Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kontrola zarządcza!!!
strony: [ 1 ][ 2 ]
gosiarad27-03-2011 22:37:56   [#51]
szkoda, że nikt nie chce podzielić się swoimi przemysleniami w tym temacie :(
rzewa28-03-2011 07:28:07   [#52]

uff...

a może by tak przejrzeć inne wątki na forum (już nie mówiąc o przeczytaniu tego) oraz materiały w wymianie i relację z kongresu zanim taki zarzut się sformułuje?

gosiarad28-03-2011 12:32:01   [#53]

rzewo - z cały szacunkiem - poczytałam!

Nie wiem sprawdźcie, czy tylko ja tak mam ale w wymianie znalazłam:

 

27.10.2010 Danuta Raczkowska-Ło Zarządcza
Pobierz: kontrola zarządcza.zip* (14 KB)

 

27.01.2011 Grzegorz1 Oświadczenie_kontrola_zarządcza_przykład
Pobierz: oświadczenie_kontrola_zarządcza.doc* (51 KB

03.12.2010 ewa może zainspiruje, szymelek, nie gotowiec
Pobierz: KZ.rar* (18 KB)

jakby nic nie ma o zarzadzaniu ryzykiem?

 

rzewa28-03-2011 18:50:26   [#54]

szkole, jako jednostce budżetowej, prawdziwe ryzyko ekonomiczne jest niedostępne - jedyne jakie jest, to ryzyko związane z właściwym planowaniem... czyli należy ustalić jak trzeba planować, by plany jak najbardziej odpowiadały rzeczywistym potrzebom i możliwościom

ale, jak już ktoś bardzo chce... to może coś takiego? ale to tak bardziej pod ew. kontrolę zewnętrzną niż z wewnętrznej potrzeby...


1. Zarządzanie ryzykiem - opiera się na zestawie wzajemnie uzupełniających się celów kontroli zarządczej połączonych ze sobą na wszystkich szczeblach organizacji. Obejmuje rozpoznanie i analizę zewnętrznych i wewnętrznych ryzyk zagrażających realizacji celów na szczeblu danej działalności, jaki i całej organizacji.

2. Kierownictwo oraz pracownicy zatrudnieni na stanowiskach funkcyjnych systematycznie, nie rzadziej niż raz w roku, dokonują identyfikacji zewnętrznego i wewnętrznego ryzyka związanego z poszczególnymi celami i zadaniami jednostki.

3. Zidentyfikowane ryzyka poddawane są analizie mającej na celu określenie możliwych skutków i prawdopodobieństwa wystąpienia danego ryzyka. Dyrektor lub upoważnieni pracownicy określają akceptowany poziom ryzyka.

4. Wobec zidentyfikowanych ryzyk określa się rodzaj możliwych reakcji (tolerowanie, przeniesienie, wycofanie się, działanie). Dyrektor lub upoważnieni pracownicy określają działania, które należy podjąć w celu zmniejszenia danego ryzyka do akceptowanego poziomu.


ankate28-03-2011 19:35:57   [#55]
N i e  r o z u m i e m dziś mam niż, zresztą jeśli chodzi o kz, to zawsze mam niż,  Proszę jaśniej!
bogna28-03-2011 21:15:34   [#56]

chyba też mam niż

bo nie rozumiem, dlaczego miałbym zarządzanie ryzykiem

sprowadzać tylko do ryzyka ekonomicznego

rzewa28-03-2011 21:53:34   [#57]

to ja nie rozumiem...

nie ja sprowadzam do wymiaru ekonomicznego - do tego sprowadzają zarządzanie ryzykiem różne arkusze kontroli jakie oglądałam i dla tego o tym piszę...

