Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nowy rok w ORE
strony: [ 1 ]
beera25-09-2011 18:46:43   [#01]

Może skorzystacie - Wy  lub Wasi nauczyciele

http://www.ore.edu.pl/s/184

Zupełnie przyzwoite nagrody:)

http://www.ore.edu.pl/images/banners/konkursy_pn_glowna.jpg Konkursy na programy

AnJa25-09-2011 19:05:38   [#02]
zwłaszcza, że i tak napisanie lub znacząca adaptacja programów i tak nie miną nas:-)
hania25-09-2011 19:22:07   [#03]
rozdaję ulotki właśnie:-))
beera26-09-2011 09:21:31   [#04]

Na stronie ORE ankieta MEN -jakby ktoś miał ochotę przeczytać i zagłosowac:)

http://www.ore.edu.pl/

post został zmieniony: 26-09-2011 09:27:55
beera04-10-2011 10:34:49   [#05]

czytaliście?

http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=598&Itemid=1177

Status dyrektora

Analiza statusu prawnego dyrektora szkoły lub placówki jako kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej na tle porównawczym (26)
Autor: dr Mateusz Pilich
Data dodania: 2011-09-28 [pdf. 1.3 MB]

Status prawny dyrektora szkoły. Ekspertyza prawna (40)
Autor: Prof. zw. dr hab. Jacek Jagielski
Data dodania: 2011-09-28 [pdf. 1.1 MB]

post został zmieniony: 04-10-2011 10:35:56
Marek Pleśniar04-10-2011 11:01:23   [#06]

czytamy:-)

bardzo dziękuję

Leszek04-10-2011 14:07:37   [#07]

czytam i zarekomenduję w tym miesiącu dość sporej grupie szefów szkół

pozdrawiam

DYREK04-10-2011 19:17:19   [#08]

Najciekawsze są zawsze wnioski końcowe, a w nich dr Mateusz Pilich napisał:

"Reasumując, należy stwierdzić, że analiza przeprowadzona w niniejszej ekspertyzie generalnie potwierdza potrzebę podjęcia prac legislacyjnych w zakresie zatrudniania dyrektorów szkół i placówek. Powinna ona doprowadzić do uelastycznienia podstaw zatrudnienia oraz sprecyzowania niejasności regulacji prawnej. Celu tego nie można jednak efektywnie zrealizować bez bardzo gruntownej nowelizacji (o ile nie całkowitej zmiany) ustawy o systemie oświaty, a także bez bardziej ograniczonej, ale istotnej ingerencji w przepisy ustawy- Karta Nauczyciela."

Z czym się w pełni zgadzam.

hania04-10-2011 21:43:55   [#09]

no nie da sie nic bez zmiany USO i zapisów w karcie.....

pytanie tylko: czy niepotrzebne tez zmiany w sprawie konkursów na dyr... 

bo za chwilę zabraknie chętnych...

mamy 14 w gminie w 2012

a nie chcą z bardzo........

MorskaKrystyna05-10-2011 22:53:06   [#10]
A ja piszę program do wdżwr do podstawówki i gimnazjum, a konkurs nie przewiduje tego przedmiotu, buuu. 
beera06-10-2011 09:45:13   [#11]
idź na całość i napisz jeszcze jeden.

Zdaje się, ze wydłużamy trwanie konkursu, więc zdążysz:)
jerzyk06-10-2011 21:00:30   [#12]
Wygląda na to, że się nareszcie coś podziało.
Co prawda,jedna jaskłółka wiosny nie czyni, ale z drugiej strony, kropla drąży skałę
Brawa dla ORE :-))
literówki

post został zmieniony: 06-10-2011 21:01:33
DYREK29-11-2011 20:48:45   [#13]

