Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Do dyrektorów przedszkoli - pilne
strony: [ 1 ]
Jacek W08-09-2011 08:53:52   [#01]

Cześć,

koleżanka poprosiła o pomoc. Ma dziecko w wieku przedszkolnym uczulone na białko jaja kurzego. Poprosiła o przestrzeganie tego zalecenia w żywieniu swojego dziecka i usłyszała, że przedszkole nie ma takiego obowiązku. Czy przestrzeganie prośby rodzica dotyczącego diety alergika jest obowiązkiem przedszkola?

Z góry dzięki za odpowiedzi :) 

grażka08-09-2011 09:14:47   [#02]

Podstawy prawnej nie znam.

Pytanie raczej, na ile jest to możliwe w zbiorowym żywieniu, w przedszkolu nie nastawionym na gotowanie wg różnych diet (w moim mieście było kiedyś jedno takie). Jak uniknąć białka w "kupnych" makaronach, ciastach?

Kwestia także elastyczności przedszkola - i mamy. Oznacza to zamienniki do kanapek, inny kotlet, paczkę ze słodyczami na świeta.

mariwu08-09-2011 14:52:33   [#03]

Nie ma podstawy prawnej, która nakładałaby na każde przedszkole obowiązek dostosowania się do każdej diety (to tak na skróty).

Konkretne przedszkole oferuje taki rodzaj żywienia, na jakie pozwalają mu warunki.

Ale, jak napisała grażka, wszystko zależy od podejscia do tematu. Jeżeli mama informuje o koniecznych wyłączeniach żywieniowych (a przedszkole nie jest w stanie zaoferować specjalistycznej diety) , można szukać różnych rozwiązań:

- dziecko korzysta z wyżywienia oferowanego przez przedszkole, ale personel pamięta, żeby nie nakładać mu na talerz tych składników posiłku, które zawierają zastrzeżone produkty (problem: może powstać dyskusja, jaką odpłatność za posiłki powinno wnosić dziecko, które okazjonalnie nie korzysta ze wszystkich składników posiłku),

- dziecko korzysta z wyżywienia oferowanego przez przedszkole, ale rodzice dostarczają gotowe, konieczne, zamienniki  (problem: a. rodzice muszą znać z pewnym wyprzedzeniem planowany jadłospis, b. do przedszkola powinny być dostarczane nie tylko zamienniki, które dziecko zje, ale także próbki, które należy pozostawić do ewentualnej kontroli sanepidu - a taka próbka, w przypadku np. kotleta/naleśnika dla jednego dziecka to właściwie tyle samo, ile dziecko zje, bo próbki mają określoną gramaturę, c. może wystąpić problem z naliczaniem odpłatności za posiłki),

- dziecko nie korzysta z wyżywienia oferowanego przez przedszkole - posiłki dostarczają rodzice (problem: a. konieczność zapewnienia możliwości przechowywania i podgrzewania dostarczonych przez rodziców posiłków, b. konieczność dostarczenia przez rodziców próbek dla sanepidu, c. problem z naliczaniem odpłatności za żywienie, bo dziecko zjadło posiłek dostarczony przez rodziców, ale podgrzała go na przedszkolnym ogniu przedszkolna kucharka ;-)

Problemy są oczywiście potencjalne :-)

 

 

 

grażka08-09-2011 15:19:19   [#04]
Ty to zawsze tak opiszesz jak trzeba :) ja w skrótach myślowych co najwyżej :)
mariwu08-09-2011 15:28:11   [#05]

Ale Twoje skróty są najlepsze :-)

Ja po prostu gaduła jestem ;-)

grażka08-09-2011 15:29:53   [#06]

No, tośmy się pozytywnie powzmacniały :) Przedszkolanki wszystkich krajów....

Dzięki!

kulka01-06-2016 10:22:20   [#07]

Moje pytanie dotyczy jadłospisu.  Czy macie do każdego posiłku szczegółową rozpiskę ile jest węglowodanów,  białka,  tłuszczy,  cukru,  kalorii?  Jaki przepis reguluje ze do każdego posiłku musi być. Kto to u was robi? Intendentka?  Przeszkolona w tym zakresie? 

Benigna01-06-2016 12:07:12   [#08]

nie ma przepisu, który nakazuje, że ma to być

my mamy program żywieniowy, który to wszystko liczy (węglowodany, białka, tłuszcze, kalorie - można sobie w nim odznaczyć co ma policzyć...)

program obsługuje intendentka

joljol01-06-2016 12:25:31   [#09]

jeżeli jest to dziecko przewlekle chore - potwierdzone zaświadczeniem lekarskim- to placówka powinna dostosować warunki. Podsyłam link do fajnej prezentacji prawnej

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjeo9OuzYbNAhXK7RQKHbgdAWYQFggiMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.poradniapuck.pl%2Fdokumenty%2Fdziecko%2520przewlekle%2520chore%2520w%2520szkole%2520i%2520w%2520przedszkolu.ppt&usg=AFQjCNG43rLpcug0-rHKbJpDC6-UzNY9Nw

kulka01-06-2016 21:10:53   [#10]

Benigna , prześlij jaki to program. I jak drogi...


post został zmieniony: 01-06-2016 21:11:10
aza01-06-2016 21:31:56   [#11]

Przedszkole nie ma takiego obowiązku

Ale-

Kurka tu nie chodzi o obowiązek tylko o dziecko.

Ono i tak już ma pod górkę...

Przy alergii najczęściej jeszcze jakaś nadpoudliwosc wyskakuje

Ja proszę Rodzicòw o monitorowanie jadłospisu na 2 tygodnie do przodu

Jak jest jakis produkt wątpliwy- przynoszą zamiennik

Sanepid umyl ręce.

A dzieciaka żal

joljol01-06-2016 21:46:37   [#12]

U mnie podobnie jak u azy.

Przedszkole spore - 7 grup ale wszystkie sprawy związane ze zdrowiem staram się zawsze pozytywnie załatwić

 

aza01-06-2016 22:00:54   [#13]

U mnie 8 grup plus szkoła..

1200 posiłków dziennie...

Nie podejmę się w tych warunkach zywienia diety eluminacyjnej

Ale we wspolpracy z rodzicami-

Oni tego pilnują

Jak nie pasuje- przynoszà w termosie...

Dla mnie dzieciak jest wazny...

aza01-06-2016 22:10:10   [#14]

Tak samo mam z dzieckiem z pompą insulinową...

Przedszkole moje jest ogólnodostępne.

Dziewczyny się baly..ja teź..

Poszlýsmy na szkolenie

Przeliczanie...wazenie porcji...

Ktoś powiedziałby- zgłupiałyście...nie macie obowiązku..

No nie mamy..

Ale Czarek siedzialby sam w domu gdyby moje nauczycielki nie wyrazilyby zgode na mierzenie jego cukru i podawanie insuliny

A 3 letni dzieciak - kiedy przy niskim cukrze podaję mu glukozę w płatkach to tak mowi...

Mi to nie smakuje... ale muszę to zjeść bo inaczej umrę...

 

Wiecie, co wtedy sie czuje???

I mam wtedy gdzieś wszystkie procedury....

joljol02-06-2016 16:18:36   [#15]

aza:))

aza02-06-2016 20:11:34   [#16]

No co???

malgala02-06-2016 22:49:37   [#17]

a może taki program do przeliczania wystarczy

http://www.tabele-kalorii.pl/

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]