Forum OSKKO - wątek

TEMAT: egzamin z języka ocego
strony: [ 1 ]
edrab05-09-2011 22:07:28   [#01]

Witam!

Mam problem: w naszym Zespole Szkół (sp+ gimn)językiem wiodącym jest angielski- i tego języka dzieciaki uczą się od szkoły podstawowej i później kontynuują go w gimnazjum na poziomie III.1 (9 h w cyklu). Rozumiem, że wszyscy zdają egzamin na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Jednak co z uczniem, który  przyszedł do gimnazjum mając w SP język niemiecki? Cała klasa uczy się go na poziomie III.0 ( 5 h w cyklu) ,  a on? Jaki język ma zdawać na egzaminie i w jakim zakresie?

Proszę o radę

p.s . Najlepsiejszego nowego roku szkolnego!

gosiarad05-09-2011 22:24:58   [#02]

on wybiera (rodzice w deklaracji) czy j. angielski podstawowy czy niemiecki rozszerzony

 

dwalcz06-09-2011 23:37:09   [#03]

uczeń/rodzic dokonuje wyboru języka: jeśli wybierze niemiecki to w tym przypadku pisze poziom podstawowy i rozszerzony jeżeli wybierze angielski to tylko podstawowych (chyba że zna język to może pisać też rozszerzony)

pozdrawiam

Edit07-09-2011 00:08:33   [#04]
Czy jakiś wzór tej deklaracji to się gdzieś pojawił? bo jeśli dobrze pamiętam to rodzic ma ją złożyć do 20 września a dyrektor do 30. 09 zgłosić dalej?
dwalcz07-09-2011 10:00:51   [#05]

znalazłem na forum taki wzór:


…………………, dnia ………………………

DYREKTOR

GIMNAZJUM

……………………………….

…………………………….....

D E K L A R A C J A

Dotyczy: języka obcego nowożytnego, z którego uczeń będzie zdawał część trzecią egzaminu gimnazjalnego

Na podstawie § 35 ust.3 i 4a Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz. 562 ze zmianami)

Deklaruję zamiar przystąpienia mojego syna/córki

……………………………….…………………… ucznia kl. ……..

Nazwisko i imiona

do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie:

podstawowym (III.0) – z języka …………………….

rozszerzonym (III.1) – z języka ……………………….

…………………………………………………..

…………………………………………………..

Podpis rodziców/prawnych opiekunów

UWAGA

  1. (od 1.09.2011 r.) Część trzecia egzaminu gimnazjalnego jest zdawana na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym. Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym i część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym trwają po 60 minut.
  2. Część trzecia egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań dla poziomu III.0.
  3. Uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są obowiązani przystąpić dodatkowo do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań dla poziomu III.1.
  4. Do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym mogą również przystąpić uczniowi), którzy nie spełniają warunku określonego w 3.
  5. Deklarację należy złożyć w terminie do 20 września roku szkolnego w którym odbywa się egzamin.


krystyna07-09-2011 14:37:15   [#06]

na podstawie powyższej deklaracji, umieszczonej w wymianie plików 30.07.2011r. - autor: gera

zrobiłam swoją - i też umieszczam ją w wymianie ;-) 

JarTul07-09-2011 14:45:31   [#07]

Na stornie OKE Wrocław w serwisie dyrektora pojawiły się dwa pliki PDF - niestety serwis dyrektora:
- Deklaracja przystąpienia do części egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego
-Deklaracja / wniosek w sprawie przystąpienia do części egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym ucznia (słuchacza), który ma obowiązek przystąpienia do części egzaminu z języka obcego nowożytnego tylko na poziomie podstawowym

opatrzone opisem:
- Procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu w klasie trzeciej gimnazjum; Projekt - Załącznik nr 1a
- Procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu w klasie trzeciej gimnazjum; Projekt - Załącznik nr 1b



krystyna07-09-2011 14:49:44   [#08]

no to jaja !

właśnie zaczęłam kserować deklaracje, a teraz już sama nie wiem - czy czekać na wzory mojego OKE ???

;-(

wrrrrrr 

JarTul07-09-2011 14:53:45   [#09]
To wygląda na zmiany projektowane przez CKE w "Procedurach organizowania i przeprowadzania egzaminu w klasie trzeciej gimnazjum".
Zresztą logiczne, że w procedurach potrzebne są zmiany w tym zakresie (języka obcego).

post został zmieniony: 07-09-2011 14:54:35
krystyna07-09-2011 15:01:18   [#10]

no tak,

zadzwoniłam do OKE Kraków - i potwierdzili, że "odgórne" wzory deklaracji jutro lub pojutrze ukażą się na sreonach wszystkich OKE.

