Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kto finansuje transport dziecka do szkoły ?
strony: [ 1 ]
KAMA1218-02-2011 11:32:38   [#01]
Witam! W dobie niżu demograficznego zabiegamy o to,aby pozyskac jak najwięcej uczniów do swojej szkoły.Do naszego zespołu szkół /SP+Gim./uczęszcza około 30 dzieci spoza obwodu,bo tradycja,bo srodki komunikacji podmiejskiej,bo szkoła dobra i bezpieczna.Czy nasza gmina może refundować koszty przejazdu tych dzieci?Jeżeli nie,to kto powinnien?Dodam,ze odległośc jest spełniona i wynosi ponad 4 km.
Bogdan P18-02-2011 12:22:51   [#02]

Według mnie (choć nie potrafię teraz podać żadnej pp) gmina może refundować koszty przejazdu, albowiem subwencja "idzie" za dzieckiem, więc teoretyczne pieniądze na to powinna mieć.

Z drugiej strony patrząc, na karb gminy zrzucono bardzo wiele zadań, ale pieniędzy na ich realizację to już niestety nie zapewniono.

Natka18-02-2011 13:38:05   [#03]

Z tego, co nam mówią, dowożenie to zadanie własne gminy - nie ma na to subwencji.

Decyzja rodziców - jeżeli wysyłają dziecko do szkoły spoza obwodu, to niestety ponoszą koszty :(

...........

literówki


post został zmieniony: 18-02-2011 13:39:26
stoner18-02-2011 14:47:25   [#04]

Art. 17. UoSO
3. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza odległości wymienione w ust. 2, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.



hanabi18-02-2011 15:13:35   [#05]

stoner

dzieci, o których pisze Kama12 są spoza obwodu;)

gmina może finansować dowóz, bo za dzieckiem idzie subwencja i zawsze można tym uargumentować wydatkowanie tych środków, natomiast dowozy to zadanie własne gminy

stoner18-02-2011 16:43:00   [#06]

Wiem że są spoza obwodu, specjalnie  pogrubiłem odpowiednie fragmenty.

Tak dowozy dzieci to zadanie własne, ale tylko na rzecz mieszkańców tej gminy, a nie mieszkańców gmin sąsiednich (wydaje mi się, że tak jest w opisanym przykładzie) - bo inaczej po co szkoła martwiła by się brakiem uczniów przecież subwencja jest rozliczana w ramach całej gminy i nie ma znaczenia czy dziecko chodzi do tej szkoły czy innej, przynajmniej z punktu widzenia subwencji (chyba że jedna szkoła jest na terenie wiejskim, a druga w miasteczku powyżej 5000)  .

Ustawa o samorządzie gminnym

Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:.............................8)   edukacji publicznej,....................................

To że za uczniem idzie subwencja  jest argumentem oczywistym, ale nie oznacza to że wydatkowanie środków na taki dowóz automatycznie staje się zgodny z prawem.

Zresztą mogło by  to prowadzić do dziwnej sytuacji kiedy to gminy "podkradają" sobie uczniów oferując im dowóz.




post został zmieniony: 18-02-2011 16:51:46
hanabi18-02-2011 16:59:29   [#07]

ale jak masz do wyboru utrzymywanie oddziału z małą liczba dzieci to bierzesz z  "całym dobrodziejstwem inwentarza" dzieci za którymi przyjdą pieniądze z subwencji

ale teraz mi przyszło do głowy, że Kama12 może pytać o zwrot pieniędzy za bilety, a ja piszę o dowozach gimbusem;)

tu masz rację;)

KAMA1218-02-2011 22:53:05   [#08]
Dziękuję wszystkim za opinie.Rzeczywiście chodzi mi o zwrot kosztów za bilety.Cały czas jednak opieramy się na podstawie prawnej co gmina musi zrobic dla dzieci dojezdzających,a mnie chodzi o to ,czy gmina może refundować koszty skoro dostała subwencje na te dzieci?
stoner19-02-2011 07:14:46   [#09]

Może zdaniem bez problemu, ale pod warunkiem, że obydwa obwody (w którym mieszka dziecko i w którym uczęszcza do szkoły) należą do tej samej gminy w inny wypadku nie.

