Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ocena celujaca -tylko laureaci?
strony: [ 1 ]
Baltazar Gąbka23-09-2010 11:41:10   [#01]
Jak to jest u was w szkolach? Czy celujaca ocene moga miec na koniec semestru lub roku szkolnego tylko laureaci? W rozp. jest taki zapis, co nie swiadczy wg mnie ze nie moga miec jej uczniowie ktorzy np. przygotowywali sie do konkursu, robili cos dodatkowo, a nie sa laureatami. Jak wy to interpretujecie?
emwu23-09-2010 11:57:11   [#02]

rozp. narzuca tylko obowiązek wystawienia 6 laureatom i finalistom nawet jeśli stało się to po wystawieniu ocen rocznych

roz. nie określa trybu wystawiania 6, to musi być określone w statucie w części dot. WSO np.

o ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

posiada wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania, będące efektem samodzielnej pracy, wynikające z indywidualnych zainteresowań oraz biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych
z zakresu programu nauczania, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje zadania wykraczające poza program nauczania

lub

osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikuje się do finałów na szczeblu wojewódzkim bądź krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia.

dodatkowo np.:

wymagania na ocenę celującą nauczyciel umieszcza w planie wynikowym (PSO itd.).

JarTul23-09-2010 14:20:57   [#03]

albo:

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który w wysokim stopniu opanował wiedzę i umiejętności z danego przedmiotu  określone programem nauczania.

[I w tym stylu chyba najlepiej, bo ucznia oceniamy przede wszystkim za postępy w nauce wynikające z podstawy programowej i programu nauczania.]


post został zmieniony: 23-09-2010 14:21:43
AnJa23-09-2010 14:22:57   [#04]

już o tym czas jakiś pisaliśmy

więc tylko wniosek- przy takim zapisie kazdy rodzić, którego dziecko ma 5 a chce mieć 6 wnosi o ponowne jej ustalenie w zwiazku z naruszeniem prawa

i dyrek ma zagwozdkę- bo ocena wystawiona zgodnie z prawem wewnętrzym, ale niezgodna z oświatowym

czyli rodzic odwołuje sie do KO

i jest interesująco

....

to bylo do wyżej- bo zgadzam sie oczywiście z JarTulem


post został zmieniony: 23-09-2010 14:23:58
emwu23-09-2010 19:35:31   [#05]

AnJa i JarTul

co to znaczy "w wysokim stopniu opanował" oraz "bo ocena wystawiona zgodnie z prawem wewnętrzym, ale niezgodna z oświatowym"?

Gusia23-09-2010 19:38:55   [#06]
bardzo rzadko stawiam 6 z moich przedmiotów (informatyka i technika) ... zdarza się, że ktoś ma osiągnięcia w konkursach... a co jeśli jest mało konkursów albo wcale... a uczeń ma wiedzę ponad to co wymagam??? stawiam 6 - wykracza poza materiał SP - trzeba docenić... :) nie zamykajmy drogi tym, co chcą korzystać z wiedzy
bosia23-09-2010 19:41:14   [#07]

skala  ocen jest od 1 do 6 dla wiadomosci i umiejętnosci z podstawy programowej i realizowanego programu

tak jest w rozporządzeniu

więc zapis w statucie, że 6 dla wiadomości wykraczających poza program jest sprzeczny z tym rozporządzeniem

moje do poprzedniego było


post został zmieniony: 23-09-2010 19:42:16
Gusia23-09-2010 19:59:18   [#08]
zgadzam się, ale jak tu dać 6 z kartkówki, albo z testu, który jest w książce... dlatego daję 6 i owszem, ale tym, którzy uczą się przez cały rok i zrobią mi coś dodatkowego na ocenę cel... Tych co się chcą uczyć i coś zrobić jest niewielu... więc warto nagrodzić tych co im się chce coś osiągnąć... w zeszłym roku miałam trzech takich uczniów :)
Tera23-09-2010 20:23:45   [#09]

....a dlaczego nie?

6 jest dla ucznia...

zemi23-09-2010 21:03:29   [#10]

mnie spodobało się tłumaczenie tu na forum tego problemu i porównanie do strzelania do tarczy

jeśli uczeń wszystko opanował idealnie to ma 5, a jeśli ponad program, czyli coś więcej - ma 6 ??

strzelec trafia ideanie do tarczy w 10 - dostaje 5. Jak ma strzelić na to coś więcej aby dostać 6?


