Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "zwolniony" czy ocena z poprzedniego roku
strony: [ 1 ]
bomar07-04-2011 10:47:13   [#01]
Co wpisać na świadectwo ukończenia szkoły?  - uczeń był w ostatnim roku zwolniony z wf natomiast uczęszczał na wf w poprzednich latach i był klasyfikowany. 
Lidia107-04-2011 11:16:54   [#02]
to co było w ostatnim roku - zwolniony
Ania Sz07-04-2011 13:20:03   [#03]

Podłączam się pod ten wątek. Przyszedł do mnie dyrektor z prośbą o intepretację i mamy tu burzę mózgów.

Chodzi o ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z dnia 7 czerwca 2010 r.) a konkretnie zapis:

§ 7. 3. Na świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej wyników klasyfikacji końcowej, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne i oceny roczne uzyskane z tych zajęć w klasie programowo najwyższej, a w szkołach policealnych dla młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych - oceny semestralne uzyskane w semestrze programowo najwyższym, oraz te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny roczne (semestralne), których realizacja, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasach programowo niższych (semestrach programowo niższych), z zastrzeżeniem ust. 4.

Jesteśmy LO. Czy w świetle tego zapisu wpisuje się oceny z zajęć uzyskanych w klasie programowo najwyższej, czyli w naszym przypadku zajęcia tylko z klasy III (maturalnej), czy również wpisujemy oceny z zajęć, które skończyły się w klasie I czy II?


Lidia107-04-2011 13:38:12   [#04]
wpisuje się wszystkie przedmioty; jeśli zajęcia skończyły się wcześniej (I, II klasa), to tę ocenę ma w klasyfikacji końcowej, jeśli zaś trwały do końca klasy III, to wpisuje się tę ostatnią ocenę klasyfikacyjną
Ania Sz07-04-2011 13:52:54   [#05]

Dyrektor zastanawia się nad tym:

oceny roczne uzyskane z tych zajęć w klasie programowo najwyższej

Jakby mylący tu zapis że bierzemy pod uwagę oceny z klasy programowo najwyższej, czyli u nas z III. A ja myślę, że to chodzi o oceny uzyskane z zajęć, których program kończy się też w klasie np. II.

JarTul07-04-2011 16:35:26   [#06]

Na świadectwach ukończenia szkoły, [...], wpisuje się [...]:
- obowiązkowe zajęcia edukacyjne i oceny roczne uzyskane z tych zajęć w klasie programowo najwyższej
- oraz te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny roczne, których realizacja, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasach programowo niższych.

... i chyba wszystko powinno być jasne.

osia07-04-2011 19:19:19   [#07]
Podłączę się. Co zrobić,  jeśli uczennica za I semestr otrzymała ocenę z wf, a w drugim jest zwolniona?
dyrlo07-04-2011 19:22:41   [#08]
Otrzymuje ocenę bo jest podstawa do sklasyfikowania...ja zaraz Ci odszukam odpowiedni (nowy) zapis... Bo dawniej to było, że zwolniona.
Power407-04-2011 19:23:50   [#09]
:-)
osia07-04-2011 19:24:57   [#10]
Dziękuję za ekspresową reakcję
dyrlo07-04-2011 19:34:14   [#11]

Rozporządzenie o ocenianiu - ujednolicone przez Leszka z wymiany naszej :-)))

§ 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

 

2. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

 

Caro07-04-2011 19:59:55   [#12]
może otrzymać ocenę- moim zdaniem nauczyciel musi ustalić czy?: okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej
dyrlo07-04-2011 20:04:49   [#13]

Oczywiście, że nauczyciel -  ale zwróć uwagę, że ten uczeń w danym roku szkolnym w I okresie ćwiczył i został sklasyfikowany.

Ile on jeszcze potrzebuje wiedzy i umiejętności w tym II okresie na wychowaniu fizycznym, żeby powiedzieć, że z powodu zwolnienia z II okresu nie można go sklasyfikować.

A zwracam Ci uwagę, że osi o wf chodziło, bo z informatyką to "insza inszość"

Caro07-04-2011 20:23:11   [#14]
masz rację - zwróciłem tylko uwagę na fakt, że nie ma obligo. Mogła w I semestrze ćwiczyć na 60% zajęć - więc w całym roku to trochę mało - ale rozporządzenie daję taką możliwość :) pozdrawiam
osia07-04-2011 20:27:28   [#15]
ok, sprawdzę frekwencję w I semestrze, jeśli będzie niska, to wstawimy zwolniona
osia07-04-2011 20:29:20   [#16]
Pogubiłam się ;)
dyrlo07-04-2011 21:00:13   [#17]

Nie osiu, nic nie sprawdzaj i nie licz - przecież macie podstawy do sklasyfikowania. Myślę, że rzeczywiście nauczyciel powinien zadecydować ale ja uparłabym się o wystawieniu oceny tej, którą otrzymał(a) za I okres.

Caro - poleciałeś(aś) schematem - 60% w I okresie, a u mnie jest to dokładnie 50% bo tak mamy okresy zapisane żeby było po równo. Statut nam to reguluje.

