Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 31 ][ 32 ][ 33 ][ 34 ][ 35 ]
Małgoś16-10-2009 22:31:43   [#1551]

uff - łatwo nie było :-)

z TV, prywatnych firm producenckich - o stawki nie pytaj ;-)

sama bym chciała uczyć ;-)

bosia16-10-2009 22:33:16   [#1552]

to fajnie, ze znalazłaś:-)

mi się też w tym roku udało i to całkiem niezłych

nagle okazało się, ze coś się da i z pracownią i z podręcznikami i w ogóle

Małgoś16-10-2009 22:37:10   [#1553]

do wzięcia są tacy fantastyczni ludzie - fachowcy z pasjami dydaktycznymi;

uprawnienia pedag. juz się da obejść, ale co robić jak np. super fotografik nie ma wyższych studiów?

a ma talent, doświadczenie, sukcesy, nazwisko w branzy i umiejętności?


bosia16-10-2009 22:41:21   [#1554]

zatrudniasz z UoSO

ale Ty to chyba mozesz w ogóle inaczej

chyba Cię nie dotyczy


post został zmieniony: 16-10-2009 22:41:53
rzewa17-10-2009 05:37:48   [#1555]

dotyczy

ale rzeczywiście studiów nie musi mieć, a i KO pytać nie trzeba :-)) - dyrektor wespół z OP decydują czy jej kwalifikacje zawodowe są OK -> nie ma przeszkód by w przypadku tego fotografika stwierdzić, że tak jest

2katarzyna17-10-2009 21:40:21   [#1556]
Technik architektury krajobrazu - w podstawie programowej ma prawo jazdy na traktor. Czy da się bez tego wprowadzić taki zawód? Podzielcie się doświadczeniem.
Małgoś17-10-2009 22:29:42   [#1557]

to nie jest prawo jazdy na traktor - konsultowałam się z twórcami programu oraz z KOWEZiU

to jest 20 godzin szkolenia z obsługi ciągnika w ramach zajęć praktycznych

jesli uczeń ma prawo jazy  kat. B, to nie musi miec tego przeszkolenia

Małgoś17-10-2009 22:30:42   [#1558]

Rzewa, Ty serio?

mogę zatrudnić kogoś na nauczyciela bez licencjatu czy wyższego wykształcenia?

rzewa17-10-2009 22:38:04   [#1559]

serio

masz tylko tyle:

UoSO Art. 7. ust. 1. Szkołą publiczną jest szkoła, która:
1) zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania;
2) przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;
3) zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem ust. 1a;
4) realizuje:
a) programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego, w przypadku liceum profilowanego - również podstawę programową kształcenia w profilach kształcenia ogólnozawodowego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - również podstawę programową kształcenia w danym zawodzie,
b) ramowy plan nauczania;
5) realizuje ustalone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów.

ust. 1a. W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

ust. 1b. Osobę, o której mowa w ust. 1a, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.

ust. 1d. Przepisy ust. 1a i 1b stosuje się również w przypadku zatrudnienia osoby posiadającej przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły lub placówki za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego, z tym że zatrudnienie tej osoby następuje za zgodą organu prowadzącego.

Nie ma tu nigdzie ani słowa na temat wyższego wykształcenia takiej osoby...

Marylka17-10-2009 22:41:39   [#1560]

Małgoś, a jeśli nie ma prawa jazdy kat.B to 20 godzin zajęć praktycznych z obsługi ciągnika i to wystarczy?

Nie mam w domu programu nauczania do technika architektury krajobrazu, ale chyba czegoś nie doczytałam  :(


Małgoś17-10-2009 22:43:48   [#1561]

no a rozporządzenie o kwalifikacjach?


