Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rozp w sprawie oceniania - KONSULTACJA OSKKO
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
Marek Pleśniar18-05-2010 12:10:44   [#101]
:-)))
bosia18-05-2010 12:32:50   [#102]
Jacku, Leszek zamieścił ocenianie 8.05 :-))
Jacek18-05-2010 12:42:18   [#103]
wiem ale moje jest bardziej kolorowe ;-)
bosia18-05-2010 12:55:40   [#104]

yhm;-)

i mam mniejszą pojemnośc i ładnie w kolumnie wypisane DzU

Leszek18-05-2010 20:20:22   [#105]

konkurencja jest twórcza :-)))

pozdrawiam

krasnoludek zadyszek21-05-2010 22:07:24   [#106]

Marku, jaki jest stan prac? jeszcze dodać coś do tabelki (miałam tydzień ustnych matur i nie bardzo zdązyłam zajrzec tu od poniedziałku), czy już poszła do MENu?

[tak naprawdę to ten post jest też dla lansu, żeby się pochwalić, ze zdjęcie sobie zmieniłam na takie troszeczkę w stylu Leszka:))) ]

AnJa21-05-2010 22:11:13   [#107]

no wiesz...

Leszka nie podrobisz bo  na zdjęciach ma zawsze uwidocznione półkule mózgowe!!!

hmmm

a może zakola czołowe?


post został zmieniony: 21-05-2010 22:12:08
krasnoludek zadyszek21-05-2010 22:14:01   [#108]

o cho.. Holender, wiedziałam, że czegoś mi wyraźnie brakuje!

mam za to broń obuchową w łapie i zamierzam jej użyć na Kongresie za takie insynuacje!

i przepraszam szefa za spam w nadkresce.

Marek Pleśniar21-05-2010 22:52:36   [#109]

stan jest jaki widac

zgodnie z efektami zainteresowania dyrektorów zajmiemy stanowisko

to jest demokratyczny dostęp do dyskusji - jak stowarzyszeni chcą coś zmienić to piszą


kongres już zaczyna nabór - na stronie jest uruchomiony


w tym roku porządnie się weźmiemy za nację nauczycielską - jej status, wsparcie, prawa i obowiązki

Marek Pleśniar21-05-2010 23:00:39   [#110]

może zaboleć ale poczytajcie


polecam też komentarze pod tekstem:

Właśnie dziś to przerabiałam na moim synu.
On się przygotowywał przez 3 dni (pracę napisałam mu bezpłatnie) i dostał tyle samo punktów, co kolega, który sie uczył przez 3 lata. Zresztą obaj niewiele punktów.

Na przygotowanie do matury z polskiego nie poświęciłem nawet godziny. Więc nie jestem zgorszony.

Caro22-05-2010 13:04:29   [#111]

5. Jako datę wystawienia świadectwa lub dyplomu przyjmuje się, z zastrzeżeniem ust. 6, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadku świadectwa lub dyplomu wydawanego na podstawie egzaminu - datę ustalonego odpowiednio przez szkołę lub kuratora oświaty terminu wydania absolwentom świadectw lub dyplomów. Jako datę wystawienia świadectwa uczniowi, który zdał egzamin poprawkowy, przyjmuje się datę zdania tego egzaminu.

przepraszam, że w tym wątku - jednak nie wiem, czy zaproponowano jakąś zmianę tego fragmentu rozporządzenia o świadectwach, żeby nie było problemów z datą klasyfikacji


krystyna22-05-2010 14:38:21   [#112]

w projekcie rozp. z 21 maja 2010 jest tak:

5. Jako datę wydania świadectwa przyjmuje się, z zastrzeżeniem § 16 ust. 9, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych,  a w przypadku świadectwa   dojrzałości   wydawanego   po   zdaniu   egzaminu   dojrzałości   -   datę ustalonego   przez   kuratora   oświaty   terminu   wydania   absolwentom   świadectw dojrzałości. W przypadku ucznia,  który zdał egzamin poprawkowy lub egzamin klasyfikacyjny po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno - wychowawczych, jako datę wydania świadectwa przyjmuje się datę zdania tego egzaminu.

wersja uwzględniająca uwagi zgłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji)

Treść projektu rozporządzenia

bosia22-05-2010 22:57:06   [#113]
 § 25. 1. W zasadniczej szkole zawodowej dla dorosłych oprócz egzaminów semestralnych, o których mowa w § 24 ust. 6, słuchacz zdaje w I i II semestrze egzamin semestralny, w formie pisemnej, z jednego przedmiotu zawodowego, a w semestrach programowo wyższych - z dwóch przedmiotów zawodowych.

