Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kiedy płacić nadgodziny?
strony: [ 1 ]
DorotaN21-01-2011 20:09:31   [#01]

proszę o pomoc, bo już zgłupiałam:)

płacimy nadgodziny:

1) za wykonaną pracę,

2) 1 IX, zakończenie roku, 14 X, rekolekcje,

3) gdy nauczyciel jest gotowy do pracy, ale nie może jej wykonać ( np. klasa na wycieczce),

co w sytuacji:

1) opieki na zdrowe dziecko,

2) urlopu okolicznościowego,

3)urlopu szkoleniowego ( za zgodą dyrektora, ale bez skierowania),

 4) dni wolnych od zajęć dydaktycznych ( przed świętami, np. 7 stycznia,...)



Bona Fide21-01-2011 20:31:39   [#02]

Wszystko zależy od Twojego OP.

Ja płacę za rzeczywiście przepracowane godziny, a nie za gotowość za ich świadczenie. Takie uregulowanie mam w regulaminie - nie było kwestionowane przez nadzór.

Ale co kraj, to obyczaj:-)

Caro21-01-2011 20:34:16   [#03]
nadzór - tzn. KO?
post został zmieniony: 21-01-2011 20:34:37
Bona Fide21-01-2011 20:48:20   [#04]
Nadzór sprawdzający uchwały OP za zgodność z prawem - tzn. wojewoda:-)
post został zmieniony: 21-01-2011 20:50:06
dyrlo21-01-2011 21:10:24   [#05]

Moim zdaniem:

1. Opieka nad zdrowym dzieckiem - nie płacimy za nadgodziny bo średnia urlopowa, więc tak czy tak jest zapłacone.

2. Urlop okolicznościowy - tak samo.

3. urlop szkoleniowy za zgodą dyrektora ale bez skierowania - bez nadgodzin.

4. np. 7 stycznia - to zależy co nauczyciel robił w tym dniu, jeśli był w domu to bez nadgodzin (i nie piszcie mi tu, że był gotów do pracy bo przecież dyrektor szkoły ustalił ten dzień jako wolny po zasięgnięciu opinii RP, RR i SU).

Gaba21-01-2011 21:24:22   [#06]
odpowiem nieco bokiem - kiedy płacić? do końca miesiąca (zgodnie z KN)
marmak21-01-2011 23:20:42   [#07]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=40550&pst=2#pst2
DYREK22-01-2011 19:48:34   [#08]

z: http://www.piotrstanke.pl/?a=4&art=1134

Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2009 r. - z upoważnienia Sekretarz Stanu Pani Krystyna Szumilas:

      W związku z interpelacją Pana Posła Piotra Stanke z dnia 26 maja 2009 r. nr SPS-023-9686/09 w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych, uprzejmie przekazuję następujące wyjaśnienia.
       W myśl art. 35 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, póz. 674, z póżn. zm.), w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
      Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ww. ustawy, organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu m.in. szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. W myśl art. 30 ust. 6a ustawy - Karta Nauczyciela, powyższy regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Zgodnie z ww. przepisami, organ prowadzący szkołę określa w regulaminie wynagradzania nauczycieli między innymi szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Definicja godzin ponadwymiarowych została ustalona ustawą. Są to godziny przydzielone nauczycielowi i ujęte w planie organizacyjnym szkoły. Ustalanie przez dyrektora szkoły za jakie godziny ponadwymiarowe nauczycielowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, jest przekroczeniem uprawnień ustawowych. Nauczycielowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę ponadwymiarową, natomiast w przypadku godzin niezrealizowanych, wynagrodzenie przysługuje na mocy przepisów prawa pracy. Zgodnie z art. 91 ust. l ustawy - Karta Nauczyciela, w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

1. W przypadku nauczyciela korzystającego z urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat, przy obliczeniu wynagrodzenia za ten dzień, należy uwzględnić godziny ponadwymiarowe. W myśl art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, póz. 94, z późn. zm.) pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

      Na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, póz. 289 z późn. zm.) przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z rym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Zgodnie z § 5 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, póz. 737, z późn. zm.) wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela pracującego w szkole feryjnej ustala się dzieląc miesięczne wynagrodzenie obliczone według zasad określonych w § 1-4 (a więc z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych) - przez liczbę 30. Natomiast wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela pracującego w placówce nieferyjnej ustala się dzieląc miesięczne wynagrodzenie obliczone także według zasad określonych w § 1-4, przez liczbę 21.

2. Wynagrodzenie nauczycieli za Dzień Edukacji Narodowej oraz rekolekcje winno być naliczane z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych.

