Forum OSKKO - wątek

TEMAT: badanie poziomu dodatków dyrektorów szkół i placówek oświatowych
strony: [ 1 ][ 2 ]
Marek Pleśniar17-01-2011 12:31:06   [#01]

Na prośbę Koleżanek i Kolegów dyrektorów z Olsztyna przekazuję Wam pytanie o wysokość dodatków dyrektorów.

Dyrektorzy chca wiedzieć jak zarabiają w stosunku do dyrektorów w kraju, a my - członkowie OSKKO też zapewne chętnie się dowiemy jak to jest.

Oto link do ankiety: http://www.ankieter.pl/wypelnij/ankiete/id/4233/ .


Zależy nam na wypełnieniu ankiety jak najszybciej

martek17-01-2011 15:39:24   [#02]
już wypełniłam! choć uważam, że ta rozpiętość w dodatku funkcyjnym  500-1000 jest zdecydowanie za duża, bo to jednak ,,bardzo.....duża...." różnica, mieć dolną, a górną granice tego przedziału
Marek Pleśniar17-01-2011 15:41:59   [#03]
tak się porobiło, ze wzrastały pensje nauczycieli. Dodatki dyrektorskie jednakowoż nie:-)
sońka17-01-2011 16:44:43   [#04]
ja także wypełniłam, nie byłam świadoma, że można mieć takie wysokie dodatki motywacyjne, mimo że jak się wydaje jestem docenianym dyrektorem (medal KEN, nagroda KO),mój wobec innych jest mizerny
dyrlo17-01-2011 18:21:01   [#05]

Marku swoje trzy grosze "wetknę". Tak się składa, że jak ktoś ma 1000 zł dodatku funkcyjnego to powinien zaznaczyć 2 opcje, tę 500 - 1000 i tę od 1000 - 1500.

Powinno być 500 - 1000 i 1001 - 1500 ... itd :-)

Danusia17-01-2011 20:18:48   [#06]
Wypełniłam ankietę.W mojej gminie jest stawka 84,00 zł za oddział.Pozdrawiam.
elkap17-01-2011 21:24:07   [#07]
Ciekawa ankieta, wypełniłam. Dodatek motywacyjny mam marny, ale za to funkcyjny dobry, taka taktyka w moim OP. W wykresach, które można obejrzeć po wypełnieniu ankiety brakuje mi odniesienia wysokości dodatków do wielkości szkoły, którą kieruje dyrektor.
Marek Pleśniar17-01-2011 22:20:10   [#08]

dyrlo - rzeczywiście

przekażę autorom ankiety

Dorota Z18-01-2011 07:25:35   [#09]
Podzial  kwot faktycznie trochę kiepski. Ja mam motywacyjny 210zł a musiałam zaznaczyć przedział 200 - 500 co zawyża wyniki. Podobnie z funkcyjnym Ja 600 a przedział 500- 1000zł
Wojciech Tański18-01-2011 08:08:39   [#10]

Na początku chciałbym podziękować wszystkim osobom, które wypełniły ankietę.

Przepraszam za wszelkie niedoskonałości ankiety. Nie obarczają one szacownej osoby Marka, są efektem mojego pośpiechu i małej staranności. Rzeczywiście ankieta zawiera błędy metodologiczne (zakresy kwot), przedziały kwot też mogłyby być bardziej szczegółowe. No i przede wszystkim powinienem przybliżyć respondentom cel tej ankiety, a ja tylko poprosiłem Marka o pomoc, żeby ją umieścił na forum.

W Olsztynie zamierzamy renegocjować z samorządem wysokość naszych dodatków. Chcemy przygotować się do dyskusji merytorycznie, to znaczy mieć ogólną orientację, jak wygląda to w różnych miejscach Polski. Potrzebne są nam tylko bardzo szacunkowe i ogólne dane. Już po podsumowaniu tych kilkudziesięciu ankiet mamy pewien obraz sytuacji. Od lat przekonywano nas, że mamy wyjątkowo wysokie dodatki. Wstępne wyniki ankiety wskazują na coś innego.

Oczywiście po zakończeniu ankiety przekażę jej wyniki Markowi, być może zaciekawią oświatową  kadrę kierowniczą nie tylko z Olsztyna.

