Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy wszystkie dane powinnam udostępnić OP?
strony: [ 1 ][ 2 ]
aggra09-08-2011 13:45:43   [#01]
Szukam informacji na temat danych, których ujawnienia ma prawo zażądać ode mnie wójt. Otrzymałam pismo zobowiązujące mnie do podania imiennych list nauczycieli wraz z kwotami dodatku motywacyjnego i zastępstw w mijającym roku szkolnym oraz planowanego zatrudnienia nowych pracowników. Czy nie przekroczę prawa, podając takie informacje? 
rzewa09-08-2011 13:50:59   [#02]

otrzymałaś polecenie na piśmie?- powinnaś je wykonać, uprzedzając wójta o swoich wątpliwościach

możesz też przejrzeć stronę GIODO

moim zdaniem Ty możesz (zwłaszcza w odpowiedzi na pisemne polecenie wójta) te dane podać -> to wójt będzie musiał w razie kontroli wykazać, że ma prawo je mieć. Na pewno wójt musi taki zbiór danych zarejestrować w GIODO, a jeśli już ma zarejestrowany, to rozszerzyć go o dane, których do tej pory nie posiadał

aggra09-08-2011 14:12:13   [#03]
Czytałam wiele opinii na stronie GIODO, jednak pewności nie miałam. Przekażę żądane informacje, bądź co bądź szef każe;), wahałam się w związku z podaniem części zarobków nauczycieli. O swoich wątpliwościach wspominałam wójtowi już wówczas, gdy otrzymałam tylko odręczną notatkę. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam jeszcze wakacyjnie.
hanabi10-08-2011 08:26:23   [#04]

według mnie;)

przekazanie tych danych będzie złamaniem prawa, a odpowiedzialność za to  obciąży  przekazującego, a nie żądającego ich   przekazania


tutaj, gdzieś w punkcie 5 jest podpowiedź

http://www.enigma.com.pl/pliki/publikacje/giodo_zatrudnienie.pdf


poprosiłabym w oficjalnym piśmie o wskazanie podstawy prawnej, nie kopiąc się z koniem, napisałabym bardzo uprzejmie wykazując swoje zatroskanie o ewentualne złamanie przepisów prawa:) 


aggra10-08-2011 11:31:26   [#05]

Zastanawiam się nad napisaniem do wójta z prośbą o wyjaśnienie lub gminnego radcy prawnego o opinię w tej sprawie. Rozmowa bezpośrednia i wyłożenie moich wątpliwości nic nie dało...

Aha, czas na wypełnienie zobowiązania mam do 17 sierpnia, więc może uda mi się wcześniej niejasności rozstrzygnąć do końca.

DYREK11-08-2011 11:47:30   [#06]

może się przyda:

http://www.doradcadyrektora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=526:
ochrona-danych-osobowych-w-placowkach-owiatowych&catid=221:dyrektora-kontrola&Itemid=69

aggra11-08-2011 12:09:25   [#07]
Dziękuję za link. Gromadzę, czytam, uczę się. Umna będę ;)
Ewa123e30-08-2011 21:35:17   [#08]
Wójt zażyczył sobie (telefonicznie) przekazania akt osobowych nauczycieli do gminy. Na moją prośbe o podanie pp nie odpowiada. Stwierdził tylko, że on utrzymuje szkoły a nauczyciele to jego pracownicy. Nie pomogły tłumaczenia (korzystałam z linku powyżej) i moje przekonywania o wydanie polecenia na piśmie.
Marek Pleśniar30-08-2011 22:42:22   [#09]

rzewa ma rację

nie kopcie się z koniem

hanabi31-08-2011 07:40:17   [#10]

a może uda się nie przekazać teczek akt osobowych w całości,  a tylko interesujące wójta informacje?

powiedz, że chętnie przekażesz;) zapytaj o jakie dane w szczególności chodzi i napisz pismo zaczynające się od " w związku z telefonicznym poleceniem ....przesyłam" 

wójt dostanie co go interesuje, a teczki akt osobowych zostaną w szkole

nadal uważam , że to złamanie prawa

stoner31-08-2011 07:47:53   [#11]

Moim zdaniem ma prawo, ale w trybie kontroli. Jeśli chodzi o ochronę danych osobowych to powinno być przez dyrektora upoważnienie do przetwarzania danych (dla Wójta lub którejś osoby z Urzędu).

Art. 34a.