Małgoś17-10-2009 22:46:44   [#1562]

Marylka,

 taki bez kat. B ma być szkolony przez 20 godzin, to i tak za mało żeby zdobyć prawo jazdy na ciągnik;

zatrudniamy instruktora, który takie szkolenia przeprowadza (na swoim sprzęcie)

bosia17-10-2009 22:51:13   [#1563]

Małgoś tak zatrudniam i w tym roku

na podstawie UoSO, to co Rzewa Ci wkleiła i podkresliła

----

szkoła prowadzi tylko szkolenie na ciągnik czy samochód

przepisy ruchu drogowego to przedmiot  i szkolenie 20 godzin

egzamin uczeń opłaca i zdaje lub nie -to jego sprawa

tak samo jest w przypadku samochodu

jedynym egzaminem wewnętrznym jest kombajn

wkleiłam w wymianie regulamin nauki jazdy-tam masz napisyna jak to jest u nas

Małgoś17-10-2009 22:55:17   [#1564]

na szczęście nie muszę tego kombajnu :-)

na ciągniku szaleją az miło - fajną firmę znalazłam

śmieszne jest to, że tak naprawdę to ani twórca programu nauczania, ani KOWEZiu nie potrafili jednoznacznie wyjasnić co to znaczy takie przeszkolenie (nie ma do tego programu) - najwazniejsza dla mnie informacja to taka, że nie jest to to samo co kurs prawa jazdy :-)

Małgoś17-10-2009 22:57:31   [#1565]

Bosia, no to znaczy, że naprawdę można zatrudniać prawdziwych fachowców nie oglądając się na ich papiery?????

ja zachwyciłam się tym, że nie muszą mieć uprawnień pedag. i chyba z tego zachwytu nie wczytałam się dalej ;-)


post został zmieniony: 17-10-2009 22:58:09
bosia17-10-2009 22:59:57   [#1566]

u nas mają nawet plan wynikowy do tych szkoleń

ale nie dochodziłam czy jest program-mam ciągnik w rolniku

może i jest ten program, bo mój kierownik szkolenia praktycznego jest bardzo skrupulatny

spytam w pniedziałek

mielismy wcześniej ciągnik i w innych zawodach

bosia17-10-2009 23:02:34   [#1567]

bez uprawnień pedagogicznych to z KN zatrudniasz i nikogo o zgodę nie musisz pytać

przeczytaj sobie dokładnie to co Rzewa wkleiła

w tym roku jest zmiana i zgoda op jest potrzebna

Małgoś17-10-2009 23:03:02   [#1568]

ja mam tylko architekturę krajobrazu z ciągnikiem od niedawna (była zmiana programu nauczania)

w sumie to dziwne, bo na co im ten ciągnik?

teraz takie sprzęty produkują, że ciągnik w projektowaniu ogrodów to ...przeżytek ;-)

Małgoś17-10-2009 23:04:05   [#1569]
ja nie zatrudniam z KN (to szkoła niepubliczna)
bosia17-10-2009 23:09:14   [#1570]

yhm

rzeczywiście

2katarzyna18-10-2009 01:05:23   [#1571]
Ależ się rozdwoiłam. Ja tu o traktorze, a koleżanki o telewizji. Chyba muszę na poważnie zabrać się do tej architektury i poprosić o zgodę na ten traktor. Dzięki za informacje.
bogna25-10-2009 22:03:44   [#1572]

a propos [#1519], czyli:

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie praktycznej nauki zawodu

(wersja skierowana do uzgodnień międzyresortowych oraz do partnerów społecznych)

Treść rozporządzenia

Uzasadnienie do rozporządzenia

Opinia dotycząca Oceny Skutków Regulacji

----------------

Uwagi ZRP do projektu rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie ws. praktycznej nauki zawodu

http://www.zrp.pl/LinkClick.aspx?fileticket=vyGieRzIRIA%3d&tabid=250&mid=650&language=pl-PL&forcedownload=true

fredi26-10-2009 19:07:36   [#1573]
.
Małgoś09-11-2009 19:18:02   [#1574]

Szkoły potrzebują inżynierów od zaraz

Aleksandra Lewińska 2009-11-09, ostatnia aktualizacja 2009-11-09 17:15

W technikach i zawodówkach brakuje nauczycieli zawodu. Starsi inżynierowie idą na emeryturę, a młodzi nie chcą przychodzić na ich miejsce. - Opłaćmy im mieszkania, dajmy podwyżki - proponują radni.


Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Rozmowa kwalifikacyjna w technikum. Dyrektor szkoły do młodego inżyniera: - Bardzo mi zależy, żeby pan u nas uczył.

Inżynier: - Lubię młodzież, chętnie. Ile będę zarabiał?

Dyrektor, wyraźnie zmieszany: - Będzie pan nauczycielem stażystą. Mogę dać 1,2 tys. zł na rękę.