Marek Pleśniar18-01-2011 12:46:56   [#11]

sądzę że baardzo ich zaciekawią:-)

No i ważne - trwa rozmowa z MEN o statusie dyrektora i nauczycieli

fakty się przydadzą

sońka18-01-2011 19:15:08   [#12]

Od lat przekonywano nas, że mamy wyjątkowo wysokie dodatki.

To ciekawe, ze nas przekonują o tym samym, a ja z drugiego końca Polski

jerzyk18-01-2011 19:48:59   [#13]
Wklejcie link do wyników :-)
Adaa18-01-2011 19:51:11   [#14]

masz gapo:-)

http://www.ankieter.pl/wyniki/index/id/4233

jerzyk18-01-2011 21:11:54   [#15]
Dzięki :-)
Bystrzaku;-)
Gaba19-01-2011 06:56:32   [#16]
To badanie Wojtkowe (buziaki dla Wojtka, przy okazji), mogłoby tu na stałe zostać - można by je doprecyzować i raz na pół roku aktualizować. Mnie brakuje powiązania - liczba dzieci a dodatek funkcyjny i motywacyjny, ew. zadania dodatkowe lub sytuacja szczególna - remont, rozbudowa, stara bardzo baza (tzw. warunki trudne)
slos19-01-2011 08:34:59   [#17]
Słuszny Gabowy postulat.
AnJa19-01-2011 08:59:19   [#18]

Jakoś mi się kojarzy, że takie badanie, z ustalaniem zalezności, już odbywa sie lub lada chwila ma się odbyć.

Dosyć przekonująco wyglądał jego plan.

Power419-01-2011 10:46:43   [#19]

Każdy z dodatków w przeliczeniu na ucznia? Suma tych dodatków w przeliczeniu na jednego ucznia może?:-) Bardzo miarodajna dana:-) Tutaj nie widać czy przy niskim jednym, drugi jest jednakowoż niski lub zbiegu: "duży, co jest oczywiście pojęciem względnym" jeden i drugi.

OP stosują bardzo różne rozwiązania w priorytecie/proporcjach : czy główne źrodło dodatku to ten pierwszy czy ten drugi dodatek? Oczywiście, że oba są ważne i służą czemuś innemu, ale jeśli są np. a nie wiem czy są- oba z najniższych progów przy dużej ilości dzieci? Czy obu wysokim- towarzyszy zawsze duża ilość dzieci?

Krotności uczniów/dodatków w ankiecie są  różne i za mało zróżnicowane jak ktoś wyżej częściowo sygnalizował:-)

Ale i tak warto było wpuścić taką ankietę:-)

To może być dobry, niezależny materiał badawczy:-)

Natomiast należy pamiętać, że dodatki poszczególnych osób w obrębie jednego OP mogą być z założenia minimalnie jak i bardzo zróżnicowane:-)

sylwia19-01-2011 13:17:20   [#20]

to u nas jest calkiem nieźle

Gaba19-01-2011 14:28:28   [#21]
ja nie wiem, czy mam dobrze, jak na nasze miasto to tak, ale na tzw. tle... to nie wiem. Mnie te diagarmy kołowe niewiele mówią, słupkowe byłyby niekiedy jasniejsze.
marmar4919-01-2011 14:30:13   [#22]

Gaba

przełącz widok na słupkowe

Gaba19-01-2011 14:41:53   [#23]
dzięki! Jakos mi się to wyraxniejsze teraz stało.
Adaa19-01-2011 17:00:56   [#24]

To może być dobry, niezależny materiał badawczy:-)

sorry, ale to jest żaden material badawczy:-))

jesli chodzi o dodatki motywacyjne to jest to tylko orientacyjna informacja, ze 51% respondentów ma dodatki w wysokosci od 500-1000 zł, a 23,7 % ma dodatki rzedu 500- 1500 zł

by to jakos wyprostowac mozna średnio stwierdzić, ze dodatki w wysokosci 500 - 1500 zł ma średnio 37,3 % respondentów - czyli ok 102 osoby:-)

....................