      W myśl art. 74 ustawy - Karta Nauczyciela, w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Dzień Edukacji Narodowej nie jest dla nauczyciela dniem wolnym od pracy. Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach publicznych i szkołach (Dz. U. Nr 36, póz. 155 z późn. zm.), uczniowie uczęszczający na naukę religii, uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeśli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Dni rekolekcji nie są dniami wolnymi od pracy dla nauczycieli, tym bardziej, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 3, póz. 69), nauczyciel jest zobowiązany do zapewnienia uczniom bezpiecznych warunków w drodze z i na rekolekcje.
W obu podanych sytuacjach nauczyciel może być pozbawiony możliwości przepracowania godzin ponadwymiarowych, ale korzysta z przepisów dotyczących pracowników pozostających w gotowości do pracy. Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia: za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 Kodeksu pracy), dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) oraz wynagrodzenia za czas dyżuru (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Analogicznie należy obliczać wynagrodzenie nauczyciela za dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
Zgodnie z art. 42 ust. 2b w związku z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy - Karta Nauczyciela, w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia, nauczyciel obowiązany jest uczestniczyć w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części Nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nieprzepracowane z powodu uczestniczenia w przeprowadzeniu sprawdzianu. Jeżeli bowiem w arkuszu organizacyjnym szkoły przewidziano godziny ponadwymiarowe w dniach, w których przeprowadzany jest sprawdzian, to z całą pewnością należy nauczycielowi wypłacić wynagrodzenie za te godziny.

3. Wycieczki szkolne są realizacją zadań statutowych szkoły, a dla nauczyciela wypełnieniem obowiązku wynikającego z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela.

      Wycieczki rzadko trwają krócej niż przypadająca w danym dniu liczba godzin pracy nauczyciela, często natomiast trwają o wiele dłużej. Nie ma więc żadnych przesłanek by nauczyciela opiekującego się dziećmi na wycieczce, a tym samym realizującego zadania opiekuńczo-wychowawcze, pozbawiać wynagrodzenia za przydzielone mu godziny ponadwymiarowe. Powinno być ono naliczone w ten sam sposób jakby nauczyciel pracował na terenie szkoły.


DYREK21-03-2011 08:11:19   [#09]

http://rb.infor.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=104882

http://www.kadrydlaoswiaty.pl/men--za-niezrealizowane-
godziny-ponadwymiarowe-nauczyciela--wynagrodzenie-nie-przysluguje-/docs/29_28/236/View

http://www.orzeczeniakadrowe.pl/?m=docs&i=119_0&idd=708&a=View
link12307-04-2011 15:44:39   [#10]

podnoszę wątek - co z nadgodzinami dyrektora, jeżeli ma przez OP takie przydzielił, a wypadają w dniu, kiedy odbywa się narada szkoleniowa organizowana przez OP? Należą się wynagrodzenie dyrektorowi czy nie?

rzepek07-04-2011 16:35:19   [#11]
Należą się. Dyrektor na naradzie też pracuje;)
link12308-04-2011 09:47:27   [#12]
spotkałem się z opinią, że dyrek ma zniżkę godzin i nienormowany czas pracy w związku z tym nie należą się nadgodziny w taki dzień. Wszystkie opinie prawne podane przez Dyrka dotyczą nauczycieli....macie coś na dyrektora? 
Rycho08-04-2011 10:04:03   [#13]
macie coś na dyrektora?

haka?? ;-)

a dyrektor realizujący zajęcia edukacyjne to kto jest? nie nauczyciel?

rzepek08-04-2011 13:31:36   [#14]
...A na umowie o pracę dyrektor ma napisane, że jest zatrudniony na etacie "dyrektora" czy "nauczyciela"? I w dodatku na etat: 18 godzin czy może 5 lub 7?
dyrlo08-04-2011 14:25:49   [#15]
Z przyczyn etycznych biorę zastępstwa doraźne w klasie w której uczę (nie płacę sobie za nie) na konto ewentualnych nieobecności spowodowanych naradami w KO, bo OP to jakoś nam tak narady zwołuje, że nic nie przepada.
Gaba13-05-2012 05:37:11   [#16]

z przyczyn etycznych sobie płacę  - biorę rzadko i tylko wtedy gdy potrzeba. Irytują mnie na tomiast tacy, co zagarniają, ile się da. (myślę o dyrektorach)

Fanaberiia13-06-2012 18:05:22   [#17]