O sytuacji i statusie dyrektora szkoły/placówki na konferencji Programu eTwinning

http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1639:
o-sytuacji-i-statusie-dyrektora-szkoyplacowki-na-konferencji-programu-etwinning&catid=113:
zarzdzanie-owiat-aktualnoci&Itemid=1007&Itemid=1007

beera17-12-2011 08:58:44   [#14]

widziałam poszukiwanie Andrzeja, dołączam się i ja

Poszukujemy kandydatów na Ekspertów Sądu Konkursowego w konkursie na opracowanie programów nauczania kształcenia ogólnego dla poszczególnych typów szkół, więcej tu: http://www.ore.edu.pl/s/303

====

a jak już będziecie na stronie ORE, to popatrzcie na książeczkę MIchała Lisickiego i Małgosi Skury o Guciu:)

Gaba17-12-2011 10:18:18   [#15]

Widzimy, widzimy i myślimy nad zgłoszeniem. :-)

Dla samej przyjemności odrzucenia (to prywatny aspekt i satysfakcja), niestety należę do OSKKO, a to nie jest za dobrze widziane po Polsce, bo to niektórych ludzi denerwuje i się skarżą, że oskkowicze prowadzą zajęcia, szkolenia. 

Jeżeli brakuje ofert, by się konkurs mógł odbyć, to też wyślę. Jedno słowo, a moje zgłoszenie zostanie wysłane.

Niestety jestem dyrektorem i chyba jeszcze nim pobędę. To też może komuś przeszkadzać, a ja z zasady nie lubię się ani narzucać, ani przeszkadzać. 

Mam zagwozdkę - jakie dokumenty dodatkowe należałoby dołączyć (cz. ostatnia aplikacji - mam tylko doktorat, gdzie analizowałam jedynie 30 programów do polaka). 

Czasem szkoda pisać, by nie zaśmiecać i zarzucać kogoś papierzyskami, natrętną ofertą. 

slos18-12-2011 13:04:38   [#16]
Gabuniu kochana, miągwisz jak pućwa andegaweńska. Do OSKKO należą (mam nadzieję) najlepsi i najaktywniejsi dyrektorzy, a tacy szkolić powinni, a że niektórych denerwuje - to i dobrze. Jesteś świetnym dyrektorem - jeszcze lepiej, tacy bowiem szkoleniom najbardziej własciwi. Masz tytuł naukowy - świetnie! A co do narzucania - lepiej po amerykańsku z przesadą rzec: I'm the best! i działać dla dobra innych. Chyba, ze się krygujesz dla niepoznaki... Hi, hi... :-))
Gaba18-12-2011 13:29:58   [#17]

Asiu, macie zagwozdkę - cieszę się, bo też mam taka opinię, że część kolegów z OSKKO jest rewelacyjna. Ale ludzie marudza, czy zazdroszczą, czort wie. Może jakies tęskonty, czy inne.

Myślę też, że gdyby rozsyłać Wasze ogłoszenie do uczelni wyższych i aktywizować to środowisko na rzecz przemian edukacyjnych, to moglibyście/śmy zyskać ekspertów. 

Nie kryguję ci ja się, tak mi się wydaje, przynajmniej. Ale się po prostu jakoś tam wczuwam się, troszcząc się o dobro wspólne i najważniejsze dla szkoły sprawy - programy nauczania. Potem takie dziwolągi musi się prostować na poziomie szkoły, a nie każdy dyrektor siedzi (i musi) w dydaktyce. Strasznie dużo czasu się marnuje, czasu, który winny otrzymać dzieci/uczniowie. Wystarczy w google wpisać hasło programy nauczania i wychodzą szkolne zestawy z dopuszczeniami ministerialnymi do podręczników do nowych podstaw. Widać, że ludzie nie rozumieją, o co chodzi.

Jeżeli mogę wskazać osoby z polskiego, bo poznałam, z historii, to chyba pojawiają się pola niczyje, koledzy np. wuefiści w Dębem suchej nitki nie zostawili na programie z tegoż przedmiotu, a inne drobniejsze edukacje?

