Forum OSKKO - wątek

TEMAT: porozumienie czy od razu wypowiedzenie
strony: [ 1 ]
majdan23-05-2011 17:24:30   [#01]

Nauczyciel kontraktowy od 2008 r. na umowe na czas nieokreślony na 18/18. Corocznie, w zwiazku z mniejszą liczbą godzin otrzymywał porozumienie zmieniające, odnoszące sie do umowy z 2008r. (czyli cały czas miała prawo do 18/18). W tym roku nie chce juz dawac mu porozumienia tylko wypowiedzenie warunków umowy i zaproponowac od nowego roku liczbe godzin 14. Czy powinienem dac i w tym roku porozumienie czy moge dac wypowiedzenie?

czuje coś ze nauczyciel odwoła się od tego wypowiedzenia do sądu pracy, bo może za rok bedzie wiecej godzin a takie wypowiedzenie pozbawia go przecież tych gwarantowanych 18.

I jeszcze jedna sprawa, nauczyciel nalez do związków zawodowych, nie jest pracownikiem chronionym, czy musze zawiadomic zz. o zamiarze wypowiedzenia?

dyrlo23-05-2011 17:33:03   [#02]

1. Należało już dawno dać wypowiedzenie, teraz też można (ale najlepsze jest porozumienie stron)

2. ZZ musisz zawiadomić nawet jeśli nie jest chroniony... każdy ruch kadrowy musisz zawiadamiać ZZ. Jutro wyślij bo przegapisz terminy, ZZ ma 7 dni na odpowiedź i dopiero jak odczekasz te 7 dni to możesz wręczyć wypowiedzenie.

rzewa23-05-2011 17:36:10   [#03]

on już nie jest pełnozatrudniony - to porozumienie (o ile nie było w nim napisane, że dotyczy tylko roku szkolnego) jest na stałe - na stałe zmienia warunki umowy

zaproponuj znowu porozumienie zmieniające (w żadnym razie nie pisz, że na rok szkolny, tylko że od 1.09 ma wymiar 14/18 z proporcjonalnym wynagrodzeniem i tyle)

majdan23-05-2011 17:45:52   [#04]

porozumienia zawsze były tylko na rok szkolny, czyli jest pełnozatrudniony?

a co miała na myśli dyrlo pisząc, ze wypowiedzenie powinienem dac już wcześniej to jest jakiś termin, czy można jeszcze dac do końca maja?

a jak zaryzykuje i dam mu wypowiedzeni i on sie odwoła to jakie ma szanse na wygraną?

a i jeszcze jedno jak nie zawiadomię związków, czy moge jeszcze dac wypowiedzenie, czy tylko porozumienie?

HELP!, NIE MAM JUZ CZASU MAJ SIĘ KOŃCZY

post został zmieniony: 23-05-2011 17:48:22
dyrlo23-05-2011 18:13:13   [#05]
Wypowiadaj! Ale jutro od rana do zz. Jak nie będzie zawiadomienia zz przegrasz w sądzie pracy.
rzewa23-05-2011 18:35:05   [#06]

zaproponuj porozumienie, tylko nie pisz, że na rok szkolny (ale nie mów nic na ten temat :-))

jak podpisze to ok, a jak nie to wypowiesz, ale po zawiadomieniu zz-tów (zz-ty mają 5 dni na odpowiedź)

majdan23-05-2011 18:38:47   [#07]
jednemu nauczycielowi z mianowania dałem już wypowiedzenie warunków umowy z art 20 KN jeszcze przed zatwiedzonym arkuszem? czy mogłem tak zrobi, czy nauczyciel mioze sie odwołac do sądu? i co najgorsze nie podałem ilości godzin do ilu ograniczam.
post został zmieniony: 23-05-2011 18:42:32
rzewa23-05-2011 18:42:15   [#08]

zawsze może się odwołać

nie powinieneś tak robić, ale zrobiłeś i już przepadło - może to mieć znaczenie, a może nie mieć... teraz już tego nie zmienisz i najlepiej nic z tym nie rób, bo możesz tylko popsuć - musisz się zachowywać tak, jakbyś wszystko zrobił tak jak należy i w razie sprawy w sądzie bronić swego stanowiska

nie bardzo rozumiem co dałeś: czy wypowiedzenie z art 20 czy ograniczenie z art 22 ust 2 KN? nic innego dać nie mogłeś...

post został zmieniony: 23-05-2011 18:44:25
majdan23-05-2011 18:48:23   [#09]
wypowiedzenie warunków umowy o pracę . o treści: ... wypowiadam Panu dotychczasowe warunki pracy..... i proponuje nowe  z art. 22KN, ale nie napisałam ile tych godzin na przyszły rok szkolny.
majdan23-05-2011 18:51:24   [#10]
a wracając do kontraktowego, mam zgode OP na utworzenie 1 klas liceum ekonomicznego od 1.09.2011 i może dla tego kontraktowego będzie więcej godzin to moze nie dawac wypowedzenia tylko porozumienie zmianiające, bo jak mu dam wypowiedzenie to w sadzei będzie udowadniała ze są mozliwości zapewnienia mu w przyszłości etatu a ja mu ograniczam wypowiedzeniam.
rzewa23-05-2011 18:55:56   [#11]