Gosi chodziło o zasady zarządzania ryzykiem - rozumiem, że nie jako wzór, a jako przykład jak to może być - to znalazłam taki przykład i podałam

ani nie twierdzę, że on dobry, ani że potrzebny...

bo jak się tłumaczy, że tak naprawdę nic szczególnego nie trzeba, że wystarczy tylko nieco inaczej sformułować to co było dotychczas, to nie trafia... - wszyscy koniecznie chcą czegoś szczególnego - nic dziwnego, że namnożyło się szkoleń z tego tematu (bardzo różnej jakości)

ale wyraźnie jest to odpowiedź na oczekiwania podobne jakie miały miejsce w przypadku mierzenia jakości pracy szkoły - pamiętacie te segregatory i tomy papierzysk tworzone na potrzeby nadzoru pedagogicznego wówczas, gdy obowiązujące rozporządzenie o nadzorze było enigmatyczne aż do bólu (podobnie jak obecnie zapisy ustawy na temat kontroli zarządczej)?

gosiarad28-03-2011 22:57:42   [#58]

dziękuję za dyskusję!!

Mam niedługo konkurs i jakieś takie przeczucia, że Op zapyta o kontrolę więc to zgłębiam i przy okazji układa mi sie w caość więc tworzę.

dyrlo29-03-2011 07:50:42   [#59]

To ja Wam potem opowiem co to jest kontrola zarządcza.

Mam kontrolę z kontroli. Szkolona byłam w ubiegły piątek i postanowiłam nic nie zmieniać. Chociaż po szkoleniu przerażona jestem, że mam inaczej, czy dobrze czy źle okaże się. Przecież nie cofnę zarządzeń (podmienić też się nie da), regulamin jest, ... prawie wszystko jest i już działało w 2010 a teraz zgodnie z naszym planem też już dwa działania zrobione....

Zobaczymy... takie cuda nam fundują.... kontrola kontroli - śmiech przez łzy!!!

krystyna gutkowska29-03-2011 13:36:14   [#60]

Witam!!!

Bardzo prosze o przesłanie materiałów ze szkolenia.

Z góry serdecznie dziękuje.

krystyna.gutkowska@wp.pl

Pozdrawiam

Power429-03-2011 17:16:59   [#61]

w google też już jest trochę materiałów:

 "zarządzanie ryzykiem w szkole"

"identyfikacja ryzyka w szkole "

niektóre są baaardzo obszerne, ale jeśli ktoś do porównania by chciał lub nie ma własnego...

Bas29-03-2011 20:47:25   [#62]
Zrobiłam jak Power4 (znacznie wcześniej), poczytałam przykłady zarządzania ryzykiem na  niektórych uczelniach (ze szkół znalazłam tylko definicje i zarządzenia, bez konkretów). Wyznaczyłam punkty krytyczne, określiłam, co zrobię, gdy zdarzy mi się nieszczęście (np. brak uczniówq, choroby nauczycieli, brak środków). Podałam, co będę robić, aby temu zapobiec - i to cała filozofia (w moim wydaniu). Jak się komuś nie spodoba - trudno. Inaczej nie potrafię.
juasia30-03-2011 18:16:44   [#63]

Bas, jesli możesz podziel się swoim opracowaniem- przynajmniej jego częścią, aby umysł mój rozjaśnić lambo828@gmail.com

 

koala30-03-2011 20:00:33   [#64]
Tez jestem po szkoleniu. W szkole zarzadzanie ryzykiem za panem szkolącym: W 3 stopniowej skali oceniam ryzyko niezrealizowania np. podstawy programowej, ocena ryzyka pod wzgl. bezpieczeństwa podczas przerw i tak wszystko co mi przyjdzie do głowy. Jesli oceniłam, że ryzyko jest bardzo wysokie czyli na 3, no to kontroluję, a tak najlepiej (wg pana to powołać komisję).To sie wszystko robiło, tylko teraz troche tak dziwniej i smieszniej. Przecież to cały wczesniejszy  nadzór Tez mam materiały i mogę podesłac cały pakiet. 
uljan30-03-2011 20:10:41   [#65]

Witam!!!

Bardzo proszę o materiały ze szkolenia.

Serdecznie dziękuję.

urszulamiskowicz@op.pl

Pozdrawiam

jarek1130-03-2011 20:21:17   [#66]

Jeśli można, ja również poproszę o materiały.

Z góry serdecznie dziękuję! 

spwitos@op.pl

Pozdrawiam 

iw30-03-2011 20:44:22   [#67]

Jesli można to bardzo poproszę o materiały dlaik@interia.pl

Mam też pytanie czy obowiązuje nas w placówkach oswiadczenie o stanie kontroli za 2010

udanka30-03-2011 20:56:07   [#68]

Jeśli mogę dołączyć się do proszących, to stoję cierpliwie w kolejce.