Wojtek, darujesz?;-))






Adaa19-01-2011 17:10:04   [#25]

pamietam, ze IBO prowadziło szczególowe badania ankietowe na temat podobny 

moze ktos ma, jesli publikowano, choc publikowano to 4 lata temu :

Organizacja szkół i zarobki dyrektorów 2006 (styczeń 2007)

Rozbudowane, ogólnopolski badania, których celem było wskazanie czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia

wypłacanego dyrektorom szkół i placówek oświatowych przez jednostki samorządu terytorialnego

Power419-01-2011 17:18:30   [#26]

A ja pisałam o materiale(ankiecie) Wojtka (w tym kształcie) ...?

Nie zaprzątaj sobie tym głowy :-)


post został zmieniony: 19-01-2011 17:23:33
Adaa19-01-2011 18:31:05   [#27]
chciałas Power dowcipnie, ale wyszlo jak zwykle:-)
Jacek19-01-2011 18:37:00   [#28]
:-))
EwaBe19-01-2011 19:40:34   [#29]

Zauważyłam w uchwałach różnych organów prowadzących (i tak jest od lat) uzależnianie kwoty dodatku funkcyjnego od liczby oddziałów w szkole.

To, według mnie, duży błąd. O sprawiedliwości nie wspomnę, bo ludzie gadają, że nie ma jej na świecie.

1. O wiele łatwiej prowadzi się szkołę 20-oddziałową jednego typu niż niewielki zespół szkół (konieczność przeprowadzania sprawdzianów, egzaminu gimnazjalnego, maturalnego; egzaminów z przygotowania zawodowego - też zróżnicowanych w zależności od zawodów, w jakich kształci szkoła).

2. Łatwiej dużą niż niewielką, w której np.:

- są uczniowie dojeżdżający,

- jest wielu uczniów z rodzin zagrożonych socjalnie, z zaburzeniami, zaniedbanych lub po prostu takich, gdzie wiedza i wykształcenie nie znajdują się na szczycie rodzinnej hierarchii wartości

- z ogromną trudnością motywuje się uczniów do pracy, bo i rodzice nie motywują lub nawet w ogóle nie są zainteresowani postępami swoich dzieci

- organizowana jest świetlica lub inna dodatkowa opieka pozalekcyjna

- funkcjonuje internat, kuchnia (to naprawdę dwa duże obszary dodatkowej pracy i odpowiedzialności)

I jeszcze brak na terenie nauczycieli danej specjalności (np. nauczycieli przedmiotów zawodowych ze świecą szukać).

Można dopisywać.

3. Trudniej taką (bez względu na liczbę dzieci), gdzie wciąż trzeba się zamartwiać o remonty, budowę (np. sali gimnastycznej), pozyskiwanie środków na dodatkowe zajęcia, pomoce, sprzęt, wyposażenie itp., niż tę, gdzie organ prowadzący zainteresowany jest rozwojem oświaty na swoim terenie i nie obarcza dyrektora-nauczyciela sprawami, za które jest odpowiedzialny.

Ale i tak najtrudniej dyrektorować w takiej, gdzie w organie prowadzącym decyzje podejmują ludzie niewiele lub  niemający nic wspólnego z oświatą lub ci, którzy z oświaty wyszli i myślą, że zatrzymała się ona na etapie rozwoju z czasów, gdy w niej tkwili albo tacy, co na początku i końcu widzą tylko "pinionc", "bo ta oświata to taka droga i nic z niej nie ma".

A i tu na forum często mamy przykłady, że dyrektor traktowany jak wioskowy głupek i malwersant, któremu pokazuje się palcem palcem kogo zwolnić, kogo zatrudnić, za zastępstwa nie płacić, z wyjazdu i na szkolenie się tłumaczyć, podobnie jak z przebywania wieczorem w szkole, uchwałę przygotować, bo w op nie ma kompetentnej osoby albo nikomu się nie chce. Latać z fakturami i tłumaczeniami do księgowej w zeasz-u, jeździć z byle sprawozdaniem i papierkiem, bo niektórzy wyobrażają sobie, że dyrektor to chłopiec (częściej dziewczynka) na posyłki.