JarTul23-09-2010 21:34:17   [#11]
"bardzo rzadko stawiam 6 z moich przedmiotów (informatyka i technika)" - A ja z TI i informatyki często stawiam 5 i 6 - oceny typu 2 czy 3, szczególnie z TI, uważam po trosze za osobistą porażkę - i nie za konkursy itp., ale za  bardzo dobre opanowanie umiejętności i wiedzy "lekcyjnej" oraz wykazanie się umiejętnościami, które na zajęciach z braku czasu są tylko sygnalizowane np.: montaż filmów, umiejętność pracy w środowisku Linux itp. Konkursy i olimpiady to inna "broszka" - też celująca.

post został zmieniony: 23-09-2010 21:38:00
emwu24-09-2010 13:01:53   [#12]

zemi i inni

czytam i przecieram oczy ...... przecież

"Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających te podstawę".

czyli P. zemi wg podstawy uczeń umie strzelać, wg programu strzela 10 strzałów z odległości 50 metrów i ma wynik 90-100pkt na bdb, ale dodatkowo tylko jeden uczeń z tych piątkowych umie strzelać z odległości 100 metrów w pozorowany cel-program tego nie przewiduje, ale jest to zgodne z podstawą "umie strzelać" - dostaje 6 / albo jeszcze inny uczeń trenuje w sekcji strzeleckiej i osiąga wyniki na zawodach - dostaje 6 - pytanie, czy jest to zgodne z przepisami - odpowiedź wyżej - OCZYWIŚCIE, GDYŻ

3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;

ergo - to n-el decyduje o kryteriach ocen

zemi - wojsko w Twoim przypadku, to teoria?

to co napisałem wyżej jest zgodne z prawem, a najlepiej dowodzi tego sam ustawodawca pisząc w rozporządzeniu o laureatach i finalistach - jaką wiedzę sprawdza się na olimpiadach? podręcznikową? niestety NIE, zawsze zadania wykraczają poza program, więc...............

porównać do olimpijczyka można tylko ucznia, który wyróżnia się wiedzą i umiejętnościami

pozdrawiam


bosia24-09-2010 13:10:14   [#13]

ustawodawca jedynie okresla, ze laureat ma mieć zawsze ocenę celującą z przedmiotu bez względu na oceny czastkowe, czy też inne kryteria obowiązujące w tej szkole przy wystawianiu ocen klasyfikacyjnych

oraz, ze nalezy podnieść ocenę końcową na świadectwie ukończenia szkoły, jeśli olimpiada była po klasyfikacji w danej klasie

to było potrzebne, bo często tu mielismy problem

a z tymi wykraczjącymi to dawno, dawno temu było;-)

nie podajesz skali ocen, która jest w tym samym rozporządzeniu: 1-6

zemi24-09-2010 14:51:07   [#14]

emwu

zemi - wojsko w Twoim przypadku, to teoria?

mam pewne doświadczenie w tej materii - w liceum na PO strzelałam do tarczy - zawsze w dziesiatkę

ale wtedy szóstek nie stawiali :(

ergo - to n-el decyduje o kryteriach ocen

Właśnie, nauczyciel. U jednego łatwiej o 6, u drugiego trochę trudniej.

:)

AnJa24-09-2010 16:30:14   [#15]

chciałbym tylko dla uściślenia- bo o każdej ocenie możemy powiedzieć, że u jednego łatwiej u drugiego trudnie- także 1:-)

rzecz dotyczy relacji wymagań i podstawy oraz programów nauczania

Ewka24-09-2010 18:05:01   [#16]

A u nas w statucie jest taki zapis:

"stopień celujący otrzymuje uczeń, który:

a) posiadł wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej i programie nauczania przyjętym przez nauczyciela w danej klasie (z uwzględnieniem rozszerzeń programowych),

b) samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia, biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych określonych w podstawie programowej i uwzględnionych w programie przyjętym przez nauczyciela w danej klasie (z uwzględnieniem rozszerzeń programowych), a także proponuje rozwiązania nietypowe i wykraczające poza program opracowany przez nauczyciela,

c) uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej,

d) osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując się do finałów na szczeblu krajowym lub posiada inne porównywalne sukcesy i osiągnięcia;

Gusia24-09-2010 19:05:26   [#17]
JarTul chyba mnie nie zrozumiałeś... bardzo dużo mam 5 i to właśnie za wykazanie się umiejętnościami... 2 i 3 bardzo, bardzo, rzadko albo wcale...  a 6, no cóż wiem, że są dla ucznia... i jeśli ktoś ma taką wiedzę i umiejętności to na pewno ją dostanie...
Caro24-09-2010 20:41:38   [#18]

§ 4. 1. Program nauczania ogólnego obejmuje co najmniej jeden etap edukacyjny i dotyczy edukacji wczesnoszkolnej (kształcenia zintegrowanego), przedmiotu, ścieżki edukacyjnej, bloku przedmiotowego lub ich części i może być dopuszczony do użytku w danej szkole, jeżeli:

1) stanowi opis sposobu realizacji celów kształcenia i zadań edukacyjnych ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w rozporządzeniu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, albo w dotychczasowej podstawie programowej kształcenia ogólnego;
2) zawiera:
a) szczegółowe cele kształcenia i wychowania,
b) treści zgodne z treściami nauczania zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
c) sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania, z uwzględnieniem możliwości indywidualizacji pracy w zależności od potrzeb i możliwości uczniów oraz warunków, w jakich program będzie realizowany,
d) opis założonych osiągnięć ucznia, a w przypadku programu nauczania ogólnego uwzględniającego dotychczasową podstawę programową kształcenia ogólnego - opis założonych osiągnięć ucznia z uwzględnieniem standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów, określonych w przepisach w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów,
e) propozycje kryteriów oceny i metod sprawdzania osiągnięć ucznia;

3) jest poprawny pod względem merytorycznym i dydaktycznym.


