Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 1 ndst a promocja i zapis w arkuszu
strony: [ 1 ]
Krzysztof Pom14-06-2010 14:02:23   [#01]

Szukałem, szukałem i nic mi sie nie wyświetliło. Mamy zupełny mętlik. ale po kolei:

Uczeń kl. IV otrzymuje ndst z j.polskiego. Wzorując się na zapisach rozporządzenia i ściągach z wątków:
- nie otrzymuje świadectwa
- w arkuszu ocen zapisy:
    w.   3   j.polski   niedostateczny
    w. 24   egzamin poprawkowy: 26 sierpnia 2010, j.polski - niedostateczny 
    w. 25   Uchwała RP z 17 czerwca 2010 
               niepromowany do klasy V
    w. 26   25 czerwca 2010, Jan Kowalski

- 30 sierpnia 2010 posiedzenie Rady Pedagogicznejm, która uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia podejmuje uchwałę o promowaniu do klasy V (zgodnie z art. 21 rozporz. - 1 raz w ciągu etapu może)

Jak to zapisać w arkuszu? W któym miejscu? Jaką datę uchwały na świadectwie?

I kwestia (brak w rozporządzeniu): kto występuje o egzamin poprawkowy? Kto występuję o tę promocję "warunkową"? Rozumiem, że rodzice, ale czy może być również wychowawca albo dyrektor szkoły?

Jacek14-06-2010 15:12:06   [#02]

zrobiłbym tak

- nie otrzymuje świadectwa
- w arkuszu ocen zapisy:
    w.   3   j.polski   niedostateczny
    w. 24   egzamin poprawkowy: 26 sierpnia 2010, j.polski - niedostateczny 
    w. 25   Uchwała RP z 17 czerwca 2010 
               niepromowany do klasy V
tu bym nic nie wpisał czekając na wynik ewentualnego promowania z 1 ndst i jeśli będzie pozytywna decyzja rp do data 30 sierpnia

w. 26   25 czerwca 2010, Jan Kowalski tu też data 30 sierpnia

- 30 sierpnia 2010 posiedzenie Rady Pedagogicznejm, która uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia podejmuje uchwałę o promowaniu do klasy V (zgodnie z art. 21 rozporz. - 1 raz w ciągu etapu może)

problem tylko z datą wydania świadectwa jest bo powinna to być albo data zakończenia zajęć albo data zdania egzaminu (tymczasem on nie zdał). Ale tu się nie da bo skoro rp jest innego dnia niż egzamin a również nie można dać daty czerwcowej bo przecież promocja jest na podstawie rp z sierpnia. 

Dałbym tak jak wyżej napisałem i nikt głowy nie urwie za inną datę czyli 30 sierpnia uchwały i wydania świadectwa.

Natomiast jeśli chodzi o występowanie o promocję z 1 ndst to też w zasadzie nikt nie musi pisemnie występować a wystarczy, że wychowawca lub nauczyciel uczący danego przedmiotu może uznać, że da sobie radę i na tej podstawie rp podejmie decyzję ale też i tu rodzic może napisać wniosek

Krzysztof Pom14-06-2010 16:32:34   [#03]

Jacku, serdecznie dziękuję za wsparcie i pomysł na rozwiązanie problemu.

Rozważałem również, aby wpisać drugą datę uchwały (miejsca jest dosyć):

= w.25     Uchwała RP z 17 czerwca 2010 
              niepromowany do klasy V (bo taki wynik klasyfikacji RP przyjęła)
              Uchwała RP z 30 sierpnia 2010
              promowany do klasy V
(bo mimo ndst z poprawki zapisanej w w.24 RP postanowiła promować)

= w. 26   25 czerwca 2010, Jan Kowalski 
             30 sierpnia 2010, Jan Kowalski (już pod kratką)

data wydania świadectwa 30 sierpnia na świadectwie i zapis na 1. stronie arkusza jak najbardziej wydaje się logiczna.