Inżynier, wyraźnie rozbawiony: - Dziękuję, ale nie skorzystam.

Tak wygląda wiele rozmów z kandydatami do pracy w bydgoskich szkołach. Inżynierowie, wcześniej pracujący w technikach czy zawodówkach, coraz częściej zakładają własną firmę lub zatrudniają się w przemyśle. Zarabiają tam często dwa razy więcej. A w szkołach etaty zostają nieobsadzone.

W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 od ręki mogłoby znaleźć pracę dwóch inżynierów. Dyrektor chętnych nie znalazł, więc przydziela nadgodziny nauczycielom, którzy w szkole uczą od lat.

Część z nich ma już uprawnienia emerytalne. Kilku jest po 50., najstarszy ma 60 lat. I w każdej chwili mogą ze szkołą się pożegnać. Co wtedy?

- Będę prosić emerytów, żeby dorabiali u mnie, pracując już nie na etacie, ale na godziny - mówi Ludwik Kowalski, dyrektor "mechanika". - Zatrudnienie młodego nauczyciela, po studiach inżynierskich graniczy z cudem. Nie przyjdą za tak marne pieniądze.

Nie lepiej jest w Zespole Szkół Samochodowych. - Niskie pensje i stosunkowo długa droga do awansu zniechęcają - mówi Ireneusz Kulczyk, wicedyrektor "samochodówki". - Nauczyciel stażysta zostaje dyplomowanym po około 10 latach. Dopiero wtedy ma pensję 2,6 tys. zł brutto.

W ciągu ostatnich pięciu lat dyrekcji ZSS udało się zatrudnić tylko jednego młodego inżyniera. A znalazłoby się miejsce dla kilku.

W "samochodówce" także przedmiotów zawodowych uczą nauczyciele z uprawnieniami emerytalnymi.

W Zespole Szkół Budowlanych pilnie potrzebni są nauczyciele przedmiotów geodezyjnych. - W Bydgoszczy chętnych do pracy nie znaleźliśmy - mówi Tadeusz Nowak, szef "budowlanki" - Już dziś dojeżdża do nas trzech nauczycieli z Torunia, jeden z Nakła.

Budowlanka na brak chętnych do nauki nie narzeka. - Przychodzą do nas gimnazjaliści z większą ilością punktów niż do ogólniaków - mówi Nowak. - A my za chwilę możemy mieć problem: nie będzie miał kto uczyć ich zawodu.

Ratusz problem zna. W przygotowanym ostatnio raporcie o oświacie w 2009 urzędnicy wydziału edukacji napisali: "Zagrożeniem dla prawidłowej realizacji zajęć z zakresu kształcenia zawodowego są narastające od kilku lat problemy kadrowe".

Radni nie mają złudzeń: - Sytuacja już jest zła, a za chwilę trzeba ją będzie nazwać dramatyczną - mówi Marek Gralik, szef komisji edukacji rady miejskiej. I proponuje rozwiązania: - Idealnie byłoby, gdyby nauczyciele szkół zawodowych dostawali specjalny dodatek motywacyjny.

Zapis o dodatkowych pieniądzach dla inżynierów - nauczycieli musiałby się znaleźć w regulaminie wynagrodzeń dla nauczycieli, negocjowanym co roku ze związkowcami. Ratuszowi prawnicy właśnie sprawdzają, czy byłby on zgodny z prawem.

Większość dyrektorów szkół przyklaskuje takiemu pomysłowi, ale są też sceptycy. Według Nowaka, dyrektora "budowlanki", dzielenie nauczycieli na zwykłych i zawodowych nie jest dobre. - Nie sądzę, żeby nauczyciel przedmiotów zawodowych musiał napracować się bardziej niż polonista - mówi.

Dyrektor samochodówki, Ireneusz Kulczyk, ma jeszcze inny pomysł: - Miasto powinno zachęcić uczelnie wyższe do tworzenia podyplomowych studiów technicznych specjalnie dla nauczycieli. Wtedy absolwent fizyki po ukończeniu np. studiów z logistyki, mógłby uczyć także przedmiotów samochodowych.

Radni mają jeszcze inne pomysły.

Gralik: - Miasto może pomóc, zwalniając np. nauczycieli zawodu z czynszu w mieszkaniach ADM-owskich, np. co drugi miesiąc.