Ustawa o samorządzie gminnym

Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:.............................8)   edukacji publicznej,....................................


Nie można przywozić dzieci z innej gminy do swojej bo łamie to zapis art 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (gmina ma działać na rzecz swoich mieszkańców, a nie mieszkańców innej gminy).


post został zmieniony: 19-02-2011 07:19:43
Magdalena21-02-2011 09:39:37   [#10]

Hmmm My nie refundujemy kosztów dojazdu dzieci spoza obwodu. Wiem, że jest na nie subwencja, ale ona nie jest na dowozy. Gmina z której dzieci chodzą też nie refunduje, bo dzieci nie uczą się w ich obwodzie. W tych wypadkach płaci rodzic, bo to on zmienił dziecku szkołę wg własnego uznania.

Mam problem z tymi zadaniami gminy, co nam wolno, a czego nie wolno. Może Wy pomożecie, co mogę zrobić.

3 dzieci z rożnych rodzin (trzy, cztero i sześciolatek) chodzą do przedszkola do sąsiedniej gminy. Dzieci mieszkają obok siebie, dzieli je może 5 domów. Jednak mieszkają w dwóch różnych miejscowościach i dwóch obwodach w mojej gminie. Nie dowozimy z tego rejonu dzieci, bo od zawsze wybierali placówkę w innej gminie, więc jakby problem sam nam zniknął.

Rodzice twierdzą, że mają tam bliżej, też tam chodzili, parafia w kościele też jest w tamtej gminie, więc je dowożą i chcą by dzieci tam uczęszczały. Dopiero teraz wyniknął problem. Na szczęście tylko z przedszkolem, ze szkołą na razie spokój. Od marca rodzice mają płacić za przedszkole 100%, bo Wójt dopatrzył się, że ma obce dzieci, my nie "chcemy" zapłacić i podpisać porozumienia. Problem w podstawie prawnej, UoSO daje możliwość na płacenia do niepublicznych lub publicznych prowadzonych przez inne jednostki niż jst. Za to nie ma tam podstawy do płacenia na publiczne prowadzone przez jst.

Pozostaje ustawa o samorządzie gminnym - jakaś współpraca w obie strony? Tylko, czy nam wolno, co RIO na to? Po drugie problem już jest teraz, a współpraca chyba wymaga zgody rady gminy, ogłoszenia w DZ.U. zejdzie do końca roku jak nic. Co robić. Czy Wójt tamtej gminy ma prawo płacić na obce dzieci? Dzisiaj muszę jechać na rozmowę i przedstawić podstawę prawną i rożne warianty rozwiązania problemu. Pomóżcie.

rzewa21-02-2011 11:32:27   [#11]
możecie refundować koszty na podstawie porozumienia (zgoda rady), ale... tamten wójt nie może obciążyć rodziców większymi kosztami niż płacą rodzice w tamtej gminie - może jedynie uniemożliwić dostanie się tych dzieci do tego przedszkola (ale takie zakazy przyjmowania są już kwestionowane gdzie indziej, jedynie odmowa zapisu ze względu na brak miejsc nie podlega dyskusji)
Magdalena21-02-2011 14:35:27   [#12]

Rzewa dzięki za podpowiedź :-)

Może tak jeszcze dokładniej coś bym się dowiedziała. Jaka podstawa prawna?

Na porozumienie to może art. 7 ust. 1 pkt 8, art 10, art. 18 ust. 2 pkt 2, art. 74 UoSG i art. 5 UoSO?

Wójt powiedział rodzicom, że albo my płacimy, albo rodzice płaca 100%, albo od marca dzieci nie będą uczęszczać do nich. Jak obalić mu to? Miejsca miał, bo przyjął. Co zabrania mu brać 100%?

