Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja - wymagania na dyrektora
strony: [ 1 ]
BeataD20-04-2011 21:05:52   [#01]

Ponieważ zostałam oddelegowana na front konsultowania przygotowywanych przez MEN aktów prawnych, teraz ja postaram się kierować ruchem w tym zakresie.

Rozpoczynamy zatem od konsultacji projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach szkół i rodzajach publicznych placówek.


Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek.


Zapraszam wszystkich do dyskusji.

Leszek20-04-2011 21:15:17   [#02]

w wymianie plików - prawo zamieściłem tekst ujednolicony z projektem zmian

pozdrawiam

rzewa21-04-2011 11:07:27   [#03]

zmiana w części ogólnej zgodna z naszymi postulatami

co do dyrektorów "zagranicznych" to będą mieli obowiązek odbycia dodatkowego kursu - czy to potrzebne czy nie powinni ocenić oni sami (mam nadzieję, że jest tu z nami choć jeden taki :-))
Adaa21-04-2011 15:45:45   [#04]

to mi sie rzuciło w oczy :


§ 1. Stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły i placówki może zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który:

8) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne wszczęte z oskarżenia publicznego;

§ 5. 1. Stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły i placówki oraz zespołu publicznych szkół lub placówek może zajmować osoba niebędąca nauczycielem, która:

5) nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne wszczęte z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;

........................

dobrze rozumiem, że jesli jest to nauczyciel to nie jest przeciwskazaniem to, że toczy się przeciwko niemu postepowanie dyscyplinarne?



rzewa21-04-2011 16:57:58   [#05]

nie

to że nie może się wobec niego toczyć postępowanie dyscyplinarne jest napisane w §1 pkt 6) więc nie ma potrzeby by powtarzać to zastrzeżenie

w przypadku dyrka nie będącego nauczycielem pkt 6 §1 nie jest przywołany w pkt 6 §5

Leszek21-04-2011 18:51:05   [#06]

osoba to też nauczyciel (choć w mniejszości w Polsce, bo w granicach 0,5 mln)

:-))))

pozdrawiam


Marek Pleśniar21-04-2011 19:20:46   [#07]

bardzo cieszy uwzględnienie naszego postulatu

poprzedni zapis "8) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne
lub o ubezwłasnowolnienie;" był krzywdzący i, jak mówilismy na konferencji OSKKO, informowano nas, że przeciw aktualnym dyrektorom stosowano taki sposób by ich wykluczyć z konkursu - występowano ze sprawami tak, aby sprawa trwała w czasie ogłoszenia konkursu

Leszek21-04-2011 19:45:46   [#08]

ano :-))))

pozdrawiam

antek28-04-2011 21:20:21   [#09]

Kamień z serca... i szacunek dla Marka Pleśniara :)

Marek Pleśniar28-04-2011 21:50:04   [#10]

"szacunek" to dla OSKKO ogólnie:-)

jest nas sporo i nie ma co przypisywać czegoś komuś jednemu


antek28-04-2011 22:38:50   [#11]

Szacunek dla OSKKO - o.k.

Skromność cnotą jest niewątpliwie, ale tak to już jest, że czasem "coś komuś jednemu też trzeba przypisać"

... taki marny los zasłużonych ;)

Marek Pleśniar29-04-2011 01:14:12   [#12]

no to nie zapomnijmy o zasłudze pewnego dyrektora, którego dotknęła ta sytuacja prawna bezpośrednio i to on nam zwrócił uwagę na problem

parę z tą osobą telefonicznych rozmów dało mi wiele do myslenia

---

zawsze jest tak samo - w sytuacjach trudnych dyrektor jest wobec problemu sam w swoim gabinecie

to, że sobie zbudowaliśmy tu taką wielka "grupę wsparcia" jest rzeczą wspaniałą - moim zdaniem

BeataD29-04-2011 10:25:16   [#13]

Ponieważ powinniśmy sformulować naszą ocenę wprowadzanych zmian, jeśli dobrze rozumiem osoby zabierające tu głos, wysnuwam wniosek, że jesteśmy za zmianami, bo są one zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Taką właśnie odpowiedź przygotuję do wysłania.