Jak wynika z fragmentu rozp. o programach - program nie zawiera treści wykraczających poza podstawę programową (...i ewentualnie osiągnięć określonych w przepisach w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów)

Wobec tego ocena celująca musi być możliwa do uzyskania na podstawie podstawy programowej i standardów wymagań egzaminacyjnych.

ram524-03-2012 15:05:29   [#19]

Czy taki zapis w programie jest poprawny: "Pełne opanowanie wymagań szczegółowych opisanych w podstawie programowej dla zakresu podstawowego i rozszerzonego nauczania języka angielskiego równa się ocenie celującej"?

Chodzi mi o ucznia, który realizuje poziom podstawowy. Chyba nie moża od niego wymagać, by w pełni opanował wiadomości i umiejętności dla zakresu rozszerzonego?

dyrlo24-03-2012 15:14:39   [#20]

Dla ucznia, który realizuje poziom podstawowy (tym bardziej, że na świadectwie na pierwszej stronie jest zapis jakie przedmioty realizował w zakresie rozszerzonym) powinno być:

"Pełne opanowanie wymagań szczegółowych opisanych w podstawie programowej dla zakresu podstawowego i rozszerzonego nauczania języka angielskiego równa się ocenie celującej"

graraz30-05-2016 10:38:36   [#21]

Czy dobrze widzę? Laureat nie musi mieć "6" na koniec roku z przedmiotu? W ubiegłym roku nie miałam takiego przypadku...

rzepek30-05-2016 17:41:29   [#22]

No już wiem, że uczeń VI klasy, który na kartkówce  z jęz.polskiego w zdaniu "Ala ma kota" umie wskazać bezbłędnie  podmiot i orzeczenie - ma  6.  Potem juz może spokojnie dostać 4 'jedynki" a średnia wyjdzie i tak 2. Jakie to proste!

( U mnie ocenę 6 dostałby uczeń, który poda co najmniej 3 rasy kotów, które może mieć Ala) ;)

Gaba30-05-2016 17:57:22   [#23]

Rzepku, od 1999 roku definicja oceniania jest niezmienna - ta z 2015 jest prawie identiko - nauczyciel rozpoznaje postęp i poziom tego postępu względem wymagań. 

Gdzie Ty masz w definicji o średniej?

Uczeń, który ma sekwencję stopni 6, 1, 1, 1,  -

a) może mieć ustaloną ocenę ndst.

b) może mieć ustaloną ocenę dop.

c) może mieć ustaloną ocenę dst.

 

Ważne, by naprawdę wiedzieć, co to jest wymaganie edukacyjne.

graraz30-05-2016 17:57:24   [#24]

Ale ja miałam na myśli to, że w rozporządzeniu znikł zapis, że laureat ma "6" na koniec roku...

rzepek30-05-2016 19:59:59   [#25]

Gabo-a jaka ocenę Ty dałabys z takich ocen ( "jedynki" na końcu, czyli zero postepów)? A na podstawie wymagań edukacyjnych, to... miałabym problem z  oceną wiekszości uczniów;)) Jest nas w gminie 10 szół, w tym 3 zespoły i wszyscy dyrektorzy zgodnie twierdzą, że - brak jest motywacji i chęci do nauki -takie środowisko. Liczą się na ogół " dutki", a wiedza raczej na dalszych pozycjach w rankingu potrzeb, więc tez trudno oceniać uczniów na podstawie wymagań...

Skimir30-05-2016 20:59:35   [#26]

No a na podstawie czego oceniać?

O ile ocena bierząca ma różne funkcje (informayjną, motywującą...) to ocena roczna określa poziom spełnienia wymagań edukacyjnych określonych w programie nauczania i podstawie programowej.

W przypadku sekwencji ocen zaproponowanej przez Gabę, wszystko zależy od czego jakie konkretnie umiejętności odzwierciedlają te oceny.


post został zmieniony: 30-05-2016 21:02:27
ewa31-05-2016 00:51:47   [#27]

o laureacie jest w uso, więc w rozporządzeniu już nie

art. 44j. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim oraz laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.22 ust. 2 pkt 8, otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zb. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim lub tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z  zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną.

 


post został zmieniony: 31-05-2016 00:52:18

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]