rzewa22-02-2011 12:57:18   [#13]

nie może żądać 100% kosztów kształcenia od rodziców - art 7 ust 1 pkt 1 w związku z art 5 ust 3 UoSO

od was też nie może bo brak pp

nie może "wyrzucić" dzieci z powodu niepłacenia tych kosztów przez rodziców czy przez was oraz nie dopuścić do przyjęcia ich do przedszkola (wyjąwszy sytuację braku miejsc) - art 7 ust 1 pkt 1 i 2 w związku z art 5 ust 3 UoSO

porozumienie możecie zawrzeć na podstawie art 74 ustawy o samorządzie gminnym (zgadzacie się by tamta gmina zapewniała opiekę przedszkolną dzieciom zamieszkałym w tej wsi lub jej określonej części i zobowiązujecie się do refundowania poniesionych przez tę gminę kosztów określonych w porozumieniu) -> organem właściwym do udzielenia zgody na porozumienie i zabezpieczenie niezbędnych środków jest rada gminy, a ustalenie treści porozumienia i podpisanie go to właściwość wójta - art 18 ust 2 pkt 12 oraz art 31 ustawy samorządowej


post został zmieniony: 22-02-2011 12:59:27
Magdalena24-02-2011 07:53:55   [#14]
Wielkie dzięki Rzewo. Prawnicy dwóch gmin od 5 tygodni nie doszli do rozwiązania, co z tym fantem zrobić. Dzisiaj muszą coś ustalić, bo lada moment marzec, a skutki tej sytuacji nie mogą ponieść dzieci.
luci25-02-2011 00:02:55   [#15]
ja też mam dowozy, ale zrobię wszystko aby wszystkie możliwe dzieci przyszły do mojej szkoły. Sięgam daleko poza obwód i jestem szczęśliwa jak zglosi  się np.3 uczniów.  Mój OP jest zadowolony,że mam te dzieci, a za nimi idzie subwencja.
mstola03-07-2012 23:06:04   [#16]

Ciągle, nie mam odpowiedzi na pytanie: czy organ prowadzący szkołę może finansować dowóz uczniów z innej gminy?

Muszę mieć na jutro argumenty, dobrze by było gdyby znalazła się pp.

Proszę o pomoc :(

stoner04-07-2012 07:46:18   [#17]

Patrz post [#09].

mrycz05-09-2016 18:18:34   [#18]

Witam społeczność OSKKO proszę mi powiedzieć, czy 5 latkom/rocznik 2011 gmina ma obowiązek zakupu biletów (dojazd do przedszkola) i ewentualnie proszę o podstawę prawną. Pogubiłam się już w tych zmianach :)

Jacek05-09-2016 19:25:36   [#19]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=57319&ux=55&pst=8#pst8

 

Wodnik12-09-2016 14:02:29   [#20]

     Rodzic sześcioletniego dziecka z zespołem Downa i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, przedkłada zaświadczenie z NZOZ od lekarza rodzinnego następującej treści - "Dziecko źle znosi podróż w grupie. Wskazane jest indywidualne dowożenie na zajęcia" Czy Gmina jest zobowiązana taki transport zapewnić w sytuacji gdy jest zorganizowany transport grupowy. Dodatkowy transport indywidualny to dodatkowe koszty. Proszę o odpowiedź co o tym sądzicie? Jak to rozwiązać  by spełnić oczekiwania rodziców, nie zaszkodzić  dziecku i nie być posadzonym o niegospodarność?

rzewa12-09-2016 21:35:36   [#21]

mogą dziecko dowozić rodzice a gmina zwraca im koszty tego dowozu

hanabi12-09-2016 22:04:44   [#22]

niestety , w takiej sytuacji bardzo często jest to równowartość biletów PKS:(

rzewa12-09-2016 22:11:05   [#23]

jeśli dowożą rodzice, to gmina ma obowiązek zwrócić koszty tego dowozu w takiej wysokości w jakiej są faktycznie ponoszone - art 17 ust 3a pkt 3 u.s.o.

Wodnik13-09-2016 08:25:54   [#24]

Dziękuję za podpowiedzi. Jest tylko jeszcze jeden problem. Rodzice wybrali dla dziecka ośrodek, który nie jest "najbliżej miejsca zamieszkania". Znacznie bliżej jest inny ośrodek chyba nawet z lepszą bazą i większymi możliwościami jeśli chodzi o terapie. Na pewno gwarantuje  realizację   wszystkich zaleceń PPP.  Ale rodzice chcą do tego co jest dalej. I co zrobisz?

rzewa14-09-2016 16:10:53   [#25]

można w takiej sytuacji odmówić finansowania dowozu

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]