Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 13-tka
strony: [ 1 ][ 2 ]
dariuszn719-01-2011 14:55:37   [#51]

ale chciałbym jakąś wykładnie która o tym mówi ciężko będzie mi przekonać księgową, że podstawą jest wiadomość z forum

 Ma może ktoś linka do tej interpretacji przedstawionej w [#05] tej korzystnej



post został zmieniony: 19-01-2011 15:08:21
ulkowa19-01-2011 23:22:26   [#52]

mam w pracy wspaniałą interpretację. Jak uda mi sie to zeskanować to Ci wyślę. Ogólnie chodzi o to, że PIP uważa, że się należy ale MEN mówi inaczej.

W rozporządzeniu jest mowa o przepracowaniu, nie ma mowy o efektywnej.

A poza tym, to dyrektor szkoły decyduje czy sie należy czy nie. Dyrektor podpisując, że komuś sie należy czy nie wystarczy, że powoła się na rozporządzenie w sprawie dodatkowego wynagrodzenia. A skoro księgowość uważa inaczej to nich ona to udowodni.

No i przede wszystkim, księgowość ma wiedzieć co wlicza się do postawy wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia "13"

Dan6720-01-2011 06:14:03   [#53]

Ulkowa! bardzo proszę ja również taką interpretację, muszę miec na co się powołać, proszę!

 danuta26-67@tlen.pl 

beabp20-01-2011 06:46:21   [#54]

Ja również proszę o interpretacje. Z góry bardzo dziękuję.

 

dariuszn720-01-2011 07:38:46   [#55]
U nas robi to Biuro obsługi a sprawa dotyczy mojej żony więc nie chcę robić nie wiadomo jakiej zadymy o te parę złoty bo i tak dostałaby za 3 miesiące, dariusznowak2@wp.pl
ulkowa21-01-2011 08:03:17   [#56]

Mam. Znalazłam ten artkuł i przkopiowałam. Bardzo podobało mi się ostatnie zdanie i tego się trzymam :-)

http://www.rp.pl/artykul/478832.html

a teraz treść artkułu

o    Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

rp.pl » Sfera budżetowa » Trzynastki

Trzynastka w szkole za niepełny rok pracy

Jadwiga Sztabińska 14-05-2010, ostatnia aktualizacja 14-05-2010 02:20

Nauczycielka mianowana jest zatrudniona w szkole podstawowej na umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2009 r. pracowała tylko w listopadzie i grudniu po powrocie z urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego. Od grudnia jest również zatrudniona w gimnazjum na umowę na czas określony do czerwca 2010 r. i tu otrzymała trzynastkę za 2009 r. proporcjonalną do czasu pracy. Czy to świadczenie powinna również wypłacić szkoła podstawowa, która odmówiła jego wypłaty?+zobacz więcejOdmawiając wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastka) za 2009 r., szkoła podstawowa postąpiła według zasady efektywnej pracy.

Wprowadził ją Sąd Najwyższy w uchwale z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03).

Uznał, że do przyznania tego świadczenia nie wystarczy pozostawanie w stosunku pracy. Pracownik musi efektywnie przepracować cały wymagany okres (minimalny wynosi sześć miesięcy w roku u danego pracodawcy; wyjątki określa art. 2 ust. 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej; DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Urlop macierzyński nie powoduje zawieszenia stosunku pracy i choć jest okresem usprawiedliwionej nieobecności, nie można go uznać za czas efektywnej pracy (w taki sposób traktujemy jedynie urlop wypoczynkowy). Nie znajduje się też na liście sytuacji, w których do nabycia prawa do trzynastki nie jest wymagany minimalny sześciomiesięczny zakładowy staż pracy.

Dlatego szkoła podstawowa mogła go nie uwzględnić w okresach uprawniających do trzynastki i w rezultacie – przy braku minimum stażowego w roku – nie przyznać i nie wypłacić dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Zasada efektywnej pracy nie jest wykładnią powszechnie obowiązującą (pracodawca może, ale nie musi się do niej stosować). Nie ma też takiego charakteru druga z interpretacji, popierana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Ta jest jednak bardziej korzystna dla pracowników.

Przewiduje ona, że do uzyskania prawa do trzynastki wystarczy, aby pracownik pozostawał w zatrudnieniu przez wymagany okres. Nie ma znaczenia, czy w tym czasie był na zwolnieniu lekarskim, urlopie szkoleniowym lub macierzyńskim, bo można przecież zastosować zasadę uprzywilejowania pracownika. Szkoła podstawowa nie skorzystała jednak z tej opcji.

Gimnazjum też mogło nie wypłacać trzynastki, jeśli postąpiłoby według opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort uważa, że trzynastka nie przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu później niż 1 września danego roku szkolnego (stanowisko z 4 grudnia 2009 r., DS-WPZN-AB-401-02/09).

Ponieważ i ta interpretacja nie ma mocy wiążącej, gimnazjum mogło naliczyć i wypłacić trzynastkę za 2009 r.

Rzeczpospolita

DYREK01-02-2011 19:17:32   [#57]

Warszawa, 31 stycznia 2011 r.


Stanowisko dotyczące wliczania jednorazowego dodatku
uzupełniającego do podstawy ustalenia wysokości dodatkowego
wynagrodzenia rocznego wypłacanego nauczycielom.


Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym
dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080,
z późn. zm.) wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy
wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku
kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając
wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia
ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, (…). Na mocy art. 5 ust. 2 ww.
ustawy, jednostki sfery budżetowej mają obowiązek wypłaty dodatkowego
wynagrodzenia rocznego, nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku
kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.
W związku z powyższym, do podstawy ustalenia wysokości dodatkowego
wynagrodzenia rocznego wypłacanego nauczycielom należy uwzględnić
wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia
ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy według przepisów rozporządzenia
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu
pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 255, poz. 1712),
obowiązujących w okresie wypłaty wynagrodzenia rocznego. W odniesieniu
do dodatkowego wynagrodzenia rocznego należnego nauczycielom za 2010 r., biorąc
pod uwagę fakt, iż zostanie ono wypłacone w 2011 r. , należy przyjąć wypłacony
w 2010 r. jednorazowy dodatek uzupełniający.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienie, uprzejmie informuję, iż opinie Ministerstwa
Edukacji Narodowej nie stanowią wiążącej wykładni prawa.

ze strony MEN:

http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=87&Itemid=106
malmar1516-11-2011 19:00:57   [#58]

Trzynastka w pytaniach i odpowiedziach

Tematyka dotycząca dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest szeroka i często w praktyce pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących nabycia przez pracownika prawa do tej nagrody czy zasad wyliczania jej podstawy. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.

http://samorzad.infor.pl/sektor/organizacja/pracownicy/artykuly/566040,trzynastka_w_pytaniach_i_odpowiedziach.html,1,1

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]