A ja  znalazłam się w sądzie za "nie płacenie nadgodzin", a raczej za to ,że w dni wolne od pracy - święta np. 11 XI nie pomniejszałam wymiaru o 4,4 ( oddział przedszkolny). Co wy na to czy już może ktoś miał podobną sprawę? Co w tej sytuacji mam robić, czekać z założonymi rękami na wyrok?

rzewa13-06-2012 20:09:37   [#18]

przyznam się, że nie bardzo rozumiem... :-(

jaris-114-06-2012 08:41:35   [#19]

Tylko daj nam Faneberiia wyrok: będziemy mieli nieobecny w polskim prawie precedens :)

Fanaberiia14-06-2012 10:22:49   [#20]

pozew jest o "zapłatę wynagrodzenia z tytuł niewłaściwego rozliczenia godzin ponadwymiarowych. Sprawa dotyczy tygodni rozliczeniowych kiedy wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje, a tygodniowy wymiar czasu pracy wynikający z dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nie został obniżony. Sytuacja taka występuje od momentu usunięcia z Regulaminu Wynagrodzenia Nauczycieli par.11 ust. 4 uchylonego rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody..."

Dalej pani naświetla sprawę tak " obowiązkowy wymiar zajęć dla niej to 22 godz./tygodniowo. Zgodnie z arkuszem organizacyjnym realizuje zajęcia w wymiarze 25 godz./ tygodniowo czyli 3 nadgodziny. Z przepisów wynika , że obowiązuje dla niej 5 dniowy tydzień pracy. Dla pensum 22 dzienna obowiązkowa norma to 4,4 (22:5= 4,4) pozostałe godziny to godziny ponadwymiarowe". Dalej pani usiłuje udowadniać , że np. święto Trzech Króli wypadające w piątek powinno pomniejszyć jej obowiązkowy wymiar godzin o 4,4 czyli 22- 4,4= 17,6. Przydział czynności w tyg  wynosi 25 godz/ 22 godz etat + 3 nadgodziny / po 5 godzin dziennie. Z powodu święta w tym tygodniu przepracowane zostało 20 godz czyli wynika  z tego wg tej pani, że w tym tygodniu przysługuje jej wynagrodzenia za 2,4 godziny ponadwymiarowe 20-17,6=2,4

 

Dalej pani pisze że szkoły rządowe tak maja naliczane, a  nauczyciele ze szkół samorządowych muszą najpierw wypracować pensum, a to co ponad to nadgodziny i że  nauczyciele bez nadgodzin w tej sytuacji maja obniżony czas pracy, bo nikt z nich nie dopracowuje brakujących godzin.

:(

 

rzewa14-06-2012 11:00:41   [#21]

no i pani ma rację, bo nie możesz uznać, że za dzień świąteczny nie należy jej się wynagrodzenie, a tak się dzieje przy zastosowaniu powyższego liczenia

Fanaberiia14-06-2012 11:57:36   [#22]

Nie pisze, że nie ma racji. Ja też jako nauczyciel chciałabym mieć zapłacone, ale wg OP. jeśli wojewoda uchylił ten paragraf to nie należy płacić, a płacone są faktycznie wypracowane. Taka zasada płacenia  obowiązywała do maja 2000r. na podstawie par. 6 ust 4 rozporządzenia MEN, a teraz ta kwestia nie została uregulowana, bo mimo dyspozycji jaką daje art. 30 ust. 2 pkt 6 Karty Nauczyciela OP nie może  decydować, kiedy nauczyciel zachowuje prawo lub traci uprawnienie do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe . MEN stoi na stanowisku cyt z pisma OP "Ustawodawca w art. 39 ust. 4 wyraźnie wskazuje, iż składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Z powyższego bezsprzecznie wynika fakt, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane. Departament nie znajduje uzasadnienia dla poglądu, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane również wtedy, kiedy nie są faktycznie realizowane zadania wynikające z nałożonych obowiązków (stanowisko Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 27 stycznia 2009 r., sygn. DS-WPZN-RD-400-66/09)".

Sama już głupieje, jak się mam zachować? To ja idę do sadu pozwany dyrektor, a nie OP, który tak każe liczyć.
 Czy ktoś ma to stanowisko MEN w całości, bo ja go na oczy nie widziałam .

rzewa14-06-2012 13:12:01   [#23]

ale przed sądem masz się bronić pokazując uchwałę OP, tylko że z Twojego tłumaczenia wynika, że w tej uchwale nic nie ma

zatem powinnaś liczyć tak jak nakazuje prawo pracy - a za święto pracownik ma jak najbardziej prawo do wynagrodzenia, więc...

