Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opinia o uczniu
strony: [ 1 ]
alekchmiel31-05-2011 10:27:04   [#01]

Witam

Czy w świetle obowiązujacego obecnie prawa zwłaszcza o ochronie danych osobowych dyrektor moze odmówic rodzicowi wydania opini o jego dziecku / np opinia  jest ona potrzebna dla PPP/.

Marek Pleśniar31-05-2011 10:36:10   [#02]

"wydania" czy "wystawienia" opinii?

----

Tak czy owak: wszystkie dokumenty dotyczące tego dziecka a istniejące w szkole  powinny być dostępne prawnym opiekunom i w dodatku musicie im to skserować/wydrukować gdy poproszą :-)

alekchmiel31-05-2011 10:37:19   [#03]
oczywiście wystawienia
Marek Pleśniar31-05-2011 10:39:33   [#04]

właśnie do mnie dotarło że moje pytanie niczemu nie służy:-) Jesli w Waszych kompetencjach leży wystawienie jakowejś opinii na użytek poradni, to wystawiacię ją.

a prawny opiekun ma prawo jej otrzymania

to działa w jedną stronę - Wy do niczego nie macie prawa:-)

DYREK31-05-2011 17:14:45   [#05]

 wątek:  wydanie opinii

 

istotny jest cel wydania opinii

często opinia jest wykorzystywana w sądzie rodzinnym przez "walczących" rodziców

lepiej wtedy poczekać na wniosek sądu i przesłać tam opinię


post został zmieniony: 31-05-2011 17:21:01
Agasko31-05-2011 18:17:19   [#06]
Z opiniami lepiej być ostrożnym- szkoła w ogóle nie wydaje opinii, tylko informacje o uczniu. Podaje się  fakty- bez komentarzy, np. uzyskane oceny, frekwencję. Z tego, co pamiętam, na wniosek sądu albo policji. Do poradni można, ale nie trzeba; a jeśli - to rodzaj formularza z zaznaczeniem np. rodzajów popełnianych błędów czy tempa pracy. Zalecam ostrożność w słowach- lepiej powiedzieć mniej niż za dużo. 
ankate01-06-2011 16:38:38   [#07]
Uczennica składała dokumenty do gimnazjum katolickiego, potrzebna była opinia katechety "w temacie" czyli na temat praktyk religijnych. O opinię wystąpili rodzice celem dostarczenia jej do szkoły i co wtedy?
rzewa01-06-2011 16:49:04   [#08]

Są dwie drogi:

1. rodzice zwracają się do szkoły o opinię podając cel, dyrektor prosi katechetę o napisanie tej opinii, katecheta podpisuje ją jako ten co sporządził opinię (z lewej strony), a dyrektor podpisuje ją (z prawej strony) w imieniu szkoły i stawia pieczątkę adresową

2. rodzice zwracają się do proboszcza o wydanie takiej opinii w takim celu, proboszcz wydaje opinię również w porozumieniu z katechetą

katecheta, tak jak dyrek ma podwójną zwierzchność ;-))

ddorota22-12-2011 10:06:38   [#09]
Dostałam z MOPS-u list, w którym zwracają się o podanie informacji o ocenach ucznia oraz kontaktach opiekuna ze szkołą (uczeń przebywa w rodzinie zastępczej). MOPS nie podał żadnej podstawy prawnej, czy muszę podać takie informacje? 
Annax22-12-2011 10:33:32   [#10]
Czegoś chyba nie rozumiem. A dlaczego niby szkoła nie może podać takich informacji np MOPS-owi, OPS-owi? Przecież to instytucje, które muszą zbierać tego typu informacje w różnych sytuacjach po to aby zainterweniować, zadziałać na korzyść dziecka, czasem rodziny. Dziecko w placówce jest sporo czasu, placówka siłą rzeczy ma przez to informacje, które wiele mogą powiedzieć  choćby właśnie o sposobie sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym w rodzinie zastępczej. Dostajemy pisma z prośbą o takie informacje czasem od PCPR-ów, czasem od kuratorów sądowych. wiem, że zawsze są to ich wspólne działania. Już w kilku przypadkach to właśnie informacja od nas pozwoliła zmienić na lepsze sytuację dzieci.
ddorota22-12-2011 10:42:55   [#11]

mam wątpliwości bo:

1. ochrona danych,

2. opinia prawnika, że tylko na wniosek sądu mogę podawać takie informacje

Annax22-12-2011 11:00:05   [#12]
Czasem mam wrażenie, że znów wylewamy dziecko z kąpielą.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]