Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "Ramowy" problem z kontynuacją języka-pilnie proszę
strony: [ 1 ]
Bas09-04-2010 08:33:12   [#01]
Przyjęłam dziecko do V SP. Uczyła się niemieckiego, u mnie angielski. Klasyfikacyjny na koniec roku zrobię od biedy, ale co z VI klasą? Przecież dzieciak musi "wyrobić" godziny z ramówki angielskiego. Jaki jej bowiem język napisać na świadectwie za rok? Nie ma absolutnie możliwości na kontynuowanie nauki niemieckiego w miejscu zamieszkania, we własnym zakresie również. Czy pójść w kierunku "uzupełnia różnice w porozumieniu z nauczycielem uczącym"? Trzy lata w jeden rok?
Bas09-04-2010 08:49:24   [#02]
Podniosę, bo opada :-)
Bas09-04-2010 09:12:15   [#03]
?
mak09-04-2010 10:32:40   [#04]
Z doświadczenia - należy zatrudnić nauczyciela z kwalifikacjami - uczeń kontynuuje naukę języka niemieckiego.
jool3809-04-2010 10:59:08   [#05]

Z doświadczenia:) - dziecko kontynuowało naukę języka (w naszym przypadku przy obowiązkowym niemieckim) angielski w pobliskiej szkole. Oczywiście wszystko w porozumieniu z rodzicami, bo przecież dojazd, opieka w czasie powrotu po zajęciach, ustalenie z ościenną szkołą.

Na świadectwie ukończenia szkoły wpisywaliśmy ocenę z języka angielskiego. 

Bas09-04-2010 11:40:22   [#06]
No tak, ale (jak wcześniej pisałam) zatrudnienie nauczyciela na 3 godz. dla 1 ucznia - niemożliwe! Pobliska szkoła podstawowa jest w innej miejscowości (my ze wsi), rodzina raczej mało wydolna i zamożna. W pobliżu gimnazjum - odpada ze względów wiadomych. Jestem w kropce, ale dziękuję za zainteresowanie. Miałam inne przypadki z różnicami programowymi, teraz jednak brak mi zupełnie pomysłu!
Caro09-04-2010 16:31:27   [#07]
może nauczyciel będzie dodatkowo pracować w ramach art. 42 (taka luźna propozycja)
Bas09-04-2010 22:41:35   [#08]
Cierpliwie wyjaśniam (dziękując za zainteresowanie), że nie mam n-la niemieckiego w szkole. Ten z gimnazjum nie będzie u mnie wyrabiał karcianych! Ledwo go namówiłam na klasyfikacyjny! Burzy mózgów ciąg dalszy? Najbardziej mnie interesuje sprawa ramówki i świadectwa. Czy może te trzy lata w rok?
bosia09-04-2010 22:53:20   [#09]

§ 21. 1. Jeżeli w klasie lub w semestrze, na który uczeń lub słuchacz przechodzi, naucza się, jako przedmiotu obowiązkowego, języka obcego (języków obcych) innego niż język obcy (języki obce), którego uczeń (słuchacz) uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału lub grupy w tej samej szkole, uczeń (słuchacz) może:

  1)   uczyć się danego języka obcego (języków obcych), wyrównując we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego, albo

  2)   kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), którego uczył się w poprzedniej szkole, albo

  3)   uczęszczać do klasy z nauką danego języka obcego (języków obcych) w innej szkole.

bosia09-04-2010 22:57:48   [#10]

ramówka jest dla klasy

jeśli uczeń przechodzi z innej szkoły (u nas zmienia nawet nauczanie w zawodzie), to stosujesz rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

zastosowałabym podpunkt 1), wykorzystać można karcianą w przyszłym roku na dodatkowe, indywidualne zajęcia z języka

Bas09-04-2010 23:00:40   [#11]
Rozumiem, że proponujesz angielski i porzucenie niemieckiego. Ramówka dla klasy, powiadasz. Czyli uczeń nie musi uczyć się 3 lata tego samego języka w określonym wymiarze godzin? Rozporządzenie znam i na jego podstawie przyjęłam nieszczęsną i wyznaczyłam jej klasyfikacyjny z niemieckiego. Niepokoiła mnie ta VI klasa. Dzięki.
bosia09-04-2010 23:07:23   [#12]

mam ciągle to wyrównywanie różnic programowych, uczeń przenosi się do klasy trzeciej, a nie miał np. trzech przedmiotów, które u nas były w pierwszej i drugiej-musi to zaliczyć, teraz wykorzystuję karciane

na indywidualnych zajęciach uczeń szybciej się uczy niż z całą klasą, więc jest szansa na uzupełnienie

