki typ zajęć".
Power426-09-2011 21:29:09   [#09]
Właśnie na to chciałam zwrócić uwagę-umowa ma nas zabezpieczać i porządkować wszystko:-)
alis03-01-2017 14:10:43   [#10]

Bardzo proszę o podpowiedź jak postąpić w przypadku prośby o wynajęcie pomieszczenia w szkole na przeprowadzenie szkolenia dla rolników z terenu gminy.

Szkolenie ma potrwać kilka godzin, czy należy sporządzić jakieś pismo dotyczące użyczenia pomieszczenia  na tych kilka godzin i jak odnieść się do ewentualnej zapłaty za wynajem. Czy może to być np. darowizna w postaci papieru do ksero?

noe1903-01-2017 14:12:50   [#11]

Sprawdź czy prawo lokalne nie reguluje takiego wynajmu.

U nas zarządzenie Burmistrza reguluje sposoby i stawki wynajmu okazjonalnego pomieszczeń w szkole. Sporządzam stosowna umowę i tak dalej ....

alis03-01-2017 20:02:22   [#12]

Dzięki noe19. z tego co mi wiadomo to nie. ale dopytam jutro. A czy mógłbyś podzielić się wzorem umowy? Będę wdzięczna.

 

Skimir03-01-2017 20:55:05   [#13]

Umowa, warunki, prawo lokalne to jedno...

Zwróć uwagę na jeszcze dwie sprawy:

Projekty w okresie trwałości finansowane z UE związane z wyposażeniem, modernizacją szkoły, w których VAT był wydatkiem kwalifikowanym. Jeśli wystawisz fakturę VAT a najemca go odliczy to mogą pojawić się spore kłopoty po twojej stronie.

Nowe przepisy dot. VAT w szczególności możliwość odliczania VAT przez Ciebie. Możesz podlegać pod obowiązek odliczenia VAT z wydatków poniesionych tytułem świadczonych usług wynajmu. Aby to ogarnąć trzeba konkretnego księgowego.

 

PS: W oficjalne darowizny bym się nie pchał, bo o ile się nie mylę to po niedawnych zmianach wymiany barterowe są niedopuszczalne.


post został zmieniony: 03-01-2017 20:56:50
alis04-01-2017 08:22:35   [#14]

Dzięki Kochani za głos w sprawie, temat wart przemyślenia i chyba trzeba sobie darować to użyczenie.

gimnazjum04-01-2017 11:06:47   [#15]

gdzie znajde informacje o zakazie tych umów barterowych?

Skimir04-01-2017 13:19:18   [#16]

Nie jestem biegły w księgowości ale byłem na krótkim szkoleniu dotyczącym zmian w VAT i tam szkoleniowiec coś wspominał o tym. Towarami / usługami można się wymienić ale faktura musi tak czy siak być, nawet jak będzie 1:1.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]