Z góry dziękuję!

udanka@o2.pl


dyrlo30-03-2011 21:01:52   [#69]
iw - obowiązuje. Tyle, że nie ma terminu kiedy trzeba (do kiedy) to oświadczenie złożyć. Są Prezydenci miast i Starostowie powiatów, którzy już wyznaczyli takie terminy i już oświadczenia mają... a są tacy co jeszcze czas dyrektorom dali.... i są tacy co czasu nie dali, zarządzenia o terminie też nie wydali a potem będą ścigać za niedopełnienie obowiązku :-)
ewa30-03-2011 22:41:10   [#70]

a możesz mi zapodać jakiego "niedopełnienia obowiązku" jeżeli zarządzenia nie wydali?

bardzo proszę dyrlo :-))

dyrlo31-03-2011 07:46:13   [#71]

ewa - nie znam konsekwencji jakie sobie wymyślą, a nie wiedziałam, że zarządzenie wydać muszą. Czyli co? Konsekwencji nie będzie?

ewa31-03-2011 08:15:32   [#72]

za trudne pytanie ;-)

ale moim zdaniem nie powinno być, bo pp nie ma, no chyba, że sama zapisałaś,w zasadach KZ w szkole, że oświadczenie będziesz składać (bo tak też możesz ustalić)
:-)

dyrlo31-03-2011 09:36:01   [#73]
No co Ty takiego obowiązku na siebie nie nałożyłam.... ale już letę przeczytać to co tam naskrobałam... bo od wtorku kontrolę mam.
elga07-10-2011 23:49:46   [#74]
Przeglądnełam z grubsza polecany powyżej artykuł E. Halskiej "demitologizacja kz" i wychodzi mi na to, że jak op nie wydało polecenia, to nie mamy obowiązku składać oświadczenia o stanie kontroli i samooceny. Ale nie wiem czy o tej porze jeszcze czytam ze zrozumieniem
elga07-10-2011 23:59:41   [#75]

Bas, kolejka już długa, ale ja też poproszę - co 5 głów to nie 2, co nie?

eszefer@poczta.onet.pl

ewa08-10-2011 15:42:29   [#76]
moim zdaniem dobrze Ci wychodzi i czytasz ze zrozumieniem, ale to moje skromne zdanie Elu :-)
Bas08-10-2011 23:06:53   [#77]
do elga: te prośby o materiały ze szkolenia były do dyrlo, nie do mnie :-) Suplikuj u niej.
Janusz Kruczek13-11-2011 21:10:08   [#78]

 Janusz

Jeśli można, ja również poproszę o materiały.

Z góry serdecznie dziękuję! 

januszkruczek1@wp.pl

Pozdrawiam

petrus16-11-2011 12:08:42   [#79]
Morduję kontrolę od marca. Okazało się, że większości papierów nie mam w szkole, np. dotyczących rachunkowości, inwentaryzacji itd. Gmina dopiero po wprowadzeniu u siebie kz zaczyna wyprowadzać dokumenty, a ja mam je tworzyć sama. Cały problem w tym, że nie mam z kogo powołać zespołów. Sama nie będę przecież siebie kontrolować, czy dobrze opisuję faktury i czy wydatki były planowane. W małych szkołach to paranoja.
MIwonka16-11-2011 22:52:54   [#80]

Z pewną doza nieśmiałości i ja proszę o przesłanie materiałów, za co z góry dziękuję.

iwonamar@op.pl

Leszek17-11-2011 08:12:02   [#81]

zamieść materiał w wymianie plików

pozdrawiam

nina18-11-2011 13:08:21   [#82]

Koniecznie.... proszę.....  i z góry dziękuję.

A przy okazji   mam  pytanie ...

Czy dyrektorzy obowowiązkowo do końca składają do OP "SAMOOCENĘ z KZ"?? Czy tylko robię wewnetrzną kontrolę u siebie w szkole?? 