Twoje zdanie, Jacku?
Zachęcam również innnych zacnych Forumowiczów do wypowiedzi, moze warto wspólnie coś ustalić na przyszłość i dla wszystkich?

 


post został zmieniony: 14-06-2010 16:33:25
Ala14-06-2010 16:56:19   [#04]

dyskusji na ten i podobne tematy już tu było multum

ja byłabym za rozwiązaniem proponowanym przez Krzysztofa, bo w końcu są dwie uchwały RP w sprawie tego ucznia - jedna klasyfikacyjna, druga o promowaniu z jedną oceną ndst

przepisy (również w projekcie zmian) nadal są nieprecyzyjne :-(

eee, szkoda słów :-(

ale to oczywiście moje zdanie i nie chcę tym nikogo zniechęcać do wypowiadania się w w/w sprawie :-)


post został zmieniony: 14-06-2010 16:58:43
Krzysztof Pom14-06-2010 17:04:04   [#05]
Alu, wiem, że multum tych wypowiedzi, ale rozproszone po różnych wątkach, trudno mi zebrać.

Dziękuję za głos wsparcia, zgadzam się, ze w wielu sprawach są nowe rozporządzenia, które nie do końca wszystko regulują :-( 
Ala14-06-2010 20:04:17   [#06]

w rozporządzeniu jest tak:

§ 21. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

słowo "może" oznacza, że nie musi i tu były opinie, że w związku z tym powinien wystąpić z prośbą o egzamin poprawkowy, ale w takim wypadku powinno być być określone na czyj wniosek egzamin się organizuje - ja uważam, że takiego wniosku nie potrzeba,

podobnie z promocją z oceną ndst - bez wniosku ale RP w każdym przypadku powinna rozpatrzyć sytuację ucznia i podjąć odpowiednią decyzję :-)

 

dyrlo14-06-2010 21:10:40   [#07]

słowo "może" oznacza, że nie musi i tu były opinie, że w związku z tym powinien wystąpić z prośbą o egzamin poprawkowy, ale w takim wypadku powinno być być określone na czyj wniosek egzamin się organizuje - ja uważam, że takiego wniosku nie potrzeba,

Też tak uważałam tj. jedna ndst uczeń ma prawo do poprawki, chce zdaje, nie chce nie zdaje. Ja jako dyrektor ustalam termin na ostatni tydzień sierpnia i przyjdzie to będzie nie przyjdzie powtarza rok. Chyba, że dwa ndst to wtedy podanie i zgada albo niezgoda Rady Pedagogicznej.

I tutaj zostałam ciężko przez życie doświadczona, rodzic odwołał się do KO i złożył na mnie skargę do OP, że on nie wnioskował o poprawkę a ja wyznaczyłam nawet datę i godzinę.

Całe szczęście rozumni ludzie są na stanowiskach i nie zostałam ukarana, ale .... co przeszłam to przeszłam...

Ala14-06-2010 21:14:47   [#08]

no i tu jest pies pogrzebany :-(

brak precyzji w przepisach powoduje, że chcąc dobrze możemy wyjść jak Zablocki na mydle :-(

.........

odwrotna sytuacja, gdybyś nie wyznaczyła terminu, wydaje się bardziej prawdopodobna

wiele zmian pojawia się w nowych wersjach rozporządzenia a takie sprawy jak powyższa nie znajdują rozwiązania :-(


post został zmieniony: 14-06-2010 21:17:54
dyrlo14-06-2010 21:15:41   [#09]
Ano ba:-)
Kropka15-06-2010 13:36:34   [#10]

Zapis o dacie wydania świadectwa w przypadku egzaminu poprawkowego jest, delikatnie ujmując, niefortunny.

W dniu, który widnieje na świadectwie, uczeń ma prawo je otrzymać, a szkoła ma obowiązek je wydać; tak jest przecież w czerwcu. Czyli w dniu egzaminu, do szkoły należy wezwać wychowawców, którzy od razu przystąpią do sporządzania powyższych..., no i to byłoby zgodne z tzw. literą prawa

Nie  wspomnę już o tym, co poruszacie wyżej. Podążając za przepisami - data wydania powinna być wcześniejsza niż data uchwały ? Czy może chodzi o uchwałę czerwcową?