Mam nadzieję, że Eaw rozwiała wątpliwości Ady.

 

Marek Pleśniar29-04-2011 20:20:28   [#14]
Pisz beatoo, włożymy to w standardowe pismo i będzie biuru szczególnie miło właśnie to stanowisko wysłać:-)
Adaa29-04-2011 21:07:56   [#15]

no to nie zapomnijmy tez o zasłudze RPO, który wysłał w lutym do MEN w tej sprawie oficjalne pismo

http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/pdf/2010/12/663425/1547960.pdf  

;-)


zemi29-04-2011 21:55:03   [#16]

a ten dyrektor, który wniósł skargę do RPO, to chyba przed konkursem nie doczeka się na zmianę rozporządzenia

szkoda 

Marek Pleśniar30-04-2011 00:09:43   [#17]
a właśnie że się doczeka:-)
dyrlo30-04-2011 13:21:54   [#18]

I to jest bardzo dobra wiadomość, ;-)

antek03-05-2011 22:28:29   [#19]
Trzeba mieć cel i wierzyć że można go osiągnąć... a jeśli jeszcze spotkamy kogoś, kto nas wesprze w trudnych chwilach, to jest duża szansa na sukces :))  
BeataD06-05-2011 13:28:21   [#20]

Ponieważ - jak się wydaje - zakończyliśmy już dyskusję nad zmianami wklejam tu poniżej tekst przygotowany w tej sprawie.

W związku z umieszczeniem na stronie internetowej BIP projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek, a także uruchomieniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej publicznej konsultacji w/w aktu prawnego informuję, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty nie wnosi uwag do projektu. Przyjęte rozwiązania oceniamy jako słuszne i odpowiadające naszym oczekiwaniom

Leszek06-05-2011 13:36:49   [#21]

Beato,a może bez ostatniego zdania.

pozdrawiam

Marek Pleśniar06-05-2011 14:06:33   [#22]
Proponuję: Proponowane rozwiązania są zgodne z oczekiwaniami Stowarzyszenia.
BeataD06-05-2011 14:12:47   [#23]

Dobrze, zgadzam się jak najbardziej ;-)

 

Ale co do idei ostatniego zdania, to ono jednak oznacza co innego, aniżeli tylko niewnoszenie uwag. Dla mnie ono oznacza zasatanowienie się i danie sygnału, że myśmy o tym rozmawiali na róznych forach wcześniej i jakoś się już wczesniej umówiliśmy, co do naszych oczekiwań.

 

I tyle własnie.

 

Z tego powodu na pewno to zdanie mozna wyrzucić z konsultacji o bhp, bosmy tu akurat chyba oczekiwań (a w każdym razie gdziebądź sformulowanych) nie mieli.


post został zmieniony: 06-05-2011 14:13:30
Adaa06-05-2011 14:28:06   [#24]

uważam, że bez sensu jest pisanie o tym czy sa zgodne z oczekiwaniami, czy tez nie, czy lubimy itp.

to konsultacja - albo wnosimy uwagi albo nie 

przy takim froncie konsultacyjnym mozna cos przeoczyć i co wtedy będzie? - zgodne, czy nie?

..........................

tak na marginesie - mozna jakos inaczej konsultować? - wysyłac maile, zapytania czy co? - by zwiększyć napływ opinii członków

bo jakos mi dziwnie tak, że te kilka opinii to jest juz konsultacja

ewa06-05-2011 14:51:48   [#25]

Adaa

do konsultacji nie zmusisz...
myślę, że forma, która jest jest ok

kto chce ten pisze na forum, kto chce pisze mailem ( one też przychodzą), a kto nie chce to nie pisze i tyle

nie ma chyba potrzeby wysyłania maili do wszystkich członków.
Informacja, że stowarzyszenie konsultuje jest na stronie OSKKO, kto chce ma możliwość zabrać głos

Marek Pleśniar06-05-2011 16:23:22   [#26]

dam przykład:

wysyłamy emailem zaproszenia na Walne Zebranie ale także nie wszyscy się zjawiają:-)

--

lecz generalnie - możliwość udziału jest, bo - co więcej - czytających forum jest znacznie, ale to znacznie więcej niż konsultujących

beera07-05-2011 08:58:38   [#27]

tak sobie pozwolę, bo co tam:

jak rozumiem, ta konsultacja (jej kształt) jest potem jeszcze przyjęty przez zarzad

W zasadzie nawet sam zarzad wystarczyłby dla ustalenia kształtu konsultacji, no ale w OSKKO nie jest tak.

