Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dopuszczanie programów nauczania
strony: [ 1 ]
btt09-11-2010 15:21:37   [#01]

Sporo było mówione na temat dopuszczania porgramów przez Dyrektora. Kontrola dotycząca programów nauczania dla zawodu zgodnie z arkuszem dotyczy pierwszych klas wybranych zawodów. Czy dobrze rozumiem, program który był dopuszczony  dla uczniów  kl I w ubiegłym roku szkolnym , powinien  w przypadku klasy pierwszej w roku szkolnym  2010/2011 przejść tę samą procedurę tj. - wniosek nauczyciela do dyrektora - opinia rady pedagogiczej - dopuszczenie przez dyrektora - szkolny zestaw programów nauczania.... / chociaż ten sam nauczyciel uczący w szkole i  ten sam program, co w ubiegłym roku szkolnym/.  Jeżeli ktoś z Państwa chciałby się podzielić swoim doswiadczeniem ,dziękuję .

 

Caro09-11-2010 15:38:58   [#02]
moim zdaniem dobrze myślisz - wszystko od początku 
Jacek09-11-2010 16:02:18   [#03]
a ja sądzę inaczej.. został dopuszczony ten program i skoro ten sam nauczyciel i ten sam program to nie ma powodu by dopuszczać coś co już jest dopuszczone
Caro09-11-2010 16:44:14   [#04]
też tak sądziłem i zmieniłem zdanie 
Bazia09-11-2010 16:48:11   [#05]
Caro, a dlaczego zmieniłeś zdanie?
Caro09-11-2010 16:53:41   [#06]

po pierwsze primo: komentarz serwisu prawnego (v...n)

po drugie primo: zmiana rozporządzenia o dokumentacji (w dzienniku brak informacji o programie)

JarTul09-11-2010 17:30:51   [#07]

Po pierwsze primo i po drugie primo zdecydowanie jak Jacek (#03).
Zapisy ustawy wskazują, że program dla nauczyciela, a nie dla oddziału i nie na okres zamknięty... ale jak ktoś lubi biurokrację, to jego sprawa.

art.22a USO
1. (...)
2. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danej szkole zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego lub program nauczania.
2a. (...).
2b. Dopuszczone do użytku w danej szkole programy wychowania przedszkolnego lub programy nauczania stanowią odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania. Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za uwzględnienie w zestawie programów wychowania przedszkolnego i szkolnym zestawie programów nauczania całości odpowiednio podstawy programowej wychowania przedszkolnego i podstawy programowej kształcenia ogólnego ustalonej dla danego etapu edukacyjnego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie w zawodach albo w profilach kształcenia ogólnozawodowego - także całości podstawy programowej kształcenia w zawodzie albo podstawy programowej kształcenia w profilu kształcenia ogólnozawodowego.

teka5709-11-2010 18:23:37   [#08]

Caro ma  rację,gdyż  wyraźnie  -Szkolny  zestaw  programów nauczania - ale nie  dla nauczyciela,lecz  dla   uczniów.Program  przyjmujemy  dla   danego  oddziału  na   określony  okres nauki.Dany  nauczyciel  może uczyć w  dwóch   klasach tego   samego przedmiotu,ale nie  musi  mieć tego  samego  programu.



fredi09-11-2010 18:40:04   [#09]

będę bezposredni.

Jest to kolejna głupota, która niczemu nie służy.

Zabawy, procedury, kontrole i co z tego wynika ?

A jak wprowadzono bez opinii to co ?

a może tak dłuższa ścieżka.


Jak moze sobie dyrektor wprowadzać program bez opinii OP?


Przecież program to przedmioty, pracownie, wyposażenie..

Ja uważam, ze taki program to powinni wprowadzać radni..




JarTul09-11-2010 18:43:28   [#10]

Szkolny zestaw programów zestaw auczania tworzą dopuszczone do użytku w danej szkole programy nauczania... i tyle.
A rozpisanie ich na poszczególne oddziały to inna inszość.


Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danej szkole zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego lub program nauczania.

Raz przedstawia... aż do zużycia lub znudzenia lub zmiany przepisów dotyczących podstawy programowej.

Adaa09-11-2010 18:44:10   [#11]

Jak moze sobie dyrektor wprowadzać program bez opinii OP?

Ja uważam, ze taki program to powinni wprowadzać radni..


Ej, ten kto sie dorwał do kompa Frediego niech wie, ze my wiemy, ze to nie Fredi:-))

..........................