 I jeszcze, jeżeli data uchwały czerwcowej, to jak taka uchwała powinna brzmieć?

Zgadzam się z Waszymi propozycjami, tylko kiedyś tam, ktoś to może kontrolować no i weź się człowieku tłumacz.....

mariz15-06-2010 18:31:26   [#11]

Dużo było w ubiegłym roku dyskusji nad tym, by uchwałę podejmować w czerwcu i jej datę wpisywać na świadectwie i że nie ma konieczności, a wręcz nie powinno się uchwalać wyników klasyfikacji w sierpniu.

Próbując to pogodzić, mam taki wzór uchwały czerwcowej- z zastrzeżeniem, co może nastąpić w sierpniu:

Na podstawie Art. 41, ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r.

(Dz.U z 2004r Nr 256 poz.2572z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 30 kwietnia 2007r. (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zmianami) w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych a także Statutu Szkoły Rada Pedagogiczna uchwala co następuje:

§ 1

Rada Pedagogiczna przyjmuje następujące wyniki klasyfikacji i promocji rocznej uczniów (nazwa szkoły..................... )w roku szkolnym 2008/2009 :

...........................................................................

§ 2

1. Rada Pedagogiczna przyjęła następującą ilość uczniów mających prawo do egzaminu :

a) poprawkowego ,w myśl § 21.ust.1 w/w rozporządzenia -

b) klasyfikacyjnego z powodu usprawiedliwionych nieobecności w myśl § 17 ust. 2 w/w rozporządzenia

2. Rada Pedagogiczna wyraziła zgodę na zdawanie egzaminów:

a) poprawkowych z dwóch przedmiotów, zgodnie z § 21. 1 w/w rozporządzenia, uczniom:

.......................................................

b) klasyfikacyjnych, z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności w myśl § 17 ust. 3 w/w rozporządzenia, uczniom:

.................................................................................................................

3. W przypadku uczniów, którzy nie zdadzą egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych Rada Pedagogiczna na posiedzeniu w sierpniu 2009 r, w myśl § 21 ust. 10 w/w rozporządzenia, podejmie decyzję o promowaniu bądź niepromowaniu takiego ucznia (jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego) do klasy programowo wyższej.

§ 3

Dokumentację z klasyfikowania uczniów stanowi protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej oraz arkusze ewaluacyjne pracy dydaktyczno – wychowawczej klasyfikacja roczna w r. szk. 2008/2009 - załączniki do protokołu, dzienniki lekcyjne.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

Jak uważacie , czy można przy tak sformułowanej uchwale wpisywać  tylko datę uchwały czerwcowej,oczywiście w arkuszu zapis o zdawaniu egzaminu poprawkowego i dwie daty wypełniania arkusza- czerwcowa i sierpniowa.

Problem z datą świadectwa - - tu trochę sprzeczności, bo np. egzamin zdawał 25 sierpnia, a rada zadecydoała o jego promocji 27 sierpnia, a rozporządzenie wskazuje na datę zdawania egzaminu.


Co Wy na to?

Caro15-06-2010 18:50:11   [#12]

taka drobna korekta - jeśli zasadna?

podejmie decyzję uchwałę o promowaniu bądź niepromowaniu takiego ucznia (jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego) do klasy programowo wyższej.

moim zdaniem powinna to być uchwała

i może zapis o tym, że uczniowie, którzy zdadzą egzaminy poprawkowe uzyskują promocję lub odpowiednio kończą szkołę


post został zmieniony: 15-06-2010 18:53:27
mariz15-06-2010 19:07:28   [#13]

"zapis o tym, że uczniowie, którzy zdadzą egzaminy poprawkowe uzyskują promocję lub odpowiednio kończą szkołę"- oczywiście - pominiety- do uzupełnienia.