2. W szkołach ponadgimnazjalnych dla dorosłych prowadzących kształcenie zawodowe słuchacz zdaje w semestrach I-IV egzamin semestralny, w formie pisemnej, z jednego przedmiotu zawodowego, a w semestrach programowo wyższych - z dwóch przedmiotów zawodowych.

3. W szkole policealnej słuchacz zdaje w każdym semestrze egzaminy semestralne, w formie pisemnej, z dwóch przedmiotów zawodowych podstawowych dla zawodu, w którym się kształci.

 

2. W technikach i technikach uzupełniających dla dorosłych oprócz egzaminów semestralnych, o których mowa w § 24 ust. 6 słuchacz zdaje w semestrach I-IV egzamin semestralny, w formie pisemnej, z jednego przedmiotu zawodowego, a w semestrach programowo wyższych - z dwóch przedmiotów zawodowych.

uwagi: zgodnie z art.9 pkt 3g) UoSO szkoła policealna jest szkołą ponadgimnazjalną (prowadzącą kształcenie zawodowe) jest więc sprzeczność w punktach 2 i 3

 § 102. 1. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 61 ust. 2, na udokumentowany wniosek absolwenta lub jego rodziców (prawnych opiekunów), dyrektor komisji okręgowej może wyrazić zgodę na przystąpienie przez absolwenta do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie. proponujemy taki sam zapis (o dodatkowym terminie)w przypadku egzaminów potwierdzających kwalifikacji zawodowych 
§ 25 a 2. Słuchacz szkoły dla dorosłych, który nie zdał egzaminu poprawkowego, o którym mowa w § 28, nie otrzymuje promocji na semestr programowo wyższy i zostaje skreślony z listy słuchaczy, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Dyrektor szkoły dla dorosłych może wyrazić zgodę na powtórzenie semestru na pisemny wniosek słuchacza uzasadniony sytuacją życiową lub zdrowotną słuchacza, złożony w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktycznych.

4. Słuchacz, może powtarzać semestr jeden raz w okresie kształcenia w danej szkole. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na powtórzenie semestru po raz drugi w okresie kształcenia w danej szkole.

§ 29. 1. Słuchaczowi szkoły dla dorosłych powtarzającemu semestr przed upływem 3 lat od daty przerwania nauki zalicza się te obowiązkowe zajęcia edukacyjne, z których uzyskał poprzednio semestralną ocenę klasyfikacyjną wyższą od oceny niedostatecznej, i zwalnia się go z obowiązku uczęszczania na te zajęcia.

wprowadzenie dodatkowo § 25 a 2., 3., 4., jest zbędne, jeżeli nadal pozostał  § 29. 1
 § 17. 9. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). proponujemy na egzamin klasyfikacyjny taki sam termin jak na egzamin poprawkowy: ostatni tydzień ferii letnich

 § 19.  1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

2. W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

3. Sprawdzian, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

taki zapis terminów powoduje, że egzamin może się odbywać nawet w terminie, że nauczyciel i dyrektor muszą być do dyspozycji w ciągu pierwszych 12 dni  swojego urlopu letniego
bosia22-05-2010 23:08:21   [#114]

przeanalizowałam jeszcze raz § 25.1., 2. 3. i § 24.6 i wg mnie wynika, że § 24.6 zawiera zapis o egzaminach ustych z pozostałych przedmiotów zawodowych, z których nie ma w danym semestrze pisemnych

oraz, że z przedmiotów zawodowych jest egzamin pisemny lub ustny (nie ma ich obydwu z tego samego przedmiotu)

jak zauważył STAN17 w #16 obecny projekt rozporządzenia przewiduje egzaminy semestralne we wszystkich szkołach dla dorosłych-nie tylko zaocznych

jeśli ktoś ma takie szkoły może się wypowie czy te egzaminy są dobrym pomysłem

Marek Pleśniar24-05-2010 02:37:41   [#115]

czy ktoś z Was - aktywnych w tym wątku może to wszystko wklepać do tabelki w wordzie?


bosia26-05-2010 10:04:20   [#116]

nie mam obecnie worda, nie pomoge

przez tydzien zwiedzam szkoly w Calabrii

Pozdrawiam wszystkich:-)

bogna26-05-2010 18:16:17   [#117]

ta praca jest jeszcze do wzięcia,

czy ktoś już się wykazał wrzuceniem oceniania do worda?