hm... takiego czegoś to nie ma bo albo ograniczenie (z podaniem do ilu godzin) albo wypowiedzenie (czyli rozwiązanie stosunku pracy) albo 2 w jednym, czyli jednoczesna propozycja ograniczenia wraz w wypowiedzeniem w przypadku braku zgody

czyli proponujesz ograniczenie, ale jeśli Ci n-l nie odpowie w ciągu np 5-14 dni (lub od razu), że przyjmuje to jest to równoznaczne z wypowiedzeniem na podstawie art 20 ust 1 KN

nie jest to wypowiedzenie warunków (art 42 k.p.) bo ten przepis nie dotyczy n-li zatrudnionych przez mianowanie, nie jest to też zmiana umowy o pracę, bo taki n-l nie pracuje na podstawie umowy o pracę - zatrudnienie na podstawie mianowanie jest pozaumownym stosunkiem pracy - nie ma umowy tylko jest akt mianowania

majdan23-05-2011 19:03:05   [#12]

post został zmieniony: 23-05-2011 19:16:54
majdan23-05-2011 19:20:25   [#13]
podnoszę post [#10]
irekm123-05-2011 20:34:31   [#14]
Chcialbym się upewnić.  Nie mam pełnego etatu dla nauczyciela mianowaniego. Dzisiaj powiadomiłem związki, ale na jutro umówiłem się z nauczycielem. Czy jeśli jutro wyrazi zgodę na porozumienie zmieniajace i ograniczenie zatrudnienia to mogę dać mu  już jutro do podpisania porozumienie zmieniające, czy muszę czekać 7 dni na ewentualne pismo zz.  Co jeśli nie wyrazi jutro zgody?. Wypowiedzenie i Art.20 czy najpierw informacja do organu prowadzacego o ewentualne dopełnienie etatu w innej szkole?
irekm123-05-2011 21:56:17   [#15]
Podnoszę wątek.
rzewa23-05-2011 21:56:27   [#16]

o rany...

są dwa sposoby postępowania, jeśli brakuje godzin do pełnego etatu, a OP nie ma gdzie skierować na uzupełnianie:

I. nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania (n-l mający stopień mianowanego lub dyplomowanego i zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy), wtedy należy zdecydować czy chcemy zaproponować ograniczenie etatu czy nie (dyrektor nie musi takiej propozycji składać),

1. jeśli chcemy, to proponujemy, a nauczyciel się zgodzi albo nie - jak się nie zgodzi to pkt. 2

2. jeśli nie chcemy, to zawiadamiamy zz-ty, czekamy na odpowiedź (7 dni) i wręczamy wypowiedzenie na podstawie art 20 ust 1 KN

propozycja ograniczenia może być tak sformułowana (zwłaszcza jeśli chcemy n-lowi dać czas do namysłu), że w razie braku zgody w określonym terminie jest to wypowiedzenie z art 20

II, nauczyciel zatrudniony na umowie o pracę (kontraktowy lub inny stopień awansu ale niepełny wymiar) i trzeba mu zmniejszyć liczbę godzin, wtedy należy zdecydować, czy chcemy mu zaproponować to zmniejszenie czy nie (propozycja ta nie jest obligatoryjna)

1. jeśli chcemy, to proponujemy zmniejszenie liczby godzin na mocy porozumienia stron, jak n-l sie zgadza, to mamy sprawę załatwioną
[możemy też dać wypowiedzenie warunków pracy i płacy na podstawie art 42 k.p. (ale warto najpierw zaproponować porozumienie, bo inaczej trzeba wyczerpać cały tryb opisany w pkt 2.)]
w razie braku zgody n-la patrz pkt 2.

2. nie chcemy, to zawiadamiamy zz=ty, czekamy na odpowiedź (5 dni) i wręczamy wypowiedzenie na podstawie art 20 ust 1 KN (pełnozatrudniony) lub art 27 ust 1 KN (niepełnozatrudniony)

irekm123-05-2011 22:06:53   [#17]
Dzieki rzewa, teraz dla mnie jest wszystko jasne.
puma24-05-2011 19:41:52   [#18]

Jaki dokument wręczyć nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, jeśli nie mam dla niego pełnego etatu, a chcę, żeby pracował:

1.  porozumienie zmieniające umowę o pracę?

2. wypowiedzenie warunków umowy w części dotyczącej godzin zatrudnienia i płacy z informacją o możliwości rozwiązania umowy na podst. art.20 ust. 1 KN w przypadku braku zgody?

3. ....???