Skoro uchwałę,to jednak w sierpniu trzeba ją podejmować i wpisywać na świadectwie ucznia zdającego poprawkowy- datę uchwały sierpniowej.??

W takim razie te "zastrzeżenia " w punkcie 3 w/w uchwały są nie potrzebne. Miały posłużyć temu, aby w sierpniu nie było potrzeby podejmowania uchwały.


Caro15-06-2010 19:15:12   [#14]

napisałem o uchwale dlatego, że RP jako organ kolegialny swoje decyzje wyraża w formie uchwały i myślę, że może być - dla jasności co będzie - i wtedy daty z sierpnia, jeśli RP będzie za promowaniem

a co myślisz o dodaniu zapisu  uczniowie, którzy zdadzą egzaminy poprawkowe uzyskują promocję lub odpowiednio kończą szkołę  ? - wtedy nie ma konieczności dat z sierpnia


mariz15-06-2010 19:29:14   [#15]

Masz rację -ten zapis pozwoli na niepodejmowanie uchwały w sierpniu.

W przypadku, gdy nie zda- podejmujemy uchwałę w sierpniu i jej datę wpisujemy na świadectwie- tak będę robić .

 W takim razie data wydania świadectwa musi być późniejsza- i tu sprzeczność z zapisami rozporządzenia, ale trudno!

Czy inaczej robicie ???

Caro15-06-2010 19:33:17   [#16]

do tej pory zawsze podejmowaliśmy uchwałę w sierpniu i nic nie pasowało - mam już tego dosyć :)

teraz tylko część nie będzie pasować

Caro15-06-2010 20:51:40   [#17]

 trochę poprzerabiałem dla moich potrzeb - proszę o wskazanie błędów




Uchwała Nr /09/10

Rady Pedagogicznej ………………………………………………….

z dnia 21.06.2010 r.

w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów za rok szkolny 2009/2010

Na podstawie Art. 41, ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r.

(Dz.U z 2004r Nr 256 poz.2572z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 30 kwietnia 2007r. (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zmianami) w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych a także Statutu Szkoły Rada Pedagogiczna uchwala, co następuje:

§ 1

Rada Pedagogiczna zatwierdza wyniki klasyfikacji i promocji uczniów szkoły w roku szkolnym 2009/2010, zgodnie z 12 sprawozdaniami stanowiącymi załączniki do uchwały.

§ 2

1. Rada Pedagogiczna postanawia promować 255 uczniów Szkoły Podstawowej …..

§ 3

2. Rada Pedagogiczna postanawia nie promować:

- Jana Kowalskiego ucznia klasy VB

§ 4

1. Rada Pedagogiczna postanawia przeprowadzić egzamin:

a) poprawkowy ,w myśl § 21.ust.1 w/w rozporządzenia dla:

- Jana Kowalskiego ucznia klasy Vb z historii

b) klasyfikacyjny z powodu usprawiedliwionych nieobecności w myśl § 17 ust. 2 w/w rozporządzenia dla:

- Jana Kowalskiego ucznia klasy Vb z j. polskiego, matematyki, ….

2. Rada Pedagogiczna wyraża zgodę na zdawanie egzaminów:

a) poprawkowych z dwóch przedmiotów, zgodnie z § 21. 1 w/w rozporządzenia dla:

- Jana Kowalskiego ucznia klasy Vb z j. polskiego i matematyki

b) klasyfikacyjnych, z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności w myśl § 17 ust. 3 w/w rozporządzenia dla:

- Jana Kowalskiego ucznia klasy Vb z j. polskiego, matematyki, …….

3. W przypadku uczniów, którzy nie zdadzą egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych Rada Pedagogiczna na posiedzeniu w sierpniu 2010 r, w myśl § 21 ust. 10 w/w rozporządzenia, podejmie uchwałę o promowaniu bądź niepromowaniu takiego ucznia (jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego) do klasy programowo wyższej.