I za to powinien być dodatkowy dodatek: trudnościowy :-). Przyznawać go powinien dyrektor sam sobie. A ten, który ma super albo przynajmniej "normalny" organ prowadzący, niech płaci na fundusz "dodatku dla sfrustrowanych polskich dyrektorów". A co!. Za luksus się płaci!. :-)


becia1119-01-2011 20:14:36   [#30]

Wypełniłam ankietę - u nas dodatek jest procentowy

- motywacyjny 12%

- funkcyjny od 30 do 60% w zależności od szkoły i liczby oddziałów

ale chciałam jeszcze zwrócic uwagę na fakt, że w różnych szkołach dyrektorzy mają różną ilość godzin dydaktycznych do wypracowania

Power419-01-2011 20:15:59   [#31]

Wojciech: powodzenia w negocjacjach koleżankom i kolegom z Olsztyna!


Power420-01-2011 09:12:23   [#32]

do #3 

Znam w takim razie wyjątki od reguły :-)

Gaba20-01-2011 09:51:28   [#33]

Popieram Ewy wystąpienie. W dużych szkołach dyrektor ma zastępców i -  kierowników gospodarczych/administracyjnych. Organy prowadzące jakby o tym zapominają. Mój kolega małej szkół bywa palaczem, woźnym, dozorcą, bo ten zachorował, sekretarkiem, biologiem, bibliotekarkiem, itp. Wszystkim. Odśnieża, naprawia meble. Orkiestra - prawdziwa orkiestra. On nie ma czasu na dyskusje, kto kręci zaróki. On je po prostu wkręca.

Sama mogę natomiast pwoiedzieć o przyjemności administrowania zabytkiem. To jest to - jazda bez trzymanki. Kto nie przezył komisji w sprawie kolorystyki okien i profili filarkowych, mas plastycznych i innych, odkuwek i odkrywek, szkiełek. O życiu nie wie za dużo. Choć jest to wiedza zbędna. Pozornie!

Czym się rożny jeden kolor groszkowy od drugiego groszkowego (1 godzina dyskusji bardzo namiętnych)

Sztaudynger powiedział we fraszce "Krakowski zbytek" Szczyt zbytku stanąć tyłem do zabytku.

dyrlo20-01-2011 13:11:55   [#34]

Gaba ;-)))))))))))))))))))))))))))))

Mam zabytek - kolorki elewacji bokiem mi wyszły......... a jeszcze mnie (mnie a nie konserwatora zabytków) obsmarowali.

Power420-01-2011 18:14:29   [#35]

Podzielam wiele argumentów Ewy, mam pewne ale...:-)

W sprawie np. posiadania , bądź nie- kk, w tym wicedyrektora:

przy 12 oddziałach tworzy się stanowisko wicedyrektora: Od kiedy ten zapis obowiązuje? Czy zmienił się po przejściu na samodzielność finansową części szkół?

do tego argumenty o  liczebności 12 oddziałów:

http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/2-pytania-i-odpowiedzi/46-liczebno-klas

Dla przykładu: w  roku szkolnym 2007/2008 (wg danych statystycznych GUS) liczba uczniów w oddziale w niżej wymienionych typach szkół publicznych i niepublicznych  dla dzieci młodzieży była następująca:


Typ szkoły Średnia liczba uczniów w oddziale szkoły
publicznej niepublicznej
Szkoła podstawowa 19,2 12,1
Gimnazjum 23,6 16,0
Liceum ogólnokształcące 29,3 22,4

Nie jestem przeciwko małym szkołom, jestem przeciwnikiem nie brania takich argumentów pod uwagę (minimalnych i maksymalnych ilości uczniów na odział, która składa się na podaną średnią).

A samo 12 oddziałów, zwłaszcza jego "płynne pogranicze"  to sprawa dla mnie dość dyskusyjna (np. gdy czytam o "tworze"-społeczny wicedyrektor szkoły (mniej niż 12 oddziałowej). Czy  50-100 zł. brutto więcej na miesiąc w funkcyjnym załatwi sprawę?