---------

bosiu, miłego zwiedzania, zazdroszczę :)

AsiaJ26-05-2010 18:40:20   [#118]

Właśnie miałam pisać, że mogę wieczorem,

skoro Bogna była pierwsza, to oddaję pałeczkę:-)

Marek Pleśniar26-05-2010 21:47:47   [#119]

prosze - zrób bognoo

pilnie to oddamy

oprotestuj promocję z jedynką

krasnoludek zadyszek26-05-2010 22:01:49   [#120]

oprotestuj stanowczo!

ja bym jeszcze dwie poprawki z automatu oprotestowała, ale jedynka gorsza jest.

bosia30-05-2010 17:16:26   [#121]

dyrektorzy gimnazjów wyjasnijcie mi, bo ja czegos nie rozumiem, czytając o projekcie, mam takie pytania:

1. w której klasie ma być ten projekt? w każdej, czy tylko w jednej?

2. jaki jest sens realizowania czegoś co nie ma wpływu na promocję ani na klasyfikację? dla uczniów oczywiscie, bo takie pytanie zadadzą

3. czy ten projekt realizuje klasa czy jest ona podzielona na grupy?

4. dlaczego dyrektor ma okreslać warunki realizacji projektu? w duzych szkołach, przy podziale na grupy tych projektów może być kilkanaście, jesli w porozumieniu z rp, to rozumiem, ze nalezy podjąć uchwałę, a co jesli w trakcie trzeba będzie zmienić warunki? następna uchwała? dajemy dużą swobodę nauczycielom, a jednocześnie ograniczamy ich działanie

5. po co ten projekt, jesli dyrektor możne ucznia zwolnić z jego realizacji i co to są przy realizacji projektu zespołowo uzasadnione przypadki indywidualnie dla ucznia, przy których mozna go zwolnić?

6. wprowadzenie projektu jest na tyle ważne dla MEN, że uznano za stosowne umiescić go w rozporządzeniu, wymieniono działania jakie ma obejmować, ale np. nie umieszczono w rozporządzeniu o świadectwach  oceny opisowej dla gimnazjum (czyli w przyszłym roku znowu zmiana rozporządzenia)

spróbujcie jakoś się odnieść do tego, co napisałam, abyśmy mogli umiescić w stanowisku

wkleję jeszcze raz to z rozporządzenia:

§ 21a. (od 1.09.2010 r. – realizujący nową podstawę programową) 1. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania:

1) wybranie tematu projektu;

2) określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji;

3) wykonanie zaplanowanych działań;

4) publiczne przedstawienie rezultatów projektu.

5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

6. Ocena za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego jest oceną opisową.

7. Temat projektu edukacyjnego oraz ocenę opisową uzyskaną przez ucznia za wkład w realizację tego projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.

8. Ocena, o której mowa w ust. 6, nie ma wpływu na:

1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie gimnazjum.

9. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zwolnić ucznia gimnazjum z realizacji projektu edukacyjnego.

krystyna30-05-2010 18:20:10   [#122]

pytania super - dużo gorzej z odpowiedziami.... ;-(

ponieważ nie mam teraz za wiele czasu (120 klasówek na jutro do poprawy), opiszę wyłącznie obecnie obowiązujący stan prawny w zakresie projektów.

Jedyne miejsce, w którym znajdziemy co nieco o tej formie pracy to rozp. o podstawie programowej, a właściwie jego część zwana "Zalecane warunki i sposób realizacji".

W przypadku niżej wymienionych przedmiotów nauczycielowi "zaleca się", by jedną z metod pracy z uczniami była właśnie metoda projektów:

1. j.polski - "Wprowadzając nowe treści nauczania, powinien wykorzystywać m.in. metody aktywizujące np. dyskusja i debata, drama, projekt edukacyjny, happening. Samodzielne, aktywne i świadome wykonywanie zadań pomoże uczniom przyjąć poznawane treści jako własne."

2. chemia: ..."nauczyciele powinni wygospodarować czas na eksperymentowanie, metody aktywizujące i realizowanie projektów edukacyjnych oraz wycieczki dydaktyczne."

3. Informatyka: "Podczas prac nad projektami (indywidualnymi lub zespołowymi) uczniowie powinni mieć możliwość korzystania z komputerów w zależności od potrzeb wynikających z charakteru zajęć i realizowanych tematów i celów."

4. wych.fiz./edukacja zdfrowotna/: ..."prowadzenie zajęć z wykorzystaniem różnorodnych metod i technik aktywizujących oraz interaktywnych, w tym szczególnie metody projektu i portfolio;"

5. zajęcia artystyczne: "Zajęcia mogą być realizowane w trybie regularnych, cotygodniowych spotkań lub w trybie projektu wskazanego przez nauczyciela lub zaproponowanego przez uczniów, także w korelacji z pracą nad projektami z innych zajęć edukacyjnych"

6. zajęcia techniczne: "Zajęcia mogą być realizowane w trybie regularnych, cotygodniowych spotkań lub w trybie projektu wskazanego przez nauczyciela lub zaproponowanego przez uczniów, także w korelacji z pracą nad projektami z innych zajęć edukacyjnych."