Co na to ratusz? Konstanty Dombrowicz, prezydent miasta, nie mówi "nie". - Zachęcamy uczniów do nauki zawodu, problem braków kadrowych trzeba rozwiązać - mówi. - Ale za tym idą pieniądze, trzeba sprawę dobrze przemyśleć. Zmiany są możliwe do wprowadzenia dopiero od przyszłego roku szkolnego, więc jest jeszcze sporo czasu.

W przyszłym tygodniu Gralik zaproponuje Dombrowiczowi pierwszą rozmowę na ten temat.



Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz



bogna09-11-2009 19:50:24   [#1575]

Wtedy absolwent fizyki po ukończeniu np. studiów z logistyki, mógłby uczyć także przedmiotów samochodowych

ło matko ;)))

AnJa09-11-2009 19:55:36   [#1576]

ło matko

kto ostatni widział absolwenta fizyki???

ja 12 lat temu

bosia09-11-2009 20:00:31   [#1577]

Będzie pan nauczycielem stażystą. Mogę dać 1,2 tys. zł na rękę.

hmm...może też przecież od razu mieć pensję dyplomowanego

lub można zastosować też to (zamiast logistyka od samochodowych)

10. Organy prowadzące szkoły będące jednostkami samorządu terytorialnego mogą zwiększać środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym podwyższać minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, ustalone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 pkt 1. Organy prowadzące mogą ponadto upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach oraz w granicach ustalonego planu finansowego szkoły, do przyznawania minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wyższej od ustalonej w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 pkt 1 lub podwyższonej przez organ prowadzący.


bogna24-11-2009 20:18:50   [#1578]

arkusze kontroli w nowym nadzorze

http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=992%3A9-listopada-zaczo-obowizywa-nowe-rozporzdzenie-w-sprawie-nadzoru-pedagogicznego&catid=175%3Anadzor-pedagogiczny&Itemid=213

7. Arkusze kontroli zatwierdzone przez Ministra Edukacji Narodowej (w późniejszym terminie zostaną udostępnione arkusze w wersji przygotowanej do pobrania):

bogna24-11-2009 21:01:56   [#1579]

poczepiam się trochę (bo czepianie dużo łatwiejsze jest niż tworzenie sensownego arkusza kontroli;)

realizacja praktycznej nauki zawodu w publicznym centrum kształcenia praktycznego

8. Czy umowy o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza szkołą zawierają wszystkie elementy określone  w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie praktycznej nauki zawodu?

nie widzę sensu określania w pytaniu, że PNZ realizowana w CKP jest organizowana poza szkołą - to przecież oczywiste jest;

tzn. nie widzę sensu takiego dosłownego przeklejania do treści pytania zapisu § 7. 1. rozp. w sprawie PNZ (rozporządzenia, które dotyczy różnych form i miejsc organizacji PNZ)

§ 7. 1. Umowę o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza daną szkołą, zwaną dalej "umową", zawiera dyrektor szkoły z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu.

i dalej w 8:

Jeżeli zaznaczono odpowiedź  „Nie”, należy podać liczbę umów, w których brakuje określenia:

d) nazwy i numeru realizowanego programu nauczania dla danego zawodu

zastanawiam się jaki to powinien być numer i nazwa  - z zestawu programów w CKP czy w szkole?

(rozp. w sprawie PNZ chyba trochę w tym zakresie nie nadążyło za rozp. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów...)

dalej w 8:

Jeżeli zaznaczono odpowiedź  „Nie”, należy podać liczbę umów, w których brakuje określenia:

h) praw i obowiązków stron umowy, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków określonych w § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie praktycznej nauki zawodu

§ 8 rozp. w sprawie PNZ jest niezwykle obszerny i istotny dla właściwej organizacji PNZ,

zamykanie badania tego obszaru jednym pytaniem (szczególnie gdy wcześniej sformułowano oddzielne pytania o nazwę i adres szkoły kierującej, nazwę i adres podmiotu przyjmującego - czyli CKPu, w którym kontrola jest prowadzona) wydaje mi się takie... hmmm... mało poprawne merytorycznie

----------

zmieniałam, bo usiłowałam jakoś sensownie zrobić odstepy między wierszami ale mi 7x to nie udało ;)


post został zmieniony: 24-11-2009 21:13:13
bogna24-11-2009 22:45:50   [#1580]

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/373009,krajowe_ramy_kwalifikacji_czyli_jak_latwiej_zdobyc_prace_w_ue.html

bogna24-11-2009 22:56:52   [#1581]
Projekt "Sysyem wsparcia szkół i placówek oświatowych wdrażających modułowe programy kształcenia zawodowego" - POKONFERENCYJNE MATERIAŁY DO POBRANIA
fredi27-11-2009 14:24:02   [#1582]

Ile trwa nauka zawodu ?