Teraz podobno wędrują pomiędzy MENem a CKE w celu uzgodnień i akceptacji.

Pani bardzo się zdziwiła, że Wrocław już coś dał, bo "nie powinien" i wg niej mogą to być wzory nad którymi faktycznie pracowali, ale jeszcze nie do końca zatwierdzone.

no to czekamy !

JarTul11-09-2011 20:09:27   [#11]
...i pojawiły się na stronie CKE zaktualizowane "Procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu w klasie trzeciej gimnazjum", a tam wyczekane deklaracje. :-)
CKE... jak zawsze na czas. :-)
krystyna12-09-2011 10:47:34   [#12]

no wreszcie !

a na OKE - cisza.... 

sońka12-09-2011 16:49:28   [#13]
OKE Poznan - jest
krystyna12-09-2011 17:18:19   [#14]

w Krakowie też !

no to jutro ksero w ruch ! :-) 

Anula12-09-2011 19:31:15   [#15]

A jak to rozumiecie?:

"Dyrektor szkoły zobowiązany jest do zapoznania rodziców (prawnych opiekunów) uczniów lub słuchaczy z możliwymi dostosowaniami warunków i form egzaminu nie później niż do 15 września roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin". Czy ogólnie jak możemy dostosować, czy dla konkretnego ucznia jak dostosujemy sprawdzian/egzamin?

Tera12-09-2011 20:30:24   [#16]

Ogólnie raczej. To jest taki ostatni dzwonek przed............

 

 


post został zmieniony: 12-09-2011 20:31:50
Anula13-09-2011 09:37:44   [#17]

wg mnie to chyba nie ogólnie bo:

"W przypadku rezygnacji z prawa do zdawania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formach dostosowanych do dysfunkcji ucznia (słuchacza), rodzic (prawny opiekun) ucznia lub słuchacz składa dyrektorowi szkoły pisemne oświadczenie o rezygnacji w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym uczeń (słuchacz) przystępuje do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego".


marmar4913-09-2011 11:03:01   [#18]

Anula 

z jakiego rozporządzenia jest ten cytat

krystyna13-09-2011 12:12:34   [#19]

z procedur egzaminacyjnych

http://www.cke.edu.pl/images/stories/0000_12_Komunikaty/procedury_gimnazjum_a.pdf

kryśka213-09-2011 13:30:16   [#20]
Ja natomiast mam taki problem: uczeń w szkole podstawowej dwujęzycznej - obowiązkowy język angielski i język niemiecki. W gimnazjum kontynuuje język niemiecki w grupie zaawansowanej, angielski w grupie podstawowej. Czy język angielski może zdawać tylko na poziomie podstawowym, czy w obu językach musi zdawać poziom rozszerzony?  
sstan13-09-2011 14:16:31   [#21]

To i ja dodam swoje wątpliwości.

 Od 2 lat (od czasu ostatniej reformy) w gimnazjum są obowiązkowe 2 języki (różnią się wymiarem godzin).

1. Czy to oznacza, że uczeń ma do wyboru: jeden z tych, które się uczył ?

2. Jeśli wybierze ten który kontynuuje, to musi pisać rozszerzony ?

3. Jeśli wybierze ten, który zaczął w gimnazjum, to będzie pisać podstawowy lub (jeśli zechce) to rozszerzony ?


Czy ja to dobrze rozumiem, bo siedzę nad rozporządzeniem ponad godzinę i mam coraz większe wątpliwości ?


krystyna13-09-2011 14:59:46   [#22]

wg mnie, 3 x tak !

mam tylko wątpliwość, jeżeli chodzi o deklaracje opracowane przez CKE:

1. druk 1a - dotyczy wyboru języka i dostają go wszyscy i oddają wszyscy

2. druk 1b - dotyczy zamiaru przystąpienia do części rozszerzonej - na wszelki wypadek dostają go wszyscy, ale oddają tylko ci uczniowie, którzy taki zamiar mają

 (bo dotyczy on tylko tych, którzy na druku 1a wybiorą ten język obcy, który nie jest kontynuacją oraz uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim)

czy tak ?

 No i jeszcze "trzyznakowy kod ucznia", który umieszczono na obu drukach, ale na 1a wypełnia go dyrektor, a na 1b rodzic ???? - o co chodzi ???

zemi13-09-2011 17:40:30   [#23]

krystyno, gdzie jest o tym, że z upośledzeniem lekkim zdaje tylko poziom podstawowy?

na pewno bym znalazła, ale szybciej zapytać :)))))

krystyna13-09-2011 18:09:40   [#24]

§ 38. rozp. o ocenianiu

5. Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym, o której mowa w § 42 ust. 2d.

