Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy harcerstwo i zuchy mogą być "karciane?"
strony: [ 1 ]
Alinka15-09-2011 12:26:32   [#01]
Poradźcie mi, czy  nauczyciel w ramach godzin karcianych może prowadzić zuchy lub harcerstwo?
EwaBe15-09-2011 12:32:59   [#02]
Można, jeśli uczniowie są zainteresowani. 
izael15-09-2011 13:21:03   [#03]
albo jeśli uczniowie mają potrzebę:) to też można
post został zmieniony: 15-09-2011 13:21:20
grażka15-09-2011 14:04:49   [#04]

Naprawdę? w ramach karcianych jest dzialaczem stowarzyszenia?

Ale nie znam obecnych uregulowań między organizacjami harcerskimi i MEN. Może :/

EwaBe15-09-2011 14:34:12   [#05]

Grażko, mamy w UoSO:


Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:

(…)9) stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.


MaNiak15-09-2011 14:39:21   [#06]

Na pewno mogą być to zajęcia prowadzone metodami harcerskimi lub/i zuchowymi. A u mnie są po prostu zbiórki harcerskie (zajęcia z mapą, często w terenie, gry terenowe, na orientację - posługiwanie się kompasem i busolą, zdobywanie sprawności i stopni - samo dobro dla dzieci i szkoły). Nauczyciel przedstawia mi plan tych zajęć, są chętni (nawet za dużo), zajęcia ciekawe, rozwijające, uczące dyscypliny.... czegóż chcieć więcej?

Naprawdę nieważne, czy ten nauczyciel jest działaczem stowarzyszenia, organizacji etc.. i co robi po pracy. Ważne, że zajęcia wpisują się w nasz program wychowawczy i są wartościowe.

grażka15-09-2011 15:54:20   [#07]

Ewo - inaczej bym to odczytała, tzn. owo stwarzanie warunków.

A jak komenda harcerska nie zaakceptuje takiego lidera? Bo dla autentycznie harcerskich komend jednak istotne jest, co ów lider robi po pracy. To co wtedy?


post został zmieniony: 15-09-2011 15:54:51
befana15-09-2011 16:36:47   [#08]

U mnie w szkole - nauczyciel tak prowadzi - w ramach tych godzin.

Nadmieniam,że zaczął prowadzić duuuużo wcześniej, na własną prośbę.

Miałam kontrolę zajęć z KN - nikt tego nie kwestionował.

udanka15-09-2011 20:23:15   [#09]

Dotyczy karcianych, ale nie harcerstwa.

Dzieciaki z II i III klas chodzą na basen na naukę pływania.  Czy nauczyciel może 1h z karcianych rozliczyć jako opiekuńczą? (idzie na basen, czeka 45 min na dzieciaki, odprowadza do szkoły)


ankate15-09-2011 21:00:27   [#10]
Udanka, jak wyrazisz zgodę jako dyrektor to i zaliczysz, jak nie to nie będzie zaliczone. Ja wyrażam zgodę na to by opieka na basenie i w drodze była rozliczana z karcianych.
udanka15-09-2011 21:04:56   [#11]
Ja też wyraziłam na to zgodę, ale dzisiaj odczytałam w Poradniku Oświatowym, że jest to niezgodne z prawem. I zaczęłam się nad tym ponownie zastanawiać -  bo to nasze prawo oświatowe to jeden bałagan, same niedomówienia.
Wioleta D15-09-2011 23:13:22   [#12]

23 maja 2010 roku minister Hall  podpisała z ZHP porozumienie na mocy którego jest możliwość prowadzenia przez podstawowe jednostki harcerskie zajęć opiekuńczo-wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów. Prowadzę drużynę harcerską od paru ładnych lat, ale od kiedy zaczęły funkcjonować godziny karciane Dyrekcja umożliwiła mi prowadzenie ich jako godzin karcianych. Kto prowadził drużynę harcerską wie ile zajmuje to czasu. Ja się cieszę, że jest taka możliwość chociaż gdyby było inaczej , pewnie siedziałabym w szkole dłużej. Wyrabiając swoje karciane i dodatkowo jeszcze prowadząc drużynę. Jestem instruktorem i jednocześnie nauczycielem. Uważam, że łącząc w sobie te dwie funkcje mogę to wykorzystać z pożytkiem dla dzieciaków. Zakończę harcerskim pozdrowieniem -Czuwaj!

