Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy nauczyciel zwiazkowiec może być zwolniony?
strony: [ 1 ]
norbert31-03-2011 09:49:33   [#01]

Witam, mam problem z nauczycielem związkowcem (przewodniczacy międzyzakładowej organizacji zwiazkowej),

- ciagle przebywa na zwolnieniu lekarskim ( w tym roku szkolnym już ponad 50 dni),

-łamie wszelkie zasady etyki (jego zachowanie można okreslić jako,,nękanie" wszystkich,wyzywa nauczycieli,podważa ich kompetencje)

-ciagle ,,napuszcza'' na szkołę OP, Kuratorium, PIP, ZZ

-podważa wszystkie decyzje dyrektora,

-Czy jest jakiś przepis pozwalajacy w takiej sytuacji zwolnić takiego nauczyciela, dodam ze mam dla niego w przyszłym roku tylko 5 godzin.

 

Marek Pleśniar31-03-2011 11:04:12   [#02]
wystąp na piśmie do jego związku
hako231-03-2011 11:32:37   [#03]
A kto takiego człowieka wybrał  na przewodniczącego???
Marek Pleśniar31-03-2011 12:50:50   [#04]
ci sami, którzy teraz go chronią
eny31-03-2011 13:34:02   [#05]

Masz związane ręce.To wszystko o czym piszesz nie ma znamion łamania prawa. To nie tylko związkowiec ale przewodniczący

Trudna sprawa mamy podobnie...

barbaras231-03-2011 19:24:17   [#06]

Powiem krótko daj sobie spokój ze zwolnieniem, na kongresie w Krakowie zadałam pytanie Pani Minister Szumilas jeżeli jako dyrektorzy odpowiadamy za jakość edukacji to co z nauczycielami , którzy uciekają przed zwolnieniem pod parasol ochronny zw zawodowych.Zazwyczaj  są to kiepscy nauczyciele.Odpowiedź była prosta takie mamy prawo i jest ustawa o zw zawodowych.Tak wiec na pomoc ministerstwa ze cos sie zmieni w tej kwestii nie mamy co liczyć.

Sąd pracy również nie : przerabiałam to- sąd nakazał przywrócić  do pracy chociaż jasno udowodniłam ze pani zapisała się do zw zaw po tym jak otrzymała informacje ze nie będzie dla Niej godz i po tygodniu w tym zw zaw była po ochroną .Sąd miał jeden argument w momencie jak dawałam Pani wypowiedzenie miałam wiedzę ze jest Ona pod ochroną. No i w ten sposób Pani kolejny rok będzie siedziała w pokoju a my  płacimy.Bogaty li ten nasz kraj...........

Marek Pleśniar31-03-2011 19:35:27   [#07]

ministerstwo, choćby  chciało nie wiem jak, nie może tu pomóc

ustawa jest "silniejsza"

hania31-03-2011 20:21:51   [#08]

odpowiem jak- prawie, bo w domysle- pani Minister:

dyrektor jest od przestrzegania prawa

a więc:


- ciagle przebywa na zwolnieniu lekarskim ( w tym roku szkolnym już ponad 50 dni),(może po prostu chory?....)

-łamie wszelkie zasady etyki (jego zachowanie można okreslić jako,,nękanie" wszystkich,wyzywa nauczycieli,podważa ich kompetencje)( a "papiery" na to masz????)

-ciagle ,,napuszcza'' na szkołę OP, Kuratorium, PIP, ZZ  (pilnuje przestrzegania prawa? ;-))

-podważa wszystkie decyzje dyrektora,( na pewno wszystkie? jakie? w jakiej formie?:-))

a nauczycielem jakim jest? może ocena pracy....i....



czasem sie zastanawiam... bo każdy kij ma 2 końce.....


Marek Pleśniar31-03-2011 22:15:06   [#09]
tylko czemu kij :-)
bosia31-03-2011 22:21:21   [#10]
marchewka też;-)
PawełR16-05-2011 15:32:53   [#11]
mam w szkole trzech członków zz, jedna pani, która miała być zwolniona, należy od niedawna, jak się dowiedziała, to od razu dostałem pismo, że reprezentuje zz (4 maja pismo, a 17 kwietnia była uchwała, że reprezentuje) - jest nawet przewodniczącą - czy tak zz może? nawet jak 3 członków?
malinka16-05-2011 18:45:38   [#12]
U mnie jest jeden członek zz, który jest pod ochroną! Pani może pójść na emeryturę, ale oczywiście nie ma zamiaru. Problem w tym, ze pracować też Jej się nie chce i wykonuje niezbędne minimum.
Marek Pleśniar16-05-2011 19:17:55   [#13]

jestem zwolennikiem zlikwidowania ochrony związkowej

ech, marzenia;-)

rzepek16-05-2011 20:54:53   [#14]
Ech, gdyby ochrona związkowa byla zlikwidowana -to związki przestałyby istnieć z powodu braku członków;) U nas też do związków należą "najgorsi" (i najbardziej konfliktowi) nauczyciele
Marek Pleśniar16-05-2011 20:57:34   [#15]

nie chcę być niesprawiedliwy - wiele osób należy do związków i się udziela w nich z dobrych chęci, pracuje w komisjach socjalnych i o coś im chodzi

ale tyle już razy osobiście spotkałem się lub słyszałem u innych o uciekaniu pod ochronę osób w innej sytuacji zagrożonych zwolnieniem, że tej ochrony nie popieram

PawełR16-05-2011 21:41:46   [#16]
a ja tyle razy o tym czytałem i nie rozumiałem, dopóki nie poczulem na własnej skórze... ech... ta ochrona jest śmieszna, bo i tak kogoś zwolnić muszę... i to zdecydowanie korzystniejszą dla szkoły... zostaje korzystna dla związkow... makabryczne
Stefan Wlazło16-05-2011 23:10:53   [#17]
Czy podwójna ocena negatywna pracy mogłaby pomóc? St.
PawełR17-05-2011 07:42:28   [#18]

zastanowiłem się nad Twoim pytaniem Stefanie... i to bardzo głęboko... czasami takie pytania wybijają z utartego schematu... akurat w tym konkretnym przypadku nie jest to wyjście z sytuacji...