Tak, czy tak  za ostateczny kształt tego dokumentu odpowiedzialny jest Zarząd i zawsze go możemy za te odpowiedzialność pociągnąć na zjeździe.

Bo ważna jest ta decyzja zarzadu, dla którego dyskusja na forum powinna być wskazówką, oczywiście - ale tak, czy tak w przypadku błednej (jeśli tak ustalą członkowie na zjeździe) decyzji zarządu adresatem pretencji, pytań, uwag, nie jest to forum, a Zarząd:)

Oczywiście, ponieważ jednak w OSKKO praktyką jest uznawać te dyskusje za bardzo ważne i takie one przecież są- miłym obyczajem byłoby wysyłać do członków OSKKO informacje o zaczętej ważnej konsultacji na forum z odniesieniem do linku. Damy szansę wówczas wszstkim na swiadome nieuczestnictwo w konsultacji.

Co do wysyłania uwag do MEN- byłoby dobrą praktyką wysyłanie info, że się ich nie ma. OSKKO się także wówczas przypomina, że jest. Oczywiście, to zawsze obosieczna broń -żeby nie zachwiać proporcji pomiędzy info o niemaniu uwag, a pomiędzy ich maniem. No i zawsze w sytuacji trudnej ktoś nas będzie mógł spytać "Jak tak, to dlaczego OSKKO nie wnosiło uwag!?" i odpowiedzią nie może być, ze nikt nie był projektem zainteresowany na forum, bo patrz wyżej:).


Koordynowanie konsultowania aktów prawnych, to trudna zabawa - wiem, coś o tym.
Ale to powinno być jednym z kluczowych obszarów działalności stowarzyszenia - wydawanie opinii, budowanie stanowisk, przedstawianie rekomendacji, ekspertyz. 

To ja np. trzymam kciuki, by to tak szło:)





post został zmieniony: 07-05-2011 09:20:40
Marek Pleśniar07-05-2011 09:38:47   [#28]
bardzo się trzymanie kciuków przyda:-)
BeataD07-05-2011 11:19:26   [#29]

Myślę, że jeśli jest propozycja, by przypominać o konsultowaniu również mailem (choć akurat w przypadku tych ostatnich trzech aktów zdaje mi się, że mailowo Biuro zachęcało do wzięcia udziału w dyskusji), na pewno można to wprowadzić jako zwyczaj.




Marek Pleśniar07-05-2011 13:01:05   [#30]

myślę tak samo - skoro są takie głosy, i to nie jeden, to warto posłuchać rady

mysleliśmy o tym w biurze parę razy ale..;-) Ostatnimi laty jest tyle zmian w prawie, że trzeba co chwilę wysyłać emaila.

Spróbujemy. Będziemy Wam pisać emalie.

antek10-11-2011 16:24:14   [#31]

Podnoszę temat, bo chciałabym się dowiedzieć czy OSKKO wie dlaczego p. minister Hall nie podpisała nowego rozporządzenia mimo, że Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się jasno w tej sprawie. Czy jest szansa na zmianę przepisów?. Czas biegnie, wiosną kolejne konkursy...

Marek Pleśniar10-11-2011 16:53:02   [#32]
dziękuję za przypomnienie
Adaa12-11-2011 10:36:18   [#33]
No to moze jakies zapytanie OSKKO w sprawie losów rozporzadzenia?
ewa12-11-2011 10:44:29   [#34]
się robi :-)
Wertykal12-11-2011 12:37:17   [#35]

Pewnie ministrowie mają teraz "ważniejsze" sprawy na głowie niż jakieś tam rozporządzenia ;)

Ciekawe kto będzie uprawniony do podpisywania za parę dni? Macie jakieś przecieki?

antek21-11-2011 16:07:22   [#36]

Pani Minister podpisała rozporządzenia:

1. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek

2. zmieniające rozporządzenie w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej

czekają na publikację... :) 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]