http://dokumenty.zhp.pl/9_strona_glowna-x._porozumienia


post został zmieniony: 15-09-2011 23:15:38
dota c16-09-2011 00:44:26   [#13]

Dla mnie instruktor harcerski prowadzący drużynę, szczep czy opiekujący się magazynem i sprzętem, to WOLONTARIUSZ. Czy wolontariat rozliczacie też w godzinach karcianych? Godziny karciane to obowiązek pracy, a harcerstwo, to struktura ideowa. Poza tym drużynowy podlega innym strukturom niż nauczyciel, nie jest podległy dyrektorowi i nie jest w stosunku pracy.

dla mnie takie rozwiązanie, to pomyłka


post został zmieniony: 16-09-2011 00:44:42
DYREK16-09-2011 10:17:21   [#14]

w/g mnie prowadzenie drużyny ZHP w ramach godzin "karcianych" jest niemożliwe

jest to pośrednio dofinansowanie ZHP ze środków budżetu szkoły

czyli wydatkowanie środków finansowych niezgodnie z ich przeznaczeniem (naruszenie dyscypliny finansów publicznych)

ZHP to organizacja niezależna od szkoły (szkoła nie finansuje wynagrodzenia instruktorów ZHP)

podobnie PCK, LOP, Uczniowski Klub Sportowy itp.

grażka16-09-2011 10:52:53   [#15]

O tym aspekcie wprawdzie nie pomyślałam.

Bardziej  dyskusyjna była tu dla mnie podległość merytoryczna (drużyny podlegają wizytowaniu przez swoje komendy) i sprawy ideowe.

Do przyjęcia byłaby dla mnie funkcja opiekuna szczepu lub drużyny z młodą (często -za często -  niepełnoletnią) kadrą.

Wioleta D16-09-2011 12:10:59   [#16]

Żaden instruktor ZHP nie pobiera wynagrodzenia - chyba, że pełni funkcję organizacyjną, ale wtedy siedzi za biurkiem i nie prowadzi drużyny.

dota c : Poza tym drużynowy podlega innym strukturom niż nauczyciel, nie jest podległy dyrektorowi i nie jest w stosunku pracy. Ok. Jak zaczęłam pracę w szkole , wezwał mnie dyrektor i wydał polecenie : Będzie pani prowadzić drużynę harcerską , wysłał mnie na kurs - dwutygodniowy - i tak już zostało. Od tego czasu minęło już 25 lat. Wiem, że czasy się zmieniły... ale jestem nauczycielem i podlegam służbowo dyrektorowi.  Nauczyciele w ramach godzin karcianych realizują zajęcia , które często są ich pasją i zarażają nimi uczniów. Jeżeli nauczyciel należący np. do Górskiego Pogotowania Ochotniczego będzie prowadził z uczniami w ramach karcianych : zajęcia z ratownictwa lub tylko chodził po górach to też nie może tego robić? 

DYREK16-09-2011 15:38:56   [#17]

W/g mnie

czym innym jest wykorzystywanie swojego doświadczenia z pracy w ZHP (w tym metody pracy harcerskiej) przy realizacji zajęć do dyspozycji dyrektora tzw. karcianych,

a czym innym  formalne prowadzenia drużyny ZHP w ramach tych godzin.

Stwarzanie warunków do działania w szkole organizacji harcerskich (w/g mnie) nie oznacza powierzenia nauczycielowi prowadzenia drużyny ZHP w ramach godzin karcianych

lub udostępnienia pomieszczeń szkolnych bez zawarcia stosownego porozumienia o współpracy z władzami harcerskimi.

Dlatego pozostanę przy swojej opinii.


Power416-09-2011 18:22:40   [#18]
Zgadzam się z Dyrkiem.
dota c16-09-2011 21:25:39   [#19]

Podtrzymuję to, co napisałam.