36(24) miesięcy ?

Pkt 7. ZawyŜenie w roku 2007 (w czterech przypadkach na 19 wydanych decyzji) wypłaty ze środków
dotacji celowej otrzymanej z budŜetu państwa na dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia i
przygotowania zawodowego młodocianych pracowników o kwotę w łącznej wysokości 436,34 zł, poprzez
zaliczenie do okresu kształcenia czasu zatrudnienia młodocianych pracowników po zdaniu egzaminu, co jest
niezgodne z regulacjami wynikającymi z art. 70b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o
systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - (str. 52-54 protokołu).
Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania
zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, jeŜeli
młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonego zawodu i zdał
egzamin (art. 70b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Wysokość kwoty tego dofinansowania zaleŜy od okresu
kształcenia młodocianego pracownika (ust. 2 ww. artykułu). Jak z powyŜszego wynika dofinansowanie
przysługuje za okres kształcenia zakończony zdanym egzaminem, tak więc okresu przypadającego po zdaniu
egzaminu nie naleŜy wliczać do okresu kształcenia.

http://www.bip.kepice.pl/pliki/kepice/File/kontrole/2008/RIO/Uchwala%20253g319I08.pdf

bogna27-11-2009 21:50:19   [#1583]

wśród materiałów pokonferencyjnych [#1581] jest taki:

Zagrożenia i problemy

urzekła mnie diagnoza problemów i proponowane sposoby ich rozwiązania.

Za zdecydowaną perełkę uważam wyartykułowanie problemu następującego:

"większość kobiet prowadzących przedmioty zawodowe".

Szkoda, że nie podano sposobu rozwiązania tego problemu,

bym wiedziała wtedy

czy powinnam sobie żyły podciąć czy raczej się powiesić ;)

AnJa27-11-2009 22:05:47   [#1584]

e, tam

po co tak drastycznie?

innych szkól nie ma, do których przeniesc się można? :-)

ale urocze to jest faktycznie;-)

bogna27-11-2009 22:08:50   [#1585]

wśród Korzyści  wynikajacych z wprowadzenia programów modułowych wymienia się

"wyższe wyniki zdawalności egzaminów potwierdzajacych kwalifikacje zawodowe"

jestem ciekawa w jakich zawodach prowadzono badania

i jak przedstawiają się wyniki tych badań

bogna27-11-2009 22:13:00   [#1586]

po co tak drastycznie?

bo zdałam sobie sprawę, że przez wiele, wiele lat działałam na szkodę polskiej oświaty;

nie widzę możliwości odkupienia winy tak wielkiej ;)

bosia27-11-2009 22:14:56   [#1587]

odkupujesz

wczesniej niż te wyniki to przewidziałaś

i zmieniłaś zainteresowania na bardziej ogólne;-)

AnJa27-11-2009 22:20:01   [#1588]

pocieszajace jest jedynie to, że jako wicek miałas zniżkę - więc mniej szkodziłas

i nie uczyłas praktycznej nauki ani modułow

więc jest nadzieja, ze niczego nie nauczylas- czyli i nie zaszkodziłas

może jeszcze frekwencję miałaś niewielką?

bogna27-11-2009 22:31:48   [#1589]

dzięki, że mnie pocieszacie :)

ale i tak - boję się czytać pozostałe materiały pokonferencyjne ;)

bogna30-11-2009 20:57:55   [#1590]