Laboga! ...juz sobie wyobrazam jak radni debatuja nad programami nauczania, a my dyrektorzy czekamy na dopuszczenie programu przez OP:-))

.......................

Fredi, nie mozna byc dyrektorem i burmistrzem jednoczesnie;-)




post został zmieniony: 09-11-2010 18:44:35
JarTul09-11-2010 18:45:21   [#12]
(Dopuszczają) radni w porozumieniu z burmistrzem lub starostą po uzyskaniu pozytywnej opinii sejmiku województwa... oraz akceptacji pani Krysi z turnusu piątego. :-)
post został zmieniony: 09-11-2010 18:53:39
ankate09-11-2010 19:17:43   [#13]
W zasadzie to sprawa prezydenta RP (takie programy to ważna sprawa)!
fredi09-11-2010 20:57:56   [#14]

to ja.

z radnymi zartuję

ale Men na żartach się nie zna.

dyrektor na wniosek nla (albo) sam wprowadza i koniec.

Przypomina mi się taki stary żołnierz, który jak chodził to robił zwroty tylko o 90 stopni i wymagał tego od podwładnych.

a wy jak wolicie chodzić ?




fredi09-11-2010 21:00:12   [#15]

dzisiaj pożegnanie radnych, podziękowania dla dyrektorów szkół... i refleksje... ile głupot muszą robić.

A przecież bez tych głupot też  jest co robić.

fredi09-11-2010 21:11:45   [#16]
http://lubartow24.pl/galeria/919/27470/nagroda_lampart2010/
teka5729-05-2011 23:12:31   [#17]

Do 15 czerwca -czas dopuszczania  programów i podręczników....

Czy  dopuszczamy  również programy do  zaj. dyd. wyrówn./, kółek , innych  zajęć prowadzonych  z  dziećmi  w  szkole czy   w  przedszkolu?

rzewa29-05-2011 23:21:51   [#18]

nie, jeśli nie mają to być zajęcia dodatkowe (obowiązkowe)

do 15.06 tylko podręczniki i nie dopuszczamy a ogłaszamy, które zostały wybrane

co do programów, to konkretnej daty nie ma, ale musi to być przed rozpoczęciem zajęć, czyli przed 1.09

Ala30-05-2011 00:42:46   [#19]

rzewa, a to?

3. Nauczyciel może zaproponować program wychowania przedszkolnego, program nauczania ogolnego, program nauczania dla zawodu albo program

nauczania dla profilu opracowany samodzielnie lub we współpracy z innymi nauczycielami. Nauczyciel może rownież zaproponowac program opracowany

przez innego autora (autorow) lub program opracowany przez innego autora (autorow) wraz z dokonanymi zmianami.

4. Zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego, program nauczania ogolnego, program nauczania dla zawodu albo program

 

nauczania dla profilu powinien byc dostosowany do potrzeb i możliwości uczniow, dla ktorych jest przeznaczony.

jak to się ma do uczniów klas I, których przed 1.09 nie znamy? już nad tym dyskutowaliśmy i wydaje mi się, że doszliśmy do tego, że właśnie ze względu na to dostosowanie nie ma daty

najczęściej nauczyciele wybierają programy nauczania proponowane przez wydawnictwa bo korespondują one z podręcznikiem, a ponieważ podręczniki zawierają treści z podstawy programowej, bo jest to warunek dopuszczenia przez MEN, to i programy spełniają to wymaganie,

tak jest najłatwiej i można to zrobić przed 1.09 zanim się ucznia zobaczy na oczy, tylko że taki sposób nijak nie gwarantuje tego, że program powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości uczniow, dla ktorych jest przeznaczony

moim zdaniem, wcale nie musi być dopuszczenia przed 1.09.  ponieważ nigdzie się taka data nie pojawia w rozporządzeniu a zapis o dostosowaniu jest ;-)

Gaba30-05-2011 05:05:30   [#20]
spoko, jest propozycja, by tu wiele uprościć. Jest i nie jest ten termin 1.09. Wg kontrolerów obowiązuje 1.09, bo wynika z UoSO.
jaris-130-05-2011 10:19:19   [#21]
Zatem, jak to robicie? Dopuszczacie te same programy co roku, czy raz, a dobrze, bo ja do tej pory zatwierdziłem raz, a w zeszłym roku wprowadziłem tylko nowy dla pierwszaków i kropa.
rzewa30-05-2011 10:51:00   [#22]

raz a dobrze

i jak już jest dopuszczony, to można go stosować, nawet po jakimś okresie niestosowania, chyba, że zostanie wykreślony (straci dopuszczenie ;-))

a jak n-l wprowadza modyfikacje, to dopuszczam z modyfikacjami jeszcze raz

befana30-05-2011 13:25:24   [#23]

raz a dobrze dla danej klasy, a dla następnej procedurę powtarzamy..