Nie mam żadnej wiedzy na temat, że można zlecić nauczycielowi, aby w ramach obowiązków służbowych prowadził drużynę harcerską. Nie mam też wiedzy na temat dwutygodniowych kursów, które dają takie uprawnienia niezależne od struktury harcerskiej.

Zgadzam się z Dyrkiem, zwłaszcza jeżeli chodzi o wykorzystanie metod itd

Również uważam za jak najbardziej w porządku opiekę, o której wspominała Grażka.

Ale to jest moje zdanie.

EwaBe17-09-2011 02:40:03   [#20]

Pozostanę przy swoim zdaniu.

Organizacje pozarządowe to wszystkie organizacje, które nie wiążą się z władzą państwową

(fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby) i działają na rzecz zaspokajania potrzeb.

Jeśli ich celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki, to dyrektor ma prawo zezwolić nauczycielowi na prowadzenie w szkole takiej działalności, bez względu na to, czy nauczyciel należy do takich organizacji lub pełni w nich jakieś funkcje.

Nauczyciel (będący prezesem stowarzyszenia fotografików), może w ramach karcianych prowadzić w szkole koło fotograficzne, bo taką potrzebę zgłosili uczniowie.

Nie słyszałam, by organizacje pozarządowe osiągały jakiś zysk (nawet jeśli niektóre prowadzą działalność gospodarczą, to dochód przeznaczają na statutową działalność, a nie na wynagrodzenie działających w nich wolontariuszy niefunkcyjnych).

Nieetatowi instruktorzy działający w harcerstwie, nie otrzymują wynagrodzenia, czyli argument o finansowaniu instruktorów również odpada.

PCK, LOP, Uczniowski Klub Sportowy, Monar, ZHP czy Stowarzyszenie biblijne także mieszczą się w kategorii „organizacje pożytku publicznego”.

Udostępniając pomieszczenia szkolne na działalność przy zbiórce pieniędzy organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lub rozdając uczniom rękawiczki, miotły i grabie („Sprzątanie świata”) też naruszamy dyscyplinę finansów publicznych?

Argument o „ideowości” również mnie nie przekonuje. Mamy religię w szkole świeckiej. Katecheta prowadzący w ramach karcianych koło biblijne nikogo nie dziwi. Mnie nie dziwi również działający w szkole klub studiujących Koran.

izael17-09-2011 12:54:05   [#21]

ja się zgadzam z EwąBe:)

dla mnie to jest bliższe zdrowemu rozsądkowi i życiu

i w mojej ocenie nie narusza porządku prawnego,

a może nawet sprawia, że mnie biurokratycznie podchodzimy do tej kwestii


ankate17-09-2011 13:27:49   [#22]

...tak sobie czytam i przypominam dawne czasy. Moje harcerstwo było związane ze szkołą tylko w tym aspekcie, że harcówka była w szkole i f i n i t o ! Żadnych nauczycieli, dyrektorów itp. Była cudowna druhna zastępowa, drużynowa,  szczepowa, komendant szczepu, ośrodka, hufca.... itd. Były zbórki, które pamiętam do dziś, były obozy rajdy, ale wszystko to było w oderwaniu od szkoły...może dlatego pamiętam to do dziś.

Na wejście do pracy w szkole taż zosałam obarczona drużyną zuchową zwinnych wiewiórek, jakież było moje zdziwienie, że w tej mojej szkole harcerstwo było w zasadzie zajęciami pozalekcyjnymi i nie miało nic współnego z prawdziwym harcerstwe. Wiem, mogłam coś zmienić, dać przykład, ale wtedy miałam inne priorytety (bardziej związane z życiem osobistym)

Dla mnie harcerstwo = godziny karciane to nieporozumienie!