 

PawełR17-05-2011 08:01:36   [#19]
czy trzeba konsultować ze zz zamiar ograniczenia do 9/18?
Marek Pleśniar17-05-2011 11:16:31   [#20]
ocenę negatywną ukarany wraz ze swoimi zz z łatwością oprotestują
dorwie18-05-2011 21:41:42   [#21]

Tez mam problem ze związkowcem. Kierunek kształcenia, w którym nauczyciel miał przydzielone zajęcia praktyczne wygasa z powodu braku chętnych, a nie ma on kwalifikacji do nauczania zajęć teoretycznych. Na nowy rok znalazłabym ewentualnie tylko 4 godziny. Napisałam do związków, że jestem zmuszona wypowiedzieć mu umowę (nauczyciel mógł uzupełniac swoje kwalifikacje, ale zaniechał jakichkolwiek działań w tym zakresie). Otrzymałam odpowiedź, że nauczyciel jest pod ochroną i zz nie wyrażają zgody na rozwiazanie stosunku pracy.I co teraz ?

 

dorwie18-05-2011 21:56:58   [#22]
jeszcze jedno - miałam jeszcze nadzieję, że uda się przenieść owego, chronionego przez zz, nauczyciela do innej szkoły podległej temu samemu OP, ale dyrektor  tamtej placówki  nie jest pewien jaki będzie nabór do klas pierwszych, a poza tym nawet przy optymistycznej wersji nie uzbiera dla niego pełnego etatu. Ostatecznie będzie mógł zaproponować jakieś godziny (max 1/2 etatu) dopiero po rekrutacji, a ja muszę wypowiedzieć umowę już teraz tj. do końca maja!
rzewa18-05-2011 22:08:36   [#23]

wypowiedz innemu n-lowi

a jak się te godziny w tamtej szkole znajdą, OP skieruje związkowca na uzupełnianie (przed tym ochrona nie działa), a z wypowiedzenia się wycofasz (za zgodą zainteresowanego n-la) i na rok spokój...

dorwie18-05-2011 22:13:31   [#24]
niestety, mój chroniony nauczyciel ma licencjat i może uczyć tylko zajęć praktycznych w technikum mechanicznym a te w br szkolnym się kończą. W przyszłym roku będę miała tylko klasę IV a tam zajęć praktycznych nie ma.Nie ma on kwalifikacji do żadnego innego przedmiotu w mojej szkole.
dorwie18-05-2011 22:38:20   [#25]
na przeniesienie nauczyciela przez OP musi sią zgodzić dyrektor szkoły przyjmującej. OP nie moze go zmusić do przyjęcia mojego chronionego nauczyciela :(
rzewa19-05-2011 04:58:02   [#26]

nie pisałam o przeniesieniu a o uzupełnianiu (piszesz, że może będą godziny w tej drugiej szkole)

jeśli ma licencjat, to może również uczyć teoretycznych przedmiotów zawodowych

dorwie19-05-2011 08:14:45   [#27]

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która ukończyła

1) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Nauczyciel ukończył "Wychowanie techniczne", a mam w klasie IV niżej wymienione przedmioty. Wizytator kilka lat temu odrzucił mi arkusz z uwagi na przydzielenie temu nauczycielowi zajęć teoretycznych. Mogłam mu tylko przydzielić "Pracownię techniczną" i "zajęcia praktyczne", których jak pisałam w klasie IV juz nie ma.

Podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń

Technologia mechaniczna

Maszynoznawstwo

Eksploatacja maszyn i urządzeń

Pracownia techniczna


dyrlo19-05-2011 08:26:43   [#28]
dorwie - studia I stopnia kończą się licencjatem.
dorwie19-05-2011 08:40:15   [#29]

zgadza się, ale znalazłam

w standardach kształcenia dla  dla kierunku studiów:

Edukacja techniczno-informatyczna (nie znalazłam standardów dla "wychowania technicznego"

STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

Studia licencjackie: absolwent przygotowany jest do nauczania przedmiotów technicznych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych

Ania Sz19-05-2011 13:50:11   [#30]
Nauczyciel jest radnym i członkiem ZZ. Czy zamiar ograniczenia etatu należy konsultować z ZZ i Radą Powiatu? Wiem, że wypowiedzenie na pewno, ale czy ograniczenie również?
dyrlo19-05-2011 21:55:54   [#31]

Też się nad tym zastanawiam, bo mam taką sytuację i dogadana jestem pozytywnie z nauczycielem. To może mogę nie ptyać tych z Rady i ZZ-tów?

Podpowiedzcie proszę :-)

Ania Sz19-05-2011 22:04:54   [#32]
Wykorzystałam szukajkę i wyszło, że przy ograniczeniu nie trzeba pytać, należy to uczynić przy wypowiedzeniu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]