 --------------------------------------------

Jedynym przedmiotem, w którym zaleca się wręcz procentowo ile treści nauczania określonych w podstawie programowej powinno być realizowanych w formie uczniowskiego projektu edukacyjnego jest wiedza o społeczeństwie:


....."Aby to umożliwić, szkoła powinna zapewnić takie warunki, by uczniowie uczyli się planować i realizować uczniowskie projekty edukacyjne;

Ze względu na cele przedmiotu wiedza i społeczeństwo, na III etapie edukacyjnym około 20% treści nauczania określonych w podstawie programowej tego przedmiotu powinno być realizowanych w formie uczniowskiego projektu edukacyjnego, a na IV etapie edukacyjnym -nie mniej niż 10%.

Uczniowski projekt edukacyjny powinien mieć charakter zespołowy; poszczególne zadania mogą być wykonywane indywidualnie. Wskazane jest, by każdy uczeń uczestniczył w co najmniej jednym projekcie w każdym roku nauczania przedmiotu.

Realizując projekt, uczeń:

1) zdobywa wiedzę i umiejętności związane z przedmiotem projektu;

2) wybiera zagadnienie:  problem  lub  działanie,  zgodnie ze  swoimi zainteresowaniami i założonymi celami projektu;

3) poszukuje sposobów zbadania i rozwiązania problemu oraz skutecznego przeprowadzenia założonego w projekcie działania;

4) organizuje własną pracę i współpracuje z innymi realizatorami projektu;

5) wytrwale i w przemyślany sposób dąży do realizacji zamierzonego celu;

6) przygotowuje i przeprowadza publiczną prezentację efektów projektu (np. na forum klasy, szkoły, gminy).

Etapy realizacji uczniowskiego projektu edukacyjnego oraz zadania nauczyciela:

1) wprowadzenie: nauczyciel przekazuje podstawy wiedzy na temat wybranego zagadnienia i pomaga uczniom zdobyć umiejętności umożliwiające przeprowadzenie projektu;

2) wybór problemu i formy działania: nauczyciel przedstawia możliwe tematy projektów lub pomaga uczniom w zaproponowaniu własnego tematu;

3) zaplanowanie  pracy  nad  projektem  i  prezentacji  końcowej:   nauczyciel  pomaga w stworzeniu planu działań i podziału zadań, w wyborze formy prezentacji końcowej, podaje kryteria oceniania;

4) realizacja zaplanowanych działań: nauczyciel konsultuje i akceptuje realizację kolejnych etapów zadania;

5) publiczna prezentacja efektów:  nauczyciel  stwarza możliwość publicznej  prezentacji efektów projektu oraz go ocenia."

----------------------------------------------

 i to by był zalążek odpowiedzi na pytanie nr 1. Wszystkie "zalecenia" o projektach pochodzą z rozp. o pp.

;-)

dopiszę:

z powyższych zaleceń wynika (jak dla mnie...), że zgodnie z rozp. o pp w gimnazjum, nauczyciele mogą (ale wcale nie muszą !) pracować metodą projektów, z jedynym wyjątkiem - nauczycieli wos, którzy muszą !


 


post został zmieniony: 30-05-2010 18:33:20
bosia30-05-2010 18:50:04   [#123]

zaproponujcie więc jak ująć uwagi dotyczące projektów w stanowisku do MEN

mnie to nie dotyczy więc nie chcę zabierać głosu w waszej sprawie, ale myslę, ze w przyszłym roku może się trochę skomplikować praca gimnazjów jesli nie bedzie precyzyjnego zapisu

Gaba30-05-2010 20:39:42   [#124]

Projekt może być oczywiście jeden dla wszystkich grup, ale wkrótce okaże się wtórny. Bardzo mi sie nie podoba zrzucanie na dyrektora odpowiedzialności za warunki realizacyjne. Kto ma nadzorować realizację projektu?

By dobrze realizować projekt, potrzebna jest grupa robocza od 2 do 6 osób, w zależności od komplikacji problematyki badawczej.  Inaczej sie pracuje w grupie dwuosobowej a inaczej w sześcio. Te ostatnie bywają nieefektywne. Efektywne grupy mogą być ze względów osobowych, a nieefektywne ze względów mentalnościowych.