Ank20-01-2011 18:48:08   [#36]
Wypełniłam ale mam wątpliowść pewną - u nas dodatek motywacyjny procentowy i moje procenty dyplomowanego są nieco inne kwotowo od tych samych procentów koleżanki mianowanej stąd plasuję się w drugich od góry dodatkach motywacyjnych zaś przy dodatku określonym kwotowo to już niestety dolne rejestry:-(
DYREK20-01-2011 20:13:59   [#37]

a może tak;-)

(zasadnicze wynikające z tabeli nauczycielskiej) x (liczba uczniów : 1000 + 1) = wynagrodzenie zasadnicze dyrektora

np. 2799 zł x (500 uczniów : 1000 +1) = 2799 x 1,5 = 4198,5 zł

do tego określone przez OP

dodatek funkcyjny i premia miesięczna (zamiast dodatku motywacyjnego)

Ala20-01-2011 20:45:42   [#38]

dyrku, twoja propozycja promuje duże szkoły

a jeśli szkoła ma mniej niż 100 uczniów? to co? bo różnica w zasadniczej żadna a roboty conajmniej  tyle samo albo i więcej np. z racji niemania sekretarki

Power420-01-2011 21:18:14   [#39]

Mooże zatem pytanie powinno  brzmieć: dlaczego ja nie mam sekretarki? Chociaż na część etatu?

albo: dlaczego nie mam wicedyrektora z niewielką/minimalną np. ilością zniżki godzin, żadne "społeczne"?

A moje OP akurat ma zróżnicowanie zarówno ze względu na typy placówek (m.in. odniesienie do zespołów), jak i ilość oddziałów, dodatki funkcyjne są już rewaloryzowane jakiś czas i nie należą wcale do tych najniższych, o których mowa w ankiecie, nasz dolny pułap motywacyjnego- również nie:-)

Wymagało to kiedyś dialogu i rzeczowej dyskusji, zrozumienia potrzeb, ale i możliwości OP.

No, tylko nasze OP jednak zainteresowane jest oświatą-ten argument Ewy jest bardzo istotny.





post został zmieniony: 20-01-2011 21:21:37
Nassssy20-01-2011 21:23:23   [#40]

1. Mała szkoła: mniejszy dodatek

2. Mała szkoła: brak wicedyrektora

3. Mała szkoła: wieksze pensum dydaktyczne

4. Mała szkoła: mniej etatów administracyjnych

Wojciech Tański20-01-2011 21:35:54   [#41]

Nie sądziłem, za ta "ankietka" (żaden materiał badawczy - w pełni zgadzam się z Addą) trochę namiesza.

Cel jej był bardzo skromny - zorientować się, czy w Olsztynie rzeczywiście dodatki dyrektorów są "bardzo wysokie", jak nas przekonują władze. Oczywiście prawidłowa metodologicznie ankieta powinna "powiązać" rodzaje szkół i placówek, liczbę dzieciaków itd. z wysokością dodatków. Wtedy można wysnuwac wnioski, porównywać w grupach, wyłapywać zależności.

Ale ja nie CBOP, IBO, czy inny ośrodek badawczy. A cel został już osiągnięty. Z ankiety wynika, że o ile wysokość dodatków funkcyjnych w Olsztynie oscyluje w okolicach średniej ankietowej, to dodatki motywacyjne są już znacznie poniżej tej średniej. I tym sposobem mamy jakieś argumenty w dyskusji z samorządem.

Poza tym ten serwis ankietowy, który wykorzystałem, nie daje możliwości "powiązania" danych z różnych pytań. Ale ma jedną cudowna zaletę - jest darmowy.

Osobną sprawą, co wynika z dyskusji w tym wątku, są różniaste algorytmy naliczania dodatków. W Olsztynie funkcjonuje całkiem moim zdaniem sensowny system naliczania dodatku funkcyjnego. Jest arkusik kalkulacyjny, wpisuje wen wszelakie parametry, np. liczba uczniów, pracowników, ilośc budynków, liczba zastępców, stołówkę, programy, w których bierze udział szkoła, egzaminy.... Każdemu parametrowi odpowiada określona liczba punktów, arkusik mnoży liczbę punktów przez 58 złociszy i mamy wysokość dodatku funkcyjnego. Żadnej uznaniowości i spora dokładność opisania stanowisk dyrektorów w różnych typach szkół i placówek.

Natomiast dodatek motywacyjny przyznawany jest na zasadzie "chybił - trafił" w LOTTO. Mam ci ja jakiś dodatek, ale czemu akurat taki, a nie inny, ni czorta nie wiem.