Zawiadomiłam związki o konieczności ograniczenia zatrudnienia, w wyznaczonym czasie nie otrzymałam odpowiedzi od zz.

rzewa24-05-2011 19:51:53   [#19]

propozycję ograniczenia wymiaru czasu pracy na podstawie art 22 ust 2 KN, jak się na propozycję nie zgodzi, to wypowiedzenie z art 20

przeczytaj dokładnie post #16

puma24-05-2011 20:12:32   [#20]
W propozycji ograniczenia wymiaru czasu pracy należy określić nauczycielowi czas na udzielenie odpowiedzi? Jeśli tak, to ile: 7 dni, 14 dni? Z czego wynika ten czas - chodzi mi o pp.
Jacek24-05-2011 22:19:53   [#21]
nie musi być żadnego czasu określonego.. to coś jak porozumienie stron.. decyduje się albo nie i wtedy art. 20
Macia25-05-2011 13:57:29   [#22]

a czy powinno być pouczenie o odwołaniu do sadu pracy (n-el kontraktowy) czy nie

DYREK25-05-2011 16:31:44   [#23]

w tym wypadku nie ma takiego wymogu formalnego

ale jest to w interesie dyrektora szkoły (termin odwołania do sądu pracy) :

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1297,pouczenie_pracownika_o_formie_i_terminie_zlozenia_odwolania_do_sadu.html

majdan25-05-2011 16:52:25   [#24]
nauczyciel kontraktowy, zatrudniony na 18/18 na czas nieokreślony. w roku 2011 będzie godzin 13. czy dac porozumienie czy wypowiedzenie? potrzebuję wzoru na porozumienie, jeżeli porozumienie jest oczywiście możliwe? !
post został zmieniony: 25-05-2011 16:53:03
rzewa25-05-2011 16:53:18   [#25]
#16 p. II
majdan25-05-2011 17:17:08   [#26]

dziekuję rzewo, nauczyciel w rozmowie zgodził sie na porozumienie, zawiadomienie do ZZ wysłane.

Czy podpisuje go jeszcze teraz do 31.05 , czy dopiero pod koniec sierpnia, przed rozpoczeciem roku szkolnego?

nie wiem w jakiej formie to ma byc, czy możesz przesłac lub dac namiar na jakiś wzór, moze jest gdzies w wymianie?

rzewa25-05-2011 17:33:04   [#27]

jak się zgodził, to niech podpisuje natychmiast

w takim razie zz-tów zawiadamiać nie trzeba

już tu było parę razy na forum wklejane (Jacek, Dyrek wklejali) poszukaj

majdan25-05-2011 17:35:58   [#28]

mam już , np.

.............................................                                                 ..........................................

(pieczęć nagłówkowa pracodawcy)                                                                                                  (miejscowość i data)

............................................

(nr REGON-EKD)

POROZUMIENIE

ZMIENIAJĄCE WARUNKI UMOWY O PRACĘ

Pracodawca ................................................................................................................................

(nazwa i adres pracodawcy)

i Pracownik.................................................................................................................................

(imię i nazwisko pracownika)

oświadczają, że do umowy o pracę .................................................................... zawartej

(rodzaj umowy)

w dniu .......................................... wprowadzają z dniem………….. zmianę wymiaru czasu pracy na rok szkolny …………..

Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.

.......................................                                                                                                                      ...........................................

(podpis pracodawcy)                                                                                                                                   (podpis pracownika)

post został zmieniony: 25-05-2011 17:37:23
gosiaes225-05-2011 17:44:31   [#29]

według mnie powinieneś jeszcze ująć, że wynagrodzenie będzie proporcjonalne do wymiaru zatrudnienie, no i może jakaś pp by się przydała?

tak na mój gust ;-)

majdan26-05-2011 05:38:33   [#30]

nauczyciel kontraktowy zatrudniony na 18/18 na czas nieokreslony jest jedynym nauczycielem w szkole i zgodził sie na zasadzie porozumienia na zmniejszenie liczby godzin na rok szkolny 2011/2012, podpisał i wyraził zgode na zatrudninie na 15/18.

Czy jeżeli liczba godzin na 1 września okaże się ze jest wieksza, to czy mogę zatrudnic osobe wyższą stażem na 5 godziny? czy mam obowiązek, pomimo ze nauczyciel zgodził się na te 15 dopełnic mu do 18/18, a dopiero na resztę innego nauczyciela?

Macia26-05-2011 07:57:22   [#31]
czytam i tak się zastanawiam czy powinnam dać wypowiedzenie, wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające. Naucz. kontraktowy zatrudniony na 0,9 etatu na czas nieokreślony a teraz ucięli mi jeszcze 2godziny. Mam drugiego kontraktowego na cały etat ale to samotna matka. Muszę więc zmniejszyć temu pierwszemu i to nie na rok ale na stałe.  
DYREK26-05-2011 08:45:27   [#32]

kontraktowy - umowa na czas nieokreślony

1. czy mam obowiązek, pomimo ze nauczyciel zgodził się na te 15 dopełnic mu do 18/18, a dopiero na resztę innego nauczyciela?

nie ma takiego obowiązku  

ale

nauczyczyciel podpisał porozumienie na rok szkolny (lepsze jest bez określania okresu) i wtedy z drugim nauczycielem umowa na czas określony (?)

2. wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające

w/g mnie najlepsza jest taka kolejność:

- propozycja porozumienia zmieniającego (porozumienie stron) - decyzja nauczyciela tak lub nie

jeżeli nie:

- wypowiedzenie zmieniające lub wypowiedzenie (rozwiązanie umowy o pracę) - decyzja dyrektora

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]