Takie wnioski wynikają z kontroli ...


AnJa30-05-2011 13:58:33   [#24]

zgadzam się z logika prezentowanąw tej kontroli

program ma być dostosowany do uczniów, z którymi będzie realizowany - więc w obecnym stanie prawnym powinien być dopuszczany dla etapu i konkretnego oddziału

rzewa30-05-2011 16:03:58   [#25]

też się z tym zgadzam - logiczne to jest

:-)

teka5731-05-2011 13:03:28   [#26]

czytam  rozporządzenie  i mam "zawieszkę umysłową"

Czy  jeśli  zaj. dyd. wyr. są w ramówce dla klasy - / z gddd/dla  całej klasy i uczęszczają  wszyscy,ale  jest  prowadzony  osobny  dziennik zaj. dyd.-wyr.- to czy  mamy  umieścić je   na świadectwie ?

Power431-05-2011 21:51:37   [#27]

zajęcia wyr są dla chętnych!

masz taki przedmiot? są zajęciami dodatkowymi?

to co mają robić na świadectwie?

alekchmiel19-08-2011 16:28:41   [#28]
Powrócę do tematu dopuszczenia programów. Jeżeli po raz kolejny dopuszczam program np z matematyki dla klasy I gimnazjum od 1 wrzesnia 2011 a jest to ten sam program co rok temu to co z numerem dopuszczenia.
bosia19-08-2011 23:03:46   [#29]
a po co kolejny  dopuszczasz coś co już raz było dopuszczone?
Bas19-08-2011 23:13:59   [#30]
Rozpracowałam to tak: mam taką "listę" programów dopuszczonych, z numerami oczywiście. Corocznie robię SZPN, w którym wpisuję wybrane przez nauczycieli, dopuszczone programy i stosuję "stare" numery dopuszczenia (np. w tym roku program.. ..numer 9/2009). Nowym nadaję nowe numery, oczywiście, i dopuszczam tylko raz. A nauczyciele piszą do mnie informację, z jakich programów korzystają, w których klasach. I po bólu. Tak chyba robią wszyscy...
alekchmiel20-08-2011 10:00:46   [#31]
A co z wątkiem #23
Bas20-08-2011 19:41:41   [#32]
Tak redaguję zarządzenie, że dopuszczam programy umieszczone w SZPN (również te ze starymi numerami). Trochę niejasno to brzmi, ale chyba nie ma się do czego przyczepić ewentualna kontrola.
AliB20-09-2011 12:47:27   [#33]
Czy dyrektor też składa wniosek o dopuszczenie programu z przedmiotu, którego uczy? Jeśli tak, to do kogo?
dyrlo20-09-2011 19:25:16   [#34]
A ten dyrektor jest jedynym przedmiotowcem w tej szkole?  Bo u nas zespół składa, a ja jestem zwykłym członkiem tego zespołu i przewodniczący ustalił ze mną jaki program realizuję, a realizuję ten sam co inni.
Power420-09-2011 21:18:06   [#35]

:-)

U mnie składa się najpierw propozycje zmian/ uzupełnień do obowiązującego SZPN  na kolejny rok szkolny:-)


Jest uchwała RP do  wykazu/projektu SZPN

- na nim zatwierdzam pieczątką podczas konferencji, jeśli jest pozytywna opinia:-)

I od razu ogłaszam, że zatwierdziłam.

Po co zarządzenie?
JarTul20-09-2011 22:46:43   [#36]

Do #34:
KN art. 22a ust. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danej szkole zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego lub program nauczania.

Ściśle traktując przepis prawa, to nauczyciel "przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania" i nauczyciel nie może na nikogo scedować tego obowiązku.
Może co najwyżej być jednym z kilku nauczycieli podpisujących się pod wnioskiem o "dopuszczenie" danego programu.

dyrlo21-09-2011 08:14:28   [#37]
#36 - Czepliwy jesteś.... no tak to wygląda ;-))))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]