Kiedy ten projekt ma być realizowany w czerwcu? Czy od wyniku "projektu" (np. totalna klapa) będzie sie mógł uczen odwołać?

bosia30-05-2010 20:46:54   [#125]

czyli co napisać?

Sformułuj to, jesli możesz

Gaba30-05-2010 20:59:43   [#126]
chodzi mi generalnie o to, że ocenianie wkładu pracy ucznia w projekt jest absolutnie niewymierne. Nie mamy narzędzi badawczych. 
krystyna30-05-2010 21:02:12   [#127]

jak tu konsultować, skoro niemal każdy pkt z rozp. jest wielką niewiadomą ???

a sam pomysł przypomina, niestety, ustną prezentację maturalną, tak "chwaloną" przez nauczycieli, że aż wstyd...

dlatego "projekt" jako jedna z metod pracy niech zostanie, ale wyłącznie w ramach przedmiotu i jednej z ocen ucznia - dokładnie tak, jak jest to opisane w zaleceniach do podstawy programowej.

Nie ma najmniejszej potrzeby wplątywania w to dyrektora i rady pedagogicznej.

Nie mówiąc już o jakimś szczególnym wpisie na świadectwie.

A jeżeli chcemy metodę projektu upowszechnić, to róbmy to stopniowo - najpierw w ramach przedmiotu i po uprzednim przeszkoleniu nauczycieli, bo nie każdy chce, czuje, potrafi...



Małgosia30-05-2010 21:36:01   [#128]
No właśnie. Uważam, że sformalizowane przymuszenie, jak to ktoś wcześniej napisał, nie jest najszczęśliwszym sposobem promowania metody (wartościowej bardzo przecież). Może to przynieść skutek odwrotny, bo w sytuacji gdy nie każdy chce, czuje, potrafi, a będzie musiał sprostać wymogom formalnym, może kwitnąć pozoranctwo. I w ten sposób zarżniemy metodę.
bosia30-05-2010 22:03:09   [#129]

też tam pomyslałam czytając kolejny raz zapis projektu rozporządzenia

dołączyłabym jeszcze to:

bardzo szczegółowo określono, co to jest projekt i co powinien zawierać-niepotrzebnie, bo to już wynika z samej formy pracy metodą projektów

natomiast nie wiem czy ten projekt ma być realizowany na kilku przedmiotach, ile razy, w której klasie

i po co tak szczegółowo zajmować się czymś co nie ma żadnego znaczenia dla promocji uczniów, a na dodatek uczeń może być zwolniony z realizacji

po co też ocena, która nie ma na nic wpływu

myslę również, ze zakres zadań dyrektora jest dokładnie okreslony w art. 7 KN, nie ma więc potrzeby powtarzać w rozporządzeniu, ze dyrektor ma określic szczegółowe warunki realizacji projektu, do tego włączając jeszcze rp,

takie uszczegółowienia i  sformalizowane przymuszenie, a także brak przygotowania większosci nauczycieli spowodują efekt odwrotny

krystyna30-05-2010 22:03:50   [#130]

i jeszcze raz przypomnę:

ten nieszczęsny uczeń już teraz w ramach wos musi co roku robić co najmniej 1 projekt :

cyt. z pp:

Wskazane jest, by każdy uczeń uczestniczył w co najmniej jednym projekcie w każdym roku nauczania przedmiotu.

----------------

+ projekty z innych przedmiotów, to po co TO  umieszczać w rozp. ???

Chyba, że skoro o ocenianiu mowa, umieścić w nim wyłącznie ogólne kryteria/zasady oceniania projektu jako takiego, z jednoczesnym zobowiązaniem do opracowania w szkołach szczegółowych zasad oceniania wewnątrzszkolnego/przedmiotowego - gdzie należy umieścić kryteria/zasady szczegółowe/przedmiotowe.

 Ale uzyskaną ocenę traktować wyłącznie jako jedną z ocen cząstkowych z przedmiotu.

Jacek30-05-2010 22:05:27   [#131]
Krystyna.. to co jest w podstawie o wos to zalecene warunki a nie oblig więc nie musi tego projektu realizować
krystyna30-05-2010 22:10:52   [#132]

 ok,

a czytałeś ankietę z MENu o realizacji zaleceń z pp ? 

czy to ładnie przepytywać tak dyrektora z czegoś, czego wcale nie musi robić ? ;-)


Małgosia30-05-2010 22:13:16   [#133]
Nie, no Jacek - bez numerów - 20 % treści wos powinno być realizowane metodą projektu. Nie oblig? No to ja może nie rozumiem słowa powinno :-(((
Jacek30-05-2010 22:22:44   [#134]
ta ankieta to monitoring a nie kontrola przestrzegania prawa
krystyna30-05-2010 22:35:06   [#135]

 no tak,

przecież kontrola dotyczyła "tylko" arkuszy, łącznie z tymi założonymi w kl. 1 ! :-)

--------------------- 

a zalecenia były "tylko" monitorowane = MEN obserwował/nadzorował/ kontrolował jak dyrektorzy je wdrażają, chociaż wcale nie muszą ?