Bez szkoły, ale na pewno fachowiec

w artykule mowa o propozycji zmian w kształceniu zawodowym,

polegajacej na możliwości potwierdzania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w formach pozaszkolnych;

nie rozumiem całej "zadymy" wokół tego pomysłu;

przecież obecnie też istnieje system egzaminów umożliwiających potwierdzanie kwalifikacji zawodowych zdobytych w systemie pozaszkolnym;

to z jednej strony są egzaminy w rzemiośle na tytuł czeladnika lub mistrza w zawodzie,

z drugiej strony egzaminy na tytuły kwalifikacyjne lub tytuły mistrza

organizowane na podstawie rozp. MEN z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216);

to że egzaminy na tytuły kwalifikacyjne odbywają się obecnie przed PKE powołanymi w szkołach lub CKU

a mają się odbywać w ramach egzaminów OKE

nie jest przecież taką rewolucyjną zmianą;

wszak i w jednym i w drugim wariancie rzecz dzieje się w szkole a egzaminatorami są nauczyciele;)

zgredek05-12-2009 20:36:46   [#1591]

projekt zmian rozporządzenia w sprawie praktycznej nauki zawodu  - z 30 listopada

Treść projektu rozporządzenia

Treść uzasadnienia


post został zmieniony: 05-12-2009 20:37:37
bogna08-12-2009 22:03:52   [#1592]

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

(wersja skierowana do uzgodnień międzyresortowych oraz do partnerów społecznych)

Treść projektu rozporządzenia

Treść uzasadnienia

bogna11-01-2010 21:54:54   [#1593]
Szkoły zawodowe dostaną większe dofinansowanie
bogna14-01-2010 23:36:52   [#1594]

od 18 stycznia do 30 kwietnia trwają konsultacje dotyczące kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz zmian w kształceniu zawodowym.

Książeczka 1 - Co warto wiedzieć o kierunkach zmian w edukacji, aby skutecznie realizować projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego? - zawiera opis działań obecnie realizowanych i planowanych w polskiej oświacie.

Książeczka 2 - Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? - zawiera wskazówki dla nauczycieli do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Książeczka 3 - Założenia projektowanych zmian - Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - zawiera informacje na temat projektowanych zmian dotyczących kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Książeczka 4 - Założenia projektowanych zmian - Kształcenie zawodowe i ustawiczne - przedstawia kierunki projektowanych zmian dotyczących kształcenia zawodowego.

bosia15-01-2010 13:37:29   [#1595]
przyjmowanie do szkół dla dorosłych osób, które ukończyły 16 lub 15 lat 
fredi15-01-2010 17:16:17   [#1596]

ciekawie

W gimnazjach i liceach dla dorosłych normą powinien
być indywidualny tok nauki, umożliwiający dowolnie przyspieszane tempo
klasyfikowania i promowania.

fredi15-01-2010 17:18:04   [#1597]
Dobre wykształcenie ogólne nie tylko wspomaga wykonywanie wyuczonego zawodu, ale także stanowi bazę do podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz ewentualnej ich zmiany. Dlatego też dla zasadniczej szkoły zawodowej określa się ten sam katalog przedmiotów ogólnokształcących jak dla liceów ogólnokształcących i techników, jedynie z odrębnością wymagań dla języka polskiego, języka obcego i matematyki.
anmar16-01-2010 19:58:04   [#1598]
Czy broszury dotyczące kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych nie można byłoby przerzucić do osobnego wątku, bo tutaj giną?
beera16-01-2010 20:10:51   [#1599]

nawet sie powinno 

otwórz nowy wątek na ten temat i przerzuć:)

( w Mietenm bedzie Emilia Wojdyła - z-ca dyrektora Departametu Zwiększania Szans Edukacyjnych w MEN i opowie o plnach zmiany sposobu pracy ppp)

bogna18-01-2010 23:28:41   [#1600]

nowe podstawy programowe

http://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=2577&m=34&ms=

Ministerstwo Edukacji Narodowej zatwierdziło sześć nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach:

1)      technik sztukatorstwa i kamieniarstwa artystycznego,

2)      technik przeróbki kopalin stałych,

3)      opiekun osoby starszej,

4)      wiertacz odwiertów eksploatacyjnych i geofizycznych,

5)      monter izolacji przemysłowych,

6)      blacharz izolacji przemysłowych.

Przekazujemy Państwu do pobrania wyżej wymienione podstawy programowe.

ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA:
Nowe podstawy programowe.zip

-------------

http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=547%3Apodstawy-programowe-ksztacenia-w-zawodach&catid=56%3Apodstawy-programowe-i-programy-nauczania&Itemid=81

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 31 ][ 32 ][ 33 ][ 34 ][ 35 ]