Może i dla dydaktyków ze szkól wyższych jakieś szkolenie, konwersatorium, czy coś mogłoby szacowne ORE? 

post został zmieniony: 18-12-2011 13:43:29
Ank18-12-2011 16:51:55   [#18]
Asiu mam zaćmienie - różne rzeczy znalazłam na stronie ORE ale nie znalazłam Gucia ...
AsiaJ18-12-2011 16:56:09   [#19]

tu jest:-)

http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1682:magorzata-skura-micha-lisicki-za-progiem-jak-rozwija-si-dziecko-i-jaka-jest-rola-nauczyciela-w-tym-rozwoju&catid=110:wdroenie-podstawy-programowej-aktualnoci&Itemid=981&Itemid=981

slos18-12-2011 17:27:56   [#20]
Ad #17. Racja. W polskim i historii cokolwiek wiem. Ale programy do przedmiotów artystycznych... Nie ma nadajacego sie do czegokolwiek programu do etyki w klasach I-III SP... Oj, znalazłoby sie jeszcze... Co do środowisk naukowo-uczelnianych, warto by do tych aktywniejszych, nowoczesniejszych a nadal rzadkich, bo część jeszcze w innych czasach i rzeczywistości jak ichtiostegi jakieś żyje... Ech, czasami mi się marzy program dla I-III, w którym rezulatem będzie, to że uczeń umie czytać, zna tabliczkę mnożenia i podstawowe zasady arytmetyki, rozróznia najpopularniejsze zwierzątka i rośliny, rozumie co nieco ze zjawisk przyrodniczych. Wszystko porządne, bez pośpiechu... A na tym mocnym i solidnym fundamencie nowocześnie reszta potem... Ot, i mnie miągliwość wsteczna a naiwna dopadła...
post został zmieniony: 18-12-2011 17:29:31
joljol18-12-2011 21:13:25   [#21]

Gabo, pozwolę sobie tak osobiście do ciebie, choć inni tez poczytają i pomyślą 

odnośnie dydaktyków na uczelniach

jestem doktorantką na bardzo szanownej uczelni, niestacjonarną

instytut napisał świetny grant, wspomaganie kadry zarządzającej, nauczycieli i organów prowadzących - super

poszłam pytać o zajęcia, pomyślałam, że to coś w sam raz dla mnie

usłyszałam, że wszystko już obsadzone - specjalistami. To z wielką radością zapisałam się na zajęcia. Jakież było moje zdziwienie, gdy specjalistą okazała się dziewuszka co w zeszłym roku zrobiła magisterium i jest doktorantką (u p. profesor, która ma wiele do powiedzenia).

zajęcia były dla kadry zarządzającej, średnia wieku min. 40 lat, z czego prawie wszyscy mieli plus/minus 10 lat dyrektorowania

dziewczę miłe, sympatyczne.... i tyle, zero kompetencji,

przejrzałam resztę specjalistów, okazało się, że są to albo pracownicy naukowi zupełnie oderwani od rzeczywistości szkolnej, gdzie jakość kojarzy im się z mierzeniem a ostatnie podane pozycje to książki z 2004 roku, albo doktoranci bez żadnego doświadczenia

szkoda unijnych pieniędzy tylko na ten projekt

a ja nie dostanę zajęć, bo zawsze mam coś do powiedzenia na zajęciach u w/w p. prof. a ona mnie nie lubi

uczelnie żyją własnym życiem

i nie jest to życie szkoły 

Gaba19-12-2011 05:59:25   [#22]

to jeszcze inna para kaloszy. Rozumiem Cię bardzo dobrze. 

Jednak, być może, trzeba by na rzecz sprawy aktywizować i to środowisko.

Nie chcę zaśmiecać swoimi wywodami tego wątku o  pracy ORE, pomysłach, kierunkach poszukiwań, aktywizacji środowiska nauczycielskiego. 