4. Uczniowie, którzy zdadzą egzaminy poprawkowe lub klasyfikacyjne uzyskują promocję lub odpowiednio kończą szkołę.

§ 5

Dokumentację z klasyfikowania uczniów stanowi protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej, dzienniki lekcyjne oraz 12 sprawozdań wychowawców.

§ 6

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

izagim15-06-2010 22:17:16   [#18]

do #1 - z wyjasnienia ministerstwa:

- w szczególnych przypadkach przy egzaminie poprawkowym należy podjąć uchwałę na radzie sierpniowej, a te szczególne przypadki to sytuacja, kiedy uczeń nie zda egzaminu i nie uzyskuje promocji, lub promocja warunkowa z jedną jedynką na etap również w sytuacji kiedy nie zdał egzaminu :)

- jestem świeżo po kontroli dokumantacji i pochwalę się - bez zaleceń, ale to dzięki nauce z forum pozdrawiam 

Uśka15-06-2010 22:59:52   [#19]
izagim- proszę, napisz gdzie jest to wyjaśnienie ministerstwa?
izagim16-06-2010 17:10:59   [#20]
dostałam do ręki od P. wizytator
malgala16-06-2010 17:18:27   [#21]
Caro, RP nie zatwierdza tylko przyjmuje wyniki klasyfikacji
Caro16-06-2010 17:28:08   [#22]

podejmuje uchwałę w sprawie klasyfikacji

mieliśmy "zatwierdza" w czasie kontroli i przeszło - może kontrolująca nie zwróciła uwagi

a reszta?

Amaria16-06-2010 18:09:10   [#23]
Chciałąbym na jutro przygotować protokół na radę i mam mętlik, czy faktycznie uchwała tylko czerwcowa Bez względu na egzaminy w sierpniu zgodnie z wcześniejszą propozycją?. Mi się wydaje to najbardziej logiczne.
krystyna16-06-2010 18:17:10   [#24]

izagim,

a mogłabyś te wyjaśnienia MEN zeskanować i umieścić tutaj ?

Pisałam w sprawie tych dat do MEN jeszcze w grudniu - bez odpowiedzi...  

Bas18-06-2010 09:58:43   [#25]
Wracam do wątku, bo mam przypadek ucznia z kl. VI (tu rozpatrywaliśmy ucznia z kl. IV). Wiem, co wpisywać, tylko mam wątpliwości GDZIE. Czy wpełniam dla niego obie rubryki - klasyfikację roczną (to jasne) i końcową? W obu piszę "nie ukończył szkoły"? Uczeń nie będzie zdawał egz.poprawkowego. Prosze o radę.
Bas18-06-2010 10:08:23   [#26]
Ale jestem niecierpliwa...:-)
izagim18-06-2010 10:28:02   [#27]
skaner nie chce ze mną dziś współpracować :-(, ale jest to z 30 kwietnia 2010, dałam informatykowi do wklejenia
izagim18-06-2010 10:42:34   [#28]

a pod tym adresem pismo

http://gim3luban.edu.pl/pismo.html

Bas18-06-2010 11:05:16   [#29]
A co z moją klasą szóstą? Podniosę.
AnJa18-06-2010 11:10:53   [#30]
wypełniasz tylko roczną wg mnie
Bas18-06-2010 11:13:28   [#31]
Wg mnie też, bo przecież nie spełnił warunków do końcowej, prawda. Dzięki za zainteresowanie. Czułam się taka opuszczona....
krystyna18-06-2010 12:46:07   [#32]

izagim,

dzięki za wklejenie pisma,

ale....

nie jest to wyjaśnienie MEN, ale interpretacja KO w Krakowie - a niestety każde KO wydaje w tej sprawie inne "zalecenia"...

dlatego liczyłam na to, że wreszcie MEN się wypowie..... 

a  pismo p. Szklarczyka jest tu:

http://www.kuratorium.krakow.pl/index.php?ac=112&id=38

Wydawanie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]