1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2. W zakresie wymienionym w ust. 1 nadzorowi podlega w szczególności:
1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem;
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki.
rzewa31-08-2011 08:24:57   [#12]

hm... prawo prawem, ale przewaga jest po stronie wójta :-(

(przestałam być dyrektorem z powodu odmowy przekazania teczek (akt osobowych z dokumentami nie zawartych w nich informacji :-)) - opierałam się prawie 3 lata, ale jak KO wzięło stronę wójta to poległam... :-O)

ale nadal uważam, że przechowywanie akt osobowych pracowników poza zakładem pracy (przez inny podmiot) jest niedozwolone prawnie

hanabi31-08-2011 08:34:17   [#13]

#11

stoner, przecież nawet w sprawdzenie prawidłowości dysponowania środkami budżetowymi i przestrzeganie procedur BHP mozna sprawdzić BEZ wynoszenia ze szkoły całych teczek akt osobowych:)


tym bardziej, że kontrola , o której wspominasz powinna przyjść do placówki


stoner31-08-2011 09:26:38   [#14]
Nic nie mówiłem o przesyłaniu teczek do Urzędu, moim zdaniem powinni przyjść do szkoły, bądź też zażyczyć sobie ksero.
hanabi31-08-2011 09:38:55   [#15]
ksero czego?
stoner31-08-2011 10:01:57   [#16]
Akt osobowych, bądź też ich części - jak każdy organ kontrolny.
izael31-08-2011 10:15:33   [#17]

ale ksero oddane do OP to też udostępnianie danych

na jedno wychodzi

moim zdaniem organ może żądać danych dotyczących zarobków, bo on daje kasę

ale nie w przypisaniu do osoby z imienia i nazwiska, tylko jako zestawienie danych

i tak podałabym dopisując informację, że pozostałę dane są chronione ustawą

 

w tym rozważaniu ważne jest niestety to, co napisała rzewa

prawo prawem, ale przewaga jest po stronie wójta :-(

i, choć hanabi ma rację z tym pismem, to obawiam się, ze często takie subtelności nie robią na OP żadnego wrażenia

na szczęście mój OP rozumie, co to jest ochrona danych osobowych:)

Ewa123e01-09-2011 19:24:26   [#18]

Przekazałam teczki wójtowi za potwierszeniem odbioru przecież . Jak zauważył Marek nie będę się kopac z koniem. Zresztą mam coraz mniej do powiedzenia- wójt poleca zatrudniac nauczycieli i pracowników administracji, brak kasy na wszystko.

Tak się zastanawiam co ja tu robię? Koo będzie kontrolowany ja czy op, czy op napisze informację do ko w sprawie wyników egzaminów.  

Jak zauważył Stoner " Art. 34a.

1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2. W zakresie wymienionym w ust. 1 nadzorowi podlega w szczególności:
1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem;
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki."
Op już kontroluje środki budżetowe przekazywane szkole ile wyproszę, ile kupię za własną kasę (tylko niezbędne środki), ile czekam na zwrot pieniędzy, ile otrzymuję telefonów z prośbą o zapłte faktur (media, opał), ile pism przedsądownych to cóż może jeszcze kontrolowac?
stoner01-09-2011 19:41:34   [#19]

Jestem przedstawiciel OP , więc przedstawię sytuację od drugiej strony.

Wzrost standardu finansowego subwencji oświatowej nie dognił nawet wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, a gdzie  dopiero mówić o kosztach utrzymania szkół, obsłudze.

Dodatkowo nakłada się na to JDU,obowiązek zatrudniania specjalistów itp.

Trudno się dziwić że samorządy szukając oszczędności wchodzą z butami do szkół.

Ewa123e01-09-2011 19:58:30   [#20]
To nie jest całkiem tak. Moja szkoła sama się utrzumuje a op zabiera mi z subwencji sporo kasy - nie dokładając ZŁOTÓWKI. Co ja bym zrobiła gdyby mi chociaż zostawili subwencję. A o ZFŚS  już nie wspomnę (zaległośc ponad 100 tyś.) 
stoner01-09-2011 20:12:28   [#21]
Ale pewnie OP ma dużo małych szkółek do których musi dokładać, a których nie ma odwagi zlikwidować.
slos03-09-2011 18:41:16   [#22]
Ewo123e, jeżeli to prawda, to sprawa dla RIO i prokuratury. Mam nadzieję,że inkryminowane organy zagladają na to forum i podejma właściwe działania wobec elementów sprawujacych władzę.
Marek Pleśniar03-09-2011 18:46:22   [#23]
niestety jedynym ukaranym ewentualnie będzie tu dyrektor. Subwencja nie jest dzielona według tego co sobie policzy dyrektor. Natomiast udostępnienie danych organom zewnętrznych jest winą dyrektora.
DYREK04-09-2011 10:39:37   [#24]

Z orzecznictwa GIODO (2005r.)