PS. :-) 

grażka19-12-2011 07:45:46   [#23]
Slos - podoba mi sie to, co piszesz. Dzieci potrzebują czasu.
AnJa27-03-2012 20:24:33   [#24]
 dla  nauczycieli - III edycja konkursu na programy:

www.konkurs.ore.edu.pl

podobne zasady, nieco zmieniona lista przedmiotów

DYREK27-03-2012 21:17:16   [#25]

poradniki dla dyrektorów:-)

organizacja gimnazjum i szkoły podstawowej

AnJa11-04-2012 08:45:49   [#26]

To co w wyniku obu konkursów powstało - w wersji jeszcze przed redakcją i składem- ale może się komuś przyda:

programy nauczania

oraz prezentacja O tworzeniu programów nauczania

lada chwila będzie też zbiorek publikacji na temat tworzenia, dopuszczania i ewaluacji programów nauczania - do końca kwietnia powinien dotrzeć także w wersji papierowej do wszystkich szkół

no i jeszcze czas jakiś czekamy na zgłoszenia do udziału w kolejnym konkursie na programy nauczania

post został zmieniony: 11-04-2012 08:47:34
grażka01-05-2012 10:35:58   [#27]
Szukam starych rzeczy na ORE - programów dla przedszkola. Też tam były do pobrania. Są gdzieś nadal?
AnJa01-05-2012 12:49:11   [#28]
tutaj
grażka01-05-2012 13:11:14   [#29]
Dzięki wielkie :)
dota c04-05-2012 12:57:46   [#30]

Weekend majowy jeszcze się nie skończył... może cos do poczytania?

Kwartalnik ORE numer 1/2012. Główna tematyka numeru: małe dziecko w szkole.

Ale jest też wywiad. Może kogoś zainteresuje??? ;-)

http://www.trendy.ore.edu.pl/

EwaBe07-05-2012 17:20:08   [#31]

Anna Gocłowska: Przegląd systemów oświatowych dziewięciu krajów europejskich.

http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_phocadownload&view=category&download=911:przegld-systemw-owiatowych-9-krajw-europejskich&id=24:nadzr_iii&Itemid=1335

http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_phocadownload&view=category&download=912:przegld-systemw-owiatowych-9-krajw-europejskich-podsumowanie&id=24:nadzr_iii&Itemid=1335

DYREK21-06-2012 17:03:07   [#32]

Rozwiązania rynkowe w systemie edukacji – raport OECD

http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2300:
rozwizania-rynkowe-w-systemie-edukacji-raport-oecd&catid=113:
zarzdzanie-owiat-aktualnoci&Itemid=1007&Itemid=1007

EwaBe27-08-2012 12:55:49   [#33]

Status dyrektora szkoły – poradnik dla samorządowców i dyrektorów szkół

Publikacja szczegółowo omawia zagadnienia związane z wymaganiami prawnymi stawianymi przed kandydatami na stanowisko dyrektora szkoły, procedurą powierzania stanowiska dyrektora, oceny pracy oraz awansu zawodowego. Omawia zadania i zakresy odpowiedzialności dyrektora szkoły oraz istotne warunki wynikające ze stosunku pracy lub kontraktu zawieranego z dyrektorem. Ciekawym elementem przekazanej pozycji jest także analiza porównawcza sytuacji dyrektorów szkół w Polsce i w innych krajach europejskich. Niewątpliwym atutem publikacji jest zwrócenie uwagi na niejednoznaczności i luki w obowiązującym prawie lub złe praktyki w stosowanych procedurach. Na ich podstawie autor formułuje wnioski i rekomendacje wymagające zmian obowiązującego stanu prawnego. Mamy nadzieję, że przygotowana publikacja będzie służyła Państwu praktycznymi rozwiązaniami, opartymi na polskich realiach i wspomoże system współpracy z dyrektorami szkół (...). (D. Jastrzębska)

http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_content&view=article&id=2458:status-dyrektora-szkoy-poradnik-dla-samorzdowcow-i-dyrektorow-szko&catid=113:zarzdzanie-owiat-aktualnoci&Itemid=1007&Itemid=1007

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]