...chociaż jeśli pasjonat ma ochotę działać to chwała mu za to! Niech sobie prowadzi i w ramach KN, byle dzieciaki były zadowolone.

hania117-09-2011 21:53:22   [#23]

Otóż to, jeśli taka jest potrzeba dzieci, żeby była drużyna, a nauczyciel ma uprawnienia i chce prowadzić, to nie wiem, czemu nie może tego robić w ramach godzin karcianych. Jest to w pełni zbieżne z ideą tych godzin. To, że podlega przy tym pod władze hufca nie odgrywa tu żadnej roli, skoro zajęcia prowadzi w szkole.
Analogicznie - jeśli chcą dzieci kółko wędkarskie, to trzeba składki odprowadzać do PZW.
Jeśli chcą kółko LOP, to władze LOP upomną się o sprawozdania z działalności i też pewnie zażądają składek. I nikt chyba nie ma wątpliwości, że takie kółka mogą istnieć w ramach godzin karcianych. Są w szkołach kółka PCK, PTTK, to chyba może być ZHP.
Czemu więc harcerstwo wzbudza tyle kontrowersji? Niektórzy nie wierzą, że instruktorzy ZHP pracują zupełnie za darmo?

DYREK18-09-2011 10:55:08   [#24]

moja opinia dotyczy wszystkich organizacji działajacych na terenie szkoły: ZHP, PCK, LOP, PTTK, Caritas itp.

instruktorem ZHP jestem od 1971r. (wtedy to był organizator - biała podkładka, oczywiscie teraz już mam wyższy stopień instruktorski)

raczej kontrowersje moje wzbudza to, że instruktor ZHP - nauczyciel prowadzić chce drużynę w ramach godzin "karcianych", a nienauczyciel w tej samej szkole będzie prowadził drużynę społecznie

hania118-09-2011 13:09:00   [#25]
I dlatego chcesz pozbawić nauczyciela możliwości wykorzystania narzuconych godzin na to, co lubi i co lubią dzieci? U nas zbiórki są w soboty.Ciekawe, ilu masz nauczycieli do dodatkowej pracy w sobotę.
Nie zmienię swojego zdania, choć od lat nie prowadzę drużyny tylko kibicuję swoim dzieciom zaangażowanym w harcerstwo. Bez opiekuna ze strony szkoły nic by nie zrobili, a ile zajmuje to dodatkowego czasu - chyba wiesz.
AnJa18-09-2011 15:14:40   [#26]

godziny karciane mogą być realizowane w sobote tylko pod warunkiem zapewnienia nauczycielowi dnia wolnego za pracę w sobotę

nie wydaje się, by było to zjawisko często

Power418-09-2011 15:15:36   [#27]

obowiązuje 5 dniowy tydzień pracy z KN, za sobotę należy się wolne


Power418-09-2011 15:16:49   [#28]

byłeś szybszy

ciągłe wolne za soboty dezorganizuje pracę szkoły

Wioleta D18-09-2011 18:02:00   [#29]
Właśnie wróciłam z biwaku historycznego Szare Szeregi , który trwał od piątku do niedzieli równe 48 godzin. Gdyby chodziło mi tylko o wyrobienie to tylko jeszcze jeden biwak i kończę wyrabianie godzin karcianych. Ale nie chodzi o to, żebym wyrobiła karciane. W ubiegłym roku miałam ponad 200 godzin spędzonych z harcerzami: na zbiórkach, biwakach, wyjazdach , akcjach charytatywnych , uroczystościach państwowych itp. Nie rozumiem dlaczego części tych godzin, Dyrektor nie może mi zaliczyć jako przepracowanych z 42 artykułu?
hania118-09-2011 18:20:41   [#30]
No właśnie. Gdzie w tym wszystkim jest logika, a gdzie fanatyzm papierologiczny? W takim razie biwak rozliczać tylko za piątek? Zbiórki harcerskie robić w środku tygodnia, gdy dzieci mają basen, języki, szkołę muzyczną...  Koło turystyczne też trzeba rozwiązać, bo w tygodniu po lekcjach  to tylko palcem po mapie...
Może jako OSKKO powinniśmy wystąpić z zapytaniem do MEN, jak w świetle przepisów realizować zajęcia dodatkowe ZGODNIE z zapotrzebowaniem dzieci?
AnJa18-09-2011 18:28:47   [#31]

To nie pytanie do MEN- to pytanie do dyrektora szkoły.

Tylko on zna realia i moze ustalić organizację.

Czas pracy to nie fanatyzm papierologiczny a zdobycz socjalna sprzed 100 lat.