Obowiązek przekazywania przez dyrektorów szkół organom gmin pełnych akt osobowych pracowników zatrudnionych w szkołach

Na podstawie uchwały Gminy wymagano od szkół przekazywania pełnej dokumentacji kadrowej gminnemu referatowi Oświaty.

W ocenie GIODO działanie nie ma uzasadnienia. Żaden z przepisów ustawy nie daje prawa organom uprawnionym do sprawowania nadzoru do przejmowania kompetencji dyrektora szkoły, jako pracodawcy zatrudnionych osób



Brak kasy.

Wójt "ręcznie steruje" szkołą.

Dyrektor jest od ponoszenia odpowiedzialności.

OP!

Nie idźcie tą drogą!

slos04-09-2011 15:32:44   [#25]
#23 zrozumiałem Ewę, że chodzi o subwencję przyznaną (nie naliczoną i wymarzoną przez dyra) zgodnie z prawem i wagami dla gminy, a przeznaczaną na inne cele niż oświata :-)
Ewa123e04-09-2011 16:32:07   [#26]

Niestety taka jest rzeczywistośc od dobrych kilku lat. Wiem, że szkoły dla op to najgorsze zło jakie istnieje na terenie gminy. Nie przynosi dochodu a tylko generuje straty. Każdy z rodziców chce miec szkołę blisko ale ważniejsza jest droga itd. Jestem młodym (stażem) dyrektorem ale już mam dośc "załatwiania" wszystkiego i liczenia na rodziców i nauczycieli. Czasem jak czytam Wasze posty np. o pięknych kolorowych szafkach dla dzieci, o doborze kolorów ścian w klasch, o pięknych łazienkch to mnie.....z zazdrości skręca. Chciałabym miec subwencję przyznaną, wykonac kilka pilnych remontów w szkole dla moich dzieci, zakupic pomoce dydaktyczne (nie tylko kredę) zrekompensowac trudy związane z liczebnością klas.

Ewa123e04-09-2011 16:46:06   [#27]
Muszę jeszcze wspomniec, że nie stało się to w ostatnim czasie. Taki stan rzeczy zastałm i mój wójt.  Mam jednak cały czas nadzieję, że chociaż trochę sytuacja się zmieni.  
Ewa123e04-09-2011 17:15:02   [#28]
znowu wtrącam trzy grosze- dużo do myślenia dały mi słowa rzewy

"hm... prawo prawem, ale przewaga jest po stronie wójta :-(

(przestałam być dyrektorem z powodu odmowy przekazania teczek (akt osobowych z dokumentami nie zawartych w nich informacji :-)) - opierałam się prawie 3 lata, ale jak KO wzięło stronę wójta to poległam... :-O)"

Wiem, że w większości szkół jest taka sytuacja, no cóż mamy kryzys.

Nassssy04-09-2011 17:47:19   [#29]

Przewaga jest po stronie wójta tylko do wyborów. Rodzice twoich uczniów to głosy na które liczy.

Warto prowadzić czytelną politykę informacyjną. Nie możesz liczyć na współpracę z OP, wesprzyj się na radzie rodziców, lokalnych partnerach... Niech Cię wspierają np w korespondencji z wójtem. 

Szkoły są świadectwem działań gminy. Jak oceniają to twoi rodzice? Czy wie o tym wójt? Może warto aby się dowiedział? To długofalowe działania ale skuteczne. 

Ewa123e04-09-2011 19:30:51   [#30]
Dziękuję za rady. Tak też postąpię.
Marek Pleśniar04-09-2011 19:50:03   [#31]

a skąd Kullega wie czy rodzice/wyborcy nie są cali szczęśliwi, że gmina pozna (ba - nawet upubliczni) zarobki tych nauczycieli, którzy przecież, zdaniem wielu Polaków, "pracują 18 godzin tygodniowo"?

wyborca to stwór chimeryczny

joljol03-10-2011 18:07:53   [#32]

dziś dostałam pismo z przekazaniem do op listy z adresami dzieci naszych rodziców w celu zebrania informacji na temat funkcjonowania placówki (wysłanie ankiety do rodziców)

jeżu, jeżu!!!!!!!!! poczytalam już troche ale wychodzi mi na to, że nie ma żadnych podstaw prawnych  (op jak pp przytoczył całą ustawę o ochronie danych osobowych)

pomóżcie, proszę  











post został zmieniony: 03-10-2011 18:08:45
joljol03-10-2011 20:57:29   [#33]
i nic, mądre głowy, nie podpowiecie?
dyrlo03-10-2011 21:02:38   [#34]

Ale co Ci poradzić. Jakoś nie rozumiem dlaczego OP nie zwoła zebrania i nie wręczy tych ankiet na zebraniu.