Dostaliśmy z OP zasady kontroli zarządzczej w Powiecie do zapozanina się i przestrzegania przez pracowników jednostek organizacyjnych Powiatu....


ewa18-11-2011 13:23:03   [#83]

jeżeli starosta wprowadził zarządzeniem zasady/obowiązki  dotyczące kontroli zarządczej dla kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu (np. obowiązek przekazania do OP samooceny z KZ dokonywanej przez kierownika w kierowanej przez niego jednostce organizacyjnej), to jak najbardziej tak


za zasady kontroli zarządczej w jednostkach organizacyjnych - I poziom odpowiada kierownik tej jednostki -np. dyrektor szkoły.- może więc w zasadach wprowadzonych zarządzeniem w swojej jednostce zobowiązać pracowników do samooceny

JarTul18-11-2011 22:43:21   [#84]

Kontrola zarządcza oraz koordynacja kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych

Art. 68. 1. Kontrolę zarządczą w jednostkach sektora finansów publicznych stanowi ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.

2. Celem kontroli zarządczej jest zapewnienie w szczególności:
1) zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi;
2) skuteczności i efektywności działania;
3) wiarygodności sprawozdań;
4) ochrony zasobów;
5) przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania;
6) efektywności i skuteczności przepływu informacji;
7) zarządzania ryzykiem.

Art. 69. 1. Zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej należy do obowiązków:
1) [...]
2) [...]
3) kierownika jednostki.

Genialne :-( Jak można z tych kilku linijek zbudować podstawę prawną do tworzenia ton papierów.  
Kodeks etyczny, arkusz ba mapa oceny ryzyka, protokoły, oświadczenia itd. itp. Młyn firm szkoleniowych miele bardzo dobrze.

Znaczy się, że wcześniej - w epoce przed kontrolą zarządczą - dyrektor nie miał pojęcia, że istnieją problemy, kłopoty, zagrożenia w kierowanej placówce i "ryzykiem nie zarządzał" - zresztą genialna kolejna nowomowa. 
Jak nie ma kodeksu etyki i całej otoczki do niego dyrektor nie zapewnia "przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania"...

Ludzie. Sami "se" chomąto na szyję zakładamy aprobując te wszystkie wymysły, które nijak z w/w zapisów nie wynikają. 

ReniaB18-11-2011 23:50:38   [#85]
Poza zarządzaniem ryzykiem reszta dokumentów związanych z KZ raczej mi porządkuje wiele spraw niż dokłada roboty, ponieważ nawet jak czegoś nie ma to ustalam, piszę i już jest
AnJa19-11-2011 08:08:10   [#86]

jesłi czegośporządkującego i potrzebnego nie miałas przed zarządczą to tylko z nieświadomosci- bo to było wcześniej tak samo potrzebne:-)

nakładanie chomątów zaś to nasza specjalnosc- prawdopodobnie z nudów to robimy- no bo jesli nie to dlaczego?

link12326-11-2011 12:09:52   [#87]
mam pytanie dotyczące KZ - czy w ramach Kontroli należy opracować procedury związane z awansem zawodowym nauczycieli? Czy ktoś z Was to opracował?
dyrlo26-11-2011 17:11:49   [#88]
Nie. Procedury, a właściwie jak i co po kolei robić mamy opisane w KN i w Rozporządzeniu o awansie. Co tu jeszcze opracowywać? Zarządzenie tylko wydałam, że nauczyciele realizujący staż 2l i 9m składają sprawozdanie cząstkowe po każdym roku szkolnym. No i regulamin awansu na st. nauczyciela kontraktowego. Koniec, kropka :-)
link12326-11-2011 21:28:13   [#89]
w KZ chodzi chyba o to by opracować procedury co do których nikt nie będzie miał zastrzeżeń chodzi np. o to aby nauczyciel wiedział nigdzie nie zaglądając co jest w kolejności....
ankate26-11-2011 21:32:33   [#90]
nno...będzie musiał jednak zajrzeć do KZ
pkarlin27-11-2011 22:33:42   [#91]
czy ktoś już wrzucił KZ do wymiany plików, bo ja nie mogę tam nic znaleźć.
rzewa28-11-2011 05:54:16   [#92]

masz tu wszystko:

http://www.mf.gov.pl/index.php?const=7#n

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]