Pozdrówka dla wszystkich Forumowiczów!  :-)))))


Power420-01-2011 22:25:00   [#42]


"Jest arkusik kalkulacyjny, wpisuje wen wszelakie parametry, np. liczba uczniów, pracowników, ilośc budynków, liczba zastępców, stołówkę, programy, w których bierze udział szkoła, egzaminy.... Każdemu parametrowi odpowiada określona liczba punktów, arkusik mnoży liczbę punktów przez 58 złociszy i mamy wysokość dodatku funkcyjnego. Żadnej uznaniowości i spora dokładność opisania stanowisk dyrektorów w różnych typach szkół i placówek."

I to mi się podoba w funkcyjnym! Jednak sporo więcej pracy jest ! I tez pewnie nie wszystkim odpowiada:-)

Co do ankiety-można taką zrobić na użytek OSKKO:-) Masz już wprawę:-)))

Power422-01-2011 11:53:06   [#43]

Uwaga powinna  skupić się (bez względu na to jaka mała jest placówka) na  krotności kwoty funkcyjnego dyrektora w stosunku do przeciętnych kwot np. wychowawstwa w Polsce. Szkoda, że pierwszy próg nie był rozbity na dwa.

Zastanawiam się (dla pierwszego progu szczególnie) ile wtedy wynosi funkcyjne wicedyrektora i innej KK- jeśli istnieją. Nie jest powiedziane, że do 500 brutto/na miesiąc dotyczy zawsze szkół bez innej kk.

To ciekawe zagadnienie: porównanie tych zadań i odpowiedzialność z tytułu pełnienia funkcji w aspekcie tej krotności.


hako227-01-2011 23:12:33   [#44]

Ankietę wypełniłam. Wyniki obejrzałam. Adrenalinę sobie podniosłam. Jak się prześpię, zapomnę i energicznie podążę jak co dzień do pracy. A i tak nauczyciele mający po 4-5 godzin ponadwymiarowych mają wynagrodzenie wyższe od dyrektora. Wielokrotnie mówiły mi różne osoby z mojego otoczenia, że na stanowisko dyrektora nie powinno się  patrzeć przez pryzmat dodatku funkcyjnego. Tylko tak czasami myślę przez co mam patrzeć? Przez  nerwicę serca,nadciśnienie i  wrzody żołądka,których się nabawia dyrektor  żyjąc  w ciągłym stresie? Mój kolega dyrektor zrezygnował z funkcji po 1 roku. Na pożegnanie powiedział: "Decydując się pełnić tę funkcję liczyłem, ze da mi ona satysfakcję lub pieniądze. Odchodzę, ponieważ nie było ani jednego ani drugiego"

A może byśmy  tak podzielili się informacją o wysokości pensum dyrektorów w szkołach. Nie wiem, czy można w tym wątku, może zacząć drugi?


joljol28-01-2011 22:29:44   [#45]
to może zacznę z tym pensum dyrektorskim

trochę mi ta tabelka nie wyszła, darujcie, może ktoś udoskonali


 placówka
 ilość oddziałów  obowiązkowe pensum
 przedszkole  6  7

post został zmieniony: 28-01-2011 22:32:45
Natka28-01-2011 22:45:40   [#46]
szkoła podstawowa; 10 oddziałów; obowiązkowe pensum 5
hako229-01-2011 01:26:00   [#47]

 placówka
 ilość oddziałów  obowiązkowe pensum
 przedszkole  6  7

szkoła podstawowa

z oddziałami przedszkolnymi

12
5






elkap29-01-2011 09:53:03   [#48]
 placówka
 ilość oddziałów  obowiązkowe pensum
 przedszkole  6  7

szkoła podstawowa

z oddziałami przedszkolnymi

12
5

Zespół Szkół - szkoła podstawowa, gimnazjum, gimnazjum dla dorosłych
32
0



graraz29-01-2011 15:55:52   [#49]

Zespół Szkół, 10 oddziałów pensum 5


dyrlo29-01-2011 16:55:02   [#50]

placówka

 

ilość oddziałów

 obowiązkowe pensum

przedszkole

 6

 7

szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi

12

5


Zespół Szkół - szkoła podstawowa, gimnazjum, gimnazjum dla dorosłych

32

0

LO

19

3

Zespół Szkół

10

5


post został zmieniony: 29-01-2011 16:57:24
strony: [ 1 ][ 2 ]