Raczej nie masz prawa podawać adresów, ale już sama nie wiem - mnie ta Ochrona Danych Osobowych .....

aggra03-10-2011 21:54:30   [#35]
A może OP przekaże szkole owe ankiety i tą drogą dotrą do kogo trzeba? Oszczędzą na znaczkach...
Marek Pleśniar04-10-2011 12:55:40   [#36]

jedynym legalnym wyjściem jest przeprowadzenie tej akcji przez szkołę i przekazanie wyników OP

a ja myślałem, że polskie samorządy już się sprofesjonalizowały przez te prawie 20 lat

grażka04-10-2011 13:22:48   [#37]
A to OP nie ma tych informacji w swojej bazie? Po rekrutacji? Przecież w zgłoszeniach dziecka wpisuje się adresy.
dyrlo04-10-2011 17:06:31   [#38]
Rzeczywiście - mój OP ma bo mamy nabór elektroniczny w powiecie. Może dlatego mnie nikt o adresy nie prosi - hiha ;-)
Jacek W05-10-2011 08:21:13   [#39]

A OP może przetwarzać takie dane do celów innych, niż rekrutacja? ;)

dyrlo05-10-2011 12:19:38   [#40]
Aaaaaa, fakt jest na karcie, że tylko dla celów rekrutacyjnych...
Marek Pleśniar05-10-2011 12:45:01   [#41]
ano własnie
joljol05-10-2011 18:22:03   [#42]

wystąpiłam z zapytaniem do GIODO

a mój op chce zbierać drogą ankietową opinie o mojej pracy przy okazji mojej oceny - ja wystąpiłam

zapytał już rp, rr, zopo i jeszcze chce spytać wszystkich rodziców

gdy odesłałam ich do jeszcze świeżego raportu z ewaluacji zewnętrznej, stwierdzili, że to nie są wiarygodne dane

jeżeli ocena nie będzie po mojej myśli to odwołam się i jednocześnie pójdę z tym dalej - nie wiem jeszcze gdzie ale tak tego nie zostawię

Marek Pleśniar06-10-2011 21:57:59   [#43]

musicie mieć bardzo szczęśliwą gminę, z rozwiązanymi wszystkimi problemami gminnymi, świetnymi drogami, zadbanymi placówklami, nakarmionymi głodnymi i zlikwidowanym bezrobociem


tak mniemam, skoro ludzie w OP mają czas na te wszystkie ankiety, badania i równoległy do ewaluacji zewn. nadzór;-)

hanabi07-10-2011 12:32:20   [#44]

no Jolu, to Ci się OP trafiło:)

burmistrz Ci się zmienił?

joljol07-10-2011 21:38:45   [#45]

oj, szczęśliwa to ja jestem dzisiaj, że sesja trwała tylko 2 godziny a nie 5 jak ostatnio

czyż nie jest pełnią szczęścia spędzanie piątkowego popołudnia (od 16) w taki sposób?

elkap07-10-2011 22:06:12   [#46]
Marku, w niektórych organach prowadzących wystarczy, że dyrektor był wybrany za kadencji poprzednika - konkurenta politycznego, a wtedy znajdzie się czas na wymyślanie czegokolwiek, co utrudni takiemu dyrektorowi życie. Do niedawna myślałam, że to niemożliwe, ale obecnie przekonuję się niestety, że całkiem realne. 
gosiaes201-03-2012 20:58:58   [#47]

OP (czyt. wójt) chce listę z pełnymi danymi (imiona i nazwiska rodziców oraz ich adresy zamieszkania) uczniów spoza obwodu szkoły.

Czy żądać tej prośby na piśmie i czy mogę takie dane udostępnić???????

DYREK01-03-2012 21:12:11   [#48]
Tylko polecenie pisemne, dalej jak w #02
joljol01-03-2012 21:21:07   [#49]

nie, nie możesz udostępnić,

mogę ci przesłać odpowiedź GIODO, która dotyczyła mnie - czekałam na nią 3 miesiące ale jest

poczytaj wyżej moje posty 

gosiaes201-03-2012 21:27:13   [#50]

cho.....................a jestem wściekła na siebie, już im dałam listę dzieci z adresami, a oni chcą jeszcze pełne dane rodziców!!!!!

Coś mi się to od początku nie podobało, ale przy tej drugiej prośbie już się dłużej zastanowiłam....

joljol, czy możesz mi przesłać odpowiedź GIODO - na pewno będzie dla wójta zaskoczeniem!!!!!

strony: [ 1 ][ 2 ]