czyli n-lka mając tygodniowo 3 ponadwymiarowe, ma średnio dziennie 0,6 godziny ponadwymiarowej - jak jest nieobecna to jej nie wypracowuje i wynagrodzenie się nie należy zgodnie z art 80 k.p., bo nie ma przepisu by się należało

innymi słowy w tygodniu, w którym pracuje 4 dni wypracowuje 2,4 godziny ponadwymiarowej i należy za to zapłacić (można zaokrąglić do pełnych godzin, gdyby uchwała OP takie zaokrąglenie przewidywała)

i należy tak postąpić właśnie wówczas, gdy uchwała OP milczy w temacie

jerzyk14-06-2012 13:30:56   [#24]

W całości nie mam. To co mam wklejam

 

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej

w sprawie rozliczania godzin ponadwymiarowych nauczycieli

(DS-WPZN-RD-400-66/09)

Przez godzinę ponadwymiarową w myśl przepisu art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, a więc powyżej pensum, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela. Nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością - w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Ustawodawca w art. 39 ust. 4 wyraźnie wskazuje, iż składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Z powyższego bezsprzecznie wynika fakt, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane. Departament nie znajduje uzasadnienia dla poglądu, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane również wtedy, kiedy nie są faktycznie realizowane zadania wynikające z nałożonych obowiązków.

[...] Należałoby również wyrazić pogląd o zgodności poglądów judykatury i doktryny w zakresie dyrektywy do ścisłej wykładni prawodawczych norm kompetencyjnych, w szczególności zakazu stosowania wykładni rozszerzającej oraz analogii. Oznacza to, że organ wykonujący kompetencję prawodawczą zawartą w upoważnieniu ustawowym (w tym wypadku na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela), zobowiązany jest do ścisłego działania w ramach tego upoważnienia. Zatem nie jest upoważniony ani do regulowania tego, co zostało już uregulowane w randze ustawy, ani też wychodzenia poza jej zakres. Odstąpienie od powyższej zasady stanowi istotne naruszenie prawa.

Dyrektor Departamentu Strategii

mgr Urszula Martynowicz

Fanaberiia14-06-2012 13:34:43   [#25]


Tak wygląda ta część uchwaly

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

§ 10.1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego ( łącznie z dodatkiem
za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych
lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa ustala się, z zastrzeżeniem ust.3,    w sposób określony w ust.1, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

3. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust.4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa realizowanego na zasadach, o których mowa w ust. 3, ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.

4. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust.1 i 3, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16
z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się,
a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

§ 11.1. Wynagrodzenie za godziny, o których mowa w § 10, przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane, pod warunkiem wypracowania przez nauczyciela w danym tygodniu obowiązkowego wymiaru zajęć.

2. Za faktycznie przeprowadzone uznaje się także godziny zajęć, których nauczyciel nie mógł zrealizować z przyczyn dotyczących pracodawcy oraz przypadające w okresie zwolnienia od pracy przewidzianego w przepisach prawa pracy, za czas którego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się
z dołu.

tego już nie ma

4. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia -  za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub ¼, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy), za każdy wymieniony dzień. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

No i jeśli nie ma to OP nie płaci! A pozwana winna być szkoła ,a nie personalnie dyrek ( tak uważam)

jerzyk14-06-2012 14:17:22   [#26]

Interesujący wyrok.

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-osk-1873-07,sluzba_cywilna_pracownicy_mianowani_nauczyciele_rozstrzygniecia_nadzorcze_dotyczace_gminy_skargi,22104a7.html

I OSK 1873/07 - Wyrok NSA z 2008-03-03

Ustaliwszy, że organ prowadzący szkołę nie posiada uprawnienia do decydowania, kiedy nauczyciel posiada prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw i przechodząc do analizy kolejnego zakwestionowanego rozstrzygnięciem nadzorczym przepisu - § 11 ust. 4 regulaminu, Sąd stwierdził, że organ nie posiada także upoważniania do określania sposobu obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy. Sąd zaznaczył dodatkowo, że wskazany w tym przepisie sposób obliczania wynagrodzenia, nie uwzględniający ustawowych wskazań, byłby sprzeczny z obowiązującymi w tym zakresie rozwiązaniami ustawowymi. To z kolei doprowadziłoby do sytuacji, że nauczyciel, pomimo ustawowego prawa do otrzymania wynagrodzenia za usprawiedliwioną nieobecność w pracy (np. urlop wypoczynkowy), nie otrzymałby takiego wynagrodzenia, przysługującego mu przecież z mocy ustawy.

a tu całośc

 

http://www.znp.olsztyn.pl/godziny1.pdf?short=

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]