Caro07-04-2011 21:09:02   [#18]
Półrocza także staram się układać tak, aby było po równo zajęć w każdym. Mnie chodzi o to, że uczennica już w I półroczu/semestrze mogła ćwiczyć na np. 55% zajęć. Nauczyciel wystawił ocenę - bo musiał. W skali całego roku sprawa wygląda inaczej ( to około 25%). Dlatego to przede wszystkim nauczyciel musi zdecydować. A wystawienie (lub nie) oceny może być korzystne dla ucznia (lub nie) - to zależy co było na I półrocze.
dyrlo07-04-2011 21:12:39   [#19]

A tak właściwie to się nie zgadzam, bo jeżeli w I okresie ćwiczyła 55% a w drugim decyzją dyrektora, na podstawie zwolnienia lekarskiego została zwolniona to tak jakby 100% II okresu było.

I odeszliśmy od wątku głównego bo to przecież o wpis "zwolniona" a nie "nieklasyfikowana" chodzi.

________

literówka


post został zmieniony: 07-04-2011 21:13:46
Caro07-04-2011 21:19:56   [#20]

:) mnie chodziło o to, że powinniśmy koleżance doradzić, że może być klasyfikowany, a nie musi

Naprawdę - nie mam zamiaru się sprzeczać:) pozdrawiam jeszcze raz :)

malgala07-04-2011 22:30:49   [#21]

może być klasyfikowany, a nie musi

Moim zdaniem chyba musi. W przypadku nieklasyfikowania uczniowi wyznacza się egzamin klasyfikacyjny. Nie można takiego egzaminu wyznaczyć uczniowi, który jest zwolniony z realizacji danych zajęć.

Albo ustala się ocenę, jeżeli jest taka możliwość, albo piszemy "zwolniony".

W tym konkretnym przypadku raczej skłonna bym była do wystawienia takiej oceny, jaką miała ustaloną śródroczną. Potem została zwolniona więc dla niej praktycznie przedmiot się skończył w momencie uzyskania zwolnienia.

Caro08-04-2011 15:56:56   [#22]

oczywiście - źle wpisałem 

chodzi o wystawienie oceny lub wpisanie zwolniony (problem nie dotyczy klasyfikacji)

AnJa10-04-2011 10:02:44   [#23]

nie kombinujcie

ten uczeń jest klasyfikowany

i ma wpisane - zwolniony, gdyż w momencie klasyfikacji byl zwolniony

kombintoryka zaczęłaby się, gdyby zwolnienie miał nie na całe półrocze a np. kończyłoby się 5 dni przed końcem zajęć

wówczas, wg mnie z okresu z którego liczy się frekwencję trzeba wyłaczyć okres kiedy był zwolniony

chodzi oczywiście o zwolnienie decyzją dyrektora szkoły

rzewa10-04-2011 11:36:06   [#24]

tu nie ma znaczenia czy na całe półrocze czy nie - półrocze nie jest żadnym okresem ustalonym w prawie

tu ma znaczenie CAŁY rok - czyli jeśli zwolnienie jest na cały rok (oczywiście decyzją dyrektora szkoły), to w dokumentacji przebiegu nauczania piszemy "zwolniony", ale...

jeśli zwolnienie nie trwa cały rok, to uczeń może otrzymać ocenę lub może mieć wpis "zwolniony"

To n-l musi zdecvydować czy ma czy też  nie ma podstaw do wystawienia oceny, z tym że jeśli uczeń ćwiczył na wf-ie na co najmniej 50% lekcji w ciągu roku, to musi otrzymac ocenę


post został zmieniony: 10-04-2011 11:36:51
AnJa10-04-2011 12:03:05   [#25]

hau, hau, hau

z powodu żem niepraktykujący zapomniałem o zmianie przepisów w tej materii i brednie pisałęm

krajek10-04-2011 15:03:25   [#26]
A mnie pani wizytator powiedziała, że jeśli nawet uczeń ćwiczył w I-wszym semestrze i miał ocenę to jeśli w II jest zwolniony to na świadectwie powinien mieć napisane zwolniony. A co z uczniem, który jest zwolniony z wf-u, który oceny może dostać np. za edukację zdrowotną? bierzecie to pod uwagę, czy po prostu zwalniacie dzieciaka? I jeszcze jedno. Mam uczni na indywidualnym nauczaniu i matce zależy, żeby miał ocenę z w-f. Chłopak gdzieś trenuje i na pewno ta ocena podniosłaby mu średnią. Czy te treningi można zaliczyć jako zajęcia do wyboru? I czy na tej podstawie możemy wpisać mu ocenę. W szkole na wf nie chodzi bo organ nie dał godzin. 
rzewa10-04-2011 15:54:14   [#27]

może p. wizytator nie uwzględniła ostatnich zmian w rozporządzeniu albo ta odpowiedź została udzielona w zeszłym roku...

natomiast uczeń na NI musi miec wf, o ile nie zostanie z niego zwolniony - nie rozumiem pojęcia "organ nie dał godzin"?

czyżby oP nie dał godzin na NI? czy też dyrektor nie uwzględnił wf-u organizując NI? Jeśli to drugie, dyrektor powinien rzecz naparwić przewidując np. 1/5 godziny na wf w tygodniu (realizacja: 1 godzina raz na 5 tygodni) i będzie podstawa do wystawienia oceny z wf

jmz17-05-2019 11:11:10   [#28]

Czy można zwolnić ucznia z wf na podstawie orzeczenia o nauczaniu indywidualnym i?  Jaka pp?

 

rzewa17-05-2019 12:01:29   [#29]

nie

bo brak pp by było można

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]