------------------------------ 

no to za słownikiem języka polskiego:

powinien, powinna, powinno - jest pożądane, konieczne, żeby ktoś coś zrobił...

Jacek30-05-2010 22:42:21   [#136]

W podstawie informatyki w gimnazjum mamy:

„Podczas prac nad projektami (indywidualnymi lub zespołowymi) uczniowie powinni mieć możliwość

korzystania z komputerów w zależności od potrzeb wynikających z charakteru zajęć i realizowanych tematów i celów.”

Czy to oznacza, że na informatyce też trzeba projekt realizować?


post został zmieniony: 30-05-2010 22:42:42
bogna30-05-2010 22:50:22   [#137]

bardzo proszę gimnazjalnych dyrektorów

o sformułowanie uwag dotyczących projektów

w wersji nadającej się do wrzucenia do pisma konsultacyjnego,

czyli w wersji tabelkowej:

- lewa kolumna - negowany przepis

- prawa kolumna - uzasadnienie, propozycje innych rozwiazań

Jacek30-05-2010 23:06:20   [#138]
a może po prostu zaproponować skreślenie tego przepisu podając jako wyjaśnienia wątpliwości, które w swoich pytaniach zawarłaś?
bogna30-05-2010 23:17:53   [#139]

Jacku, a mógłbyś to po prostu napisać

tak jak ma być ujęte w piśmie konsultacyjnym?

Jacek30-05-2010 23:45:42   [#140]

tak to ująłem choć nie wiem czy może nie dodac tego na dole w pozostałych uwagach?

Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej do projektu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia … 2010 r.

w sprawie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

UWAGI SZCZEGÓŁOWE DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA

Zapis projektu

Uwagi OSKKO

§ 21a. 1. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania:

1) wybranie tematu projektu;

2) określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji;

3) wykonanie zaplanowanych działań;

4) publiczne przedstawienie rezultatów projektu.

5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

6. Ocena za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego jest oceną opisową.

7. Temat projektu edukacyjnego oraz ocenę opisową uzyskaną przez ucznia za wkład w realizację tego projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.

8. Ocena, o której mowa w ust. 6, nie ma wpływu na:

1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie gimnazjum.

9. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zwolnić ucznia gimnazjum z realizacji projektu edukacyjnego.

10. W przypadku, o których mowa w ust. 9, na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

Proponujemy skreślenie tego zapisu z uwagi na to, że:

 

1. Zapis nie precyzuje czy projekt edukacyjny na być realizowany w każdej klasie w etapie kształcenia w gimnazjum czy tylko w jednej, tym bardziej, że zapis §2 projektu rozporządzenia zakłada, że projekt edukacyjny będzie realizowany zarówno w klasach pierwszych jak i drugich gimnazjum.

 

2. Jaki jest sens umieszczania oceny z projektu na świadectwie jeśli nie ma to wpływu na promocję ani na ukończenie gimnazjum podobnie jak to ma miejsce w przypadku zajęć wychowania do życie w rodzinie?

 

3. Czy ten projekt realizuje klasa czy jest ona podzielona na grupy?

 

4. Dlaczego dyrektor ma określać warunki realizacji projektu?. W dużych szkołach, przy podziale na grupy tych projektów może być kilkanaście, a jeśli ma to być dokonane w porozumieniu z radą pedagogiczną to dodatkowo powoduje skomplikowanie procedury. Ponadto jak będzie wyglądała sytuacja w przypadku gdy w trakcie realizacji projektu nastąpią zmiany w jednym bądź kilku działaniach określonych w ust. 4?

 

5. Niejasno jest określone w jakich wypadkach dyrektor może zwolnić ucznia z realizacji projektu. Co należy rozumieć przez szczególnie uzasadnione przypadki?

 

6. Wprowadzenie projektu edukacyjnego nie zostało uwzględnione w rozporządzeniu w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych zatem będzie to wymagało kolejnej zmiany tego rozporządzenia w przyszłym roku.

7. Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej zakłada w zalecanych warunkach i sposobie realizacji sugestie dotyczące pracy metodą projektów. Zapis w projekcie zmusza gimnazja do pracy metodą projektu.


post został zmieniony: 30-05-2010 23:51:35
Jacek31-05-2010 00:05:08   [#141]
na dziś już spadam :-)
AnJa31-05-2010 06:42:10   [#142]

wydaje mi się, że sugestia wykreslenia tego zapisu moglaby się znaleźc pod tabelką, w tabelce powinna byc raczej propozycja poprawek

radykalne rozwiązanie- wszystkko albo nic obciązone jest dużym ryzykiem, że nic- a wtedy zostanie to co w projekcie,

a to niekoniecznie jest dobre- tak?

AnJa31-05-2010 07:17:08   [#143]

wydaje mi sie, ze kluczowe dla oswojenia tego pomysłu są:

- szczególowośc zapisów odnoszących się do etapów realizacji projekty- wydaje sie za duża, zwlaszcza w porównaniu z enigmatycznościa, wskazywaną wyżej, innych zapisow

- ocena-  albo nie powinno jej być (a tylko zaliczenie), albo uznać jej niewielką wartosc poznawczą i zostawić jej forme szkołom (tak jest w projekcie) albo podniesć jej rangę przez sformalizowanie w rozporządzeniu jej elementów,

- szczegółowe warunki realizacji projektu powinny być okreslone w statucie wg mnie i powinny to być dszczególy proceduralne, wspólne dla wszystkich projektow realizowanych w szkole, bo faktycznie rodzi sie obawa "porozumiewania sie" dyrka z rp w kazdej modyfikacji, nawet konkretnego projektu

bosia31-05-2010 09:21:00   [#144]

zgadzam się, że nasza propozycja wykreslenia całkowite tego zapisu moze spowodować, że niewiele uzyskamy

bo mam wrażenie przypisywania przez MEN jakiejś ważności temu projektowi

lepiej się skupić na zmianie i mniejszym uszczegółowieniu-uzasadnienie oczywiscie na dole w uwagach

mam już pewien pomysł jak to ująć, napiszę po południu, bo teraz za dużo pracy

 

AsiaJ31-05-2010 09:35:23   [#145]
"ważność" projektu wynika z podstawy programowej
maeljas31-05-2010 13:04:42   [#146]

#144 - Bosia -rzecz w tym, że tu nie ma co poprawiać - bubel prawny i tyle

 Skoro ważność "projektu"  wynika z podstawy programowej - to owe projekty

powinny być uwzględniane przy planowaniu pracy na poziomie przedmiotu i tu n-le

winni opracować warunki i kryteria  oceny -tak jak np za wypracowania,

sprawdziany itp. - i to zapisać w statucie

bosia31-05-2010 13:45:06   [#147]

to to ja wiem

ale jak tak napiszemy, to myslisz, ze nasz taki głos będzie wzięty pod uwagę?

krasnoludek zadyszek31-05-2010 17:42:53   [#148]

(ja nie gimnazjum, ale tak mi do głowy przyszło)


UWAGI SZCZEGÓŁOWE DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA

Zapis projektu

Uwagi OSKKO

§ 21a. 1. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania:

1) wybranie tematu projektu;

2) określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji;

3) wykonanie zaplanowanych działań;

4) publiczne przedstawienie rezultatów projektu.

5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

6. Ocena za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego jest oceną opisową.

7. Temat projektu edukacyjnego oraz ocenę opisową uzyskaną przez ucznia za wkład w realizację tego projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.

8. Ocena, o której mowa w ust. 6, nie ma wpływu na:

1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie gimnazjum.

9. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zwolnić ucznia gimnazjum z realizacji projektu edukacyjnego.

10. W przypadku, o których mowa w ust. 9, na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

1. Uczniowie gimnazjum biorą corocznie udział w realizacji przynajmniej jednego projektu edukacyjnego.

 2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu zbadanie konkretnego problemu wykraczającego poza treści nauczania jednego przedmiotu, z zastosowaniem różnorodnych metod. 



4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów z jednego oddziału [to tak na rybkę wrzucam - żeby jakiś porządek był, może być też, że międzyoddziałowo w danym roczniku albo międzyoddziałowo w ogóle] pod opieką nauczyciela lub nauczycieli i obejmuje następujące działania:

 ......

4) publiczne  - na forum społeczności szkolnej? przed uczniami danego oddziału? przed uczniami i rodzicami? albo bez takich szczegółów, ale z informacją, że doprecyzowanie zawiera szkoła w statucie - przedstawienie rezultatów projektu.

5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego (m. in. liczbę projektów realizowanych w danym roku szkolnym, zasady doboru uczestników...) określa corocznie dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.