Jeśłi dyrektor zezwala na realizacje karcianek w sobotę- ma obowiazek oddać za to nauczycielowi jakiś dzień wolny.

Jeśli karcianki sobotnie bedą w szkole- ktoś musi szkołę otworzyć- i ten ktoś też ma dzień do odbioru.

Jeśłi dyrektor ma takie mozłiwości oddawania dni wolnych - nauczyciel realizuje karciane w dowolny dzień.

 

 

Wioleta D18-09-2011 19:02:54   [#32]
 Nie muszę wpisywać biwaku. Do dziennika mogę wpisać te rzeczy, które odbywają się w dniach dozwolonych przez prawo np. zorganizowanie wieczornicy poświęconej rocznicy 11 listopada, ognisko w piątkowy wieczór czy konkurs karaoke dla dzieciaków z klas młodszych w czasie kiedy oczekują na gimbus. Biwak to rzecz, która wynika z planu pracy drużyny, ale harcerze mają wiele akcji, które wpisują się również w plan pracy szkoły. Czy to naprawdę taki problem, że z całego roku pracy z drużyną wyciągnę 70 godzin , które dzieciaki spędzają po południu w lesie na grach terenowych ( nie w sobotę ani niedzielę).
jerzyk20-09-2011 16:47:06   [#33]
Minister Katarzyna Hall gościem zjazdu ZHP
Drukuj
Dodany: 4 grudnia 2009, uaktualniony: 4 grudnia 2009

- Ruch harcerski niesie ze sobą ogromne walory wychowawcze, dlatego uważam, że organizacje harcerskie powinny być mocniej obecne w polskiej szkole - powiedziała dziś (4 grudnia) minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podczas zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego w Warszawie.

Na trwającym w dniach 3-6 grudnia 36. Zjeździe ZHP w Warszawie spotkali się delegaci Związku Harcerstwa Polskiego z całego kraju, by podsumować czteroletnią kadencję władz związku, przyjąć uchwały programowe, dokonać zmian w statucie i wybrać nowe władze.

Gościem honorowym zjazdu byli: minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, ksiądz kardynał Józef Glemp oraz minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. W swoim wystąpieniu minister Katarzyna Hall przypomniała, że nowe przepisy prawa oświatowego wprowadzają do szkół ideę indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Szczególnie dodatkowe godziny wpisane do Karty Nauczyciela  mają być przeznaczane na wychodzenie naprzeciw potrzebom i pasjom uczniów. – Działalność w organizacjach harcerskich jest właśnie realizowaniem swoich pasji – powiedziała minister Katarzyna Hall.   

Podczas zjazdu list od marszałka Sejmu przekazała harcerzom poseł Joanna Fabisiak, zaś list od premiera Donalda Tuska odczytał Tomasz Arabski, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kilkudziesięciu instruktorów ZHP otrzymało również odznaczenia państwowe.

 

DYREK20-09-2011 17:28:50   [#34]

"Szczególnie dodatkowe godziny wpisane do Karty Nauczyciela mają być przeznaczane na wychodzenie naprzeciw potrzebom i pasjom uczniów. – Działalność w organizacjach harcerskich jest właśnie realizowaniem swoich pasji – powiedziała minister Katarzyna Hall."

Jedni i drugie zdanie jest prawdziwe.

Czy jednak wynka z tego, że można prowadzić drużynę ZHP w ramach godzin "karcianych" ?

W/g mnie nie.  Wypowiedź pani minister oznacza tylko tyle, że działanie ZHP i cel wprowadzenia godzin "karcianych" jest podobny - umożliwenie realizacji potrzeb dzieci (uczniów)

Prowadzenie drużyny ZHP, LOP, PCK, itp.  nie należy do zadań statutowych szkoły.

 

Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) (...)
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
(........).
hania120-09-2011 21:58:10   [#35]
A moim zdaniem jest celem statutowym szkoły tak samo jak prowadzenie kółka hafciarskiego, kulinarnego czy klubu wolontariusza.
Może trzeba przeanalizować cele statutowe szkoły, żeby uniknąć interpretacji, gdzie kryterium brzmi: MOIM ZDANIEM.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]