6. Uczniowie, o których mowa w ust. 5, mogą przystąpić do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym, o której mowa w § 42 ust. 2d.

ewapr13-09-2011 19:20:33   [#25]
Czy liczyć się będzie przy rekrutacji (czerwiec 2012) wynik egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym, czy jeszcze się nie będzie liczyć? Gdzie to jest napisane? Proszę o pomoc. Rozszerzony ma liczyć się od roku szk. 2018/2019. Co z podstawowym?
krystyna13-09-2011 20:06:51   [#26]

 Na razie jest tak, że nie wliczało się do r. 2011/2012:

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 31, poz. 208) w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, na rok szkolny 2009/2010-2011/2012, do liczby punktów, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, nie wlicza się liczby punktów możliwych do uzyskania za część trzecią egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, dotyczącą wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.

--------------------

no to w r. 2012/2013 powinno być tak:

§ 8. 1. O przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum decydują kryteria zawarte w statucie szkoły, uwzględniające:

4) liczbę punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, zawarte w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu, o którym mowa w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem ust. 5;

------------------------------

a zaświadczenie zawiera wyniki egzaminu gimnazjalnego z:

5a. Wyniki egzaminu gimnazjalnego są wyrażane w skali procentowej i skali centylowej dla zadań z zakresu:

1) języka polskiego;
2) historii i wiedzy o społeczeństwie;
3) matematyki;
4) przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii;
5) języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym;
  6) języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym - w przypadku gdy uczeń (słuchacz) przystąpił do części trzeciej egzaminu    gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym.

 -------------------------------------------------------------------------

ale pkt 6 (poziom rozszerzony) wchodzi faktycznie od r. 2018/2019:

§ 6. Wyniki części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym, o których mowa w § 48 ust. 5a pkt 6 rozporządzenia wymienionego w § 1 niniejszego rozporządzenia w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, po raz pierwszy brane są pod uwagę, począwszy od rekrutacji uczniów do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2018/2019.




ewapr13-09-2011 20:26:11   [#27]

Dziekuję Krystyno.

Hmm.....  Maturzysta musi zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a gimnazjalista tak dobrze nie ma. Większość z nich obowiązują dwa poziomy.

Jeśli sześć lat uczył  się języka obcego  i zawsze miał co najwyżej ocenę dopuszczającą, to na pewno sobie poradzi z rozszerzeniem...  ?  Ambitne MEN.


JarTul13-09-2011 20:31:22   [#28]
Do #25:
Jeżeli pani minister zmieni przepisy, to wyniki egzaminu gimnazjalnego z języka obcego będzie brany pod uwagę przy rekrutacji. Ale biorąc pod uwagę, że przed nami wybory, to pewnie takie zmiany w przepisach zostaną zapomniane. ;-)
graraz14-09-2011 10:05:21   [#29]
Czy zatem wynik egzaminu z języka obcego będzie liczył się w tym roku w rekrutacji czy nie?
JarTul14-09-2011 11:02:11   [#30]
Przeczytaj jeszcze raz #28... i zapytaj Ministra Edukacji.
krystyna14-09-2011 11:36:21   [#31]

a dlaczego się mam pytać ministra ?

przecież zgodnie z rozp. MEN o przyjmowaniu .... "niewliczanie" pkt z języka obcego zakończyło się w rekrutacji na rok 2011/2012 !

no to teraz rozpocznie się "wliczanie" części podstawowej.

chyba, że MEN wydłuży okres "niewliczania". 

JarTul14-09-2011 16:50:40   [#32]

Mea culpa.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 31, poz. 208) w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, na rok szkolny 2009/2010-2011/2012, do liczby punktów, o której mowa w §8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, nie wlicza się liczby punktów możliwych do uzyskania za część trzecią egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, dotyczącą wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.

Teraz zatem trzeba czekać na odpowiednie regulacje w zarządzeniu właściwego kuratora oświaty.

krystyna14-09-2011 16:52:28   [#33]

no.

co też napisałam w   [#26]

;-) 

JarTul14-09-2011 16:57:06   [#34]
I cóż mogę rzec... mea culpa ;-)
małgosia1114-09-2011 17:23:39   [#35]

....w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, na rok szkolny 2009/2010-2011/2012, do liczby punktów, o której mowa w §8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, nie wlicza się liczby punktów możliwych do uzyskania za część trzecią egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, dotyczącą wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.

 a czy nie jest to tak  - rekrutacja na rok szkolny 2011/2012 już się zakończyła,

więc przy rekrutacji na rok 2012/2013 powinno być tak, jak wkleiła Krystyna - język obcy na poziomie podstawowym?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]