8. - wyrzuciłabym punkt 2, albo jeśli to za restrykcyjne, to może:

10. Ocena, o której mowa w ust. 6, jest brana pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych zgodnie z zarządzeniem danego Kuratora Oświaty.


Jacek31-05-2010 20:18:11   [#149]

Wątek AsiaJ

dltego pozwalam sobie tu,

zainspirowana przez Krasnoludka wklejam poprawioną tabelę

moje wtrącenie na czerwono

UWAGI SZCZEGÓŁOWE DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA

Zapis projektu

Uwagi OSKKO

§ 21a. 1. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania:

1) wybranie tematu projektu;

2) określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji;

3) wykonanie zaplanowanych działań;

4) publiczne przedstawienie rezultatów projektu.

5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

6. Ocena za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego jest oceną opisową.

7. Temat projektu edukacyjnego oraz ocenę opisową uzyskaną przez ucznia za wkład w realizację tego projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.

8. Ocena, o której mowa w ust. 6, nie ma wpływu na:

1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie gimnazjum.

9. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zwolnić ucznia gimnazjum z realizacji projektu edukacyjnego.

10. W przypadku, o których mowa w ust. 9, na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

ten zapis pozostawiłabym bez zmian, bez komentarza. Wiadomo, że wszystkie działania w szkole mają chrakter cykliczny i odbywają się w danym roku szkolnym

 

Jacek:  niby dlaczego uczeń (grupa uczniów) w każdym/ danym roku ma taki projekt realizować? a jak zechcą realizowac projekt kilkuletni i zakończą go w klasie 3? Sądzę, że chodzi tu o to, że w ciągu całego etapu w gimnazjum uczeń ma zrealizować jakiś projekt więc sensownym byłby zapis, że raz na etap uczeń ma taki projekt realizować.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu zbadanie  lub rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod. 

Ten zapis jest ok

 



4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów z jednego oddziału [to tak na rybkę wrzucam - żeby jakiś porządek był, może być też, że międzyoddziałowo w danym roczniku albo międzyoddziałowo w ogóle] pod opieką nauczyciela lub nauczycieli i obejmuje następujące działania:

taki zapis rozp. pozwala na realizację  zarówno oddziałowo, jak i międzyoddziałowo a nawet międzyklasowo

 ......

4) publiczne  - na forum społeczności szkolnej? przed uczniami danego oddziału? przed uczniami i rodzicami? albo bez takich szczegółów, ale z informacją, że doprecyzowanie zawiera szkoła w statucie - przedstawienie rezultatów projektu.

nie potrzeby doprecyzowania tego zapisu na poziomie rozp.


5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego (m. in. liczbę projektów realizowanych w danym roku szkolnym, zasady doboru uczestników...) określa corocznie dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

zapis pkt. 5 jest oczywisty bez uszczególowiania


8. - wyrzuciłabym punkt 2, albo jeśli to za restrykcyjne, to może:

10. Ocena, o której mowa w ust. 6, jest brana pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych zgodnie z zarządzeniem danego Kuratora Oświaty.


pkt. 8 jest najbardziej kontrowersyjny,

ale ponieważ projekt ma chrakter międzyprzedmiotowy, więc można wystawić oceny z każdego przedmiotu, którego treści są realizowane w ramach projektu

a także ocenę opisową proponowaną w rozp.

Ale też nie jestem pewna czy taki dualizm oceniania byłby pożądany

okoliczności zwolnienia ucznia z udziału w projekcie powinny zostać doprecyzowane.
Co mogłoby stanowić podstawę dom zwolnienia ucznia z realizacji szkolnego projektu?


post został zmieniony: 31-05-2010 20:32:41
bosia31-05-2010 20:42:48   [#150]
 § 21a. 1. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

§ 21a. 1. Uczniowie gimnazjum co najmniej jeden raz w cyklu nauczania biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

3. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.

 

 4. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania:

1) wybranie tematu projektu;

2) określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji;

3) wykonanie zaplanowanych działań;

4) publiczne przedstawienie rezultatów projektu.

5. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

 

4. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa statut szkoły.

 7. Temat projektu edukacyjnego oraz ocenę opisową uzyskaną przez ucznia za wkład w realizację tego projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.

8. Ocena, o której mowa w ust. 6, nie ma wpływu na:

1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie gimnazjum.

9. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zwolnić ucznia gimnazjum z realizacji projektu edukacyjnego.

10. W przypadku, o których mowa w ust. 9, na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny za wkład ucznia w realizację projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

5. Temat projektu edukacyjnego wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]