nie musi byc egzaminu klasyfikacyjnego-uczeń zalicza na zasadach określonych przez nauczyciela, to nauczyciel podejmuje decyzję o ocenie

ale oczywiscie jeśli chcesz, to możesz robić ten egzamin

Bas09-04-2010 23:16:29   [#13]
Mam na myśli klasyfikacyjny w tym roku, bo uczeń będzie uzupełniał we własnym zakresie. Co do kl. VI, to zastosuję chyba ten wariant (wariat!) z karcianymi. I co.  w arkuszu będzie miał 2 lata niemiecki, na końcowym angielski? Dziwne, nie?
AnJa13-04-2010 07:16:21   [#14]
nie dziwne- wielikrotnie stosowane w ponadgimnazjalnych- o czym już bosia wyżej
Bas13-04-2010 11:15:26   [#15]
No dobrze, nie będę się dziwić. Teraz o innym problemie (jakby nie było większych). Ten nieszczęśnik będzie musiał też uzupełnić rok techniki. Można byłoby zrobić to teraz, do końca roku, w "sposób uzgodniony...". Tylko co z arkuszem? Gdzie lub jak wpisać ten "drugi rok" techniki? Bo z arkusza musi wynikać, że uczył się dwa lata (albo inaczej to uzupełnił). I co teraz? Czy może mam go skierować na technikę w VI klasie z klasą V? Bo moja ramówka już z techniką skończyła! A może wystarczy ta technika w kl. V, bo przecież nikt mi nie udowodni, że nie była w wymiarze 2 godzin? Kombinuję?
beera13-04-2010 16:25:55   [#16]

klasyfikacyjny w tej sytuacji?

Moim zdaniem nei ma na to podstawy prawnej żadnej, nawet bym powiedziała, ze to wbrew prawu na moje oko

AsiaJ13-04-2010 16:56:24   [#17]

Mnie się wydaje,że przecież dzieciak nie  musi "wyrobić" godzin z ramówki angielskiego,

tylko opanować to co w podstawie programowej, a to może zrobić ucząc się angielskiego w klasie V i VI.

Wówczas jest klasyfikowany normalnym trybem i egzamin niekonieczny.

Bas14-04-2010 14:35:59   [#18]

asiu, ależ "w tej sytuacji" to raczej tylko klasyfikacyjny (uczy się we własnym zakresie tego niemieckiego - ergo klasyfikacyjny, tak stanowi prawo). Z techniki - nie, broń Boże.

Asiu J. lejesz mi miód na me serce, bo chciałabym zmienić uczniowi język na angielski. Czeka mnie jeszcze rozmowa z matką. Może sie nie zgodzić i wtedy zostaje "we własnym zakresie" również w klasie VI. I klasyfikacyjny dwa razy w roku :-)

beera14-04-2010 19:05:27   [#19]

przepraszam Bas - moja uwaga dotyczyla postu 12 i 14

klasyfikacyjny robi sie tylko w jednym z trzech przypadków - akurat #12 tego przypadku nie dotyczył, a #14 dodatkowo, na moje oko, potwierdził ten błąd.

Bas15-04-2010 08:30:21   [#20]

Przepraszam, że tak ciągle wracam do tego wątku, ale chcę mieć pewność. Cytuję roporządzenie:

§ 21. 1. Jeżeli w klasie lub w semestrze, na który uczeń lub słuchacz przechodzi, naucza się, jako przedmiotu obowiązkowego, języka obcego (języków obcych) innego niż język obcy (języki obce), którego uczeń (słuchacz) uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału lub grupy w tej samej szkole, uczeń (słuchacz) może:

 

  1)  uczyć się danego języka obcego (języków obcych), wyrównując we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego, albo

 

  2)  kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), którego uczył się w poprzedniej szkole, albo

 

  3)  uczęszczać do klasy z nauką danego języka obcego (języków obcych) w innej szkole.

 

2. Dla ucznia (słuchacza), który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), jako przedmiotu obowiązkowego, przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danego języka obcego z tej samej szkoły, wyznaczony przez dyrektora szkoły, a w przypadku gdy dyrektor szkoły nie może zapewnić nauczyciela danego języka obcego - nauczyciel wyznaczony przez dyrektora innej szkoły.

 

 

Decyzja o ewentualnym klasyfikacyjnym jest więc prawidłowa. (?)

beera15-04-2010 08:39:47   [#21]
tak, jesli zastosowałaś ściśle ten właśnie wariant
Bas15-04-2010 08:56:04   [#22]
Zastosowałam. Dziękuję :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]